BiznesINFO.pl
Piotr Molecki/East News

Piotr Molecki/East News

Andrzej Duda podpisał "Polski Ład". Zmiany w podatkach przesądzone

16 Listopada 2021

Autor tekstu:

Joanna Leja

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianach podatkowych przewidzianych w "Polskim Ładzie" – poinformowała we wtorek Kancelaria Prezydenta RP. Rewolucja podatkowa PiS ma wejść w życie od 1 stycznia 2022 roku.

Kancelaria Prezydenta RP we wtorkowym (16.11) komunikacie podkreśla, że deklarowanym celem ustawy jest "stworzenie przyjaznego i sprawiedliwego systemu podatkowego, który pozwoli Polsce na zajęcie dominującej pozycji w wyścigu o inwestycje, będącego efektem procesu zmiany globalnych łańcuchów dostaw".

biznesinfo-1 (1)

Ministerstwo Zdrowia przedłużyło ważność certyfikatów covidowych

CZYTAJ DALEJ

Podatkowa rewolucja według Polskiego Ładu

Ustawa wprowadza zmiany w 26 ustawach. Nowelizacja ustawy wprowadza rozwiązania podatkowe zawarte w Polskim Ładzie, m.in. podnosi kwotę wolną od podatku do 30 tys. zł oraz próg podatkowy z 85 tys. zł do 120 tys. zł.

Ustawa likwiduje odpis składki zdrowotnej od podatku (jednocześnie wprowadzając tzw. ulgę dla klasy średniej), zmienia zasady naliczania składki zdrowotnej przedsiębiorcom i wprowadza tzw. podatek minimalny od korporacji. Obecnie w ramach takiej ulgi odliczyć można 7,75 proc. podstawy jej wymiaru. Taka możliwość zostanie jednak zlikwidowana, a podatnicy będą płacić pełną składkę bez możliwości „odbicia” sobie tych kosztów w PIT.

biznesinfo-1

Petrolinvest składa wniosek o upadłość. Polski gigant nie wytrzymał na rynku

CZYTAJ DALEJ

Pojawią się nowe reguły rozliczania podatku od najmu mieszkań i budynków. Od 1 stycznia 2023 r. nie będzie można zaliczać do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych na takie nieruchomości. Podatnicy w 2022 roku będą mogli stosować obecne zasady opodatkowania. Amortyzacja będzie możliwa, jeśli taka nieruchomość zostanie nabyta przed 1 stycznia 2022 r. Senat chciał, by umożliwić amortyzację mieszkania kupionego także w 2022 roku, ale na to nie zgodził się Sejm.

Ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym

We wtorek 16 listopada prezydent podpisał też ustawę o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym, która również jest częścią Polskiego Ładu. Zgodnie z ustawą o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym państwo za pośrednictwem BGK będzie gwarantować do 20 proc. kwoty kredytu, nie więcej jednak niż 100 tys. zł.

BGK będzie jednorazowo spłacał część gwarantowanego kredytu mieszkaniowego w związku z urodzeniem się dziecka. Będzie to tzw. spłata rodzinna, która wyniesie 20 tys. zł w przypadku powiększenia gospodarstwa domowego o drugie dziecko i 60 tys. zł w przypadku powiększenia gospodarstwa domowego o trzecie albo kolejne dziecko.

mapa polska (1)

Pracodawcy chcą mieć wgląd do informacji o zaszczepieniu pracowników

CZYTAJ DALEJ

Kredyt będzie udzielany na minimum 15 lat w walucie polskiej. Ustawa zawiera mechanizmy, które mają ograniczać ryzyko stymulowania wzrostu cen mieszkań. Będzie to wprowadzenie maksymalnego limitu ceny (w tym wkładu budowlanego) w przeliczeniu na 1 m kw. powierzchni użytkowej finansowanego mieszkania.

Ustawa przewiduje stworzenie w BGK Rządowego Funduszu Mieszkaniowego.

Rada Przedsiębiorczości apelowała o weto

Przypominamy, że Członkowie Rady Gospodarczej przy marszałku Senatu zaapelowali do prezydenta o zawetowanie podatkowych zmian wchodzących w skład Polskiego Ładu. Pod apelem o zawetowanie ustawy podatkowej podpisali się ekonomiści oraz przedsiębiorcy wchodzący w skład Rady Gospodarczej przy marszałku Senatu.

Zdaniem Rady Przedsiębiorczości, w przypadku tak licznych zmian, jakie przewiduje Polski Ład, podatnicy będą mieli na przygotowanie się do nich mniej niż dwa miesiące i w dodatku będą to miesiące przypadające na bardzo wymagający dla każdej firmy okres przełomu roku.

Tagi:

Polski Ład Andrzej Dudarząd PiSPiSfinanse podatkiPodatki

Joanna LejaAutor

Redaktorka Biznesinfo. Wcześniej związana z takimi redakcjami jak bankier.pl, money.pl i wroclaw.pl. Poza śledzeniem najważniejszych wydarzeń, fotografuje z ziemi i z przestrzeni powietrznej. Absolwentka komunikacji korporacyjnej i public relations na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz Dziennikarstwa i public relations na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

flaga Polski

Polska i Świat

Polska wygrywa z Argentyną… siłą swojej gospodarki

Czytaj więcej >
Radio ZET: W piątek głosowanie nad zmianą premiera. Znane jest nazwisko kandydatki na fotel szefa rządu

Polska i Świat

Zapowiedź Mateusza Morawieckiego. Zerowy VAT na żywność przynajmniej przez pierwsze półrocze 2023 roku

Czytaj więcej >
Flickr/Maks Manuals/zdjęcie ilustracyjne

Polska i Świat

Czym palić w piecu? Nie każdy węgiel się nadaje, możesz narazić się na srogi mandat

Czytaj więcej >
Źródło: mat. pras. Baltic Pipe

Polska i Świat

Polskie służby ćwiczą ochronę Baltic Pipe przed potencjalnym atakiem terrorystycznym

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Uważaj. Jeżeli nie dopilnujesz jednej sprawy, zapłacisz 3 000 zł kary

Czytaj więcej >

Polska i Świat

A1 na finiszu. Czesi dojadą nad Bałtyk autostradą

Czytaj więcej >