Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Składki

Składki

ZUS
05.07.2024 14:34 ZUS przeszarżował. Ponad miliard złotych do zwrotu - sprawdź czy dostaniesz przelew

Polacy otrzymują przelewy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Chodzi tu konkretnie o zwrot nadpłaconej składki na ubezpieczenie zdrowotne za ubiegły rok. Łączna kwota to niemal 1,36 mld złotych. Pieniądze powinny trafić do przedsiębiorców najpóźniej 1 sierpnia, więc warto sprawdzać konto.

emeryci, seniorzy
03.07.2024 15:57 Twoja emerytura może być wyższa. Wystarczy jeden dokument

W Polsce mało kto nie narzeka na wysokość emerytur. Mało kto natomiast wie, że istnieje kilka sposobów na zwiększenie świadczenia. W kilku przypadkach wystarczy dostarczyć do ZUS jeden dokument. Kto ma szansę na dodatkowe pieniądze?

Pieniądze ZUS
19.06.2024 18:41 Rząd zapowiada zmiany. Składki mogą pochłonąć nawet 30 proc. zarobków

Prawdopodobnie już w 2025 roku będzie pełny ZUS od umów cywilnoprawnych, w szczególności umowy o dzieło. To rozwiązanie według rządu ma przynieść miliony do budżetu państwa. Nie ma na to ani zgody pracodawców, ani tzw. freelancerów strzelców na taką zmianę, gdyż oznaczałaby ona minimum 40 proc. wyższe koszty dla firm lub blisko 30 proc. mniejsze zarobki dla freelancerów. Branża zapowiada strajki!

ZUS
16.06.2024 12:53 Wielu Polakom te pieniądze się należą. ZUS przypomina, nawet 29 tys. zł na osobę

W wyniku rodzinnego dramatu często zapomina się o pieniądzach i jest to zupełnie naturalne. Tymczasem jednak fundusze osoby zmarłej zgromadzone na subkoncie ZUS mogą być dziedziczone. By je uzyskać, wystarczy złożyć wniosek do urzędu, mimo wszystko w sumie na kontach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na odbiór czekają zapomniane miliony złotych. 

ZUS, pieniądze
15.06.2024 09:34 Czas tylko do 1 lipca. Klienci ZUS muszą podjąć decyzję ws. składek

Taka szansa nie zdarza się często. Po raz pierwszy od lat, Zakład Ubezpieczeń Społecznych daje swoim klientom możliwość zdecydowania o tym, gdzie trafią ich składki. Na podjęcie decyzji zostało jednak niewiele czasu.

ZUS, pieniądze
14.06.2024 17:27 Składka ZUS pójdzie w górę. Wiadomo, o ile więcej zapłacą Polacy

Polacy wkrótce będą musieli zmierzyć się z kolejnymi podwyżkami. Tym razem w górę pójdzie składka ZUS. Wiadomo już, o ile więcej zapłacą polscy przedsiębiorcy w przyszłym roku. Przedstawiamy szczegóły.

pieniądze, emeryt
13.06.2024 11:10 Niektórzy mogą odziedziczyć nawet 60 tys. zł z ZUS. Wystarczy wniosek

Środki uzbierane w ramach składek na emeryturę to często nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Są to pieniądze, których czasem nie zdołamy wykorzystać. Wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy, że mogą one zostać przekazane rodzinie. Trzeba jednak spełnić warunki.

zus
01.06.2024 21:19 ZUS odda pieniądze ze składki zdrowotnej. Termin mija 3 czerwca

Za kilka dni mija termin składania wniosków o zwrot nadpłaty środków przekazanych na opłacanie składki zdrowotnej w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Jeśli wniosek nie zostanie złożony, ZUS rozliczy nadpłatę w składakach do końca roku.

ZUS, pieniądze
23.05.2024 22:21 Wakacje od ZUS. Polacy zaoszczędzą nawet 1600 złotych

Jakiś czas temu zapowiedziano wprowadzenie nowej formy wsparcia dla Polaków. Chodzi tutaj dokładnie o wakacje od ZUS. W czwartek, 23 maja Senat zaakceptował ustawę w tej sprawie, a teraz dokument trafi na biurko prezydenta. Wielu Polaków zaoszczędzi dzięki temu pokaźna sumę.

ZUS
18.05.2024 13:26 ZUS daje czas tylko do 20 maja. Wielu Polaków jeszcze nie złożyło dokumentów

Tylko do poniedziałku 20 maja Zakład Ubezpieczeń Społecznych daje czas na rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 r. Ci płatnicy, którzy będą mieli nadpłatę, mogą liczyć na szybki zwrot pieniędzy. Stanie się to jednak tylko, jeśli petent dotrzyma konkretnie określonych terminów. Wyjaśniamy wszystko, co koniecznie trzeba wiedzieć.

Krzysztof Kwiatkowski
14.05.2024 18:11 "Pomóc przedsiębiorcom". Senator Kwiatkowski o relacji biznesu z państwem

W zeszłym roku uchwalono 34 i pół tysiąca stron przepisów prawa — tak trudności prawne w prowadzeniu biznesu w Polsce ocenił senator Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Kwiatkowski. — Kierując się zasadą: uchwalasz nowe obowiązki, to inne uchylasz, a nie narzucasz dodatkowe. I cały czas trzeba myśleć, jak pomóc, a nie utrudnić życie przedsiębiorcom — mówił nasz gość podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Adam Abramowicz
13.05.2024 21:37 "Rozwiązania oderwane od rzeczywistości". Rzecznik Abramowicz o sytuacji biznesu w Polsce

”Nasze rozwiązania są przez urzędników konstruowane zupełnie w oderwaniu od rzeczywistości” — oceniał prawo tworzone dla biznesu Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. ”System prostych rozwiązań jest prawie w wszystkich europejskich krajach oprócz Polski” — skwitował nasz rozmówca podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

list z ZUS-u, kalkulator, portfel, ręce
24.04.2024 08:42 Szykują się duże zmiany w składce zdrowotnej. Niektórzy Polacy zapłacą więcej

O zmianach w składce zdrowotnej mówiło się jeszcze przed wyborami parlamentarnymi. Jakiś czas temu zapowiedziano konkretne zmiany w tej kwestii. Okazuje się, że reforma nie będzie korzystna dla jednej grupy przedsiębiorców. Kto konkretnie zapłaci więcej? 

dokumenty, kalkulator, długopis
23.04.2024 13:28 Rewolucyjne zmiany w składkach. Pensje "na rękę" będą niższe

Już wkrótce wejdą w życie rewolucyjne zmiany, które będą dotyczyły osób pracujących na umowach cywilnoprawnych. Zostaną one objęte składkami na ubezpieczenia społeczne. Nowe przepisy sprawią, że pensje netto zleceniobiorców będą niższe. Portal Money.pl przedstawił konkretne wyliczenia.

ZUS, koperta, pieniądze
15.04.2024 16:28 Koniec ze składkami ZUS? Szykują się duże zmiany dla jednej grupy

Planowanych zmian w składkach ZUS ciąg dalszy. Kto zostanie całkowicie zwolniony z opłaty składek? Ministerstwo Rozwoju i Technologii zapowiada ”wyeliminowanie nieścisłości”.

pieniądze
14.04.2024 23:10 Zgromadził milion złotych kapitału w ZUS. Obliczyli, jaką dostanie emeryturę

Dziennikarze Business Insider postanowili sprawdzić, czy milion odprowadzany w składach na emeryturę może mieć przełożenie na komfort finansowy w przyszłości. Niestety, wyniki ich badań nie napawają optymizmem. 

dłonie
09.04.2024 19:21 Wielu seniorów pokrzywdzonych. Masowo piszą skargi do RPO

Emerytury w Polsce od dawna cieszą się złą sławą. Niektórzy seniorzy czują się jednak potraktowani tym bardziej niesprawiedliwie, że ich świadczenia zostały ”bezprawnie” zaniżone. Kolejne skargi w tej sprawie wpływają do Rzecznika Praw Obywatelskich. Najbardziej wyróżnia się jedna grupa.

dłonie
07.04.2024 16:42 Ekstra dodatek do emerytury? Wiemy, komu przysługuje

Mamy dobrą wiadomość dla osób oszczędzających pieniądze w ramach PPK. Wielu klientów Pracowniczych Planów Kapitałowych już wkrótce otrzyma dodatek do emerytury. Środki trafią na konta jeszcze w tym miesiącu, trzeba jednak spełnić warunki.

NFZ
31.03.2024 12:26 Ważny komunikat z NFZ. Chodzi o wysokość składki zdrowotnej

Narodowy Fundusz Zdrowia wydał ważny komunikat, w którym poinformowano o wysokości składki zdrowotnej w pierwszych trzech miesiącach 2024 roku. Tyle muszą płacić Polacy za dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne. Przedstawiamy szczegóły.

Donald Tusk
19.03.2024 20:39 Przedsiębiorcy będą rozczarowani? Zapadła decyzja ws. nowej ulgi

Na decyzję w sprawie wakacji od ZUS przedsiębiorcy musieli się sporo naczekać. Teraz jednak wszystko jest już jasne. Ile zyskają przedsiębiorcy? Kiedy program wejdzie w życie? Nie wszyscy będą mogli z niego skorzystać. Sprawdzamy szczegóły.

Dokumenty, pieniądze, kalkulator
14.03.2024 21:44 Zmiany w składce zdrowotnej. Padł konkretny termin

Polski Ład spowodował niemałe zamieszanie w kwestii składki zdrowotnej. Zmiany na lepsze były zapowiadane podczas kampanii wyborczej. Teraz szefowa resortu zdrowia zapowiedziała, kiedy można spodziewać się ostatecznego efektu prac w sprawie składki zdrowotnej, a także wyjawiła, kiedy zmiany wejdą w życie. 

pieniądze
12.03.2024 18:00 Przekroczysz limit, zapłacisz nawet 6000 zł. Na to trzeba uważać

Niemal milion przedsiębiorców w całej Polsce rozlicza się ryczałtem, a składkę zdrowotną opłacają zależnie od dochodów. Właśnie dlatego przedsiębiorcy powinni pamiętać o ustalonym limicie. Wystarczy, że przekroczą go o złotówkę.

Pieniądze
01.03.2024 11:12 Brakuje pieniędzy na kluczową obietnicę. Polacy pilnie apelują

Zmiany w składce zdrowotnej to jeden z kluczowych postulatów wyborczych, który znalazł się w “100 konkretach na pierwsze 100 dni rządów” przedstawionych przez Koalicję Obywatelską. Teraz okazuje się, że spełnienie tej obietnicy może nie dojść do skutku, a to wszystko przez brak środków.

Listy z ZUS-u, pieniądze
26.02.2024 08:46 Będą zmiany w składce zdrowotnej? Padły dwie propozycje

Zmiany w składce zdrowotnej zostały zapowiedziane już podczas kampanii przed wyborami parlamentarnymi. W rządzie trwają prace nad wprowadzeniem nowych rozwiązań w tej kwestii. Czy będą one korzystne dla wszystkich przedsiębiorców i rozwiążą ich problemy związane ze składką zdrowotną? 

Pieniądze, Andrzej Domański
20.02.2024 12:32 Nadchodzą zmiany w składce zdrowotnej. Padła konkretna zapowiedź

Podczas kampanii wyborczej Koalicja Obywatelska zapowiedziała w swoich “100 konkretach”, że zostaną wprowadzone zmiany w składkach zdrowotnych. Ostatnio podczas rozmowy z “Business Insiderem” wspomniał o tym obecny minister finansów i podał konkretny termin. 

pieniądze
19.02.2024 14:09 Można dostać nawet 3000 zł zwrotu ze skarbówki. Wystarczy zrobić jedną rzecz

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego to nie tylko sposób na odłożenie środków na spokojną starość. To również pretekst, by od podatku odliczyć całkiem sporą sumę. Dzięki IKZE może do nas wrócić nawet 3 tysiące złotych. Sprawdzamy, jak to zrobić.

lekarz, badania, pacjent
06.02.2024 14:41 Te osoby nie muszą już płacić składki zdrowotnej. Nowe przepisy od 2024 roku

Aż dla 11 grup od początku tego roku został wyłączony obowiązek opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne. Kto skorzysta na zmianach? Sprawdzamy, jak teraz wyglądają przepisy.

koperta ZUS i pieniądze
01.02.2024 09:09 ZUS zaciera ręce. Od lutego wyższe składki

Już od lutego osoby pracujące na swoim czeka nieprzyjemne zaskoczenie. Chociaż wśród obietnic wyborczych znalazła się też zapowiedź pozytywnych zmian w kwestii składek zdrowotnych i ZUS, zamiast tego te pójdą w górę. Ile zapłacą osoby pracujące na własny rachunek?