Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Rząd Pis

Rząd Pis

Ministerstwo Finansów
14.11.2023 12:51 Zaskakująca zmiana w resorcie. Ministerstwo Finansów potwierdza

Zakończenie kadencji Sejmu oznacza zmiany na stanowiskach w resortach. Jedna z nich dokonała się w zaskakujący sposób w Ministerstwie Finansów - jedna z ważniejszych osób w resorcie otrzymała stanowisko prezesa w jednej z agencji aż do 2027 roku.

Rządowy samochód po kolizji
28.06.2023 19:36 Kolizje z udziałem samochodów rządowych. Na naprawy wydano zatrważające kwoty, chodzi o miliony złotych

Gazeta.pl informuje, że w ciągu ostatnich kilku lat rządowe samochody Służby Ochrony Państwa miały ponad 200 kolizji. Koszty związane z naprawą i eksploatacją tych aut są zatrważające.

Flaga Państwowa RP
20.03.2023 11:01 Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę w Polsce brakuje stali. Rząd sam chce ją wytworzyć

Na początku marca budowę nowej stalowni zapowiedział wiceminister, pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego Marek Wesoły. W poniedziałek, 20 marca, Ministerstwo Aktywów Państwowych udzieliło dokładniejszych informacji na temat nowej inwestycji rządu, informuje PAP. 

flaga-polska-biznesinfo
15.02.2023 17:49 Rząd inwestuje w przemysł zbrojeniowy. Chodzi o zawrotną kwotę prawie 2 mld zł

Polski rząd zdecydował o przekazaniu dodatkowego kapitału fabryce w Stalowej Woli. Premier dumnie mówi o tym, że w kraju tworzony jest „nowy potężny potencjał produkcji broni”. Poinformował również o zwiększeniu zamówienia na „Kraby” dla polskiej armii.

"Wiadomości" TVP znów przeszły same siebie. Manipulatorski pasek uderzył w Donalda Tuska
30.11.2022 21:34 PiS znacznie zwiększy dofinansowanie dla TVP

Zwiększanie dotacji przez partię rządzącą na telewizję publiczną. Jest to temat, który budził w przeszłości oraz nadal budzi kontrowersje. Posłowie opozycji informują o kolejnych podwyżkach dofinansowań.Partia rządząca w poprawkach do ustawy budżetowej, zawarła znaczne podwyższenie dotacji dla polskich mediów publicznych. Poprawka została pozytywnie rozpatrzona przez Komisję Finansów Publicznych, co oznacza, że media publiczne otrzymają 2,7 miliarda złotych. Większość tej kwoty otrzyma prawdopodobnie TVP.Przed tą poprawką, dotacja wynosiła niespełna 2 miliardy złotych. Media publiczne otrzymają więc aż 35% wyższą dotację, niż w poprzednim roku.O zmianie, na swoim koncie w serwisie Twitter poinformował Arkadiusz Marchewka, poseł PO.- Już nie 2 mld, ale prawie 3 mld zł pójdą na partyjną propagandę PiS w mediach publicznych i to w roku wyborczym. Taką poprawkę przyjęli właśnie posłowie partii rządzącej podczas prac nad budżetem państwa na przyszły rok – pisze na twitterze poseł Marchewka.‼️Już nie 2 mld, ale prawie 3 mld zł pójdą na partyjną propagandę PiS w mediach publicznych i to w roku wyborczym. Taką poprawkę przyjęli właśnie posłowie partii rządzącej podczas prac nad budżetem państwa na przyszły rok 😡 #Sejm pic.twitter.com/hkJFmUH8JZ— Arkadiusz Marchewka (@A_Marchewka) November 30, 2022

Mateusz Morawiecki
06.10.2022 13:58 Premier Mateusz Morawiecki zapowiada zamrożenie wzrostów cen energii dla samorządów i MŚP

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział kolejny pakiet pomocowy w związku z podwyżkami cen energii. Tym razem chodzi o tańszy prąd dla samorządów i małych firm.

Mateusz Morawiecki
29.09.2022 11:22 Mateusz Morawiecki: Jest problem z węglem

Premier przyznał, że jest problem z wystarczającą dostępnością węgla. Zaapelował do Polaków, aby ograniczyli zakupy surowca do czasu, aż przypłynie go więcej.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:15 500 plus dla niepełnosprawnych. Wiadomo, kiedy wejdzie w życie

500 plus dla osób niepełnosprawnych to najnowszy pomysł władz na poprawę bytu osób najbardziej poszkodowanych przez los. Pomysł ten zapowiedział premier Mateusz Morawiecki tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.Prowadzimy szeroką politykę społeczną. Chcemy w najbliższych kilku miesiącach przekazać osobom niepełnosprawnym powyżej 18. roku życia, całkowicie niezdolnym do samodzielności, comiesięczny, stały dodatek w wysokości najprawdopodobniej 500 zł - mówił Morawiecki w połowie maja.

EN 01402696 0099
03.02.2022 01:00 Nowela ustawy o przetwarzaniu danych pasażera podpisana przez prezydenta

Według rządu celem nowelizacji jest "rozłożenie w czasie procedury nakładania kar na linie lotnicze za naruszenie obowiązku przekazywania tych danych do Straży Granicznej."Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o przetwarzaniu danych dotyczących przelotu pasażera – informację przekazała w czwartek 3 lutego Kancelaria Prezydenta. Z uzasadnienia do projektu ustawy wynika, że celem nowelizacji ustawy z dnia 9 maja 2018 r. o przetwarzaniu danych dotyczących przelotu pasażera jest: „wprowadzenie uregulowań zmierzających do ograniczenia negatywnych skutków finansowych dla przewoźników lotniczych wynikających z grożących im kar za naruszenie obowiązków związanych z przekazywaniem danych PNR przez stworzenie prawnych uwarunkowań umożliwiających rozłożenie w dłuższym czasie możliwości nakładania przedmiotowych kar oraz ograniczenie obowiązków administracyjnych – czytamy w komunikacie.

podpisuje
20.01.2022 01:00 Prezydent podpisał ustawę ws. rolniczego handlu detalicznego

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ws. rolniczego handlu detalicznego – poinformowała w środę Kancelaria Prezydenta. Przepisy mają ułatwić rolnikom sprzedaż własnych produktów. Przychody z takiej działalności do 100 tys. zł będą zwolnione z podatku. Dnia 19 stycznia 2022 r. Prezydent podpisał Ustawę z dnia 15 grudnia 2021 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia prowadzenia przez rolników rolniczego handlu detalicznego. Jak podaje Kancelaria Prezydenta celem ustawy jest uwolnienie rolniczego handlu detalicznego.– Rolniczy handel detaliczny jest specyficzną formą handlu detalicznego, funkcjonującą w Polsce od 2017 r., dedykowaną rolnikom prowadzącym produkcję żywności w celu jej wprowadzenia na rynek na małą skalę. W ramach takiego handlu możliwa jest produkcja, w tym przetwórstwo żywności na małą skalę, i jej zbywanie konsumentom finalnym, a także zakładom prowadzącym handel detaliczny (takim jak np. sklepy, restauracje, stołówki) z przeznaczaniem dla konsumenta finalnego – czytamy w informacji KPRP. Podstawowym warunkiem jej prowadzenia jest to, że żywność produkowana i wprowadzana na rynek musi pochodzić w całości lub części z własnej uprawy, hodowli lub chowu. Ustawa podpisana przez prezydenta podnosi kwotę przychodów z tej działalności zwolnioną z podatku dochodowego z 40 tys. zł do 100 tys. zł. Ponadto znosi limity żywności zbywanej w ramach RHD, a także zwiększa ilość punktów sprzedaży o sklepy, restauracje, stołówki. Zbywanie produktów roślinnych będzie możliwe na terytorium całego kraju.Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z tym że przepis zwiększający kwotę przychodów zwolnioną z podatku dochodowego ze sprzedaży przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy produktów roślinnych i zwierzęcych będzie mieć zastosowanie od dnia 1 stycznia 2022 r.

EN 01507277 0060 (1)
20.01.2022 01:00 Bruksela odrzuciła wniosek polskiego rządu. Polska musi zapłacić

Komisja Europejska w środę po południu wysłała wezwanie do zapłaty kar za niewykonanie postanowienia TSUE dotyczącego zawieszenia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego –poinformował Polsat News. Korespondentka Polsat News Dorota Bawołek poinformowała, że w środę 19 stycznia 2022 Komisja Europejska wysłała wezwanie do zapłaty kar, o których 27 października 2021 zdecydował Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w związku z niezastosowaniem się przez polski rząd do wyroku z 14 lipca 2021. Chodzi o system dyscyplinowania sędziów, w tym przede wszystkim o funkcjonowanie Izby Dyscyplinarnej w Sądzie Najwyższym. Dziennie naliczana kara wynosi milion euro. – W Brukseli odrzucono wniosek Polski o nieegzekwowanie kar za działalność Izby Dyscyplinarnej SN do czasu reform. Komisja Europejska wysłała wezwanie do zapłaty do tej pory naliczonej grzywny za nieprzestrzeganie decyzji TSUE – poinformowała Dorota Bawołek, korespondentka Polsat News pracująca w Brukseli.

EN 01507277 0060
13.01.2022 01:00 Premier pokazał wyliczenia ile Polacy mają zyskać na tarczy antyinflacyjnej

Premier Mateusz Morawiecki pokazał wyliczenia z których wynika, że "dzięki Tarczy Antyinflacyjnej 2.0 przewidującej od 1 lutego br. m.in. obniżkę VAT do 0 proc. na podstawowe artykuły żywnościowe, małżeństwo z dwójką dzieci zaoszczędzi w pół roku 336 zł, a para emerytów 240 zł". Szef rządu w środę 12 stycznia zamieścił wpis na Facebooku z grafiką przedstawiającą oszczędności, jakie przyniesie obniżka VAT do 0 proc. na podstawowe artykuły żywnościowe. Na zamieszczonej przez Mateusza Morawieckiego grafice widać, że gospodarstwo domowe, które dwójki emerytów, miesięcznie zyska 40 zł, a w perspektywie 6 miesięcy - 240 zł. Jednoosobowe gospodarstwo domowe zyska odpowiednio - 24 zł i 144 zł. Według wyliczeń premiera bezdzietne małżeństwo zyska miesięcznie 41 zł, a w ciągu 6 miesięcy 246 zł. Natomiast w przypadku małżeństwa z dwójką dzieci obniżka VAT da miesięczne oszczędności na poziomie 56 zł, co w perspektywie pół roku pozwoli zaoszczędzić 336 zł.

reklamy w skrzynce-wyciąganie reklam ze skrzynki-listy-iberion
21.11.2021 01:00 Rząd wyśle 15 mln broszur do Polaków. Możesz się nieźle zdziwić przy skrzynce

Do ponad 15 mln Polaków mają trafić ulotki zachwalające rozwiązania podatkowe w Polskim Ładzie. Pierwsze broszury już docierają do odbiorców. Ostatnie zostaną wysłane na początku przyszłego roku. Kilka tygodni temu portal 300polityka.pl poinformował o masowej wysyłce ulotek zachwalających Polski Ład. Niektórzy już mogą znaleźć broszury w swoich skrzynkach. Ulotka opisuje kluczowe zmiany zawarte w Polskim Ładzie, czyli m.in. podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych, podwyższenie progu podatkowego czy PIT 0 dla rodzin 4+. Według rządu, na Polskim Ładzie zyska 8 milionów emerytów, a w portfelach Polaków zostanie około 17 mld zł.

EN 01435691 0007
16.11.2021 01:00 Andrzej Duda podpisał "Polski Ład". Zmiany w podatkach przesądzone

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianach podatkowych przewidzianych w "Polskim Ładzie" – poinformowała we wtorek Kancelaria Prezydenta RP. Rewolucja podatkowa PiS ma wejść w życie od 1 stycznia 2022 roku.Kancelaria Prezydenta RP we wtorkowym (16.11) komunikacie podkreśla, że deklarowanym celem ustawy jest "stworzenie przyjaznego i sprawiedliwego systemu podatkowego, który pozwoli Polsce na zajęcie dominującej pozycji w wyścigu o inwestycje, będącego efektem procesu zmiany globalnych łańcuchów dostaw".

EN 01495134 0041
14.11.2021 01:00 Opóźnia się fuzja Orlenu z Lotosem. Nad Obajtkiem zbierają się czarne chmury

To miała być największa fuzja w historii polskiej energetyki. Połączenie Lotosu i Orlenu napotyka jednak na problemy, a firmy potrzebują trochę więcej czasu na realizację tzw. środków zaradczych. Kierownictwo PiS niepokoi się coraz bardziej.Fuzja Orlenu i Lotosu, kolejny raz się opóźnia. Rząd PiS zaczyna tracić cierpliwość. “Ta sprawa to być albo nie być dla Obajtka” – powiedział Onetowi jeden z informatorów ze środowiska PiS.Orlen wydał komunikat z informacją o zgodzie Komisji Europejskiej na przesunięcie o kolejne dwa miesiące terminu na zrealizowanie tzw. “środków zaradczych” koniecznych do tego, aby koncern mógł przejąć Lotos. To już drugie takie opóźnienie. Wcześniej zapowiadano, że wszystko będzie gotowe już w lipcu.– Jesteśmy na ostatniej prostej etapu prowadzącego do podpisania umów z partnerami. Ustalony wspólnie z Komisją Europejską wydłużony termin na przekazanie dokumentów związanych z realizacją warunków zaradczych daje nam komfort dopracowania wszelkich niezbędnych formalności –przekazał w oficjalnym komunikacie Orlenu Daniel Obajtek.Jednak nie wydaje się, żeby w rzeczywistości faktycznie tak było. Eksperci mówią, że chętnych na zakup po cenie proponowanej przez Orlen, nie ma.

Piotr Molecki/East News
12.07.2021 02:00 Lex TVN. Marek Suski w wywiadzie dla "Rz": Nie wykluczam, że stację przejmie państwowa spółka

Marek Suski zainicjował dyskusję na temat przyszłości TVN. Choć za sprawą ustawy medialnej, tzw. lex TVN, rząd chce zmienić zasady przyznawania koncesji to poseł PiS zapewnia, że nie zamierza w ten sposób zlikwidować stacji. Nie wyklucza jednak jej przejęcia przez spółki Skarbu Państwa.Z tego artykułu dowiesz się:W jakiej sytuacji znalazła się stacja TVNJakie są założenia lex TVNCo na ten temat mówi Marek Suski

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
28.06.2021 02:00 Wiadomo już, jak hakerzy dostali się do skrzynki Dworczyka. Czytać mogli od bardzo dawna

Skrzynka Dworczyka została zhakowana znacznie wcześniej niż podejrzewano. Przestępcy mogli czytać korespondencję ministra już na jesieni ubiegłego roku. Sprytni hakerzy zastosowali standardową metodę oszustwa.Z tego artykułu dowiesz się:Kiedy skrzynka Dworczyka wpadła w ręce hakerówW jaki sposób pozyskali do niej dostępJakie dokumenty wyciekły

ATTILA KISBENEDEK/AFP/East News
20.06.2021 02:00 PPK miały być sukcesem, jest wielka klapa. Zamiast 11 mln uczestników ledwo 2,3 mln

PPK (Pracownicze Plany Kapitałowe) nie cieszą się zbyt dużą popularnością wśród Polaków. Z najnowszych danych PFR wynika, że na nowy system odkładania na poczet przyszłej emerytury zdecydowało się niewiele ponad 28 proc. uczestników, choć i te wyliczenia są naciągane. Polski Fundusz Rozwoju wierzy, że PPK jeszcze odżyją. Tego optymizmu na próżno szukać wśród ekspertów.Z tego artykułu dowiesz się:Ilu uczestników liczy PPKJakie nieścisłości pojawiły się w wyliczeniachDlaczego Polacy nie są zainteresowani nowym systemem

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
14.06.2021 02:00 Aktywni Plus z milionami złotych w budżecie. Resort przygotował dla seniorów specjalny program

Aktywni Plus to nowy rządowy program z myślą o seniorach. Wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed zdradził, że w tym roku na dofinansowania do projektów dla emerytów przeznaczono 40 mln zł. Łącznie na ten cel państwo chce wydać aż 200 mln zł.Z tego artykułu dowiesz się:Kto mógł ubiegać się o pieniądze z programu Aktywni PlusKtóre obszary tematyczne cieszyły się największym zainteresowaniem wśród wnioskodawcówJakie dopłaty można otrzymać

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
12.06.2021 02:00 Pieniądze na dziecko będą wypłacane znacznie wcześniej. Rząd przyśpiesza

12 tys. zł na dziecko to jedno z założeń Polskiego Ładu, które ożywiło dyskusję na temat polityki społecznej. Poprzez pokaźny dodatek rząd chce wesprzeć wielodzietne rodziny. Minister rodziny i polityki społecznej zdradziła, że pieniądze trafią do nich szybciej niż pierwotnie zakładano.Z tego artykułu dowiesz się:Kto otrzyma 12 tys. zł na dzieckoOd kiedy dodatek będzie przyznawanyJakie sprzeczne informacje na temat nowego wsparcia płynęły z resortu rodziny i polityki społecznej

Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS
11.06.2021 02:00 500 plus tylko dla pracujących? Ryszard Petru przypomina pomysł, napięcie wokół programu znów rośnie

500 plus pochłania gigantyczne pieniądze, a efekty są niezadowalające. Remedium na te problemy znalazł były poseł z Nowoczesnej Ryszard Petru, który ostatnio postanowił wrócić do aktywności w życiu publicznym. Jego zdaniem należy położyć kres „rozdawnictwu” i ograniczyć popularny dodatek wyłącznie do osób pracujących.Z tego artykułu dowiesz się:Ile wydano na 500 plusKto jest największym beneficjentem programuJakie modyfikacje w tym zakresie proponuje Ryszard Petru

Biznes Info
09.06.2021 02:00 Michał Dworczyk na celowniku wschodnich służb. Jego skrzynka pocztowa została przejęta

Michał Dworczyk został zaatakowany przez hakerów ze Wschodu. Cyberprzestępcy włamali się na prywatną skrzynkę pocztową ministra, a także jego żony. W dalszym ciągu nie ma pewności, czy wśród wykradzionych dokumentów znajdują się informacje niejawne.Z tego artykułu dowiesz się:Dlaczego Michał Dworczyk mógł znaleźć się na celowniku wschodnich służbJakie oświadczenie wydał ministerJakie dokumenty miały zostać przejęte

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
09.06.2021 02:00 PiS chce odświeżyć godło Polski. Orzeł też zostanie zmodyfikowany

Godło Polski ma przejść poważną zmianę graficzną. Rząd zapowiada również modyfikacje we fladze, a także nowe opracowanie hymnu. Plany, które sięgają 2017 r., PiS zamierza zrealizować do końca tego roku.Z tego artykułu dowiesz się:Jak ma się zmienić godło PolskiNa czym mają polegać inne modyfikacjeKto przygotował projekt ustawy w tej sprawie

Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS
05.06.2021 02:00 OFE ma odejść w zapomnienie, a sprawa utknęła w miejscu. Rząd się pogubił?

OFE miał zostać zlikwidowany w tym roku. Jednak w kwietniu prace nad reformą stanęły w martwym punkcie i nie wiadomo, kiedy zostaną wznowione. Polski Ład zburzył bowiem koncepcję ściągnięcia od Polaków 15-proc. opłaty przekształceniowej.Z tego artykułu dowiesz się:Jaki był pierwotny plan likwidacji OFEDlaczego Polski Ład pokrzyżował tę strategięJakich zmian można się spodziewać

Polska województwa mapa
02.06.2021 02:00 Województwo środkowopomorskie obietnicą PiS od 2007 roku. Wielu już zapomniało

Województwo środkowopomorskie to głośna obietnica PiS, której do tej pory nie udało się zrealizować. Mimo upływu lat idea utworzenia odrębnej jednostki administracyjnej jest nadal żywa w Koszalinie i Słupsku. Szanse na zrealizowanie planu są jednak niewielkie.Z tego artykułu dowiesz się:Od kiedy PiS zapowiada województwo środkowopomorskieJak do tego pomysłu odnosili się obywateleCo na temat mówi koszaliński poseł PiS Paweł Szefernaker

Piotr Molecki/EAST NEWS
01.06.2021 02:00 Marek Zagórski odejdzie z rządu. Jego następcą ma zostać Janusz Cieszyński

Marek Zagórski już niebawem opuści stanowisko ministra odpowiedzialnego za cyfryzację w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Jego miejsce ma zająć były wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński, źle zapamiętamy przez aferę respiratorową. Sam zainteresowany nie komentuje sprawy, choć Urząd Miasta, którego jest wiceprezydentem, uchylił rąbek tajemnicy.Z tego artykułu dowiesz się:Jaką funkcję sprawuje obecnie Marek ZagórskiDlaczego, zdaniem opozycji, to Janusz Cieszyński ma zając jego miejsceJakie sukcesy ma na koncie jako sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia

Pexels/Artem Podrez
27.05.2021 02:00 Polski Ład ma zapewnić jawność i równość wynagrodzeń. Dowiemy się ile zarabiają współpracownicy

Polski Ład ma zapoczątkować nie tylko rewolucję podatkową, lecz także pracowniczą. Zapisy nowego strategicznego planu autorstwa Zjednoczonej Prawicy nakładają na firmy obowiązek udostępnienia informacji o zarobkach płci przeciwnej. W ten sposób ma być realizowany odwieczny postulat jawności i równości płac.Z tego artykułu dowiesz się:Jakie zmiany w obrębie wynagrodzeń zakłada Polski ŁadCo na ten temat uważają eksperciCzy proponowane przepisy są zgodne z RODO

Piotr Molecki/EAST NEWS
25.05.2021 02:00 Czeskie media punktują Polski system energetyczny. Rządowi także się oberwało

Czechy nie szczędzą słów krytyki pod adresem polskiego rządu w związku ze sporem o Kopalnię Turów. Tamtejsze media wskazują, że Polska będzie wolała zapłacić wysokie kary niż wstrzymać wydobycie węgla. W ich ocenie polski system energetyczny nie może pozwolić sobie na wyłączenie kompleksu, a akceptacja decyzji TSUE mogłaby oznaczać koniec Zjednoczonej Prawicy.Z tego artykułu dowiesz się:O co chodzi w sporze na linii Polska-CzechyCo tamtejsze media uważają o polskim systemie energetycznymJakie zagrożenie mogłoby zrodzić wstrzymanie Kopalni Turów