Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Żywność

Żywność

biznes-info-640x433
22.10.2019 02:00 Auchan wycofuje świąteczny przysmak. Sieć uległa naciskom ekologów

Auchan rezygnuje. Po naciskach, apelach i protestach ze strony organizacji zajmujących się prawami zwierząt jak Stowarzyszenie Otwarte Klatki, Fundacja Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt Viva!, Fundacja Alberta Schweitzera czy Compassion Polska sieciówka z Francji zdecydowała się na pełne wycofanie słynnego świątecznego przysmaku, bez którego wielu nie potrafi wyobrazić sobie świąt Bożego Narodzenia. O sprawie donosi Anna Iżyńska, Specjalistka ds. Komunikacji Stowarzyszenia Otwarte Klatki. Mowa oczywiście o żywych karpiach, których sprzedaż w marketach budzi kontrowersje już od kilku lat. Rosnąca świadomość wśród ludzi na temat praw zwierząt, a także ich funkcjonowania, od lat zmienia wygląd rynku. Obok wycofywania jaj z chowu klatkowego sprawa żywych ryb sprzedawanych w okresie przedświątecznym wzbudzała bodaj największe kontrowersje. Zwycięstwo przyjaciół zwierząt w kontekście decyzji Auchana jest więc niezaprzeczalne.

biznes-info-640x433
24.09.2019 02:00 Lidl wycofuje popularną przekąskę. Jego składnik może wywołać wymioty

Lidl Polska poinformował właśnie o wycofaniu ze swoich sklepów popularnego produktu. Mowa o przekąsce, która w swoim składzie posiada alergen, o czym niestety nie poinformowano na opakowaniu produktu. Mowa o mące pszennej, która - choć wydaje się niepozorna - dla osób na nią uczulonych jest składnikiem omijanym z daleka.Produktem, o którym mowa jest paczka xorzeszków ziemnych panierowane w pikantnym cieście o smaku paprykowym, "Alesto" 250 g. Cytowany przez Wprost komunikat Lidla wskazuje na to, że powodem jest "obecność niezadeklarowanego składnika alergennego (mąki pszennej)". Dla osób, które cierpią na celiakię, czyli nietolerancję glutenu, konsekwencje spożycia produktu mogą być bardzo nieprzyjemne.

biznes-info-640x433
21.09.2019 02:00 Kupił karkówkę z dziwną kulą w środku. Prawda wywołuje mdłości

Karkówka, którą kupił bydgoszczanin, nigdy nie powinna trafić do sprzedaży. Niestety, była dostępna do nabycia w sklepie "Twój Market" na bydgoskim Fordonie i to właśnie tam, zgodnie z doniesieniami Gazety Pomorskiej, kupił ją mężczyzna. Kiedy jednak przyszedł do domu i zaczął porcjować kupione mięso, niemile się zaskoczył. W mięsie znalazł bowiem dziwną kulę, która pękła po przecięciu.Jak relacjonował Pomorskiej, dzwonił do sanepidu, a ten odsyłał go do lekarza weterynarii. Weterynarz skierował mężczyznę z powrotem do sanepidu. W takiej matni klient zdecydował się jednak na zwrócenie mięsa do sklepu, co okazało się najlepszym z wyborów. Otrzymał bowiem zwrot pieniędzy, a mięso zostało odebrane. Także przy kasie dowiedział się od ekspedientki, że jego znalezisko w mięsie to "ropień lub rak".

biznes-info-640x433
18.09.2019 02:00 Biedronka wycofuje się po protestach. Sieć usunie kontrowersyjny produkt

Biedronka w ostatnich miesiącach musiała mierzyć się z protestami ze strony aktywistów, którzy działają na rzecz dobra zwierząt. Jak informowaliśmy w sierpniu, największa sieć dyskontów w kraju miała do czynienia m.in. ze Stowarzyszeniem Otwarte Klatki, które domagało się od sieciówki wycofania jaj z chowu klatkowego. Okazuje się, że działania aktywistów się opłaciły, o czym poinformowało samo Stowarzyszenie - Biedronka wycofa jaja z chowu klatkowego do 2025 roku. - Wydanie przez Biedronkę poprawionej wersji deklaracji jest wynikiem kampanii informacyjnej skierowanej do klientów sieci, przeprowadzonej przez Stowarzyszenie Otwarte Klatki. Po kilkumiesięcznej kampanii i milczeniu Biedronki, odbyło się spotkanie aktywistów z przedstawicielami sieci handlowej, gdzie ustalono ostateczne brzmienie deklaracji - podało Stowarzyszenie Otwarte Klatki.

biznes-info-640x433
15.09.2019 02:00 Zbadali plastik w organizmach dzieci. Jest gorzej, niż twierdzono

Dziecko, niemal każde, które wzięło udział w badaniach, miało w organizmie substancje, które wchodzą w skład plastiku. Badanie, które tego dowiodło, było prowadzone przez całe lata przez berliński Instytut Roberta Kocha na zlecenie niemieckiego ministerstwa środowiska.W trakcie badań, które prowadzone były od 2003 do 2017 roku przebadano próbki moczu i krwi 2,5 tys. dzieci w wieku od 3 do 17 lat. Wyniki porażają - okazuje się, że w 97% przypadków znaleziono "produkty rozkładu 11 z 15 poddanych analizie składników". O sprawie donosi niemiecki Der Spiegel, który dotarł do wyników badania. Oficjalnie jednak wciąż go nie opublikowano.

biznes-info-640x433
06.09.2019 02:00 Uwielbiasz łakocie? Szef NFZ chce, byś płacił za nie więcej

Podatek od cukru już niebawem w Polsce? Nad pomysłem coraz poważniej zastanawia się Narodowy Fundusz Zdrowia, który chce w ten sposób walczyć o zdrowe odżywianie się Polaków. Problem niezdrowego żywienia bowiem coraz bardziej narasta, a pierwszym i najwidoczniejszym efektem jest procent ludzi, który ma nadwagę - mowa o 70% Polaków.Nadwaga to jednak nie jedyny problem Polaków. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego w 2018 roku przeciętny Polak zjadł o 6 kg cukru więcej niż w 2017 roku. Prowadzi to do cukrzycy, którą w Polsce ma już 3 mln obywateli. Dlatego też Adam Niedzielski, szef NFZ, mówi o tym, że akcje edukacyjne już nie starczą.

biznes-info-640x433
14.08.2019 02:00 Brexit przeraża Brytyjczyków. Wyspiarze w strachu gromadzą jedzenie

Brexit bez umowy jest coraz bardziej realny, im zmniejsza się czas dzielący nas do 31 października. Przypomnijmy, że to wówczas Wielka Brytania ma wyjść z Unii Europejskiej, jak zapowiedział nowy premier Wyspiarzy, Boris Johnson. Ten sam szef rządu dąży też do wyjścia z Unii Europejskiej bez umowy, co rodzi komplikacje.Jeśli bowiem dojdzie do bezumownego brexitu, Wielka Brytania, a dokładniej sami Brytyjczycy znajdą się w tarapatach. Jak przewidują bowiem brytyjscy ekonomiści, w takim wypadku dojść może do przerw w dostawach, co spowoduje braki w sklepach. Dlatego też już co piąty Brytyjczyk zaczyna gromadzić zapasy jedzenia, by przeżyć w miarę spokojnie przełom października i listopada.

biznes-info-640x433
12.08.2019 02:00 Lidl podbija USA polską kiełbasą. Piszą o niej amerykańskie media

Lidl, tak popularny w Polsce dyskont, działa również w Stanach Zjednoczonych. Otwarty kilka lat temu pierwszy sklep Lidla w USA szybko rozrósł się do całej siatki dyskontów. Wkrótce okazało się jednak, że rynek amerykański jest trudniejszy niż te, które sieciówka zna z Europy. Choć sklep dalej radzi sobie w USA, musi podejmować całkiem inną strategię, niż na Starym Kontynencie.Ostatni weekend może jednak zaliczyć do udanych. Lidl w Stanach zaoferował bowiem tamtejszym klientom spore promocje. Wśród nich znalazły się awokado, karbowane frytki ziemniaczane, czy mieszanka studencka. Poza tym w promocji ukazała się także kiełbasa z Polski. Jednakże wiele wskazuje na to, że amerykanie już poznali się na jej jakości, ponieważ w ofercie sklepu nie widniała, jako sausage from Poland, a właśnie jako "polska kielbasa".

biznes-info-640x433
12.08.2019 02:00 Unia uderza w Polską żywność. Wszystko przez węgiel

Unia Europejska szykuje zmiany w znakowaniu żywności, które niestety uderzą w polską żywność. Na razie Komisja Europejska swoje prace prowadzi po cichu i w nieformalnym trybie. Niewątpliwie bowiem, gdyby sprawa była głośniejsza, spotkałaby się ze sprzeciwem szerokich mas obywateli Unii Europejskiej. Pomysł polega na oznaczaniu, jaki ślad węglowy pozostaje po produkcji danego produktu spożywczego.Mowa o tzw. środowiskowym śladzie produktu. Ten wskazuje ile węgla musiało zostać spalonego, by produkt od nieobrobionych surowców stał się produktem, który trafi do końcowego klienta. To oczywiście problem dla polskich producentów, ponieważ znaczna część energii elektrycznej w naszym kraju pochodzi właśnie ze spalania węgla, który zaniezczyszcza atmosferę dwutlenkiem węgla. Osoby, które będą chciały sięgnąć po ekologiczną żywność, na pewno nie wybiorą tej z Polski.

biznes-info-640x433
11.08.2019 02:00 Bezlitosny raport. By ratować planetę, musimy jeść mniej mięsa

Mięso musi zostać znacznie ograniczone w posiłkach, byśmy mogli ocalić klimat. Tak wynika przynajmniej z raportu "Zmiany klimatu a ziemia", którego opublikował Międzynarodowy Zespół do spraw Zmian Klimatu (IPCC) złożony ze 107 naukowców z 52 krajów. Sprawa jest poważna tym bardziej, że konsumpcja mięsa wcale nie spada.Z raportu wynika, że ludzkość w nieodpowiedni sposób gospodaruje glebą. Już 3/4 niepokrytej lodem powierzchni naszej planety zostało dotknięte działalnością człowieka. Sprawa jest ważna, ponieważ niewłaściwe wykorzystywanie gleby odpowiada za 25% całej emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Portal 300gospodarka.pl podaje, że mowa przede wszystkim o masowej wycince lasów, używaniu zbyt dużej ilości nawozów oraz o wielkich hodowlach bydła.

biznes-info-640x433
03.08.2019 02:00 Za marnowanie jedzenia będzie trzeba płacić i to sporo. Wchodzą nowe przepisy

Ustawa, która ma zapewnić, aby niesprzedane jedzenie ze sklepów trafiało do organizacji charytatywnych jest chęcią walki z dużą ilością odpadów żywnościowych. Według informacji PAP dorosły Polak wyrzuca co roku do kosza do 235 kg żywności, co daje ponad 9 mln ton rocznie. Poprawki przegłosowane przez Senat (za byli wszyscy senatorowie, jeden się wstrzymał) nakładają na sklepy o powierzchni większej niż 250 mkw obowiązek nieodpłatnego przekazania żywności lokalnym organizacjom charytatywnym, o ile 50% zysków danego sklepu pochodzi właśnie ze sprzedaży jedzenia.

biznes-info-640x433
01.08.2019 02:00 Badanie załamuje. Niemal co trzeci dostawca podjada jedzenie

Pizza, którą zamawia Amerykanin, w niemalże jednym na trzy przypadki zostanie skosztowana przez wiozącego ją dostawcę. Tak wynika z badania, które przeprowadziła firma US Foods. Według niego aż 28% dostawców częstuje się jedzeniem, które zostaje zamówione i przyznało to w badaniu. Wyniki szokują tym bardziej, że "jedynie" 21% osób zamwiających jedzenie spodziewa się, że dostawca mógł się nim poczęstować. US Foods, by dojść do tych wyników, wykonało ankietę na grupie 1500 dostawców jedzenia, którzy pracują w ramach aplikacji dostarczających żywność. Mowa w tym wypadku o popularnym nie tylko w Ameryce Uber Eats, ale także innych aplikacjach - Grubhub, DoorDash i Postmates. Ci wskazali, że najczęściej powodem, przez który sięgają po cudze jedzenie, jest doskwierający im w pracy głód, brak napiwków, a także niska pensja.

biznes-info-640x433
14.07.2019 02:00 Podatek od handlu dołoży dodatkowe "3 grosze" do rosnącej inflacji

Ceny w Polsce od kilku miesięcy są jednym z głównych tematów rozmów Polaków. Tudno bowiem przejść do porządku dziennego, kiedy tak popularna w Polsce kapusta powoli staje się produktem premium, a już absolutnie podstawowe dla polskiej kuchni ziemniaki zanotowały w niektórych miejscach wzrost cen na poziomie 200%. Jak wyjaśnia portal Bezprawnik, drożyzna, szczególnie na rynku warzyw, to przede wszystkim efekt suszy. Niebagatelny wpływ na ceny w Posce mają także programy socjalne, a także rosnące zarobki - przede wszystkim osób pracujących przy warzywach. To wzrost płac osób, które warzywa i owoce zbierają. Producenci mają problemy ze znalezieniem ludzi do pracy, a jeżeli znajdują, muszą się liczyć z oczekiwaniem wyższych wynagrodzeń. Wzrost stawek za pracę przy zbiorach, czy całej obsłudze procesu rolnego pcha ceny warzyw o owoców górę - wyjaśnił w rozmowie z PAP Marcin Mrowiec, główny ekonomista banku Pekao.

biznes-info-640x433
05.07.2019 02:00 Polscy producenci mięsa mogą mieć bardzo duże problemy

Temat podjęła dzisiejsza "Gazeta Wyborcza". Gazeta zauważa, że podpisanie umowy z amerykańską organizacją poskutukuje zalaniem europejskiego rynku tańszym mięsem z Ameryki Południowej, przez co nasze produkty mięsne przestaną być konkurencyjne. Kraje Ameryki Południowej są w stanie wyprodukować mięso o wiele tańsze od polskiego ze względu na dużo niższe normy dobrostanu zwierzęcego. Biorąc dodatkowo pod uwagę, że ze względu na ekstensywny profil gospodarki kraje takie jak Argentyna czy Brazylia mogą wyprodukować bardzo duże ilości mięsa, to przy zwolenieniu części wyrobów mięsnych z tych krajów z ceł, bardzo duże jego ilości pojawią się na europejskim rynku. W sytuacji gdy wołowina brazylijska czy argentyńska znana ze swoich walorów smakowych, co powiązane jest z lepszą jakością traw na południowej półkuli, będzie cenowo konkurencyjna, to możemy spodziewać się znacznych spadków konsumpcji mięsa polskiego. Unia Europejska nie zdecydowała się jednak jeszcze na podpisanie umowy z Mercosurem w sprawie handlu mięsem, ani na ustalenie dokładnych progów ceł.

biznes-info-640x433
04.07.2019 02:00 Spotkanie biznesowe - kto płaci za kolację?

Spotkanie biznesowe kto płaci? Warto się nad tym zastanowić, ponieważ spotkania biznesowe to już część pracy w biznesie. Podczas wspólnego posiłku łatwiej nawiązać nowy kontakt, nić porozumienia, której sprzyja luźniejsza atmosfera oraz oczywiście dobre jedzenie. Warto jednak pamiętać o podstawach takiego spotkania.Bo przecież nie dla każdego oczywistym jest to, kto za takie spotkanie płaci. Wystarczy więc z pozoru mała, niby nie znacząca nic gafa, by zepsuć całe spotkanie i wywołać puste milczenie, które z pewnością zostanie zapamiętane na długo. Jednym z podstawowych kwestii jest to, kto płaci za spotkanie biznesowe.

biznes-info-640x433
30.06.2019 02:00 Masło tanieje. Ale powrotu do niskich cen nie ma i nie będzie

Masło to podstawowy produkt w polskiej kuchni. Trudno wyobrazić sobie śniadanie bez masła, tak jak i niejeden posiłek w ciagu dnia. W ubiegłym roku w okresie wakacyjnym masło osiągało jednak zawrotne ceny, szokując Polaków tempem opróżniania ich portfeli. Jak donosi jednak Interia.pl, ten podstawowy produkt tanieje.Jest to o tyle interesujące, że media podgrzewają atmosferę w kwestii masła. Czarne scenariusze kolejnej podwyżki cen nie sprawdzają się i w przypadku masła nie ma mowy o sytuacji, jak ta z pietruszką, która za kilogram kosztować potrafi nawet 20 złotych. To niewątpliwie dobra wiadomość dla Polaków, którzy w latach 2017 - 2018 musieli liczyć się z bezprecedensowymi podwyżkami jego cen.Masło jest ważnym produktem w handlu spożywczym. Dla przykładu, w supermarketach o powierzchni 301-2500 m2 pojawia się na prawie co 20 paragonie. Zwykle jest też dużo droższe od swoich roślinnych substytutów - powiedział Bartłomiej Domański, analityk w Hiper-Com Poland.

biznes-info-640x433
24.06.2019 02:00 UE prześwietliło żywność. Podwójne standardy wciąż obowiązują

Żywność podwójnych standardów to nie nowy temat dla wspólnoty europejskiej. Głośno o nim od drugiej połowy 2017 roku, kiedy to alarmujące informacje dobiegły z kilku krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Mowa tutaj o Czechach, Słowakach i Polakach, którzy donieśli, że składy niektórych produktów spożywczych mocno różnią się od tego, co oferowane jest na Zachodzie w przypadku tych samych towarów.Sprawę poważnie potraktowała Komisja Europejska, która w 2018 roku przeprowadziła właściwe badania. Okazało się wówczas, że faktycznie niektóre towary z Zachodu z kategorii "żywność" różnią się pod względem składu ze swoimi odpowiednikami z Europy Środkowo-Wschodniej. Teraz Komisja Europejska donosi o tym, że przeprowadziła kolejne badania. Niestety, wciąż nie udało się wyeliminować problemu podwójnych standardów.