Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Składki

Składki

dokumenty, kalkulator, długopis
23.04.2024 13:28 Rewolucyjne zmiany w składkach. Pensje "na rękę" będą niższe

Już wkrótce wejdą w życie rewolucyjne zmiany, które będą dotyczyły osób pracujących na umowach cywilnoprawnych. Zostaną one objęte składkami na ubezpieczenia społeczne. Nowe przepisy sprawią, że pensje netto zleceniobiorców będą niższe. Portal Money.pl przedstawił konkretne wyliczenia.

ZUS, koperta, pieniądze
15.04.2024 16:28 Koniec ze składkami ZUS? Szykują się duże zmiany dla jednej grupy

Planowanych zmian w składkach ZUS ciąg dalszy. Kto zostanie całkowicie zwolniony z opłaty składek? Ministerstwo Rozwoju i Technologii zapowiada ”wyeliminowanie nieścisłości”.

pieniądze
14.04.2024 23:10 Zgromadził milion złotych kapitału w ZUS. Obliczyli, jaką dostanie emeryturę

Dziennikarze Business Insider postanowili sprawdzić, czy milion odprowadzany w składach na emeryturę może mieć przełożenie na komfort finansowy w przyszłości. Niestety, wyniki ich badań nie napawają optymizmem. 

dłonie
09.04.2024 19:21 Wielu seniorów pokrzywdzonych. Masowo piszą skargi do RPO

Emerytury w Polsce od dawna cieszą się złą sławą. Niektórzy seniorzy czują się jednak potraktowani tym bardziej niesprawiedliwie, że ich świadczenia zostały ”bezprawnie” zaniżone. Kolejne skargi w tej sprawie wpływają do Rzecznika Praw Obywatelskich. Najbardziej wyróżnia się jedna grupa.

dłonie
07.04.2024 16:42 Ekstra dodatek do emerytury? Wiemy, komu przysługuje

Mamy dobrą wiadomość dla osób oszczędzających pieniądze w ramach PPK. Wielu klientów Pracowniczych Planów Kapitałowych już wkrótce otrzyma dodatek do emerytury. Środki trafią na konta jeszcze w tym miesiącu, trzeba jednak spełnić warunki.

NFZ
31.03.2024 12:26 Ważny komunikat z NFZ. Chodzi o wysokość składki zdrowotnej

Narodowy Fundusz Zdrowia wydał ważny komunikat, w którym poinformowano o wysokości składki zdrowotnej w pierwszych trzech miesiącach 2024 roku. Tyle muszą płacić Polacy za dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne. Przedstawiamy szczegóły.

Donald Tusk
19.03.2024 20:39 Przedsiębiorcy będą rozczarowani? Zapadła decyzja ws. nowej ulgi

Na decyzję w sprawie wakacji od ZUS przedsiębiorcy musieli się sporo naczekać. Teraz jednak wszystko jest już jasne. Ile zyskają przedsiębiorcy? Kiedy program wejdzie w życie? Nie wszyscy będą mogli z niego skorzystać. Sprawdzamy szczegóły.

Dokumenty, pieniądze, kalkulator
14.03.2024 21:44 Zmiany w składce zdrowotnej. Padł konkretny termin

Polski Ład spowodował niemałe zamieszanie w kwestii składki zdrowotnej. Zmiany na lepsze były zapowiadane podczas kampanii wyborczej. Teraz szefowa resortu zdrowia zapowiedziała, kiedy można spodziewać się ostatecznego efektu prac w sprawie składki zdrowotnej, a także wyjawiła, kiedy zmiany wejdą w życie. 

pieniądze
12.03.2024 18:00 Przekroczysz limit, zapłacisz nawet 6000 zł. Na to trzeba uważać

Niemal milion przedsiębiorców w całej Polsce rozlicza się ryczałtem, a składkę zdrowotną opłacają zależnie od dochodów. Właśnie dlatego przedsiębiorcy powinni pamiętać o ustalonym limicie. Wystarczy, że przekroczą go o złotówkę.

Pieniądze
01.03.2024 11:12 Brakuje pieniędzy na kluczową obietnicę. Polacy pilnie apelują

Zmiany w składce zdrowotnej to jeden z kluczowych postulatów wyborczych, który znalazł się w “100 konkretach na pierwsze 100 dni rządów” przedstawionych przez Koalicję Obywatelską. Teraz okazuje się, że spełnienie tej obietnicy może nie dojść do skutku, a to wszystko przez brak środków.

Listy z ZUS-u, pieniądze
26.02.2024 08:46 Będą zmiany w składce zdrowotnej? Padły dwie propozycje

Zmiany w składce zdrowotnej zostały zapowiedziane już podczas kampanii przed wyborami parlamentarnymi. W rządzie trwają prace nad wprowadzeniem nowych rozwiązań w tej kwestii. Czy będą one korzystne dla wszystkich przedsiębiorców i rozwiążą ich problemy związane ze składką zdrowotną? 

Pieniądze, Andrzej Domański
20.02.2024 12:32 Nadchodzą zmiany w składce zdrowotnej. Padła konkretna zapowiedź

Podczas kampanii wyborczej Koalicja Obywatelska zapowiedziała w swoich “100 konkretach”, że zostaną wprowadzone zmiany w składkach zdrowotnych. Ostatnio podczas rozmowy z “Business Insiderem” wspomniał o tym obecny minister finansów i podał konkretny termin. 

pieniądze
19.02.2024 14:09 Można dostać nawet 3000 zł zwrotu ze skarbówki. Wystarczy zrobić jedną rzecz

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego to nie tylko sposób na odłożenie środków na spokojną starość. To również pretekst, by od podatku odliczyć całkiem sporą sumę. Dzięki IKZE może do nas wrócić nawet 3 tysiące złotych. Sprawdzamy, jak to zrobić.

lekarz, badania, pacjent
06.02.2024 14:41 Te osoby nie muszą już płacić składki zdrowotnej. Nowe przepisy od 2024 roku

Aż dla 11 grup od początku tego roku został wyłączony obowiązek opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne. Kto skorzysta na zmianach? Sprawdzamy, jak teraz wyglądają przepisy.

koperta ZUS i pieniądze
01.02.2024 09:09 ZUS zaciera ręce. Od lutego wyższe składki

Już od lutego osoby pracujące na swoim czeka nieprzyjemne zaskoczenie. Chociaż wśród obietnic wyborczych znalazła się też zapowiedź pozytywnych zmian w kwestii składek zdrowotnych i ZUS, zamiast tego te pójdą w górę. Ile zapłacą osoby pracujące na własny rachunek?

Pieniądze
31.01.2024 21:22 Planują obniżkę składki zdrowotnej w 2024 roku. Nawet 900 zł oszczędności miesięcznie

Wiele wskazuje na to, że wielu Polaków będzie mogło liczyć na obniżkę składki zdrowotnej w 2024 roku. Chodzi dokładnie o to, by przywrócić zasady, które obowiązywały jeszcze przed Polskim Ładem. Taka propozycja padła ze strony koalicji rządowej i z pewnością ucieszyłaby sporą część osób.  

emeryci
29.01.2024 21:01 Nadchodzi zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn?

Zmiany dotyczące wieku emerytalnego zawsze budzą spore emocje. Zarówno jego podwyższenie jak i obniżenie wiąże się z istotnymi konsekwencjami. Dyskusje wywołuje również nierówna granica wśród kobiet i mężczyzn, a także różnice w wysokości emerytur. Czy kobiety powinny przechodzić na emeryturę w tym samym wieku co mężczyźni? Dane ZUS są niepokojące.

List z ZUS-u
29.01.2024 13:31 Kończy się czas na składanie wniosków. Przegapisz ten termin, zapłacisz wyższe składki ZUS

Istnieje pewne rozwiązanie dla przedsiębiorców, które umożliwi im płacenie niższych składek ZUS. Jest to ogromne ułatwienie w czasach szalejącej inflacji i dużych podwyżek. Okazuje się jednak, że trzeba będzie się pospieszyć, bo czas na składanie wniosków kończy się już za chwilę.

List z ZUS, pieniądze, kalkulator
26.01.2024 17:38 Czas tylko do końca stycznia. Nie zgłosisz się do ZUS, nie dostaniesz zniżki

Istnieje pewne rozwiązanie dla przedsiębiorców, które sprawi, że zapłacą niższe składki. W obliczu dzisiejszych podwyżek i wysokiej inflacji, jest to naprawdę spore udogodnienie, ale wszyscy, którzy chcą z niego skorzystać, będą musieli się pospieszyć. Termin bowiem upływa za dosłownie kilka dni. 

List z ZUS
26.01.2024 15:14 Będą duże ulgi dla 2 mln osób w Polsce. Czy ZUS zdąży rozpatrzyć wszystkie wnioski?

Zapowiadane przez nową koalicję rządzącą wprowadzenie wakacji składkowych dla mikroprzedsiębiorców ma wejść w życie w tym roku. Towarzyszą mu jednak problemy. ZUS musi bowiem wyrazić zgodę w przypadku każdego przedsiębiorcy - o ile rozpatrzenie wszystkich wniosków będzie możliwe w tym roku. Z ulgi może skorzystać nawet 2 mln Polaków.

Pieniądze
24.01.2024 20:31 Kolejna opłata pójdzie mocno w górę. Prawie milion Polaków zapłaci więcej

Polacy w tym roku muszą liczyć się z wieloma podwyżkami. Okazuje się, że znacząco w górę poszła także składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Wiemy, która grupa ucierpi na tym najmocniej. Przedstawiamy szczegóły. 

Pieniądze na kalendarzu
24.01.2024 12:57 Miliony Polaków załamuje ręce, kolejne opłaty idą w górę. "Znaczący wzrost"

Na kolejne podwyżki opłat muszą się przygotować przedsiębiorcy. W bieżącym roku nie przewidziano bowiem zmian co do zasad, które zostały wprowadzone dwa lata temu w ramach Polskiego Ładu.

emeryci
22.01.2024 17:03 Nadchodzą wielkie zmiany w emeryturach, złe wieści. Ich wysokość poleci ostro w dół

Od 2039 roku emerytury będą wypłacane inaczej. Obserwując szacowaną wysokość świadczenia w przyszłości, nie jest to dobra wiadomość dla osób, które przejdą wtedy na emeryturę — pieniędzy będą dostawać jeszcze mniej niż obecni emeryci. ZUS wyjaśnia jednak, jakie jest rozwiązanie tego problemu.

para
16.01.2024 22:48 Jakie emerytury dostaną dzisiejsi 40-latkowie? Zaskakujące informacje

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zapowiada, jak według najnowszej prognozy będą wyglądać wydatki na najbliższe cztery lata i jak wpłynie to na emerytury w przyszłości. Liczba emerytów ma gwałtownie wzrosnąć, co przełoży się na jeszcze niższe świadczenia.

Liczenie pieniędzy
15.01.2024 22:48 Można zaoszczędzić prawie 3000 złotych. Skorzystają tysiące Polaków

Fantastyczne wieści dla sporej części Polaków. Okazuje się, że istnieje pewien prosty sposób dla przedsiębiorców, dzięki któremu w ich kieszeniach zostanie dodatkowe prawie 3000 złotych. Wystarczy tylko jedna informacja do skarbówki. 

pieniądze
14.01.2024 19:10 Wyższe składki na ZUS i zdrowotną. Wiemy, ile w 2024 r. muszą zapłacić przedsiębiorcy

Nowy rok przyniósł niemałe zmiany dla przedsiębiorców. Wraz ze wzrostem przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, w górę poszły poszczególne składki ZUS. Ponadto, od 1 stycznia więcej wynosi także składka na ubezpieczenie zdrowotne. Prowadzący działalność gospodarczą z pewnością nie mają powodów do zadowolenia. My zaś prezentujemy dokładne wyliczenia.

List z ZUS
10.01.2024 10:19 ZUS rozsyła Polakom specjalne powiadomienia. Niektórzy otrzymają zwrot pieniędzy

Wraz z początkiem nowego roku kalendarzowego, Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaczął wysyłać do swoich członków dość ważne powiadomienia. Zawierają one kluczowe informacje o składkach, które są wpłacane na konta w ZUS.

Pieniądze, przychodnia lekarska
08.01.2024 12:34 Składka zdrowotna mocno w górę. Tyle trzeba będzie zapłacić w 2024 roku

W tym roku czeka nas spory wzrost minimalnego wynagrodzenia. Z tym jednak wiąże się to, że trzeba będzie zapłacić wyższą składkę zdrowotną. Dotychczasowe przewidywania wskazują, że te podwyżki również będą niemałe.