Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ważny komunikat z NFZ. Chodzi o wysokość składki zdrowotnej
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 31.03.2024 12:26

Ważny komunikat z NFZ. Chodzi o wysokość składki zdrowotnej

NFZ
Fot. materiały własne

Narodowy Fundusz Zdrowia wydał ważny komunikat, w którym poinformowano o wysokości składki zdrowotnej w pierwszych trzech miesiącach 2024 roku. Tyle muszą płacić Polacy za dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne. Przedstawiamy szczegóły.

Polski Ład wywołał zamieszanie w składce zdrowotnej

Wprowadzenie Polskiego Ładu negatywnie wpłynęło na rozliczanie składki zdrowotnej. W 2022 roku weszły w życie zmiany, które spowodowały spore zamieszanie w tej kwestii i nie przyniosły korzyści polskim przedsiębiorcom. O zmodyfikowaniu składki zdrowotnej mogliśmy usłyszeć już przed wyborami parlamentarnymi. Ostatnio pojawiły się konkretne zapowiedzi dotyczące tego, co wkrótce ma się zmienić w sprawie rozliczania składek zdrowotnych.

Zobacz także: Ostatnia szansa na tańszy prąd. Kończy się czas na złożenie ważnego wniosku

Emeryci mają powody do radości. Tyle pieniędzy dostaną w kwietniu, są wyliczenia

Składka zdrowotna do zmiany

Wrócimy do ryczałtowego systemu rozliczania składki zdrowotnej. Skończymy z absurdem składki zdrowotnej od sprzedaży środków trwałych - czytaliśmy w “100 konkretach na pierwsze 100 dni rządów” Koalicji Obywatelskiej. 

Jakiś czas temu Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że obietnica zmian zostanie dotrzymana i modyfikacje wejdą w życie już 1 stycznia 2025 roku. Jak zapowiada szef resortu Andrzej Domański, aż 93 procent przedsiębiorców ma skorzystać z nowej składki zdrowotnej. 

NFZ wydał ważny komunikat ws. składki zdrowotnej

Nowe regulacje wejdą w życie dopiero wraz z początkiem nowego roku, więc jak na razie, nic się nie zmienia w sposobie rozliczania składki zdrowotnej. Narodowy Fundusz Zdrowia jakiś czas temu wydał ważny komunikat, w którym poinformowano o wysokości składki w pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku. Stawka za marzec, podobnie jak w styczniu i w lutym będzie wynosiła nie mniej niż 699,11 zł miesięcznie.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku, w czwartym kwartale 2023 r. wyniosło 7 767,85 zł. Składka na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne za miesiące: styczeń, luty, marzec  2024 r. wynosi miesięcznie nie mniej niż 699,11 zł - podano w komunikacie.