Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę w Polsce brakuje stali. Rząd sam chce ją wytworzyć
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 20.03.2023 11:01

Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę w Polsce brakuje stali. Rząd sam chce ją wytworzyć

Flaga Państwowa RP
BiznesInfo

Na początku marca budowę nowej stalowni zapowiedział wiceminister, pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego Marek Wesoły. W poniedziałek, 20 marca, Ministerstwo Aktywów Państwowych udzieliło dokładniejszych informacji na temat nowej inwestycji rządu, informuje PAP. 

Nowa stalownia

Ministerstwo Aktywów Państwowych poinformowało, że nowa stalownia ma powstać na terenie Rudy Śląskiej. "Obecnie trwają prace analityczne. Kolejnym etapem będzie przygotowanie koniecznej dokumentacji projektowej oraz uzyskanie wszystkich pozwoleń” - dodano. 

Inwestycja w lepszą przyszłość

Wiceminister Marek Wesoły powiedział, że "to jest inwestycja, którą oceniamy na okres 5 lat, długa inwestycja”. Dodał, że będzie to stalownia elektryczna i ekologiczna

Na początku marca, pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego informował, że wojna w Ukrainie doprowadziła do zamknięcia huty w Mariupolu. Był to jeden z głównych dostawców stali do polski i części Europy, dlatego niezbędne jest, aby zainwestować w branżę hutniczą. 

„Będziemy szukali tych dobry rozwiązań. Będziemy konsolidować ten rynek, nasze spółki hutnicze. (...) Przygotowujemy się do projektu budowy nowoczesnej stalowni opartej już o nowoczesne rozwiązania technologiczne” - mówił Marek Wesoły.

PAP zwraca uwagę, że największym producentem stali w Polsce jest międzynarodowy koncern ArcelorMittal, który skupia 50 proc. krajowego potencjału produkcyjnego.

Program inwestycyjny warty pół miliarda złotych

W odpowiedzi na pytanie PAP, ile hut lub innych przedsiębiorstw tej branży znajduje się obecnie w nadzorze właścicielskim Skarbu Państwa, Ministerstwo Aktywów Państwowych podkreśliło, że w strukturach należącej do państwa Grupy Kapitałowej Węglokoks działają cztery zakłady hutnicze.

"Aktualnie realizowany jest warty pół miliarda złotych program inwestycyjny w spółkach wchodzących w skład GK Węglokoks. Zawarto umowę inwestycyjną, której stronami są Węglokoks SA oraz Skarb Państwa. Przedmiotem umowy jest finansowanie inwestycji w nowe ciągi technologiczne w spółkach zależnych Grupy Kapitałowej Węglokoks S.A. Realizacja inwestycji nastąpić ma do 30 września 2025 roku" - poinformowało ministerstwo.