BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Uwielbiasz łakocie? Szef NFZ chce, byś płacił za nie więcej

6 Września 2019

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

Udostępnij:

Podatek od cukru miałby być wprowadzony w Polsce już niebawem. W sprawie głos zabrał szef Narodowego Funduszu Zdrowia. Jak mówi, w grę wchodzi przyszły rok w kontekście wprowadzenia podatku w życie.

Podatek od cukru już niebawem w Polsce? Nad pomysłem coraz poważniej zastanawia się Narodowy Fundusz Zdrowia, który chce w ten sposób walczyć o zdrowe odżywianie się Polaków. Problem niezdrowego żywienia bowiem coraz bardziej narasta, a pierwszym i najwidoczniejszym efektem jest procent ludzi, który ma nadwagę - mowa o 70% Polaków.

Nadwaga to jednak nie jedyny problem Polaków. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego w 2018 roku przeciętny Polak zjadł o 6 kg cukru więcej niż w 2017 roku. Prowadzi to do cukrzycy, którą w Polsce ma już 3 mln obywateli. Dlatego też Adam Niedzielski, szef NFZ, mówi o tym, że akcje edukacyjne już nie starczą.

Podatek od cukru już niebawem zacznie obowiązywać w Polsce?

Niedzielski przekonuje, że w walce z pogarszającą się świadomością żywieniową Polaków należy używać nawet podatków na cukier. Ten powinien z jednej strony zniechęcić Polaków do płacenia więcej za najsłodsze produkty, a z drugiej zmniejszyć ich ilość w żywności, by producenci płacili za ich wyrób mniej.

Kiedy podatek od cukru miałby zacząć obowiązywać? Adam Niedzielski przekonuje, że już w przyszłym roku możliwe jest jego wejście w życie. Najpierw jednak NFZ musi przekonać do swojego pomysłu rząd. Niedzielski chce jednak nie tylko podatku od cukru, ale także zmiany reklamowania słodyczy.

 - Na jednym z batoników możemy znaleźć napis: dziecku nie odmówisz. Moim zdaniem taki komunikat jest skandaliczny i niedopuszczalny - podkreślił szef NFZ.

 - Na jednym z batoników możemy znaleźć napis: dziecku nie odmówisz. Moim zdaniem taki komunikat jest skandaliczny i niedopuszczalny - podkreślił szef NFZ.

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >