Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie

Nfz

NFZ
21.10.2020 02:00 Nowy wzór umowy już obowiązuje. Jest niezbędny do ubezpieczenia się w NFZ

Narodowy Fundusz Zdrowia wprowadza w życie zmiany w zakresie funkcjonowania ubezpieczenia. Nowe wzory umów ubezpieczeniowych już obowiązują. Warto się zapoznać także z pozostałymi zmianami, chodzi między innymi o rozkładania kwoty ubezpieczenia na raty, czy całkowite zwolnienie z opłat.

NFZ Ubezpieczenie
08.10.2020 02:00 Ubezpieczenie zdrowotne. Dobrowolne czy obowiązkowe? Ile kosztuje ubezpieczenie w NFZ i jaki jest jego zakres? Kompletny poradnik

Ubezpieczenie zdrowotne gwarantuje dostęp do opieki zdrowotnej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Jest ono wymagane przy wizytach w przychodniach zdrowia, czy szpitalach. Osoby nieubezpieczone mogą spotkać się z odmową przyjęcia przez lekarza lub z wystawieniem sowitego rachunku za usługi medyczne. Informacje o podleganiu pod ubezpieczenie zdrowotne są zapisane w systemie teleinformatycznym eWUŚ. Co należy wiedzieć o ubezpieczeniu zdrowotnym, jaki jest jego zakres oraz kto podlega pod obowiązkowe ubezpieczenie, a kto powinien ubezpieczyć się we własnym zakresie – wyjaśniamy i publikujemy kompletny poradnik.

Służba zdrowia do reformy
15.09.2020 02:00 PiS chce zrewolucjonizować służbę zdrowia. Szpitale stanowczo sprzeciwiają się nowemu pomysłowi

Służba zdrowia ma przejść PiS-owską rewolucję. Politycy rządzącej partii chcą ujednolicenia struktury właścicielskiej. Obecnie około 250 placówek znajduje się pod zarządem powiatów i samorządów wojewódzkich. Prawo i Sprawiedliwość chce by wszystkie przeszły pod centralnego zarządce, czyli państwo. Szpitale miałyby być nadzorowane na poziomie wojewodów, czyli przedstawicieli władzy rządowej w województwach.

NFZ z pomysłem na kolejki
11.09.2020 02:00 Wielkie zmiany w NFZ. Zamiast lekarza, przyjmie nas pielęgniarka

NFZ ma pomysł jak skrócić kolejki do lekarzy. Pacjenci skarżący się na gorączkę, ze skaleczeniami lub cierpiący na bóle zamiast do internisty trafią do pielęgniarek. To one mają przeprowadzać badania i wypisywać recepty. Czy pomysł sprawdzi się?

NFZ nie ma funduszy?
04.09.2020 02:00 NFZ ściga dłużników. Jednak możesz uniknąć konsekwencji

NFZ rozpoczął ściganie dłużników. Listy otrzymują osoby, które skorzystały z usług medycznych nawet 5 lat temu. Zdziwienie, poddenerwowanie, konsternacja i próba przypomnienia sobie, o co wówczas chodziło i dlaczego ubezpieczenie nie zadziałało. To to, co najczęściej robią otrzymujący list z wezwaniem do zapłaty. Co robić w takiej sytuacji i czy uregulowanie należności jest konieczne?

NFZ nie ma funduszy?
28.07.2020 02:00 W kasie NFZ już teraz brakuje miliarda złotych. Do końca roku dług może wzrosnąć aż 8 razy

NFZ ma wyłom w budżecie na 8 mld złotów? Takie wiadomości podała Gazeta Wyborcza. Dziennik wskazuje, że już teraz poszukiwane są oszczędności w leczeniu pacjentów. Ministerstwo Zdrowia zaprzecza jednak i twierdzi, że o żadne dziurze nie może być mowy. Jaka jest prawda? Szpitale podają coraz więcej niepokojących informacji.

biznes-info-640x433
21.12.2019 01:00 Już za niecałe dwa tygodnie zmiana zasad dotyczących recept. Lepiej się im przyjrzyj

Receptę elektroniczną czekają zmiany. Pacjenci nie zdążyli jeszcze przyzwyczaić się do e-recept, a już niezbędne było wprowadzenie nowego rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie recept. Nowe przepisy, które mają uprościć pracę farmaceutom, w życie wejdzie od 1 stycznia 2020 r.

biznes-info-640x433
16.10.2019 02:00 Szykują się podwyżki w NFZ. Przeznaczono na nie ponad 0,5 miliarda złotych

Jak podaje money.pl powołując się na "fakt", pracownicy NFZ będą mogli liczyć na podwyżkę w wysokości 300 zł miesięcznie. Projekt został przegłosowany przez komisję zdrowia na ostatnim posiedzeniu Sejmu. Szef NFZ Adam Niedzielski przyznał, że podwyżka ma na celu powstrzymać odpływ pracowników, z którym boryka się Narodowy Fundusz Zdrowia. W 2016 r. trwały przymiarki do likwidacji Narodowego Funduszu Zdrowia, jednak zakończyło się tylko na planach. Miało to usprawnić pracę polskiej służby zdrowia, a przede wszystkim wyeliminować kolejki. Państwowy Fundusz Celowy, bo tak miał nazywać się nowy organ zawiądujący służbą zdrowia zamiast NFZ-u miał utrzymywać się z podatków. PiS ostatecznie wycofał się z projektu i nie zapowiada się, aby partia wróciła do niego po wyborach, zwłaszcza skoro zdecydowała się na podwyżki w strukturach urzedniczych NFZ.

biznes-info-640x433
19.09.2019 02:00 Kolejki do hospicjów to umieralnia. Druzgocący raport NIK

NFZ i w ogóle polska służba zdrowia od lat wymaga gruntownej przebudowy. Mimo zapewnień kolejnych władz, że te zajmą się sprawą, wciąż nie doczekaliśmy się sprawnie i właściwie działającego systemu opieki zdrowotnej. Polacy potrafią w kolejkach do lekarzy specjalistów oczekiwać latami, a wężyki chorych oczekujących do hospicjów to apogeum problemu.Sprawę przebadała Najwyższa Izba Kontroli, która niestety nie ma dobrych wieści. Pacjenci umierają w oczekiwaniu na swoją kolej do hospicjów. Tylko w 10 skontrolowanych przez Izbę placówkach w latach 2015 - 2018 mieliśmy do czynienia ze śmiercią 763 pacjentów. Ci oczekiwali na swoje miejsce w hospicjach, ale niestety śmierć była szybsza.

biznes-info-640x433
06.09.2019 02:00 Uwielbiasz łakocie? Szef NFZ chce, byś płacił za nie więcej

Podatek od cukru już niebawem w Polsce? Nad pomysłem coraz poważniej zastanawia się Narodowy Fundusz Zdrowia, który chce w ten sposób walczyć o zdrowe odżywianie się Polaków. Problem niezdrowego żywienia bowiem coraz bardziej narasta, a pierwszym i najwidoczniejszym efektem jest procent ludzi, który ma nadwagę - mowa o 70% Polaków.Nadwaga to jednak nie jedyny problem Polaków. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego w 2018 roku przeciętny Polak zjadł o 6 kg cukru więcej niż w 2017 roku. Prowadzi to do cukrzycy, którą w Polsce ma już 3 mln obywateli. Dlatego też Adam Niedzielski, szef NFZ, mówi o tym, że akcje edukacyjne już nie starczą.

biznes-info-640x433
05.09.2019 02:00 Kolejki rosną, a NFZ przyznaje nagrody za "wzorowe wypełnianie obowiązków"

NFZ i jego pozostawiające wiele do życzenia działanie jest rok w rok krytykowane. Nie zmieniają niczego kolejne kampanie polityczne, w których przewija się postulat reformy NFZ i polskiej służby zdrowia. W efekcie kolejki do szpitali rosną, a pacjenci, nawet jeśli dotrą do lekarza, zmuszeni są oczekiwać na operacje nie miesiące, a lata.Tymczasem okazuje się, że w Narodowym Funduszu Zdrowia nagrody i premie sypią się jak z rękawa. Tylko od 2018 roku dotąd wypłacono aż 10 mln złotych w ramach dodatków do wypłat. Jak podkreśliło jednak kierownictwo Funduszu, ani złotówki z tej puli nie dostały kadry kierownicze. Pieniądze trafiały przede wszystkim do szeregowych urzędników i średniego szczebla.