Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie

Nfz

NFZ – co to jest? Podstawowe informacje

NFZ, czyli Narodowy Fundusz Zdrowia, to jedna z podstawowych jednostek organizacyjnych państwowej służby zdrowia. Podstawę działania NFZ stanowi Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz statut NFZ. Jego siedziba mieści się w Warszawie na ulicy Rakowieckiej 26/30, a aktualnym prezesem jest Filip Nowak. Odpowiedzialność za swoje działania NFZ ponosi przed Ministrem Zdrowia.

Narodowy Fundusz Zdrowia pełni rolę państwowego ubezpieczyciela zdrowotnego, choć jest to definicja nieco uproszczona. Jego podstawową rolą we współczesnym systemie ochrony zdrowia jest refundacja niektórych leków i finansowanie świadczeń medycznych obywateli. Pieniądze na ten cel pozyskiwane są od pracujących Polaków w ramach składki zdrowotnej.

Czym zajmuje się NFZ?

Podstawowym zadaniem NFZ jest refundacja kosztów leczenia, operacji, zabiegów medycznych i wizyt lekarskich osób ubezpieczonych w ramach NFZ (a więc opłacających składkę zdrowotną). Narodowy Fundusz Zdrowia zajmuje się także refundacją niektórych leków i sprzętu medycznego, co realizuje w porozumieniu z farmaceutami.

Dla realizacji wyżej wzmiankowanych celów niezbędne jest także sporządzanie raportów, właściwych dla określenia dostępności danych środków i usług medycznych i analiza kosztów określonych przedsięwzięć. Z praktycznego punktu widzenia NFZ obowiązany jest także do zawierania umów o współpracę z ośrodkami medycznymi i aptekami, oraz przeprowadzania konkursów czy tworzenia ofert w zakresie przewidzianym ustawą i działaniem NFZ.

Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi także szeroko zakrojone działania edukacyjne w zakresie promocji i ochrony zdrowia, monitoruje prawidłowość realizacji świadczeń wykonywanych przez jednostki związane zeń umową, prowadzi Centralny Wykaz Ubezpieczonych i monitoruje ordynacje lekarskie.

Jak sprawdzić czy ma się NFZ?

Co do zasady pod NFZ podlega każdy przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą na terenie kraju oraz każda osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Przynależność do NFZ wynika z konieczności opłacania składki zdrowotnej – w przypadku pracownika konieczność jej opłacenia spoczywa na pracodawcy.

Żeby sprawdzić czy ma się NFZ wystarczy zalogować się na Internetowe Konto Pacjenta (IKP) przy pomocy Profilu Zaufanego, e-dowodu lub bankowości elektronicznej. Można również wybrać się do właściwego dla naszego miejsca zamieszkania wojewódzkiego oddziału NFZ.

Pokaż więcej

NFZ
23.04.2024 14:19 NFZ oferuje usługę za darmo. Pacjenci nie będą musieli nawet czekać w kolejce

NFZ wychodzi naprzeciw pacjentom, którzy muszą stracić kilka kilogramów lub zmienić tryb życia na zdrowszy. Oficjalny portal Diety NFZ pozwala na skorzystanie z darmowych jadłospisów dla całej rodziny.

Szpital
21.04.2024 21:51 Szpital publiczny może wystawić rachunek. Za co? Mamy listę

Szpital publiczny dla wszystkich ubezpieczonych w ZUS jest darmowy… ale są wyjątki. Za co szpital może wystawić nam rachunek? Lista rzeczy, które w publicznych szpitala są płatne, jest całkiem długa.

lekarz, POZ
19.04.2024 12:44 Tego rejestracja medyczna nie może Ci odmówić. Mało który pacjent o tym wie

Po kolejnej próbie połączenia wreszcie ktoś odbiera. Ale chwilę później okazuje się, że tylko po to, by przekazać nam, że na dziś wolnych miejsc już nie ma. Przychodnie rodzinne (lub tzw. pierwszego kontaktu) często są przepełnione, a kolejki skutecznie uniemożliwiają nawet krótką konsultację. Rzecznik Praw Pacjenta przypomina, w odpowiedzi na setki pytań, o jednym, wartym zapamiętania, prawie. 

stomatolog
13.04.2024 17:15 500 plus na dentystę? Wiemy, co należy ci się od NFZ

Jednym z problemów publicznej opieki zdrowotnej w Polsce jest to, że z pomocy stomatologicznej korzystamy już w zasadzie domyślnie prywatnie. Nawet mimo wysokich kosztów. Trudnością są oczywiście długie kolejki, jednak należy wziąć pod uwagę, że katalog usług refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia jest całkiem obszerny. 

seniorzy
05.04.2024 13:33 Podwyżki w sanatoriach przesądzone. Tak wzrosną ceny od 1 maja

Kolejny miesiąc, kolejne podwyżki. Od 1 maja w górę pójdą koszty zakwaterowania w sanatoriach. Zmiany te najbardziej uderzą po kieszeni najbiedniejszych seniorów, choć nie tylko. Wiadomo, ile wkrótce trzeba będzie zapłacić za konkretny rodzaj pokoju.

apteka
01.04.2024 18:38 Nowa lista leków refundowanych już jest. Ceny poszły w górę?

Zgodnie z obwieszczeniem Izabeli Leszczyn, minister zdrowia, od 1 kwietnia obowiązuje nowa lista leków refundowanych. Jej zawartość może jednak zaskoczyć. Niektóre leki będą od dzisiaj kosztować pacjentów więcej. Zestawienie objęło również kilkadziesiąt nowych pozycji. Jakich zmian powinni spodziewać się pacjenci?

NFZ
31.03.2024 12:26 Ważny komunikat z NFZ. Chodzi o wysokość składki zdrowotnej

Narodowy Fundusz Zdrowia wydał ważny komunikat, w którym poinformowano o wysokości składki zdrowotnej w pierwszych trzech miesiącach 2024 roku. Tyle muszą płacić Polacy za dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne. Przedstawiamy szczegóły.

Seniorzy, jezioro
30.03.2024 15:22 Krótszy czas oczekiwania na sanatorium. Jest na to prosty sposób

Wyjazd do sanatorium bardzo często wiąże się z bardzo długim czasem oczekiwania na pobyt. Jak się jednak okazuje, jest banalnie prosty sposób na to, by znacznie ten czas skrócić. Co konkretnie należy zrobić, by szybciej wyjechać do sanatorium? Wyjaśniamy.

sala szpitalna
26.03.2024 10:15 Dodatkowe opłaty w szpitalu nie są rzadkością. Ci pacjenci muszą zabrać ze sobą gotówkę

Pacjenci szpitala czasem muszą zapłacić za pobyt w placówce dodatkowe pieniądze. Problem ten dotyczy również osób posiadających ubezpieczenie w ramach NFZ. Do torby szpitalnej warto włożyć nie tylko piżamę i szczoteczkę do zębów, ale również nieco gotówki. Za co naliczone mogą zostać dodatkowe opłaty z pobyt w szpitalu? Wyjaśniamy.

Andrzej Domański
21.03.2024 17:18 Rząd potwierdził zmiany w składce zdrowotnej. Skorzysta 93% przedsiębiorców

O zmianach ws. składki zdrowotnej mówiło się jeszcze przed wyborami. Teraz rząd zapowiedział konkretne reformy, jednak plany nie wszystkim przypadły do gustu. Zmiany wywołały burzę w rządzie.

Danuta Hauben
16.03.2024 20:17 Wiele lat ratowała życie pacjentów. NFZ nałożył na nią ogromną karę

W niewielkiej wsi w Małopolsce mieszka 85-letnia lekarka, pani Danuta. Kobieta od lat znana jest ze swojego dobrego serca i chęci niesienia pomocy, za co Narodowy Fundusz Zdrowia postanowił ją ukarać. Na medyczkę nałożona została grzywna w wysokości 56 tys. złotych tylko za to, że wypisywała recepty na darmowe leki dla seniorów. Niestety, robiła to nieświadoma, że zmieniły się przepisy, o czym choć miała być poinformowana, ostatecznie nie została.

seniorzy
16.03.2024 16:08 Nowe przepisy dotyczące sanatorium. Zmiany już weszły w życie

Od 5 marca br. obowiązują nowe przepisy dotyczące pobytów w sanatorium. Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia, zmiany zaszły w systemie kierowania pacjentów na leczenie w uzdrowiskach lub na rehabilitację uzdrowiskową. Resort Izabeli Leszczyny chce, aby standardem stały się elektroniczne skierowania dla kuracjuszy, nie oznacza to jednak, że papierowe całkowicie znikną. Lekarz będzie mógł je wystawić, ale tylko w ściśle określonych przypadkach.

Lekarz
14.03.2024 20:49 Duże zmiany dla Polaków od 1 kwietnia. Pacjenci odetchną z ulgą

Minister zdrowia Izabela Leszczyna w czwartek przekazała ważne wieści dla Polaków. Okazuje się, że już 1 kwietnia wchodzą w życie duże zmiany, o których powinni wiedzieć wszyscy pacjenci. Chodzi bowiem o listę leków refundowanych. Przedstawiamy szczegóły.

Szpital, pieniądze
01.03.2024 10:17 Dodatkowe opłaty w szpitalu. Wiadomo, za co trzeba zapłacić

Pobyt w polskim szpitalu w teorii jest darmowy. Jak się jednak okazuje, rzeczywistość jest nieco inna, a pacjenci często spotykają się z tym, że muszą ponieść dodatkowe opłaty. Wiele osób może nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że szpitale mają całe listy usług, które nie są darmowe. Za co konkretnie trzeba zapłacić podczas pobytu w szpitalu?

szpital, pacjenci
25.02.2024 18:08 Ważne zmiany w NFZ. Z tych badań pacjenci skorzystają za darmo

Zmiany wprowadzane przez Narodowy Fundusz Zdrowia na pewno ucieszą wielu pacjentów. Już od poniedziałku, 26 lutego, wiele nowych świadczeń będzie dostępnych za darmo. Zmiany obejmą zarówno izbę przyjęć, jak i szpitalny oddział ratunkowy.

Przychodnia lekarska
10.02.2024 15:33 Pomysł na walkę z kolejkami do lekarza. Polacy będą zaskoczeni

Polski system zdrowia jest owiany złą sławą, jeżeli chodzi o czas oczekiwania na wizytę do lekarza. Problem jest jednak na tyle poważny, że do Sejmu wpłynęła petycja dotycząca walki z tym problemem. Jedno z proponowanych rozwiązań przewiduje… wpis na listę dłużników.

Kolejka w przychodni zdrowia
06.02.2024 21:10 Nie odwołasz wizyty do lekarza, dostaniesz dotkliwą karę

Długie godziny oczekiwania na wizytę u lekarza stały się codziennością dla niemal wszystkich pacjentów w Polsce. Często trzeba spędzić w poczekalni naprawdę wiele czasu, by doczekać się na swoją kolej. Jak się okazuje, padł pomysł, który ma pomóc zniwelować ten problem. 

lekarz, badania, pacjent
06.02.2024 14:41 Te osoby nie muszą już płacić składki zdrowotnej. Nowe przepisy od 2024 roku

Aż dla 11 grup od początku tego roku został wyłączony obowiązek opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne. Kto skorzysta na zmianach? Sprawdzamy, jak teraz wyglądają przepisy.

Szpital
04.02.2024 11:19 Za te usługi w polskich szpitalach trzeba zapłacić. Dodatkowe opłaty mogą zaskoczyć wiele osób

W teorii leczenie w szpitalach jest bezpłatne, bo polski system zdrowia opiera się na ubezpieczeniu zdrowotnym, które finansowane jest z środków publicznych. Jednak niewiele osób może zdawać sobie sprawę z tego, że tak naprawdę za niektóre usługi w szpitalu trzeba będzie zapłacić. Przedstawiamy szczegóły. 

NFZ
25.01.2024 17:04 NFZ oferuje usługę za darmo. Pacjenci nie będą musieli nawet czekać w kolejce

Na większość wizyt w ramach NFZ trzeba bardzo długo czekać, a kolejki do specjalistów przeważnie są gigantyczne. Jednak okazuje się, że niektóre usługi Narodowego Funduszu Zdrowia są zupełnie darmowe i dostępne “od ręki”. Trzeba będzie jednak spełnić kluczowe warunki.  

Narodowy Fundusz Zdrowia
20.01.2024 19:34 NFZ oferuje ważną usługę za darmo. Nie trzeba czekać w kolejce

Darmowe usługi oferowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia dostępne bez kolejki? Dla wielu osób może to zabrzmieć jak żart. Prawda jest jednak taka, że faktycznie istnieje taka możliwość dla wszystkich Polaków. Trzeba jednak uprzednio spełnić warunki.

przychodnia
14.01.2024 17:33 Darmowa usługa na NFZ, o której mało kto wie. Nie będziesz nawet stać w kolejce

Niektórzy powiedzą, że piekło zamarzło, inni po prostu będą w wielkim szoku. Choć mało kto postawiłby na to jakiekolwiek pieniądze, faktem jest, że Narodowy Fundusz Zdrowia ma w swojej ofercie usługi z najwyższej półki. Co jeszcze ważniejsze, skorzystać z nich może praktycznie każdy, całkowicie za darmo. Wystarczy kilka chwil, by zaoszczędzić naprawdę sporo gotówki, którą normalnie zostawilibyśmy w prywatnym gabinecie.

Przychodnia
10.01.2024 18:44 Nowe zasady w kolejkach na NFZ. Już są pierwsze opóźnienia

Od 1 stycznia 2024 roku Narodowy Fundusz Zdrowia wprowadził całkiem spore zmiany w przychodniach i szpitalach. Teraz okazało się, że nie wszystko poszło zgodnie z planem i wystąpiły pewne opóźnienia. NFZ wydał nawet specjalny komunikat w tej sprawie. Co to oznacza dla pacjentów? 

Łóżka szpitalne
08.01.2024 17:56 Dodatkowe opłaty w szpitalach są na porządku dziennym. Aż trudno uwierzyć, ile żądają

W większości przypadków, leczenie w szpitalu jest całkowicie bezpłatne. Po zagłębieniu się w szczegóły okazuje się jednak, że szpitale mogą żądać dodatkowych opłat od swoich pacjentów.

przychodnia
02.01.2024 22:45 Ogromne zmiany dla pacjentów. Właśnie się zaczęło

Początek 2024 roku niesie ze sobą sporo zmian - w tym również tych zdrowotnych. Duże nowości dotyczą m.in. cukrzyków, którzy muszą się przygotować do nowych zasad.

senior-sanatorium-pokoj
03.12.2023 14:45 Darmowy pobyt w sanatorium. Oto lista osób zwolnionych z opłat

Wyjazd do sanatorium pozwala wzmocnić organizm za sprawą licznych zabiegów leczniczych w postaci, chociażby masaży, krioterapii czy gimnastyki. W przypadku pobytu w sanatorium na NFZ pacjent ponosi koszty m.in. wyżywienia i zakwaterowania. Istnieje jednak opcja wyjazdu na leczenie uzdrowiskowe zupełnie za darmo – informuje “Dziennik Gazeta Prawna”. Kto może z niej skorzystać?

sanatorium
26.11.2023 17:16 NFZ nie zapłaci. Ważna wiadomość ws. sanatoriów, trzeba wiedzieć

Wyjazdy na leczenie uzdrowiskowe w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia są w Polsce bardzo popularne. Niewiele osób jednak wie, że nie zawsze NFZ zapłaci za wszystkie zabiegi i usługi oferowane przez dane sanatorium. Warto zapoznać się ze szczegółami każdego wyjazdu na długo przed jego rozpoczęciem, aby uniknąć ewentualnych nieprzyjemności.

Apteka
13.11.2023 22:54 Nadchodzi rewolucja w aptekach. ""Nie będzie gwarancji otwarcia"

Wraz z początkiem nowego roku dokona się istna rewolucja w aptekach. Zmieni się nie tylko funkcjonowanie placówek, ale również i sama sytuacja pracujących w nich farmaceutów. Wszystko jest spowodowane reformą prawa farmaceutycznego.