Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Darmowe leki dla dzieci i seniorów. Minister zdrowia wyjaśnia, skąd rząd weźmie na to pieniądze
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 17.05.2023 09:31

Darmowe leki dla dzieci i seniorów. Minister zdrowia wyjaśnia, skąd rząd weźmie na to pieniądze

Adam Niedzielski
Domena publiczna

Prezes PiS Jarosław Kaczyński obiecał darmowe leki dla seniorów powyżej 65 roku życia oraz dzieci i młodzieży do 18 roku życia. Zdaniem ministra zdrowia nie będzie problemu ze sfinansowaniem tego pomysłu.

Źródła sfinansowania darmowych leków

Jak powiedział Adam Niedzielski, powiększenie grupy osób uprawnionych do darmowych leków oznacza zwiększenie wydatków o miliard złotych. Odniósł się do sytuacji finansowej NFZ.

-W tym roku wydatki na zdrowie to ponad 160 mld zł, a w przyszłym znowu urosną. Zwracam uwagę też na to, że ze względu na efekt inflacyjny, w przyszłym roku dochody ze składek bardzo dynamicznie wzrosną. W tej chwili szacujemy, że wzrost dochodów w stosunku do planu - mówię o 2023 r. - będzie wynosił co najmniej 4 mld zł. Nie widzimy problemu z potencjalnym sfinansowaniem tego pomysłu - tłumaczy Niedzielski cytowany przez money.pl. 

Wyjaśnił, że ci, którzy pracują, sfinansują leki dla swoich rodziców i  dzieci. 

Darmowe leki

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział wprowadzenie bezpłatnych leków dla osób powyżej 65. roku życia a także dla dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia.  Przyznał, że będzie to wymagać pewnych rozwiązań prawnych i budżetowych, ale jest to możliwe do zrealizowania. 

Jak zauważa gazetasenior.pl, nie oznacza to, że wszystkie leki będą darmowe. Program darmowych leków nie obejmuje m.in. leków bez recepty czy suplementów diety. 

Obietnice wyborcze PiS

Prezes zapowiedział podwyższenie kwoty wypłacanej w ramach programu 500 plus, od 2024 roku kwota ta zostanie podniesiona do 800 zł. Ponadto zapowiedział zniesienie opłat za autostrady państwowe.

Podczas wystąpienia Jarosław Kaczyński zaznaczył, że nie są to jedyne propozycje przed zbliżającymi się wyborami. “ Przed nami kolejne spotkania, a na nich kolejne propozycje” - powiedział. 

Tagi: NFZ