Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polski Ład

Polski Ład

Polski Ład

Listy z ZUS-u, pieniądze
26.02.2024 08:46 Będą zmiany w składce zdrowotnej? Padły dwie propozycje

Zmiany w składce zdrowotnej zostały zapowiedziane już podczas kampanii przed wyborami parlamentarnymi. W rządzie trwają prace nad wprowadzeniem nowych rozwiązań w tej kwestii. Czy będą one korzystne dla wszystkich przedsiębiorców i rozwiążą ich problemy związane ze składką zdrowotną? 

Tadeusz Rydzyk
13.11.2023 22:01 Gigantyczne problemy Tadeusza Rydzyka. Wszystko przez Nowy Ład

Z informacji przekazanych przez “Rzeczpospolitą” wynika, że fundacja, którą zarządza o. Tadeusz Rydzyk, ma pewne kłopoty. Na jej konto wpływa coraz mniej darowizn, a wszystkiemu mają być winne zmiany w prawie wprowadzone przez Prawo i Sprawiedliwość.

ZUS-pieniadze-biznesinfo (3)
20.02.2022 01:00 Powołanie – nowy tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego

Polski Ład wprowadził zmiany do ustawy o świadczeniach zdrowotnych polegające na objęciu obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego osób powołanych do pełnienia funkcji na mocy aktu powołania, które z tego tytułu pobierają wynagrodzenie – podał NFZ, publikując stanowisko Ministerstwa Zdrowia. Narodowy Fundusz Zdrowia podał w informacji na swoich stronach, że objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym m.in. członków zarządu, członków komisji rewizyjnej oraz członków komisji egzaminacyjnych., powinno skutkować zapewnieniem dodatkowych środków w systemie powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego oraz pełniejszą realizacją zasady solidaryzmu społecznego.Jak podaje Narodowy Fundusz Zdrowia celem takich rozwiązań było "zrównanie sytuacji osób osiągających dochody ze stosunków zbliżonych strukturą do zlecenia z osobami objętymi już obowiązkiem ubezpieczenia i prawem do świadczeń opieki zdrowotnej oraz oskładkowanie składką zdrowotną wszelkich przychodów proporcjonalnie do możliwości finansowych ubezpieczonego".System ubezpieczenia zdrowotnego opierający się m.in. na zasadzie solidarności społecznej, zakładający obciążenie składką w oderwaniu od indywidualnej sytuacji zdrowotnej ubezpieczonego, wymaga każdorazowego opłacania składki od dochodów osiąganych z podejmowanych aktywności zawodowych. Zgodnie z orzecznictwem, „wynagrodzenie” należy odczytać w sposób szeroki jako wszelką formę przychodu przewidzianą przez przepisy prawa podatkowego jako podstawę ustalenia obowiązków daninowych. Prawodawca powiązał bowiem sposób konkretyzacji obowiązku składowego ze sposobem powstawania obowiązków podatkowych – informuje resort. Stosowne działania wyjaśniające zostały podjęte przez ZUS w związku przedstawionym przez Zakład stanowiskiem.

smartfon-telefon-oszust-SMS-e-mail-iberion (1)
18.02.2022 01:00 Skarbówka będzie mogła prześwietlić konta bankowe. Rząd daje urzędom konkretne narzędzie

Od 1 lipca naczelnik Urzędu Skarbowego będzie mógł zwrócić się do banku z żądaniem wydania informacji bankowej również takiej osoby, która nie ma statusu podejrzanego – informuje portal money.pl. W jednym z przepisów Polskiego Ładu słowo "podejrzany" zastąpiono frazą "osoba fizyczna". Dla prezesa Związku Banków Polskich to bardzo niebezpieczna luka w prawie. Jednak Ministerstwo Finansów uspokaja, że skarbówka prześwietli tylko konta osób, co do których już prowadzone są czynności sprawdzające. Już na etapie postępowania przygotowawczego w sprawie każdego, naczelnik urzędu skarbowego będzie miał dostęp do informacji objętych tajemnicą bankową. Dotąd o takie informacje skarbówka mogła występować do banku dopiero na dalszym etapie, kiedy w prowadzonym postępowaniu osoba sprawdzana miała już status podejrzanej. Zmiana przepisu polega na tym, że zniknęło słowo podejrzany, a pojawił się zwrot „osoba fizyczna”. De facto skarbówka będzie mogła prześwietlić każdego, kto ma konto w banku.

pieniądze (3)
07.02.2022 01:00 ZUS przypomina o nowych terminach opłacania składek

Od 2022 r. zmieniły się terminy opłacania składek i przekazywania dokumentów rozliczeniowych do ZUS. Teraz jest to 5., 15. i 20. dzień miesiąca. Nowe terminy dotyczą rozliczania składek za styczeń 2022 r. i kolejne miesiące. ZUS przypomina o zmianach, które weszły w życie od nowego roku. Zmiany terminów opłacania składek i przekazywania dokumentów rozliczeniowych do ZUS wynikają z regulacji wprowadzonych przez Polski Ład. Nowe terminy dotyczą rozliczania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, Fundusz Pracy (FP), Fundusz Solidarnościowy (FS), Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) oraz Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP) - począwszy od rozliczeń za styczeń 2022 r.15. dzień miesiąca to nowy termin dla płatników składek posiadających osobowość prawną czyli m.in. spółek akcyjnych i spółek z o.o. czy spółdzielni. 20. dzień miesiąca to termin dla podmiotów, które nie są osobami prawnymi, czyli m.in. dla osób fizycznych, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, czy spółek osobowych. Dotychczas osoby, które opłacały składkę wyłącznie za siebie, miały obowiązek rozliczyć się z ZUS nie później niż do 10. dnia miesiąca. Dla jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych termin pozostaje bez zmian – to 5. dzień miesiąca.

pieniądze-babcia-biznesinfo
21.01.2022 01:00 Będą poprawki w Polskim Ładzie. Rząd obiecuje. Skorzystają zleceniobiorcy i emeryci

Podczas piątkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował, że rząd skoryguje niektóre przepisy wprowadzone w Polskim Ładzie. Szef rządu zaznaczył podczas konferencji, że korekty mają sprawić, że nikt niezależnie od formy zatrudnienia czy otrzymywania świadczeń społecznych nie straci, o ile kwota przychodów nie przekracza 12,8 tys. zł.

ZUS-centrala-warszawa-biznesinfo
21.01.2022 01:00 Poradnik i szkolenia ZUS z Polskiego Ładu

O składki na nowych zasadach, warto zapytać u źródła. Krajowa Administracja Skarbowa (KAS), Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej (MRiPS) oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) organizują serię regionalnych spotkań online o reformie podatkowej. – Nasi klienci mają mnóstwo pytań dotyczących tego jak obliczyć składkę na ubezpieczenie zdrowotne czy tego jak często składać dokumenty rozliczeniowe i to jest zaproszenie właśnie dla nich – mówi Iwona Kowalska –Matis regionalna y rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. Rzeczniczka zaznacza, że wszystkie konsultacje i szkolenia są całkowicie bezpłatne. Warto sprawdzić, gdzie i w jakich godzinach można skorzystać ze szkoleń w swoim regionie. Kalendarium jest dostępne na stronie ZUS. Przygotowany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wspólnie z Krajową Administracją Skarbową pakiet wsparcia dla przedsiębiorców obejmuje m.in.: szkolenia przez internet (webinaria), indywidualną pomoc w placówkach ZUS i KAS, dyżury ekspertów w mediach. Podczas szkoleń zostaną omówione m.in: zmiany w naliczaniu i opłacaniu składki na ubezpieczenie zdrowotne, zmiany w dokumentach rozliczeniowych, nowe terminy składania dokumentów rozliczeniowych i opłacania składek.

Pieniądze
19.01.2022 01:00 KAS zapewnia: Nie będzie kar za nieświadome błędy

Krajowa Administracja Skarbowa odpowiedziała na apel Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców o to, by w pierwszych kwartałach obowiązywania Polskiego Ładu stosować taryfę ulgową dla firm. By urzędnicy skupili się na wyjaśnianiu i pomocy w zastosowaniu się do nowych przepisów. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców zwrócił się do Krajowej Administracji Skarbowej, aby w okresie dwóch pierwszych kwartałów 2022 r. działania urzędników KAS nakierowane były na objaśnianie i pomoc przedsiębiorców w praktycznym wdrożeniu przepisów Polskiego Ładu. W odpowiedzi na apel Adama Abramowicza, Rzecznika MŚP, Mariusz Gojny, Podsekretarz Stanu Zastępca Szefa KAS zapewnia, że Krajowa Administracja Skarbowa realizując zadania stara się wspierać podatników we właściwym wypełnianiu ich obowiązków. – Wsparcie to nabiera szczególnego znaczenia w momencie wprowadzenia kompleksowych zmian, jak te zawarte w przepisach Polskiego Ładu – zauważa Mariusz Gojny . Jak podkreśla, wspieranie podatników w prawidłowym wykonywaniu obowiązków wynikających z przepisów wprowadzających Polski Ład – będzie również nadrzędną zasadą, jaką kierować się będą pracownicy jednostek Krajowej Administracji Skarbowej w toku podejmowanych czynności sprawdzających lub kontroli. Zaznacza także, że wprowadzenie tak istotnych zmian może powodować pewne trudności i zapewnia, że żadne nieświadome błędy związane z nowymi regulacjami nie spotkają się z sankcją.

zus bi
18.01.2022 01:00 ZUS blisko zapaści? Związkowcy biją na alarm

Jak wynika z informacji Związkowej Alternatywy ZUS wcale nie radzi sobie tak dobrze jak zapewniał ostatnio. Wręcz dostaje zadyszki przez Polski Ład, pracownicy ZUS alarmują, że system jest "na granicy załamania". Jak oceniają związkowcy część przepisów Polskiego Ładu jest niejasna, a pracownicy są niewystarczająco przeszkoleni.Jak podaje Związkowa Alternatywa pracownicy zatrudnieni w Salach Obsługi Klienta i w Centrum Obsługi Telefonicznej są niewystarczająco przeszkoleni do odpowiedzi na zapytania klientów związane z rozwiązaniami zawartymi w Polskim Ładzie. Szkolenia są prowadzone tylko online, w formie prezentacji. – Nie ma szczegółowych wyjaśnień ani przykładów i nie wiadomo, do kogo iść, aby poznać szczegóły. Na dodatek pracownicy często nie są w stanie brać w nich udziału, bo otrzymują w tym samym czasie inne obowiązki. Pracownicy Sal Obsługi Klienta muszą w tym samym czasie obsługiwać klientów w urzędzie, e-wizyty, maile i infolinię. Część z nich jest zmuszana do nadgodzin. Inni poświęcają swój prywatny czas w domu, aby się doszkolić, za co się nie otrzymują dodatkowych wynagrodzeń – czytamy w oświadczeniu.

pieniądze
17.01.2022 01:00 Rodzice mogą zapłacić nawet kilkanaście tysięcy złotych. To kolejna pułapka Polskiego Ładu

Ulga dla rodzin 4+ może spowodować, że rodzice zamiast zyskać, mogą dopłacić nawet kilkanaście tysięcy złotych podatku. Jak podała poniedziałkowa "Rzeczpospolita", stanie się tak gdy jedno z dorosłych dzieci zarobi niewiele ponad 3 tysiące złotych.Dziennik zwraca uwagę na pułapkę, która kryje się w pozornie opłacalnej możliwości zaoszczędzenia na PIT.Mianowicie rodzice z czwórką dzieci, którzy mogą zarabiać bez podatku nawet do 231 tys. zł rocznie. Podatek zapłacą dopiero od kwoty, którą osiągną po przekroczeniu tego progu. Problem pojawia się, gdy chociaż jedno z czworga dzieci jest pełnoletnie i uzyska dochód przekraczający 3089 zł rocznie. – Wówczas – jeśli rodzice skorzystają ze zwolnienia w trakcie roku – po jego zakończeniu grozi im duża dopłata. W zależności od tego, jakie uzyskali dochody, będą musieli zwrócić fiskusowi kilka lub nawet kilkanaście tysięcy złotych – podaje "Rzeczpospolita".

biznesinfo-1
12.01.2022 01:00 ZUS przygotował informacje dotyczące Polskiego Ładu. Wszystko przedstawi bezpłatnie

W środę 19 stycznia 2022 r. o godz. 10 oddział ZUS we Wrocławiu rozpocznie bezpłatny webinar, dzięki któremu będzie można dowiedzieć się o zmianach w rozliczeniach z urzędem, które niesie za sobą Polski Ład. Wydarzenie "Polski Ład -zmiany legislacyjne w systemie ubezpieczeń społecznych od 1.01.2022 r." zorganizowane przez Oddział ZUS we Wrocławiu i inQUBE Uniwersytecki Inkubator Przedsiębiorczości Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu ma na celu poinformowanie Polaków o zmianach, które będą towarzyszyć wejściu w życie Polskiego Ładu.

pieniądze-babcia-biznesinfo
10.01.2022 01:00 Rząd udostępnił kalkulator wynagrodzeń 2022. Każdy może sprawdzić ile straci lub zyska na Polskim Ładzie

Od 1 stycznia 2022 weszły zmiany podatkowe w ramach programu "Polski Ład". Na stronie rządowej pojawił się kalkulator wynagrodzeń, który ma odpowiedzieć na pytanie czy stracimy czy zyskamy na Polskim Ładzie. W grudniu ruszył portal wiecejwportfelach.gov.pl, na którym znajduje się kalkulator do wyliczania pensji po zmianach Polskiego Ładu. Korzystając z kalkulatora wynagrodzeń możemy obliczyć miesięczną wysokość pensji netto ("na rękę").Kalkulator znajduje się na stronie rządowej. Aby obliczyć jakie dostaniemy wynagrodzenie, wystarczy wypełnić formularz. Wpisać miesięczne wynagrodzenie brutto. Dodatkowo kalkulator pozwala uwzględnić: pracę poza miejscem zamieszkania – w przypadku gdy miejsce zamieszkania pracownika jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, pracownikowi przysługują koszty uzyskania przychodów w wysokości - 300,00 zł miesięcznie (zamiast 250 zł miesięcznie), wpłaty do PPK – są finansowane przez podmiot zatrudniający i podwyższają podstawę opodatkowania. Wpłaty do PPK finansowane przez pracownika są odliczane z jego wynagrodzenia netto.korzyści z programów 500 plus i Rodzinny kapitał opiekuńczy.

bankomat-pieniądze-wypłata-mężczyzna-biznesinfo
09.01.2022 01:00 Rząd zapewnia, że dodatkowe przelewy zostaną zrobione w przyszłym tygodniu

Rzecznik rządu Piotr Müller potwierdził, że w przyszłym tygodniu rząd rusza z dodatkowymi wypłatami dla pracowników budżetówki, którzy przez błędne naliczenie podatku dostali z początkiem stycznie dużo niższe pensje. Odpowiednie dokumenty zostały już podpisane przez ministra finansów i państwo może zastosować już właściwy przelicznik, który umożliwi wyrównanie pensji nauczycielom i pracownikom służb mundurowych.

polski ład-reklama polski ład-mf-iberion (1)
08.01.2022 01:00 Minister finansów podpisał rozporządzenie zmieniające Polski Ład

Minister finansów podpisał rozporządzenie zmieniające technikę poboru zaliczek na podatek dochodowy – poinformowało w piątek Ministerstwo Finansów. Jest to efekt tego, że część pracowników otrzymała niższe pensje. W efekcie rząd musiał szybko zmienić dziurawe przepisy. Zasady Polskiego Ładu z pewnością spędzają wielu osobom sen z powiek. Tuż po wprowadzeniu w życie nowych zasad okazało się, że część pracowników, w tym policjanci czy nauczyciele, dostali niższe wynagrodzenia.

Ministerstwo Finansów-Iberion
07.01.2022 01:00 Minister wszystko wyjawił. Emeryci zyskają 2250 zł na Polskim Ładzie

Minister finansów Tadeusz Kościński zapowiedział, że dzięki zmianom Polskiego Ładu zyska aż 8 mln emerytów. W ciągu roku będzie to nawet 2250 zł, co określa jako emeryturę ekstra. Kościński w wywiadzie udzielonym dla PAP zapowiedział korzystne zmiany dla emerytów. Przy okazji uspokajał także emerytów dobrze sytuowanych, że nie stracą na założeniach programu. Na emeryturę bez podatku załapać ma się ponad 6 mln emerytów i to właśnie większość z nich ma zyskać rzeczone 2250 zł rocznie. Emeryci otrzymujący świadczenie do 12 800 zł brutto również mają nie stracić na reformie, czego się obawiają.

IMG 20211116 151826
07.01.2022 01:00 Rząd zapowiedział pilną zmianę. Osoby, które dostały mniejsze pensje w styczniu, szybko dostaną wyrównanie

Styczniowe wypłaty, które zobaczyli nauczyciele i przedstawiciele służb mundurowych zapewne kosztowały ich dużo stresu. Z powodu zmian wprowadzonych przez Polski Ład, doszło do błędnego pobrania składek, które przełożyły się na niższe pensje dla pracowników budżetówki. Minister finansów obiecał szybką weryfikację. Przy okazji odniósł się do formularza PIT-2.

polski ład-reklama polski ład-mf-iberion (1)
06.01.2022 01:00 Będą poprawki w przepisach Polskiego Ładu. Resort zabrał głos

Nasze pensje z początkiem roku spadły – zaalarmowali radio RMF FM policjanci. Jak podkreślali w rozmowie z dziennikarzem RMF FM, zapowiadane na ten rok podwyżki w wysokości 500 zł zostaną skonsumowane przez Polski Ład. Do sprawy na konferencji prasowej odniósł się wiceminister Maciej Wąsik i zapewnił, że funkcjonariusze otrzymają rekompensaty. – Policjanci rozliczają się wg dedykowanych im przepisów, i co za tym idzie, całość wynagrodzenia zostanie wyrównana. Dla funkcjonariuszy zarabiających do ok. 12,8 tys. zł brutto/ m-c (wraz z dodatkami i premiami) PolskiŁad w skali całego roku będzie korzystny lub neutralny – przekazało na Twitterze Ministerstwo Finansów. Jak podaje radio RMF FM najmniej zarabiający funkcjonariusze na paskach wypłat zauważyli spadek od kilkudziesięciu złotych do stu kilkudziesięciu złotych. Z informacji wynika, że policjanci otrzymali mniej o 300 złotych. Jeszcze więcej tracą policjanci ze stanowisk kierowniczych. Ich wypłaty są niższe nawet o 600-700 złotych.

ZUS-pieniadze
06.01.2022 01:00 Czym jest PIT-2? Dla niektórych, to ratunek przed obniżeniem wynagrodzenia

Ministerstwo Finansów zapowiedziało zmiany dotyczące terminu składania PIT-2, który upoważnia pracodawcę do pomniejszania zaliczek na podatek od kwotę wolną od podatku. Wiele osób od nowego roku poszukuje informacji na temat PIT-2, który może uratować niektóre pensje przed obniżkami. Formularz PIT-2 to oświadczenie pracownika, w którym wyraża on zgodę, by pracodawca przy wyliczaniu zaliczek na podatek dochodowy uwzględniał kwotę wolną od podatku. W efekcie złożenia tego formularza, pracownik dostaje wynagrodzenie większe, bo comiesięczne zaliczki są pomniejszane o przypadającą na każdy miesiąc kwotę wolną.

ważne pieniądze
02.01.2022 01:00 Od wczoraj Polacy złożyli ponad 60 tys. wniosków o dodatkowe pieniądze z RKO

Od północy 1 stycznia do 7 rano 2 stycznia złożono już 60 tys. wniosków na dzieci o pieniądze z rodzinnego kapitału opiekuńczego, poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Z początkiem 1 stycznia 2022 r. na stronach ZUS można składać elektroniczne wnioski o wypłatę świadczenia z rodzinnego kapitału opiekuńczego. To dodatkowe 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko przyznawane w okresie od 12. do 36. miesiąca życia.

z osttaniej chwili polska 2
28.12.2021 01:00 Konferencja prasowa Mateusza Morawieckiego. Zapowiada więcej pieniędzy i miejsc pracy

Premier mówi o tym, że Polacy mają "chyba najtańsze paliwo w Unii Europejskiej", co określił jako sukces rządu. Mateusz Morawiecki na wtorkowej konferencji dotyczącej Polskiego Ładu mówi o pieniądzach, jakie rząd zamierza przeznaczyć na rozwój Polski, a w szczególności na biedniejsze regiony. Morawiecki zapowiada również walkę z inflacją. Jednak mówi także o odpowiedzialności samorządów, które powinny skuteczniej korzystać z funduszy, które udostępnia im rząd. Gminy i powiaty, gdzie zlokalizowane były PGRy rząd planuje ulokować 2,5 mld zł. Gminy mogą również starać się o bezzwrotnych dofinansowaniach na inwestycje pokrywające 98 proc. jej kosztów. Programu Inwestycji Strategicznych ma być impulsem rozwojowym dla wszystkich polskich samorządów i ma stworzyć pół miliona nowych miejsc pracy oraz w długofalowej strategii ograniczać wyludnienie mniej rozwiniętych regionów Polski. Konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego i sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Pawła Szefernakera rozpoczęła się o 13.45. Premier mówi o walce rządu z pandemią i inflacją.

biznesinfo-1
28.12.2021 01:00 Rząd zapowiedział 120 tys. zł na jedno tylko dziecko. Minister szacuje pomoc

Minister Maląg oszacowała na konferencji prasowej wkład pieniężny państwa przyznawany rodzicom. Według szefowej resortu rodziny i polityki społecznej kwota ta opiewa na 120 tys. zł. Marlena Maląg wyliczyła na konferencji prasowej, że pomoc państwa na jedno tylko dziecko przez cały okres wychowania wynosi 120 tys. zł. Składa się na to świadczenie 500 plus i Rodzinny Kapitał Opiekuńczy.

ZUS-pieniadze-biznesinfo (1)
27.12.2021 01:00 Kolejna ogromna luka w Polskim Ładzie. ZUS bezlitośnie demaskuje dziurawy system

W Polskim Ładzie jest kolejna dziura – poinformował "Dziennik Gazeta Prawna" w poniedziałek 27 grudnia. Mowa o wysokości składki zdrowotnej za styczeń 2022 r. ZUS twierdzi, że wyniesie ona 9 proc., czyli tyle ile dotychczas, ale z wchodzących od 1 stycznia przepisów wynika, że stawka będzie miała wysokość 4,9 proc.Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił stanowisko w poradniku opublikowanym na swojej stronie internetowej. Czytamy w nim, że „składkę w wysokości 4,9 proc. przedsiębiorca stosuje dopiero od rozliczeń za luty 2022 r.”. A za styczeń ma być jeszcze 9 proc. Jak zauważa dziennik różnica między tym, co podaje ZUS a tym, co znajduje się w przepisach Polskiego Ładu to 111 zł. To ewidentny błąd ustawodawcy – uważa radca prawny, z którym rozmawia "DGP".

smartfon-telefon-oszust-SMS-e-mail-iberion (1)
25.12.2021 01:00 Powstała infolinia objaśniająca Polski Ład. Jest szansa, że telefony będą się urywały, bo pytań jest wiele

Ministerstwo Rozwoju i Technologii uruchomiło infolinię dla obywateli i przedsiębiorców. Dzięki niej osoby zainteresowane będą mogły uzyskać informacje na temat rozwiązań Polskiego Ładu. Infolinia jest jednym z elementów tzw. Multikanałowego Centrum Informacji ,,Polski Ład”. Od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8.00 do 16.00 będzie można uzyskać informację na temat obowiązujących przepisów prawnych, procedur administracyjnych i usług dostępnych drogą elektroniczną oraz o możliwości korzystania z rozwiązań wprowadzanych przez Polski Ład. Multikanałowe Centrum Informacji ,,Polskiego Ładu” nadzorowane jest przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, przy wsparciu i we współpracy z innymi urzędami m.in. z Ministerstwem Finansów, Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej, Ministerstwem Zdrowia i Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Jak czytamy na rządowej stronie, będzie ono oferowało kilka form wsparcia, m.in.: rozmowę telefoniczną z konsultantem, rozmowę na livechacie, helpdesk, a wkrótce także dostępnego przez całą dobę wirtualnego asystenta. Zarówno przedsiębiorcy, jak i obywatele korzystający z infolinii uzyskają informacje na temat projektów obejmujących m.in.: zmiany podatkowe, w tym nowe składki zdrowotne, mieszkalnictwo (dom bez formalności i kredyt bez wkładu własnego), emerytury bez podatku, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, zmiany dla rolników, wsparcie dla firm wdrażających innowacje. Z wszelkimi pytaniami można dzwonić pod numer 22 765 64 64.

biznesinfo-1
13.12.2021 01:00 ZUS właśnie potwierdził. Będą dodatkowe pieniądze na dziecko, w tym na pierwsze

Już od 1 stycznia 2022 r. ZUS rusza z wypłatą pieniędzy, które otrzymają rodzice w ramach zmian wprowadzonych przez Polski Ład. Na drugie i każde następne dziecko będzie przysługiwało dodatkowe 12 tys. zł, ale to jeszcze nie wszystkie dodatki przewidziane przez państwo. Rodzinny kapitał opiekuńczy, bo o nim mowa, to nowe świadczenie zaproponowane przez rząd, które oznacza dodatkowe świadczenia na rzecz dzieci. Świadczeniem objęte będą dzieci od 12. do 35. miesiąca życia.

Ważne
08.12.2021 01:00 ZUS udostępni kalkulator dla firm. Chce porządkować bałagan w Polskim Ładzie

ZUS przygotował specjalny kalkulator, to ma być narzędzie, które pozwoli odnaleźć się wielu firmom w zmianach wynikających z Polskiego Ładu.Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępni w drugiej połowie stycznia 2022 roku specjalny kalkulator, który ułatwi ustalenie podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne, a także samą składkę. Start narzędzia planowany jest na drugą połowę stycznia, ponieważ około 20 stycznia ogłaszane jest przez GUS przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku. Wskaźnik ten jest niezbędny do prawidłowego działania kalkulatora. – Z pewnością szczególnie na początku przedsiębiorcy będą mieli wiele wątpliwości jak wyliczyć składkę, dlatego zdecydowaliśmy się przygotować dla nich specjalny kalkulator, który im w tym pomoże. Podobnie jak w przypadku kalkulatora, który pomaga obliczyć składki w ramach tzw. Małego ZUS – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. Rzeczniczka zapewnia, że kalkulator ułatwi obliczyć podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz kwoty składki, która trzeba będzie zapłacić. – Wystarczy wprowadzić dane takich jak np. okres rozliczeniowy, forma opodatkowania, kwota dochodu lub przychodu, aby kalkulator mógł wskazać podstawę wymiaru i obliczyć kwotę składki należnej za dany miesiąc – tłumaczy Kowalska-Matis.

zus-east
26.11.2021 01:00 Nowe obowiązki dla przedsiębiorców i ważne terminy. Chodzi o składkę zdrowotną

Przedsiębiorca będzie musiał co miesiąc informować Zakład Ubezpieczeń Społecznych o swoim dochodzie z działalności gospodarczej – czytamy w piątkowej "Rzeczpospolitej". Zmiany wynikają z Polskiego Ładu. – Każdy przedsiębiorca, nawet najmniejszy, będzie musiał co miesiąc składać deklarację. Po co? Aby poinformować ZUS o wysokości swojego dochodu (u ryczałtowców przychodu) z działalności gospodarczej. Na jego podstawie wyliczymy bowiem wysokość składki zdrowotnej. ZUS wskazuje też, że w deklaracjach należy podać informacje o swojej formie opodatkowania - podaje "Rzeczpospolita".Przedsiębiorcy na skali podatkowej składkę zdrowotną za styczeń 2022 r. (i następne) zapłacą w wysokości 9 proc. dochodu. U tych, którzy korzystają z liniowego PIT, wyniesie 4,9 proc. dochodu. U ryczałtowców będzie uzależniona od wysokości przychodu.Zmienią się także terminy rozliczenia. Jak informuje ZUS od stycznia 2022 r. na przekazanie deklaracji i opłacenie składek będzie czas kolejno do:5. dnia następnego miesiąca – jednostki i zakłady budżetowe,15. dnia następnego miesiąca – płatnicy posiadający osobowość prawną, chodzi m.in. o spółki kapitałowe (z o.o. i akcyjne), spółdzielnie, stowarzyszenia, fundacje, jednostki samorządu terytorialnego (urzędy gminy, miasta), uczelnie wyższe,20. dnia następnego miesiąca – pozostali płatnicy składek, czyli opłacający wyłącznie składki na własne ubezpieczenia, a także przedsiębiorcy i inne podmioty nieposiadające osobowości prawnej zatrudniający innych ubezpieczonych, w tym spółki osobowe (jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna).ZUS przypomina też, że składki zdrowotnej zapłaconej w przyszłym roku nie odliczymy już od podatku. Dotyczy to też składki za grudzień 2021 r. opłaconej w styczniu 2022 r. Wynika z tego, że ci, którym zależy na odliczeniu, powinni pospieszyć się z przelewem do ZUS i uregulować ją do końca 2021 r.

mapa polska (1)
23.11.2021 01:00 Prywatna jazda służbowym autem będzie droższa. Wszystko przez Polski Ład

Od 2022 r. zmieni się parametr, który ma wpływ na ustalanie ryczałtu za korzystanie z służbowego samochodu do celów prywatnych. Większość pracowników zapłaci więcej niż dotychczas. Wszystko przez Polski Ład.Ryczałt doliczany za korzystanie z firmowego samochodu do celów prywatnych nie będzie już zależał od pojemności silnika, ale od jego mocy. Niższa kwota w wysokości 250 zł - będzie doliczana pracownikom korzystającym z pojazdów o mocy do 60 kW, aut elektrycznych i napędzanych wodorem. Wszyscy pozostali zapłacą 400 zł.Nowe stawki zaczną obowiązywać od nowego roku i są zawarte w uchwalonym Polskim Ładzie.Zmianę w prawie można potraktować jako zachętę do kupowania bardziej ekologicznych aut. Jednak powinny iść za tym ulgi dla samochodów hybrydowych.

reklamy w skrzynce-wyciąganie reklam ze skrzynki-listy-iberion
21.11.2021 01:00 Rząd wyśle 15 mln broszur do Polaków. Możesz się nieźle zdziwić przy skrzynce

Do ponad 15 mln Polaków mają trafić ulotki zachwalające rozwiązania podatkowe w Polskim Ładzie. Pierwsze broszury już docierają do odbiorców. Ostatnie zostaną wysłane na początku przyszłego roku. Kilka tygodni temu portal 300polityka.pl poinformował o masowej wysyłce ulotek zachwalających Polski Ład. Niektórzy już mogą znaleźć broszury w swoich skrzynkach. Ulotka opisuje kluczowe zmiany zawarte w Polskim Ładzie, czyli m.in. podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych, podwyższenie progu podatkowego czy PIT 0 dla rodzin 4+. Według rządu, na Polskim Ładzie zyska 8 milionów emerytów, a w portfelach Polaków zostanie około 17 mld zł.

  • 1
  • 2