BiznesINFO.pl > Składki

Składki

Pieniądze i listy z ZUS
26.08.2023 21:05 Drastyczna podwyżka składek. Wielu zapłaci więcej

To już pewne: w przyszłym roku w górę pójdą składki - zarówno te na ubezpieczenia społeczne, jak i zdrowotna. Oznacza to spory wzrost kosztów dla przedsiębiorców.

Pismo ZUS
04.06.2023 21:44 ZUS zwraca pieniądze za nadpłacone składki zdrowotne. Ostatni dzwonek na złożenie wniosku

ZUS wydłużył czas na składanie wniosków w sprawie zwrotu nadpłaconej składki zdrowotnej. Ci, co przespali pierwotny termin mają jeszcze szansę, ale muszą się śpieszyć - tym razem nie będzie trzeciego terminu.

pieniądze-gotówka
17.05.2023 10:23 ZUS musi oddać Polakom kilkadziesiąt milionów złotych. Czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty mija 1 czerwca

Na 637 tys. przedsiębiorców, którzy złożyli do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych roczne rozliczenie składki zdrowotnej, aż 307 tys. wykazało nadpłatę w swoich rozliczeniach. Tymczasem do połowy maja wnioski o zwrot złożyło jedynie 55,5 tys. uprawnionych osób. Łączna suma pieniędzy, którą musi z tego tytułu oddać ZUS, wynosi 69,6 mln zł – informuje Dziennik Gazeta Prawna. Czas na złożenie wniosku mija 1 czerwca. Niestety, jak mówi nam dr Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego, absurdów wokół składki zdrowotnej nie brakuje.

zus-list
06.04.2023 13:32 Wielu Polaków musi złożyć w ZUS ważne dokumenty. Termin upływa 22 maja

Od tego roku po raz pierwszy pojawił się obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Należy je dostarczyć ZUS-owi w terminie do 22 maja w dokumencie za kwiecień. Zobowiązane do tego są osoby, które w 2022 roku korzystały z jednej z następujących form opodatkowania: podatku liniowego, podatku według skali lub ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych
29.03.2023 08:36 Przedsiębiorcy powinni mieć się na baczności. ZUS zapowiada kontrole wielu firm

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadza kontrole płatników składek, które wykazują różne nieprawidłowości. W tym roku takich inspekcji ma być mniej, niż w roku ubiegłym, podaje za „Rzeczpospolitą” portal businessinsider.pl. 

List od ZUS w segregatorze
19.03.2023 12:32 ZUS przypomina. Zostało niewiele czasu, lepiej się pospiesz

W specjalnym komunikacie Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał, że płatnicy składek są zobowiązani do złożenia rozliczenia rocznego składek na ubezpieczenie zdrowotne za ubiegły rok. Jest to nowość, którą trzeba mieć na uwadze jako przedsiębiorca.

Żywność marnujemy na potęgę, Co za to odpowiada?
23.02.2023 12:46 Fundusz Ochrony Rolnictwa. Dla firm składka na fundusz będzie dodatkowym kosztem

Firmy skupujące płody rolne będą musiały opłacać składki na Fundusz Ochrony Rolnictwa. Dla firm będzie to dodatkowy koszt.

None
22.02.2023 14:43 Obowiązkowy profil na PUE ZUS. Od tego roku musi go mieć każdy płatnik składek

Bez konta na Platformie Usług Elektronicznych PUE ZUS przedsiębiorca nie może obecnie prowadzić biznesu. Gdy tylko rozpocznie działalność, ma 14 dni, by założyć konto na wspomnianej platformie lub upoważnić do tego inną osobę np. księgową. Jeśli płatnik składek sam tego nie zrobi, ZUS weźmie sprawy w swoje ręce.

ZUS-pieniadze-biznesinfo (2)
03.02.2023 17:49 Ulga podatkowa za składki na IKZE. Pod pewnym warunkiem skarbówka może Ci zwrócić nawet 3411,07 zł

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego powstało w 2012 r., a w roku następnym zostało dogłębnie znowelizowane. W założeniu miało być najlepszym rozwiązaniem dla oszczędzania i gromadzenia kapitału na emeryturę. Teraz osoby, które wpłacały składki na IKZE, mogą odliczyć je od podstawy opodatkowania, zyskując nawet ponad 3000 zł. Osoby, które w 2022 r. wpłacały składki na IKZE, mogą odliczyć je od podstawy opodatkowania. Jak podaje portal „ŚląskiBiznes.pl”, istnieje kilka sposobów, które uprawniają do skorzystania z omawianej ulgi. Pierwsza możliwość zachodzi wtedy, gdy podatnik rozlicza się na zasadach ogólnych według skali podatkowej (12 i 32 proc.). Kolejna, kiedy rozliczenie następuje w formie podatku liniowego (19 proc.), a ostatnia, gdy podatnik korzysta z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Warto pamiętać, że nie ma znaczenia, z tytułu jakiej formy umowy o pracę podatnik uzyskuje dochód, a także, czy rozlicza się samodzielnie czy z małżonkiem.

ZUS i pieniądze
27.01.2023 09:20 ZUS informuje przedsiębiorców. Tyle wyniesie minimalna składka na ubezpieczenie zdrowotne

Przedsiębiorcy, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych, jeszcze w styczniu zapłacą 270,90 zł składki na ubezpieczenie zdrowotne. Od lutego będzie to już 314,10 zł. Natomiast osoby stosujące kartę podatkową muszą już w styczniu opłacić składkę takiej wysokości. Dlaczego?

Szpital
21.01.2023 08:51 Wysokie składki zdrowotne. Czas oczekiwania na wizytę u lekarza nadal długi

Portal forsal.pl zwraca uwagę, że wzrosły składki zdrowotne. Tymczasem na skorzystanie z usług medycznych NFZ często trzeba czekać nawet kilka miesięcy.

Jakie składki ZUS w przyszłym roku?
19.01.2023 18:18 Składki zdrowotne a podatek. Można odliczyć kilka tysięcy złotych

W połowie grudnia Ministerstwo Finansów ogłosiło nowy mechanizm dla przedsiębiorców. Dotyczy on składek zdrowotnych i ich odliczenia od podatku. Przypominamy, jak i kto może je zastosować.Wszystkie zmiany podatkowe są spowodowane wprowadzeniem Polskiego Ładu. Dość ważną z nich, którą interesuje się wielu przedsiębiorców, jest określanie wysokości składki zdrowotnej.

zus-list-list od zus-segregator-biznesinfo (1)
13.01.2023 11:10 Czas na składanie ważnych informacji w ZUS upływa już 31 stycznia

Tylko do końca stycznia można składać informacje o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe (ZUS IWA). Niezłożenie deklaracji w terminie lub podanie nieprawdziwych danych jest zagrożone sankcjami. Płatnik, który musi złożyć formularz ZUS IWA, ma do spełnienia trzy warunki.

pieniądze-ręka-banknoty-biznesinfo
22.03.2022 09:27 Pracownicy mogą skorzystać z dodatku w formie 300 zł. To niemal 4000 zł rocznie

Osoby, które dojeżdżają do miejsca pracy z innej miejscowości, mają możliwość wykazania dojazdów jako kosztów uzyskania przychodu w rocznej deklaracji podatkowej. Dzięki temu mogą zaoszczędzić nawet 300 zł miesięcznie. Jedną ze składek, którą pracodawca zatrudniający pracowników musi odprowadzać jest podatek dochodowy, przy którym niezbędne jest wstępne obliczenie kosztów uzyskania przychodów, które określają wartość wydatków poniesionych w celu uzyskania przychodu. Mogą to być wspomniane wyżej opłaty za przejazdy publicznym transportem, czyli bilety na autobus czy pociąg. Warunkiem, który trzeba spełnić, jest dojazd do firmy, której siedziba mieści się poza miejscem zamieszkania podatnika. Zwrot kosztów dojazdu do pracy zależy od dobrej woli pracodawcy. Prawo do uzyskania zwrotów powinno być wówczas ustalone np. w regulaminie przedsiębiorstwa lub w umowie o pracę. Co więcej, koszty dojazdu do pracy mogą zostać uwzględnione w rozliczeniu podatkowym – w przypadku pracownika w PIT-37, a w przypadku pracodawcy w PIT-11.

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
22.03.2022 09:26 ZUS udostępnił Polakom symulację emerytur. Stawki będą w większości głodowe

ZUS zaprezentował symulacje emerytur. Na Platformie Usług Elektronicznych ubezpieczeni mogą sprawdzić, jakie świadczenie będzie im przysługiwało po osiągnięciu wieku emerytalnego. Dla większości osób nie są to zbyt korzystne wyliczenia.Z tego artykułu dowiesz się:Jak sprawdzić prognozowaną emeryturęNa jakiej podstawie ZUS dokonuje symulacjiJakie są przykładowe wyliczenia

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
22.03.2022 09:26 Oddamy krocie państwu. Składki wystrzelą już w styczniu

Ogromna podwyżka dotknie w przyszłym roku przedsiębiorców. Za same składki ZUS będą musieli zapłacić o 1400 zł więcej, a to nie koniec wydatków. W ich przypadku Polski Ład nie będzie aż tak korzystny.Z tego artykułu dowiesz się:Z czego wynika podwyżka dla przedsiębiorcówO ile wzrosną składkiCo zmieni się w składce zdrowotnej

Pexels/Sora Shimazaki
22.03.2022 09:23 ZUS przypomina: Tylko do 30 czerwca można składać wnioski o zwolnienie ze składek

ZUS przypomina o kluczowych terminach w tarczach antykryzysowych. Osoby zainteresowane zwolnieniem z konieczności opłacania składek muszą przedłożyć stosowny wniosek do końca tego miesiąca. Dotychczas wpłynęło aż 8 mln zgłoszeń w sprawie różnych form pandemicznego wsparcia.Z tego artykułu dowiesz się:Za jaki okres można uzyskać zwolnienie ze składek ZUSNa jakich zasadach przyznawane jest świadczenie postojoweJak dużym zainteresowaniem cieszy się wsparcie w ramach tarcz antykryzysowych

Biznesinfo
22.03.2022 09:23 Składki ZUS nie zapłacisz i załapiesz się na świadczenie. Spiesz się, zostało tylko 9 dni

Przedsiębiorcy mają już tylko nieco ponad tydzień na złożenie wniosku o zwolnienie ze składek ZUS w ramach najnowszej odsłony tarczy antykryzysowej. Termin mija 30 czerwca.Z tego artykułu dowiesz się:30 czerwca mija termin składania wniosków o zwolnienie ze składek ZUSKto może ubiegać się o zwolnienieZa jaki okres można otrzymać zwolnienie

Jakie składki ZUS w przyszłym roku?
22.03.2022 09:23 Składki ZUS 2022. Monstrualna podwyżka, lepiej usiądź zanim zaczniesz czytać

Przyjęte w tym tygodniu założenia do przyszłorocznego budżetu pozwalają ustalić, jaka będzie wysokość składek ZUS dla przedsiębiorców w 2022 roku. Lepiej już teraz przygotować się psychicznie na ogromne wydatki na rzecz państwowego ubezpieczyciela. Z tego artykułu dowiesz się:Jak wylicza się wysokość składek ZUSIle przedsiębiorcy będą musieli płacić miesięcznie ZUSIle zapłacą tzw. nowi przedsiębiorcy

pixabay, Chronomarchie
22.03.2022 09:22 Potężny cios w samozatrudnionych. Ich składki wzrosną o ponad 1000 zł

Samozatrudnieni stracą na podwyższeniu płacy minimalnej. Przez jej wzrost osoby prowadzące działalność gospodarczą będą musiały zapłacić nawet 1 tys. zł więcej składki.Z tego artykułu dowiesz się:Ile wyniesie płaca minimalna w 2022 r.Dlaczego samozatrudnieni zapłacą więcej składekCzym jeszcze uderza w nich rząd

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
22.03.2022 09:22 Składki ZUS pójdą do góry. Za wyższe pensje minimalne zapłacą młode firmy

ZUS już niebawem ściągnie od przedsiębiorców jeszcze wyższe składki. Wszystkiemu winna jest planowana podwyżka płacy minimalnej. Na zmianach stracą przede wszystkim młode firmy, które będą musiały przekazać nawet kilkaset złotych więcej.Z tego artykułu dowiesz się:Jak zmieni się składka ZUS dla młodych firmIle zapłacą firmy, które nie korzystają z preferencyjnych stawekIle ma wynosić płaca minimalna w 2022 r.

Flickr/Martin Abegglen, https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
22.03.2022 09:21 Niemcy będą ściągać pieniądze od singli. Nie ma kto pracować na emerytów

Niemcy zdecydowali się na dość kontrowersyjną opłatę. W planach jest bowiem podwyższenie składki dla osób bezdzietnych. Pieniądze pobrane od singli trafią do personelu domów opieki. W ten sposób Niemcy chcą walczyć z nierównościami.Z tego artykułu dowiesz się:Ile będzie wynosiła składka od osób bezdzietnychKomu chcą w ten sposób pomóc NiemcyNa jakim etapie są prace nad tymi zmianami

Biznesinfo
22.03.2022 09:20 ZUS chce wyjść na przeciw przedsiębiorców. Pomoże z dokumentami

ZUS planuje przejąć od przedsiębiorców kilka uciążliwych obowiązków. W ramach procesu usprawniania obsługi płatników to ZUS ma odpowiadać za rozliczanie składek. Zbliża się także rewolucja w duchu cyfryzacji.Z tego artykułu dowiesz się:Jakie zadania zamierza przejąć od płatników ZUSKiedy zmiany miałyby wejść w życieJakie inne modyfikacje są rozważane

Pixabay/frycyk01
22.03.2022 09:19 Ubezpieczenie w górę. Będzie trzeba zapłacić nawet 487 zł

Ubezpieczenie za II kwartał 2021 r. może nadszarpnąć finanse rolników. Choć składka za trzy podstawowe ubezpieczenia pozostaje bez zmian to KRUS zdecydował się na podniesienie należności za ubezpieczenie emerytalno-rentowe. W niektórych przypadkach trzeba przekazać nawet kilkaset złotych.Z tego artykułu dowiesz się:Ile wynosi składka na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskieJakie nowe stawki ustalił KRUSKto musi zapłacić najwięcej

Biznes Info
22.03.2022 09:17 Ubezpieczenie jeszcze droższe. Miliony Polaków zapłacą 42 zł miesięcznie

KRUS podniósł składki na miesięczne ubezpieczenie rolnicze, ale wysokość składki na ubezpieczenie chorobowe, wypadkowe i macierzyńskie pozostaje bez zmian. Miliony rolników muszą zapłacić 42 zł, ale to nie wszystko.Z tego artykułu dowiesz się:Ile wynosi składka na ubezpieczenie rolniczeIle wyniosą składki na pozostałe ubezpieczeniaIlu mamy rolników w kraju

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:14 Osoba współpracująca - wszystko co warto wiedzieć

Osoba współpracująca - jeśli korzystasz w prowadzonej działalności z pomocy członka rodziny zamieszkującego w jednym gospodarstwie domowym, musisz wiedzieć, jakie obowiązki na tobie ciążą i do jakich przepisów musisz się stosować.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:14 Jakie składki płaci przedsiębiorca? Ważne informacje

Jakie składki płaci przedsiębiorca? To jedno z pytań, które niewątpliwie powinny zadać osoby dążące do założenia własnej działalności gospodarczej. Sprawa jest bowiem bardzo ważna, a nieusiszczanie składek do końca wyznaczonego terminu, grozi niemałymi karami finansowymi.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:13 Wynagrodzenie - co płaci pracodawca? Jest tego naprawdę sporo

Wynagrodzenie - co płaci pracodawca? Przedsiębiorca w swojej firmie zatrudnia pracowników w oparciu o różnorodne umowy. Kosztem zatrudnienia nie jest tylko wynagrodzenie przelewane na konto pracownika, ale również składki i podatki, które należy odprowadzać.