Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Będą zmiany w składce zdrowotnej? Padły dwie propozycje
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 26.02.2024 08:46

Będą zmiany w składce zdrowotnej? Padły dwie propozycje

Listy z ZUS-u, pieniądze
ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS

Zmiany w składce zdrowotnej zostały zapowiedziane już podczas kampanii przed wyborami parlamentarnymi. W rządzie trwają prace nad wprowadzeniem nowych rozwiązań w tej kwestii. Czy będą one korzystne dla wszystkich przedsiębiorców i rozwiążą ich problemy związane ze składką zdrowotną? 

Składka zdrowotna do zmiany

Rozwiązania wprowadzone w ramach Polskiego Ładu zafundowały niemałe zamieszanie w składce zdrowotnej. Zmiany w tej kwestii były obiecywane już podczas kampanii wyborczej i było to jednym ze “100 konkretów na pierwsze 100 dni rządów” przedstawionych przez Koalicję Obywatelską. Wiemy już, że obecnie rząd pracuje nad zmianą sposobu naliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Portal “Interia Biznes” bierze pod lupę propozycje, które są rozważane i przytacza opinie ekspertów na ten temat.

Zobacz także: Niecodzienna interwencja służb w Biedronce. Klienci zaskoczeni

Action wyprzedaje towar za grosze. Termin mija już we wtorek

Rząd pracuje nad zmianami w składce zdrowotnej. Są dwie możliwości

Jak zauważa “Interia Biznes”, przedsiębiorcy z całą pewnością nie mogą liczyć na powrót zasad, które obowiązywały przed wprowadzeniem Polskiego Ładu. Zmiany w kwestii składki zdrowotnej są jednak bardzo potrzebne i rząd bierze pod uwagę dwie możliwości.

Pierwsza z nich zakłada system, który byłby podobny do opłacania składki przez podatników na ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych. Druga opcja natomiast to system mieszany, czyli możliwość wyboru pomiędzy składką ryczałtowo-progową a składką ustalaną proporcjonalnie w relacji do dochodu.

Czy nowe rozwiązania będą korzystne dla Polaków?

Portal “Interia Biznes” poprosił o opinię w tej kwestii Łukasza Kozłowskiego, który jest głównym ekonomistą Federacji Przedsiębiorców Polskich. Ekspert wskazał jasno, że obie propozycje zmian będą lepszymi rozwiązaniami dla polskich przedsiębiorców, choć nie wyeliminują wszystkich problemów w kwestii składki zdrowotnej. 

Analizowane przez rząd warianty byłby trochę korzystniejsze dla przedsiębiorców niż obecny system, ale cały czas w logice tego, co zostało wprowadzone w Polskim Ładzie, gdzie wybiórczo zwiększono znacznie tylko składkę zdrowotną - wskazuje ekspert w rozmowie z portalem.