Lidl wycofuje popularną przekąskę
wikimedia.org
Autor Przemysław Terlecki - 24 Września 2019

Lidl wycofuje popularną przekąskę. Jego składnik może wywołać wymioty

Lidl poinformował o wycofaniu ze swojej oferty popularnego produktu. Powodem takie działania jest jeden z jego składników, który może wywoływać, wymioty, biegunkę i wodnisty katar.

Lidl Polska poinformował właśnie o wycofaniu ze swoich sklepów popularnego produktu. Mowa o przekąsce, która w swoim składzie posiada alergen, o czym niestety nie poinformowano na opakowaniu produktu. Mowa o mące pszennej, która - choć wydaje się niepozorna - dla osób na nią uczulonych jest składnikiem omijanym z daleka.

Produktem, o którym mowa jest paczka xorzeszków ziemnych panierowane w pikantnym cieście o smaku paprykowym, "Alesto" 250 g. Cytowany przez Wprost komunikat Lidla wskazuje na to, że powodem jest "obecność niezadeklarowanego składnika alergennego (mąki pszennej)". Dla osób, które cierpią na celiakię, czyli nietolerancję glutenu, konsekwencje spożycia produktu mogą być bardzo nieprzyjemne.

Lidl wycofuje produkt przez jeden składnik

Sprawa może wydawać się błaha, ale jak podaje dr hab. Piotr Dziechciarz z Kliniki Gastroenterologii i Żywienia Dzieci Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prócz 1% osób chorych na celiakię 10 % osób wykazuje tzw. nieceliakowatą nadwrażliwość na pszenicę. Oznacza to, że ponad co 10 Polak nie powinien sięgać po produkty spożywcze z pszenicą.

Co jednak, jeśli taki produkt zostanie zjedzony przez osobę, która nie powinna go tknąć? Wówczas musi liczyć się z przykrymi powikłaniami po spożyciu. Mowa tutaj o wymiotach, biegunce, pokrzywce skórnej, wodnistym katarze. O ile uczulenie na gluten może przeminąć, o tyle celiakia jest chorobą na całe życie.

Wszyscy, którzy nabyli orzechy, mogą zwrócić je do sklepów sieciówki bez problemu i okazania paragonu. Inne produkty marki Alesto nie są objęte wycofaniem ze sprzedaży.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News