Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > "Rozwiązania oderwane od rzeczywistości". Rzecznik Abramowicz o sytuacji biznesu w Polsce
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 13.05.2024 21:37

"Rozwiązania oderwane od rzeczywistości". Rzecznik Abramowicz o sytuacji biznesu w Polsce

Adam Abramowicz
Fot. You Tube/BiznesInfo

”Nasze rozwiązania są przez urzędników konstruowane zupełnie w oderwaniu od rzeczywistości” — oceniał prawo tworzone dla biznesu Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. ”System prostych rozwiązań jest prawie w wszystkich europejskich krajach oprócz Polski” — skwitował nasz rozmówca podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

”ZUS jest gnębicielem”

“ZUS jest dla tych małych firm gnębicielem, można powiedzieć, jest zabójcą miejsc pracy w Polsce.” Tak Adam Abramowicz w rozmowie z nami podsumował system składek dla przedsiębiorców w Polsce. Jak zaznaczył, zasadniczym problemem nie jest np. wysokość składek, a “podatki trzeba płacić”. Głównym wyzwaniem dla przedsiębiorców jest skomplikowany system, a inne kraje pokazały już, że można rozwiązać to inaczej.

Mamy system, którego nie ma w żadnym innym kraju europejskim, czyli bardzo wysoki ryczałt co miesiąc trzeba zapłacić — 1600 zł, czy się zarobiło, czy się nie zarobiło. Zupełnie to oderwane od dochodu jest — zaznaczył Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Mimo wszystko Polska wciąż zdaje się w tej dziedzinie biegać w kółko, a kolejne rozwiązania są błędne lub niewystarczające.

ZUS wypłaci ponad 620 zł bez względu na wiek. Wystarczy złożyć wniosek

210 tysięcy zadłużonych rodzin

Przedsiębiorcy czekają niecierpliwie na tzw. wakacje od ZUS. Nowa ustawa ma umożliwić przedsiębiorcom krótką przerwę w opłacaniu składek. Adam Abramowicz zaznaczył jednak, że nawet to nie będzie wystarczającym rozwiązaniem problemu:  

Przy takim systemie zawsze będziemy mieć ludzi, którzy otworzyli działalność, chcieli zarobić, nie udało się z jakiś powodów [...]. Firmy się nie da zamknąć tak, jakby zgasić światło, więc ciągną ci przedsiębiorcy firmę, a mając co miesiąc tak ogromną kwotę do zapłacenia, wpadają w długi.

Nasz rozmówca podkreślił, że w tym momencie “210 tys. polskich rodzin jest windykowanych za własne składki”. Zatem, mimo proponowanych drobnych rozwiązań, za uzdrowienie sytuacji polskich przedsiębiorców należałoby zabrać się inaczej, poprzez zmianę nie pojedynczych elementów, ale całego systemu.

Bo to nie pomoże - podsumował Adam Abramowicz.

Krokiem w dobrą stronę ma być m.in. wyczekiwany powrót do ryczałtowej składki, czyli systemu obowiązującego przed Polskim Ładem.

Jakie są perspektywy polskich przedsiębiorców?

Na to pytanie nasz rozmówca odpowiada krótko:

Perspektywy są niezłe, choć chmury nadciągają.

Nachodzące kłopoty możemy zauważyć, obserwując gospodarkę Niemiecką, ściśle powiązaną z Polską. Przedsiębiorcy w naszym kraju powinni więc, mimo chwilowego optymizmu, być przygotowani na kolejne kryzysy. Adam Abramowicz ryzyko widzi m.in. w dyrektywie budynkowej, którą zamierza wprowadzić Unia Europejska.

Jeżeli ktoś to prześledzi i zobaczy, jakie koszty będą się wiązały z wybudowaniem mieszkania czy z wybudowaniem biura, no to mamy taki duży znak zapytania: kogo będzie na to wszystko stać?, zastanawia się Adam Abramowicz.

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców przyznał również, że sytuacja na polskim rynku jest skomplikowana — wysokości podatków nie są wysokie w skali europejskiej, ale jeśli chodzi o poziom skomplikowania systemu, “jesteśmy w pierwszej dziesiątce, jak nie w pierwszej piątce”. Polscy przedsiębiorcy wciąż mają zatem twardy orzech do zgryzienia.

źródło: biznes info