Kolejki do sanatoriów wciąż są długie, ale szykują się zmiany. Ministerstwo Zdrowia chce usprawnić proces kwalifikacji pacjentów i rozpatrywania skierowań. Czy to oznacza, że chorzy szybciej otrzymają szansę na leczenie uzdrowiskowe? Jakie zmiany planuje rząd i czy faktycznie pomogą pacjentom?
Praca na etat oznacza dla Polaków wiele korzyści i tym razem wcale nie chodzi tylko o przyszłe emerytury. Podczas obowiązywania umowy pracownicy chętnie korzystają z różnych benefitów, które oferują im pracodawcy. Niestety wszystko wskazuje, że w 2025 roku ceny jednego z nich mocno poszybują. Co to oznacza dla firm? Czy przedsiębiorcy zrezygnują z niego na dobre?
W połowie lutego zaczęły obowiązywać nowe regulacje w kwestii prawa do otrzymania darmowych leków. Wcześniej pacjenci, aby móc z niego skorzystać, musieli spełnić kilka warunków. Ministerstwo Zdrowia rozwiązało problem, co usprawni również pracę lekarzy.
Wyjazd do sanatorium to dobry sposób na podreperowanie zdrowia i odpoczynek. Jak się okazuje, w ostatnim czasie seniorzy masowo rezygnują z pobytów w uzdrowiskach. W niektórych regionach nawet 80 osób dziennie odwołuje wyjazd do sanatorium. Powody tej decyzji mogą zaskakiwać. Przedstawiamy szczegóły.
Wielu Polaków ignoruje fakt, jak ważne jest regularne przeprowadzanie badań. Tymczasem Narodowy Fundusz Zdrowia wyciąga w tej kwestii pomocną dłoń. Kto i z jakich badań może skorzystać zupełnie za darmo? 5 lutego NFZ zorganizuje specjalną akcję, której lepiej nie przegapić.
Każdy Polak i każda Polka korzysta z opieki medycznej, choć częstotliwość i charakter wizyt są różne. Warto jednak pamiętać, że Narodowy Fundusz Zdrowia nie zawsze pokrywa koszty leczenia. W jakich sytuacjach ustaje prawo do bezpłatnych świadczeń medycznych? Lepiej o tym wiedzieć.
W 2025 roku NFZ przewiduje spore dofinansowania na wyroby medyczne. Można otrzymać nawet kilka tysięcy złotych na zakup wózka inwalidzkiego. To ile wyniesie dopłata Funduszu, zależy od kilku czynników.
Wyjazd do sanatorium to dobry sposób na podreperowanie swojego zdrowia i odpoczynek. Kuracjusze powinni wiedzieć, że coraz więcej ośrodków decyduje się na zniesienie odwiecznego zakazu. Warto jednak mieć na uwadze, że w tym przypadku konieczna będzie dodatkowa opłata. O co dokładnie chodzi?
Narodowy Fundusz Zdrowia apeluje — warto uważać na internetowych oszustów, którzy znaleźli nową metodę na wydobycie naszych danych, a w konsekwencji dostępu do konta bankowego. Tym razem złodzieje podszywają się pod NFZ i „oferują” darmowy upominek. Jak nie dać się nabrać?
Uzdrowiska cieszą się sporą popularnością wśród polskich seniorów. Z wyjazdów do sanatoriów, wspieranych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, korzystają między innymi rekonwalescenci oraz osoby przewlekle chore. Pobyt w uzdrowiskach wiąże się jednak z pewnymi ograniczeniami.
Osoby nieletnie mogą korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej w ramach NFZ. Opiekunowie muszą jednak dopełnić wymaganych formalności. To, kto się nimi zajmie, często zależy od sytuacji, w jakiej znalazło się dziecko. Warto dopilnować wszystkich dokumentów.
Deficyt budżetowy w NFZ sprawia, że związkowcy apelują do lekarzy o przechodzenie na umowy o pracę. Ci mogą się na to zgodzić, ale mają warunki. Chodzi o ustalenie płacy minimalnej, a kwoty są bardzo wysokie. Tylko 5 proc. zgodziłoby się na trzy średnie krajowe. Wielu medyków chce znacznie więcej.
Część Polaków może skorzystać z dofinansowania na okulary korekcyjne. Aby NFZ zwrócił nam pieniądze, trzeba spełnić kilka kluczowych warunków. Jakie kwoty można otrzymać w ramach tej dopłaty? Wyjaśniamy.
Leczenie stomatologiczne to spory wydatek, a zdecydowana większość Polaków decyduje się na wizytę w prywatnej klinice, zamiast skorzystać z bezpłatnych świadczeń. Jednak jak się okazuje, lista refundowanych zabiegów wydłużyła się w 2025 roku. Kto i w jakim zakresie może korzystać z bezpłatnej opieki stomatologicznej?
Kiedy najlepiej udać się na badania profilaktyczne? Na pewno wtedy, gdy nie trzeba będzie za nie płacić! Taką możliwość już po raz kolejny oferuje pacjentom Narodowy Fundusz Zdrowia. Jest jednak pewien haczyk — skierowania będą wystawiane tylko przez określony czas. Znamy ostateczny termin. Kto i z jakich badań będzie mógł skorzystać jeszcze w 2025 roku?
W związku ze zbliżającymi się feriami, podczas których nie brakuje różnorodnych atrakcji nie tylko dla najmłodszych, Narodowy Fundusz Zdrowia wydał ważny komunikat. Nie wszyscy wiedzą, że taką kartę wyrobisz za darmo. Dzięki niej może zaoszczędzić dużo pieniędzy.
Badania medycyny pracy są obowiązkowe dla wszystkich pracowników, jednak ich zakres różni się od wykonywanych czynności w pracy. Już od 1 stycznia 2025 roku w życie weszły zmiany, które mówią o poszerzeniu podstawowych pakietów.
3 stycznia 2025 roku weszły w życie ważne zmiany w systemie opieki stomatologicznej. Dzięki temu Polacy będą mogli skorzystać z jeszcze wyższego dofinansowania na dentystę. Taki przywilej należy się jednak tylko osobom, które spełniają kluczowy warunek. Przedstawiamy szczegóły.
Wraz z początkiem 2025 roku weszły w życie duże zmiany dla pracowników i pracodawców. Na liście obowiązkowych badań w zakresie medycyny pracy pojawiły się nowe pozycje. Jeżeli ich nie wykonamy, możemy zapomnieć o umowie o pracę. Co konkretnie się zmieniło? Wyjaśniamy.
Od nowego roku w Polsce może dojść do sytuacji, w której kilkadziesiąt leków i wyrobów medycznych straci refundację. Jakie będą tego konsekwencje i kto jest odpowiedzialny za taki stan rzeczy? Przedstawiamy szczegóły sprawy, która dotyczy pacjentów zmagających się z poważnymi schorzeniami.
Leczenie zębów może być całkowicie darmowe? Wielu pacjentów nie ma o tym pojęcia, ale mogą uzyskać zwrot kosztów. Dotyczy to zarówno leczenia ortodontycznego jak i protetycznego. Polacy mogą odzyskać nawet 100 proc. poniesionych kosztów, ale najpierw muszą spełnić konkretne warunki.
Polscy pacjenci już wkrótce zyskają dostęp do zaawansowanych badań genetycznych, które do tej pory kosztowały tysiące złotych w prywatnych laboratoriach. Czy zmiany faktycznie przyniosą przełom w diagnostyce i leczeniu? Oto nowe zasady, które wkrótce wprowadzi Ministerstwo Zdrowia.
Od 1 stycznia 2025 roku będą obowiązywały nowe zasady w gabinetach dentystycznych. Zmiany dotyczą usługa stomatologicznych w większości państw członkowskich Unii Europejskiej. Jedna z praktyk, którą do przez pewien czas stosowali także polscy dentyści, będzie całkowicie zakazana. Co konkretnie się zmieni? Wyjaśniamy.
Masz mniej niż miesiąc na wykonanie kompleksowych badań zdrowotnych całkowicie za darmo. Rządowy program profilaktyczny dobiega końca wraz z 31 grudnia 2024 roku. W ramach inicjatywy dostępne są aż trzy pakiety badań diagnostycznych. Dlaczego tak wielu z nas ignoruje zdrowotne przywileje, które mogą uratować życie?
Od stycznia do połowy listopada 2024 roku w Polsce odnotowano ponad 26 tysięcy przypadków zachorowań na jedną z ostrych zakaźnych chorób układu oddechowego - podaje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego. Skąd taki nagły wzrost?
W ostatnim czasie koszty pobytu w sanatoriach uległy zmianom, co ma istotne znaczenie dla osób planujących leczenie uzdrowiskowe. W zależności od sezonu oraz standardu zakwaterowania, ceny różnią się zauważalnie, co nie pozostaje bez wpływu na wybory pacjentów dotyczące terminów turnusów i preferowanych warunków.
Rząd pracuje nad zmianami, które sprawią, że o wiele łatwiej będzie uzyskać receptę na bezpłatny lek. Prawo przepisywania takich środków uzyska więcej lekarzy, dzięki czemu bezpłatnie będzie można odbierać leki, za które dziś trzeba często płacić, nawet jeśli znajdują się w wykazie farmaceutyków bezpłatnych. Pozytywnych zmian jest jednak więcej. Co dokładnie się zmieni?
Rząd pracuje nad zmianą legislacyjną w segmencie opieki zdrowotnej w szkołach. W placówkach miałaby pojawić się zupełnie nowa kadra, która wesprze, lub zastąpi, kurczące się zastępy tzw. pielęgniarek szkolnych. Z raportu instytutu z wnętrza środowiska wynika, że obecnie średni wiek szkolnej kadry medycznej jest wyższy, niż średni wiek tej samej kadry w skali kraju. W murach szkolnych najczęściej spotkamy pielęgniarkę w okolicach 60. roku życia. I ma się to zmienić.