Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie

Nfz

Adam Niedzielski
25.05.2023 12:37 Darmowe leki dla młodzieży i seniorów. Minister podał wstępny termin

Adam Niedzielski w rozmowie w RMF FM zdradził, że program bezpłatnych leków może być dostępny od września. Pełna lista znajduje się na stronie Ministerstwa Zdrowia. 

dentysta
19.05.2023 14:21 NFZ zwiększa środki na stomatologię. Eksperci wskazują dlaczego mimo to trudno skorzystać z bezpłatnego leczenia

Koszty leczenia zębów są wysokie. Choć NFZ zwiększa wydatki na stomatologię, to ubywa lekarzy chcących współpracować z Funduszem. Z tego powodu pacjenci mają coraz gorszy dostęp do bezpłatnych usług dentystycznych. 

pieniądze-gotówka
18.05.2023 17:43 Podwyżki opłat za pobyt w sanatorium już obowiązują. Nie wszystkich stać na wyjazd

Od maja w sanatoriach na NFZ obowiązują wyższe stawki. To efekt zmiany sezonu z jesienno-zimowego na wiosenno-letni. Kuracjusze, którzy mają skierowanie od Narodowego Funduszu Zdrowia, nie płacą za zabiegi w uzdrowiskach, ale za zakwaterowanie i wyżywienie już tak.

Adam Niedzielski
17.05.2023 09:31 Darmowe leki dla dzieci i seniorów. Minister zdrowia wyjaśnia, skąd rząd weźmie na to pieniądze

Prezes PiS Jarosław Kaczyński obiecał darmowe leki dla seniorów powyżej 65 roku życia oraz dzieci i młodzieży do 18 roku życia. Zdaniem ministra zdrowia nie będzie problemu ze sfinansowaniem tego pomysłu.

nfz-zdrowie
14.05.2023 09:33 NFZ: za leczenie zębów nie musisz płacić. Sprawdzamy, kiedy przysługuje refundowana opieka dentystyczna

Każda osoba, która ma prawo do świadczeń, może skorzystać z bezpłatnej opieki dentystycznej, oczywiście w określonym zakresie. Na stronie Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia czytamy, że dorośli, dzieci i młodzież mają prawo m.in. do leczenia bólu zęba u dowolnego dentysty lub przychodni stomatologicznej z umową z NFZ, protezy, znieczulenia oraz ​​– raz w roku – badania lekarskiego stomatologicznego z instruktażem higieny jamy ustnej. To nie koniec świadczeń dostępnych w ramach NFZ.

przychodnia zdrowia
12.05.2023 13:24 Zapisują się, a potem nie przychodzą. Ministerstwo ma plan jak rozwiązać problem kolejek do lekarzy

Wiele osób zapisuje się na wizytę do lekarza i nie przychodzi. Ministerstwo Zdrowia planuje wprowadzić centralną elektroniczną rejestrację dla pacjentów dzięki której będą mogli wygodnie umówić lub odwołać wizytę.  

szpital
10.05.2023 12:17 Ogromne zadłużenie polskich szpitali. Do spłacenia jest prawie 18 miliardów złotych

Na koniec drugiego kwartału 2022 roku ogólna suma zadłużenia polskich szpitali wyniosła 17,8 mld zł. Dotyczy to dużych szpitali m.in. uniwersyteckich oraz klinicznych, a także Centralnego Szpitala Klinicznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie – podaje rynekzdrowia.pl.

Sanatorium
05.05.2023 11:18 Spora zmiana w przepisach. Wielu emerytów może za darmo jechać do sanatorium

Niedawno znowelizowane przepisy stanowią, że do sanatorium za darmo na koszt Narodowego Funduszu Zdrowia, a także Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, może wyjechać spora grupa emerytów, informuje dziennik „Fakt”. 

łóżka w szpitalu
01.05.2023 18:39 Będzie więcej pieniędzy na walkę z rakiem. Do systemu trafi 1,6 mld zł

"Zwiększamy finansowanie systemu ochrony zdrowia - wspieramy onkologię i szpitale powiatowe. Łącznie do systemu trafi więcej o 1,6 mld zł" – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.

apteka-leki
17.04.2023 13:32 Ważne zmiany w sprawie recept. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 26 kwietnia

Za niewiele ponad tydzień wejdą w życie znowelizowane przepisy w sprawie recept, dotyczą one zawierania przez apteki umów na ich realizację. Od 26 kwietnia zniknie obowiązek przekazywania wniosku o zawarcie umowy w formie papierowej, nie będzie trzeba również załączać do wniosku wzoru podpisu oraz parafy osoby. To nie wszystko – informuje rynekzdrowia.pl.

apteka
11.04.2023 11:19 Duże zmiany w e-receptach. Lekarze nie będą mogli przepisać wszystkich leków

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami dotyczącymi wystawiania e-recept. W szczególności chodzi o możliwość przepisywania leków, które mogą powodować uzależnienia. 

Pieniądze
10.04.2023 19:21 Dentystka wykazywała zabiegi, których w rzeczywistości nie wykonywała. NFZ oszacował straty na ponad 270 tys. zł

Stomatolożka z Nidzicy została oskarżona o oszustwo i fałszowanie dokumentacji medycznej. Kobieta wykazywała zabiegi, których w rzeczywistości nie wykonywała, a spowodowane przez nią straty opiewają na ponad 270 tys. zł, informuje Gazeta.pl. 

Narodowy Fundusz Zdrowia
29.03.2023 10:26 Szefostwo NFZ otrzymało spore nagrody. Najwyższa opiewa na ponad 47 tys. zł

Sytuacja w publicznej służbie zdrowia nie napawa optymizmem, szczególnie, gdy weźmiemy pod uwagę, że pacjenci nadal czekają miesiącami na wizyty u specjalistów. „Fakt” informuje, że właśnie w tym trudnym czasie kierownictwo Narodowego Funduszu Zdrowia dostało sowite nagrody. 

zęby
27.03.2023 21:30 Polacy wyrywają zęby zamiast je leczyć. Powód: Astronomiczne ceny u dentystów

Wysokie ceny w sektorze usług widać również wśród stomatologów. Wzrost kosztów wyniósł nawet 100 proc. Efekt jest taki, że pacjenci rzadziej proszą o leczenie.

kolejka w przychodni
20.03.2023 21:41 Refundacja badań przez NFZ. Oto lista darmowych zabiegów

Osoby ubezpieczone w Narodowym Funduszu Zdrowia mogą skorzystać z badań, które są w całości refundowane przez NFZ. Nie zawsze jednak można wejść do przychodni i poprosić o wykonanie badania - trzeba spełnić pewne warunki.

nfz-zdrowie
19.03.2023 15:32 Pakiet darmowych badań dla każdego ubezpieczonego w NFZ. Sprawdzamy, kiedy obowiązuje refundacja

Każdy ubezpieczony w NFZ ma dostęp do pakietu darmowych badań, które może zlecić lub wykonać jedynie lekarz mający podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Wśród badań wchodzących w skład bezpłatnej podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) znajdziemy m.in. badania biochemiczne i immunochemiczne w surowicy krwi, badania moczu, układu krzepnięcia i spirometrię.

zęby
14.03.2023 18:40 W Polsce można wyleczyć zęby za darmo. Wystarczy ważne ubezpieczenie zdrowotne

 W Polsce istnieje możliwość uzyskania zwrotu kosztów za wybrane procedury stomatologiczne. Dzięki temu, pacjenci mogą otrzymać częściową lub całkowitą rekompensatę wydatków związanych z leczeniem uzębienia.

Szpital
13.03.2023 11:56 Nadchodzą wielkie zmiany w szpitalach. Personel medyczny będzie donosił sam na siebie

Rząd chce poprawić jakość opieki w placówkach medycznych. W ostatnich dniach Sejm uchwalił poprawki Senatu do ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, informuje portal pulsmedycyny.pl. 

rejestracja szpital
02.03.2023 18:27 Wylecz zęby za darmo. Wystarczy ważne ubezpieczenie zdrowotne

Wiele osób może nie zdawać sobie sprawy, że w Polsce istnieje możliwość uzyskania refundacji za niektóre zabiegi stomatologiczne. Dzięki temu, pacjenci mogą otrzymać częściowe lub całkowite zwroty kosztów związanych z leczeniem zębów. Refundacja jest dostępna dla osób posiadających ważne ubezpieczenie zdrowotne.

ważne
17.02.2023 09:55 Loteria Ministerstwa Zdrowia. Atrakcyjne nagrody, mało chętnych

“Gazeta Wyborcza” donosi, że loteria Ministerstwa Zdrowia mająca promować program badań “Profilaktyka 40 plus” kosztowała 5,5 mln zł. Do wygrania są m.in. bony do spa, rowery i zegarki. 

NFZ-przychodnia lekarska-lekarz-iberion
15.02.2023 13:28 NFZ przestanie finansować dwa świadczenia zdrowotne. Funkcjonowały od 2015 roku

10 lutego NFZ wykreślił dwa świadczenia zdrowotne z katalogu zakresów kontraktowanych odrębnie. Od teraz nie będzie można za darmo (na NFZ) zrealizować telekonsylium kardiologicznego oraz geriatrycznego.

przychodnia kolejka
07.02.2023 20:38 NFZ wyłoży za ciebie prawie 500 zł na wizytę u dentysty

Nie każdy wie, że w Polsce refundowane są zabiegi stomatologiczne. Dzięki refundacji możemy liczyć na częściowy lub całkowity zwrot kosztów związanych z leczeniem zębów. Pieniądze dostaną te osoby, które posiadają ważne ubezpieczenie zdrowotne. Wiele osób decyduje się na leczenie zębów jedynie wtedy, gdy pojawiają się już problemy zdrowotne, zamiast regularnie dbać o profilaktykę i odwiedzać stomatologa.Brak świadomości dotyczącej konieczności regularnych wizyt u dentysty jest jednym z głównych powodów tego stanu rzeczy. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że wizyty profilaktyczne pozwalają na wczesne wykrycie i zapobieganie problemom jamy ustnej.Innym czynnikiem, który wpływa na niechęć do leczenia zębów, jest brak dostępności do stomatologów, szczególnie w mniejszych miejscowościach. W niektórych rejonach kraju, pacjenci muszą pokonywać duże odległości, aby skorzystać z usług stomatologicznych, co może prowadzić do odkładania wizyt na później.Dbanie o zdrowie jamy ustnej jest niezwykle istotne dla naszego ogólnego zdrowia i samopoczucia. Nie warto czekać na pojawienie się bólu, ale regularnie odwiedzać stomatologa i dbać o swoje zęby.

emerytka-spacer-park-jesień-emerytura-urlop-biznesinfo
07.02.2023 19:21 Rewolucyjne zmiany w sanatoriach NFZ. Rząd przygotował już ustawę, wzrosną opłaty i nie tylko

Z pobytów w sanatoriach, które są współfinansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, regularnie korzysta wiele osób. Nie jest tajemnicą, że takie wczasy mogą znacznie poprawić stan sprawności i samopoczucia osób borykających się z problemami zdrowotnymi.Według danych z maja 2022 r., w kolejce oczekujących na wyjazd do sanatorium było ponad 383 tys. osób. Natomiast czas oczekiwania uzależniony był od regionu. Na taki wyjazd najdłużej czekali mieszkańcy woj. mazowieckiego.Spore zmiany wynikają z rozporządzenia ministra zdrowia ws. świadczeń gwarantowanych z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego. Jak podaje serwis „rynekzdrowia.pl", rozszerzono katalog osób, które będą mogły znaleźć zatrudnienie w uzdrowiskach - m.in. o lekarza w trakcie specjalizacji w dziedzinie rehabilitacji medycznej oraz lekarza w trakcie specjalizacji w dziedzinie klinicznej.

NFZ pod lupą
07.02.2023 14:51 Afera wokół MamyGinekolog. Nfz żąda wyjaśnień od szpitala

W internecie trwa burza po wpisie ginekolożki Nicole Sochacki- Wójcickiej, która prowadzi w mediach społecznościowych konto pod nazwą Mama Ginekolog. Lekarka przyznała, że przyjmuje swoich znajomych w gabinecie po godzinach pracy na NFZ.

Piotr Molecki/East News
27.01.2023 13:36 Dofinansowanie ratownictwa medycznego. Minister zdrowia ogłasza konkurs

Minister zdrowia ogłasza, że będą pieniądze na SOR-y. Na dofinansowanie dofinansowanie ratownictwa medycznego rząd przeznaczy 750 mld zł.

przychodnia kolejka
22.01.2023 15:47 NFZ wyłoży za ciebie nawet 450 zł na wizytę u dentysty. Nie zapłacisz ani grosza

Refundacja zabiegów u dentysty to możliwość otrzymania częściowego lub całkowitego zwrotu kosztów związanych z leczeniem stomatologicznym. Aby skorzystać z tej opcji, niezbędne jest posiadanie ważnego ubezpieczenia zdrowotnego.Polacy często decydują się na leczenie zębów dopiero wtedy, gdy pojawiają się problemy zdrowotne, zamiast dbać o profilaktykę i regularnie odwiedzać stomatologa.Jednym z głównych powodów tego trendu jest brak świadomości dotyczącej konieczności regularnych wizyt u dentysty. Wiele osób uważa, że jeśli nie ma bólu zęba, to nie ma potrzeby odwiedzania gabinetu stomatologicznego. Tymczasem jak wyjaśniają lekarze, regularne wizyty u stomatologa pozwalają na wykrycie i zapobieganie problemom zdrowotnym związanym z jamą ustną, zanim jeszcze pojawią się objawy choroby.Innym problemem jest brak dostępności do stomatologów, zwłaszcza w małych miejscowościach. W niektórych regionach Polski, pacjenci muszą pokonać duże odległości, aby skorzystać z usług stomatologicznych. Niestety, brak dostępności do tego rodzaju usług może skłaniać pacjentów do odkładania wizyt u dentysty na później. Wiele osób odkłada wizyty na całe lata.

Szpital
21.01.2023 08:51 Wysokie składki zdrowotne. Czas oczekiwania na wizytę u lekarza nadal długi

Portal forsal.pl zwraca uwagę, że wzrosły składki zdrowotne. Tymczasem na skorzystanie z usług medycznych NFZ często trzeba czekać nawet kilka miesięcy.

W Krakowie jest coraz mniej dostępnych łózek dla najmniejszych pacjentów.
07.01.2023 09:42 Lekarz miał pracować 72 godziny. Placówkę ukarano

W jednym ze szpitali w województwie mazowieckim lekarz miał pracować 72 godziny bez przerwy, informuje Polsat News.