Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Uokik

Uokik

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów
08.05.2023 14:31 UOKiK upomina przedsiębiorców. „Zauważyliśmy różne nieprawidłowości”

Od 1 stycznia br. przedsiębiorcy, którzy organizują obniżki, muszą informować o najniższej cenie z okresu 30 dni poprzedzających promocję. Jak się okazuje, wielu z nich nie stosuje się do nowych regulacji lub robi to w sposób nieprawidłowy, dlatego UOKiK opublikował specjalną instrukcję. 

Mężczyzna przy dystrybutorze paliw
29.04.2023 14:25 Jakość paliw w Polsce. UOKiK opublikował raport

UOKiK opublikował wyniki kontroli dokonywanych przez Inspekcję Handlową. Okazuje się, że w w porównaniu do 2021 r., w 2022 r. poprawie uległa jakość benzyny, a pogorszeniu jakość LPG. Wśród kwestionowanych próbek dominuje olej napędowy. 

Masło
25.04.2023 10:38 Znana sieć zmniejsza rozmiar masła. Powodem inflacja

Jednym ze sposobów na wzrost cen jest zmniejszenie rozmiarów produktów. W przeciwieństwie do przypadków sprzed lat, tym razem przyczyną jest inflacja. Do grona firm zmniejszających swoje produkty postanowił dołączyć Lidl.

Mężczyzna trzymający banknoty
24.04.2023 15:27 Ubezpieczyciel ma oddać pieniądze klientom. Wystarczy złożyć wniosek

W poniedziałek, 24 kwietnia, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował na swojej stronie internetowej, że zgodnie z decyzją Prezesa Urzędu, popularny ubezpieczyciel wypłaci rekompensaty konsumentom. Tym samym UOKiK podkreśla, że nie uznaje milczącej zgody klientów.

Sklep
22.04.2023 21:23 Przedsiębiorcy muszą uważać. Nadchodzą kontrole od UOKiK i srogie kary

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał przypomnienie dla przedsiębiorców. Sklepikarze oferujący plastikowe reklamówki a nie pobierający opłaty recyklingowej będą musieli płacić wysokie kary.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów
21.04.2023 19:24 Ponad 820 tys. zł kary dla parkingowego giganta. UOKiK twierdzi, że firma wprowadzała klientów w błąd

APCOA Parking Polska jest największą w Polsce firmą działającą w branży parkingowej. W ostatnich dniach na przedsiębiorstwo została nałożona olbrzymia kara finansowa. 

Szyld Biedronki
18.04.2023 08:21 Ogromna kara finansowa dla Biedronki. „Wprowadzała konsumentów w błąd”

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów utrzymał karę finansową w wysokości ponad 60 mln zł dla Jeronimo Martins Polska, właściciela sieci sklepów Biedronka, czytamy na stronie biznes.trojmiasto.pl. Podtrzymano decyzję Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydaną w 2021 r.

pieniądze
03.04.2023 20:18 Duży bank ukarany za wprowadzanie klientów w błąd. Musi zapłacić miliony złotych grzywny

Raiffeisen Bank International dokonał bezprawnie jednostronnej zmiany umowy o kredyt hipoteczny w zakresie nowych numerów kont do spłaty i obsługi kredytów. Prezes UOKiK nałożył na bank karę w wysokości ponad 3,1 mln zł.

pieniądze
20.03.2023 17:23 Gigantyczna kara dla polskiej firmy. Zakazali dystrybutorom sprzedaży przez internet

Merida Polska jest wyłącznym dystrybutorem rowerów marki Merida na terenie Polski. Firma sprzedaje swoje produkty poprzez rozbudowaną sieć dystrybutorów, którzy prowadzą zarówno sklepy stacjonarne, jak i internetowe. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) ustalił, że w okresie od 2014 do 2020 roku Merida naruszała przepisy antymonopolowe, zakazując swoim dystrybutorom sprzedaży przez internet.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów
13.03.2023 14:43 Wielki bank ukarany przez UOKiK. Wielu klientów dostanie sporą rekompensatę

W ostatnim czasie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów bardzo aktywnie kontroluje przedsiębiorstwa. Tym razem oberwało się Deutsche Bank Polska, który musi zapłacić ogromną karę.

wnętrze autobusu
09.03.2023 17:15 Nielegalne porozumienia między firmami przewozowymi ujawnione. Klienci przepłacali za usługi

Trwa śledztwo i postępowanie przeciwko trzem przedsiębiorcom z województwa lubelskiego, którzy podejrzani są o naruszenie przepisów dotyczących uczciwości przetargów. Istnieje podejrzenie, że w sposób niezgodny z prawem wpłynęli na przebieg przetargu, poprzez zawarcie nielegalnego porozumienia. Za udział w takim porozumieniu grozi im kara w wysokości do 10 procent ich obrotu.

kawa
22.02.2023 15:53 ”Afera kawowa”. UOKiK podejrzewa polską firmę o niedozwolone działania. Trwa śledztwo

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął postępowanie wyjaśniające dotyczące możliwego ustalania cen ekspresów do kawy marki Jura. Obecnie trwa analiza dowodów zebranych w tej sprawie w trakcie przeszukania.

pixabay, karlherl
20.02.2023 18:37 Punkt zwrotny w branży rybnej. Nowy lider rynku wskutek przejęcia

W branży rybnej doszło do zaskakującego zwrotu. Grupa Kapitałowa Graal, zajmująca pierwsze miejsce w produkcji puszkowanych ryb w Polsce, sprzedała część aktywów Lisner Holding. Transakcja ma być korzystna dla obu stron.

None
20.02.2023 11:16 Fani "Ptasiego Mleczka" oburzeni zachowaniem producenta. Poczuli się bardzo zniesmaczeni

W dobie szalejącej inflacji i kryzysu gospodarczego wielu przedsiębiorców sięga po coraz nowsze metody radzenia sobie z problemami finansowymi. Na rynku popularne stało się stosowanie „downsizingu”, zwanego również „shrinkflacją”. Producenci zmniejszają rozmiary artykułów, przy okazji często podnosząc ich ceny. Sprawę skomentował UOKiK.

UOKIK-urząd ochrony konkurencji i konsumentów-iberion
14.02.2023 11:34 Chajzer, Rabczewska i Rozenek-Majdan mają kłopoty. UOKiK postawił zarzuty influencerom

Ostatnimi czasy Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ma pełne ręce roboty. Niedawno na łamach naszego portalu pisaliśmy o tym, że UOKiK nałożył kary na wiele firm działających w Polsce. Teraz oberwie się również influencerom.Prezes UOKiK, Tomasz Chróstny, postawił zarzuty trójce influencerów: Filipowi Chajzerowi, Dorocie Rabczewskiej oraz Małgorzacie Rozenek-Majdan, w związku z nieprawidłowym oznaczaniem treści reklamowych w mediach społecznościowych.W materiale wideo opublikowanym w sieci w poniedziałek, 13 lutego, prezes UOKiK poinformował, że wymienieni wyżej „twórcy w swoich wpisach promują produkty różnych reklamodawców, za co otrzymują wynagrodzenie, i nie oznaczają treści sponsorowanych w sposób jednoznaczny, czytelny i zrozumiały. Tym samym mogą wprowadzać konsumentów w błąd w zakresie charakteru publikowanych postów oraz relacji”.

auchan
12.02.2023 20:05 Sieci Auchan i Intermarche w tarapatach. UOKiK postawił zarzuty

Prezes Tomasz Chróstny postawił Auchan Polska i SCA PR Polska (Intermarche) zarzuty nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej wobec dostawców produktów rolno-spożywczych – podaje UOKiK.

UOKIK-urząd ochrony konkurencji i konsumentów-siedziba UOKIK-iberion
09.02.2023 11:54 UOKiK nałożył ostatnio sporo kar. Ekspert podpowiada, jak ich uniknąć

W ostatnich miesiącach Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał kilka decyzji, w których nałożył kary finansowe na różne spółki - Agata, Bricoman, Silvan Transport & Logistics - o łącznej wysokości prawie 1 mln zł. Każda z tych spółek opóźniała się z płatnościami na rzecz swoich kontrahentów na ponad 5 mln zł. Radca prawny Anna Zabielska z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy tłumaczy dokładnie jak działa mechanizm kar nakładanych przez UOKiK.W drugiej połowie stycznia Prezes UOKiK nałożył 22 mln zł kary na Vectrę. Według urzędu, Vectra jednostronnie, bez podstawy prawnej, zmieniła zapisy umowy na czas nieoznaczony, a następnie bezprawnie podwyższała opłaty za internet i telewizję.

Śmieciarka we Wrocławiu uprowadzona
07.02.2023 17:58 Zmowa przetargowa firm wywożących śmieci. Zapłacą gigantyczną karę

Utworzone przez firmy konsorcjum służyło ograniczeniu konkurencji w zamówieniach publicznych organizowanych przez związek gmin aglomeracji poznańskiej – informuje UOKiK.

Elon Musk prześcignął Jeffa Bezosa
01.02.2023 15:46 Amazon pod lupą UOKiK. Firmie grozi ogromna kara za nieuczciwe praktyki

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciwko amerykańskiemu gigantowi – firmie Amazon. Zarzuty są poważne. Firmie zarzuca się, że wprowadzała w błąd co do momentu zawarcia umów sprzedaży, dostępności produktów, terminów dostaw i uprawnień konsumentów.Amazon EU SARL z siedzibą w Luksemburgu sprzedaje na platformie Amazon.pl.

flaga polska-flaga polski-flaga polska chmury-iberion
31.01.2023 12:51 Wakacje.pl z zarzutem od UOKiK-u. Spółka miała wprowadzać konsumentów w błąd

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny postawił spółce Wakacje.pl z Gdańska zarzut wprowadzania konsumentów w błąd. Powodem miało być zamieszczanie na serwisie internetowym ofert z mylącymi cenami. Za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów spółce grozi wysoka kara sięgająca nawet 10 proc. rocznego obrotu przedsiębiorcy.

bankomat
26.01.2023 17:29 BNP Paribas i Bank Pocztowy ukarane przez UOKiK. Chodzi o nieprawidłowości przy wakacjach kredytowych

BNP Paribas Bank Polska oraz Bank Pocztowy bezprawnie ograniczały w bankowości elektronicznej możliwość złożenia wniosków o wakacje kredytowe tylko do maksymalnie 2 lub 4 zamiast 8 miesięcy – podaje UOKiK.UOKiK nałożył na banki kary w łącznej wysokości blisko 3 mln zł za naruszanie zbiorowych interesów konsumentów.

east news - biedronka - sklep
16.01.2023 13:51 Znane sieci handlowe pod lupą UOKiK. Grożą im bardzo wysokie kary

Od początku roku przedsiębiorcy są zobowiązani, by w transparentny sposób informować konsumentów o zachodzących przecenach. To efekt wprowadzenia dyrektywy Omnibus. Minęło zaledwie kilka tygodni, a Inspekcja Handlowa już ogłosiła kontrolę w sześciu sieciach sklepów takich jak Biedronka, Lidl, Kaufland, Żabka, Dino i Netto. Jeśli prezes UOKiK rzeczywiście stwierdzi rażące naruszenie dóbr konsumentów, może nałożyć karę na przedsiębiorstwo w wys. 10 proc. obrotu oraz 2 mln zł na osobę zarządzającą.Zgodnie z dyrektywą Omnibus, od 1 stycznia każdy przedsiębiorca, wystawiając dany towar na przecenę, musi w widocznym miejscu umieścić informację na temat najniższej ceny produktu odnotowanej w ciągu ostatnich 30 dni. UOKiK tłumaczy, że taki zapis umożliwi konsumentom podejmowanie korzystniejszych decyzji zakupowych, gdyż przedsiębiorcy nie będą ich już mogli nabierać, stosując nieuczciwe praktyki.

Odkurzacz
12.01.2023 08:39 Kärcher musi zapłacić 26 mln kary. Spółka od 20 lat sztucznie zawyżała ceny

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny nałożył na spółkę Karcher 26 mln zł kary. Kwota ta mogła być jednak wyższa, gdyby nie to, że spółka współpracowała z urzędem podczas kontroli.

Orlen
05.01.2023 17:25 Będzie kontrola UOKiK w Orlenie

Po zapowiedziach posłów dot. zawiadomienia Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów ws. sytuacji z cenami paliw w PKN Orlen, jest reakcja prezesa Urzędu. Kontrola została już wszczęta.Decyzja prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zapadła po obniżce hurtowych cen paliw przez koncern 31 grudnia i wywołanych tym kontrowersji. Skargi do Urzędu zapowiadali również niektórzy posłowie.

skład opału-węgiel-ceny węgla-biznesinfo
22.12.2022 12:20 Sprzedaż węgla. UOKiK prowadzi postępowanie przeciwko spółce Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Atex

Urząd Ochrony Konkurencji Konsumentów wszczął postępowanie przeciwko Przedsiębiorstwu Wielobranżowemu Atex. Urząd sprawdzi, czy nie doszło do zmowy cenowej.

smartfon-telefon-oszust-SMS-e-mail-iberion
07.12.2022 15:22 UOKiK przyjrzy się sieci Play. Jej operator może zapłacić wysoką karę

UOKiK wszczął postępowanie przeciwko spółce P4, która jest operatorem sieci Play. Powodem zarzutu jest karanie konsumentów za opóźnienia w zapłacie abonamentu lub innych opłat ujętych na rachunku — klienci Play mieli wówczas tracić rabat przyznany za wybór e-faktury. Jeśli zarzut prezesa UOKiK się potwierdzi, spółka może zapłacić karę w wys. 10 proc. rocznego obrotu.

Ważne
22.03.2022 09:32 Ładowarki spoza UE nie spełniają standardów. Wykazała to wspólna kontrola UOKiK, IH i KAS

Ponad 70 tys. z blisko 72 tys. sprawdzonych spoza UE ładowarek i zasilaczy zostało zakwestionowanych – poinformował UOKiK. Urząd dodał, że tylko jeden model ładowarki był w 100 proc. zgodny zarówno z wymaganiami technicznymi, jak i formalnymi. Celnicy przy wsparciu UOKiK i Inspekcji Handlowej sprawdzali, czy sprowadzane spoza UE ładowarki i zasilacze spełniają wymagania rynku europejskiego pod względem konstrukcyjnym i formalnym.Ładowarki i zasilacze to jedne z towarów, które najczęściej pojawiają się w skargach konsumenckich na sprzęt elektryczny. Są powszechne, a zatem ryzyko związane z ich używaniem osiąga duży efekt skali. – Dzięki synergii działań instytucji oraz regularnym kontrolom znacząco spada liczba niebezpiecznych produktów na polskim rynku. Celem wspólnego projektu UOKiK, Inspekcji Handlowej oraz Krajowej Administracji Skarbowej było niedopuszczenie do obrotu na terenie Polski ładowarek i zasilaczy stwarzających zagrożenie dla konsumentów – tłumaczy prezes UOKiK Tomasz Chróstny. Inspekcja Handlowa na zlecenie Prezesa UOKiK prowadzi częste kontrole sprzętu elektrycznego (m.in. kontrola czajników elektrycznych i plafonów w 2021 r., kontrola elektronarzędzi w 2021 r., kontrola listew przepięciowych i kabli elektrycznych w 2020 r., kontrola ładowarek w 2020 r.). – Krajowa Administracja Skarbowa eliminuje z rynku wyroby, które nie spełniają obowiązujących w UE wymagań i co ważne, stanowią zagrożenie dla zdrowia. Nasi funkcjonariusze kolejny raz biorą udział w kontrolach prowadzonych w ramach akcji organizowanych we współpracy z UOKiK i Inspekcją Handlową. W ten sposób wspólnie dbamy o bezpieczeństwo konsumentów – podkreśla szef KAS Magdalena Rzeczkowska. Kontrole ładowarek i zasilaczy – tylko jeden model uzyskał pozytywną opinię IH W ramach projektu Inspekcja Handlowa skontrolowała łącznie 61 modeli importowanych ładowarek i zasilaczy (blisko 72 tys. sztuk). Część produktów trafiła do laboratorium – 13 modeli (10,6 tys. sztuk). Na podstawie przeprowadzonych badań, okazało się, że 5 próbek (3 tys. sztuk) – czyli 38,5 proc. - nie spełnia określonych wymogów konstrukcyjnych i stwarza realne zagrożenie dla użytkowników. W laboratorium sprawdzono bezpieczeństwo sprzętów elektrycznych, czyli m.in. wytrzymałość izolacji, nagrzewanie się, napięcie dotykowe oraz czy elementy pod napięciem są łatwo dostępne.Inspekcja Handlowa wzięła pod lupę oznakowanie oraz dokumentację 61 modeli ładowarek i zasilaczy. Wątpliwości formalne wykryto w niemal każdym produkcie. Inspektorzy wydali w sumie 60 negatywnych opinii dotyczących łącznie 70 554 sztuk sprzętu. Zaledwie jeden model ładowarki był w 100 proc. zgodny zarówno z wymaganiami technicznymi, jak i formalnymi, czyli był prawidłowo oznakowany.

smartfon-telefon-oszust-SMS-e-mail-iberion (1)
22.03.2022 09:31 Plus nie dostarczał klientom regulaminów promocji. Teraz zapłaci 6 mln zł

Polkomtel, operator sieci Plus, musi zapłacić prawie sześć milionów złotych kary nałożonej przez UOKiK. Firma została ukarana za nieprawidłowości przy cyklicznej promocji. Jak poinformował UOKiK sąd uznał, że nawet korzystne ekonomicznie dla konsumentów zmiany muszą być wprowadzane zgodnie z przepisami prawa, a więc przy zachowaniu określonych w ustawie obowiązków informacyjnych. Za stosowanie nieuczciwych praktyk spółka została ukarana karą ponad 5,9 mln zł. Ponadto informując o możliwości uniknięcia opłaty za usługę rachunku szczegółowego po zakończeniu promocji Spółka wskazywała wyłącznie na najkorzystniejsze z jej perspektywy rozwiązanie czyli usługę e-rachunku.Polkomtel nie doręczała abonentom również treści proponowanych zmian warunków umowy - nowych wersji regulaminu promocji.Zdaniem urzędu oferty: Bezpieczny internet, Nielimitowany internet oraz Pakiet non stop zostały ukształtowane w ten sposób, że klienci nie byli świadomi dodatkowych opłat mogących wynikać ze słuchania radia online lub oglądania filmów w internecie.