Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie

Nfz

senior-sanatorium-pokoj
03.12.2023 14:45 Darmowy pobyt w sanatorium. Oto lista osób zwolnionych z opłat

Wyjazd do sanatorium pozwala wzmocnić organizm za sprawą licznych zabiegów leczniczych w postaci, chociażby masaży, krioterapii czy gimnastyki. W przypadku pobytu w sanatorium na NFZ pacjent ponosi koszty m.in. wyżywienia i zakwaterowania. Istnieje jednak opcja wyjazdu na leczenie uzdrowiskowe zupełnie za darmo – informuje “Dziennik Gazeta Prawna”. Kto może z niej skorzystać?

sanatorium
26.11.2023 17:16 NFZ nie zapłaci. Ważna wiadomość ws. sanatoriów, trzeba wiedzieć

Wyjazdy na leczenie uzdrowiskowe w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia są w Polsce bardzo popularne. Niewiele osób jednak wie, że nie zawsze NFZ zapłaci za wszystkie zabiegi i usługi oferowane przez dane sanatorium. Warto zapoznać się ze szczegółami każdego wyjazdu na długo przed jego rozpoczęciem, aby uniknąć ewentualnych nieprzyjemności.

Apteka
13.11.2023 22:54 Nadchodzi rewolucja w aptekach. ""Nie będzie gwarancji otwarcia"

Wraz z początkiem nowego roku dokona się istna rewolucja w aptekach. Zmieni się nie tylko funkcjonowanie placówek, ale również i sama sytuacja pracujących w nich farmaceutów. Wszystko jest spowodowane reformą prawa farmaceutycznego.

Apteka
02.11.2023 12:02 Od 1 listopada ważne zmiany dla pacjentów. Nowa lista leków refundowanych

W środę weszły w życie spore zmiany dotyczące refundowanych leków. Pojawiła się nowa lista - wraz z nią, refundacją od początku listopada objęto blisko 80 nowych leków.

przychodnia, pacjenci
30.10.2023 10:29 Nadchodzą zmiany dla wszystkich pacjentów. Od 1 listopada nowe uprawnienia lekarzy i wiele więcej

Podstawowa opieka zdrowotna (w skrócie: POZ) to część systemu opieki zdrowotnej, która zapewnia każdemu uprawnionemu kompleksowe i skoordynowane świadczenia opieki zdrowotnej w miejscu zamieszkania – rzecz jasna, na terytorium Polski. Dziennik Gazeta Prawna przypomina, że już za kilka dni lekarze rodzinni zyskają nowe uprawnienia, pojawią się też ważne zmiany w świątecznej i nocnej opiece zdrowotnej. O czym powinni wiedzieć pacjenci?

sanatorium
12.10.2023 12:24 Sanatorium za granicą za darmo. Spełnisz te warunki, nie wydasz ani złotówki

Pojechać za darmo do sanatorium i jeszcze samemu wybrać kierunek? Jest to jak najbardziej możliwe. Aby jednak otrzymać zwrot kosztów trzeba spełnić pewne warunki.

przychodnia-kolejka-lekarz-seniorzy
28.09.2023 08:19 Od 1 października spore zmiany w przychodniach. Pacjenci na nich zyskają

Z początkiem października w życie wejdzie rozporządzenie ministra ws. świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). W efekcie pojawią się korzystne zmiany dotyczące opieki lekarskiej – mają one zmniejszyć kolejki do specjalistów. Niestety, czas oczekiwania na diagnostykę w niektórych miejscach jest zdecydowanie zbyt długi. Mowa tu, chociażby o wizycie u psychiatry dziecięcego. Z ustaleń fundacji GrowSpace wynika, że średni czas oczekiwania na konsultację u tego specjalisty wynosi w Polsce 238 dni, a w pięciu placówkach przekracza 1000 dni.

NFZ-pacjenci-kolejka-przychodnia
20.09.2023 15:21 Nowy komunikat dla pacjentów NFZ. Chodzi o umawianie się na wizyty

W Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia od początku roku rozpatrzono 150 skarg dotyczących trudności w dostępie do świadczeń. Najczęściej problematyczne okazywało się zarejestrowanie do lekarza (POZ i AOS) oraz brak kontaktu z placówką. Tymczasem NFZ przypomina, że zakłady podstawowej opieki zdrowotnej mają pewien obowiązek, do którego zobowiązują je przepisy rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Poniżej wskazujemy, co koniecznie powinni wiedzieć pacjenci.

apteka
12.09.2023 12:42 Darmowe leki. Gonitwa po lekarzach i aptekach

Od 1 września osoby po 65. roku życia oraz dzieci i młodzież do 18. roku życia mogą otrzymać niektóre leki za darmo. Przynajmniej w teorii. W praktyce pojawiło się sporo problemów.

nfz-pacjenci-kolejka
08.09.2023 11:22 Padł wstrząsający rekord w kolejce na NFZ. Na wizytę u tego specjalisty trzeba czekać nawet 7 lat

Z tegorocznego raportu „MŁODE GŁOWY” sporządzonego przez fundację Unaweza Martyny Wojciechowskiej wynika, że problemy psychiczne dotyczą sporej części polskich dzieci i młodzieży. Osoby będące w kryzysie potrzebują nie tylko wsparcia swoich bliskich, ale przede wszystkim profesjonalnej pomocy. Na jaw wyszły szokujące ustalenia fundacji GrowSpace, według której czas oczekiwania na konsultację do psychiatry dziecięcego na NFZ w jednej ze śląskich placówek wynosi… 2441 dni, czyli 7 lat.

zęby
07.09.2023 20:40 Napraw swoje zęby za darmo. Lista bezpłatnych usług i zabiegów. Zapłaci za nie NFZ

W Polsce istnieje system refundacji kosztów zabiegów stomatologicznych, co pozwala pacjentom na zwrot części lub wszystkich kosztów związanych z leczeniem zębów. 

Katarzyna Sójka
05.09.2023 09:32 PiS zapowiada kolejny punkt programu. Dotyczy posiłków w szpitalach

Prawo i Sprawiedliwość składa kolejną obietnicę wyborczą. Dotyczy ona jakości posiłków dla pacjentów. Wyniki ostatniej kontroli posiłków w szpitalach przez Sanepid nie napawają optymizmem. 

NFZ-przychodnia lekarska-lekarz-iberion
27.08.2023 11:22 Oto całkowicie bezpłatna usługa od NFZ, korzysta już 760 tys. osób. Wciąż wielu Polaków o niej nie słyszało

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) określa otyłość mianem epidemii, jest ona nazywana chorobą XXI wieku, dotyka mnóstwo osób bez względu na ich wiek i płeć. Każdego roku z jej powodu i w wyniku nadwagi umierają miliony ludzi na całym świecie. Niezdrowa dieta to jedna z przyczyn tego stanu rzeczy. Jeśli chcesz zadbać o siebie i o swoich najbliższych, utrzymać wagę, rozpocząć dietę o ustalonej kaloryczności, ale nie wiesz, jak zacząć, z pomocą przychodzi całkowicie bezpłatna usługa Narodowego Funduszu Zdrowia. Korzysta z niej już 760 tys. osób. W dalszej części artykułu wyjaśniamy, na czym to polega.

sala obsługi NFZ
18.08.2023 12:02 NFZ pilnie przypomina. Nie zwlekaj z podjęciem decyzji, unikniesz dodatkowej opłaty

Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina o jak najszybszym dołączeniu do systemu ubezpieczenia zdrowotnego. Osoby, które do niego nie należą, a doświadczą kłopotów ze zdrowiem, mogą mieć na głowie także inne problemy, a mianowicie te finansowe. Koszty tylko niektórych popularnych zabiegów mogą bowiem sięgnąć dziesiątek tysięcy złotych, dodatkowe opłaty czekają też na zwlekających z podjęciem decyzji. Nie ma zatem na co czekać, procedury są proste.

None
16.08.2023 19:48 Problemy z zębami? NFZ ma pomysł jak pomóc Polakom

NFZ zamierza w przyszłym roku wydać na finansowanie świadczeń stomatologicznych o ponad 23% więcej w porównaniu z planem finansowym na br. Jak podkreślają eksperci, to dobrze, ale – w ich ocenie – pacjenci właściwie nie odczują żadnej różnicy. Ostatnio gabinety dentystyczne zmagały się z drastycznymi podwyżkami, często przekraczającymi nawet 40% rdr. Od kwietnia 2023 roku NFZ płaci więcej za część świadczeń, a koszt wprowadzenia wyższych wycen to 410 mln zł rocznie. W ub.r. najczęściej rozliczanym świadczeniem z zakresu stomatologii było płukanie kieszonki dziąsłowej i aplikacji leku. Do tego z danych Funduszu wynika, że ostatnio liczba współpracujących z nim gabinetów dentystycznych była mniejsza niż w 2022 r. Eksperci uważają, że ta sytuacja raczej się nie poprawi.

NFZ-kiosk-usluga
10.08.2023 13:59 Rewolucyjna i bezpłatna usługa od NFZ. Tylko w tym roku skorzystało już 17,5 tys. osób

W 2023 roku ze specjalnej usługi Narodowego Funduszu Zdrowia skorzystało już 17,5 tys. Polaków – najwięcej z województw mazowieckiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego i lubelskiego. Przy okazji wizyty w oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia skorzystaj z usług kiosku profilaktycznego. Nie kupisz w nim gazety, za to dostaniesz coś więcej – informuje nas Beata Kopczyńska, rzeczniczka prasowa Narodowego Funduszu Zdrowia. O co dokładnie chodzi?

Mazowieckie Centrum Rehabilitacji
04.08.2023 10:07 Tak źle jeszcze nie było. Polacy wydają majątek na prywatne leczenie, w ubiegłym roku padł rekord

Jak informuje piątkowa “Rzeczpospolita” Polacy po raz pierwszy w historii wydali na prywatną opiekę medyczną więcej niż 50 mld zł.

NFZ-przychodnia lekarska-lekarz-iberion
26.07.2023 10:38 To może Cię spotkać również na urlopie. NFZ radzi, gdzie szukać pomocy

Niespodziewana infekcja czy uraz mogą skutecznie zakłócić wakacyjny wypoczynek. Jeśli przebywamy na urlopie daleko od domu, również mamy prawo do opieki medycznej. NFZ radzi, co zrobić w takiej sytuacji.

recepta
20.07.2023 19:43 Już niebawem nowe ograniczenie ws. recept. Lekarz nie zawsze przepisze lek

Kilka dni temu w Dzienniku Ustaw ogłoszono nowe rozporządzenie ministra zdrowia. Wprowadza ono pewne ograniczenia w wystawianiu recept. W konkretnych sytuacjach, od 2 sierpnia, lekarz nie będzie mógł przepisać leku – informuje specjalistyczny portal rynekzdrowia.pl.

dentysta-gabinet
19.07.2023 10:42 Taką kwotę NFZ zamierza przeznaczyć na leczenie zębów Polaków. Może nie starczyć na plombę

W przyszłym roku Narodowy Fundusz Zdrowia zamierza przeznaczyć na leczenie zębów Polaków 3,3 mld zł. Statystycznie, w przeliczeniu na jedną osobę, jest to ok. 88 zł. W naszym kraju ok. 5 tys. gabinetów stomatologicznych ma podpisany kontrakt z funduszem. Większość pacjentów leczy jednak zęby prywatnie – tak mówił w zeszłym roku, w rozmowie z “Faktem” minister zdrowia Adam Niedzielski.

nfz
18.07.2023 13:04 Zmiana w przepisach. Do tego specjalisty nie będzie już potrzebne skierowanie

Po zakończeniu stanu zagrożenia epidemicznego postanowiono znieść skierowania do psychologa dla osób dorosłych. Nowelizacja ustawy, która ureguluje tę kwestię, jest nadal procedowana w Sejmie.

zeby
13.07.2023 19:42 Wylecz zęby za darmo. Wystarczy, że posiadasz ważne ubezpieczenie zdrowotne

W Polsce istnieje możliwość uzyskania refundacji za niektóre zabiegi stomatologiczne. Dzięki temu, pacjenci mogą otrzymać częściowe lub całkowite zwroty kosztów związanych z leczeniem zębów.

nfz-zdrowie
11.07.2023 15:04 Pacjenci nagminnie o tym zapominają i tylko sobie szkodzą. NFZ wystosował ważny apel

Z danych NFZ wynika, że w pierwszym półroczu 2023 roku ponad 457 tys. osób nie przyszło na umówioną wizytę do lekarza. 30 proc. nieodwołanych wizyt dotyczyło świadczeń z zakresu kardiologii. Jeśli wiemy, że nie możemy pojawić się u lekarza na umówione badanie, odwołajmy je. W ten sposób dajemy szansę innym pacjentom na skorzystanie z pomocy w korzystniejszym terminie – apeluje Beata Kopczyńska, rzeczniczka prasowa Narodowego Funduszu Zdrowia.

EKUZ KARTA PORTFEL
11.07.2023 12:22 Jedziesz na wakacje za granicą? Lepiej zabierz ze sobą specjalną kartę

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (w skrócie EKUZ) zapewnia podstawową opiekę medyczną w krajach Unii Europejskiej oraz w państwach EFTA – Islandii, Norwegii, Szwajcarii czy Liechtensteinie. Karta obowiązuje wyłącznie w państwowych placówkach medycznych. Procedura wyrobienia dokumentu trwa kilka minut.

Sanatorium w Inowrocławiu
06.07.2023 14:19 Więcej emerytów uprawnionych do darmowego sanatorium. Chodzi nawet o 840 tys. osób

W 2022 roku znowelizowano przepisy ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Tym samym od 1 stycznia 2023 r. uprawnienia do leczenia rehabilitacyjnego otrzymali także emerytowani rolnicy. Serwis portalsamorzadowy.pl podaje, że może to być nawet 840 tys. osób.

apteka
22.06.2023 16:06 Ogromne zmiany w refundacji leków. Wejdą w życie już za tydzień

Już za dziewięć dni - 1 lipca wejdzie w życie nowa lista refundowanych leków. Zmiany dotyczą przede wszystkim leków na nadciśnienie tętnicze. Na liście znajduje się ponad 200 pozycji.

apteka-leki
21.06.2023 13:26 Recepty pod kontrolą inspektorów. NFZ nałożył wysokie kary

Narodowy Fundusz Zdrowia przeprowadził kontrole realizacji umów na wydawanie leków refundowanych. Sprawdzono 17 tys. 146 recept, a błędy znaleziono w 4 tys. 131. Inspektorzy nałożyli na apteki kary w wys. 827 tys. 668 zł, co w przeliczeniu na jedną placówkę daje średnio 12,9 tys. zł – informuje specjalistyczny portal rynekzdrowia.pl. 

Adam Niedzielski
30.05.2023 14:51 Polacy będą ćwiczyć na koszt państwa. Ministerstwo Zdrowia planuje zaskakujący program

Ministerstwo Zdrowia pochwaliło się projektem rozporządzenia, które wprowadza program “Recepta na zdrowie”. Jego uczestnicy będą mogli skorzystać z treningów i planów diet, wszystko to będzie finansować Narodowy Fundusz Zdrowia.