BiznesINFO.pl
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Pieniądze na dziecko będą wypłacane znacznie wcześniej. Rząd przyśpiesza

12 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

12 tys. zł na dziecko to jedno z założeń Polskiego Ładu, które ożywiło dyskusję na temat polityki społecznej. Poprzez pokaźny dodatek rząd chce wesprzeć wielodzietne rodziny. Minister rodziny i polityki społecznej zdradziła, że pieniądze trafią do nich szybciej niż pierwotnie zakładano.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kto otrzyma 12 tys. zł na dziecko

  • Od kiedy dodatek będzie przyznawany

  • Jakie sprzeczne informacje na temat nowego wsparcia płynęły z resortu rodziny i polityki społecznej

12 tys. zł na dziecko już w przyszłym roku. Rząd przyspiesza i rozszerza krąg beneficjentów

12 tys. zł na dziecko to kwota, która kryje się pod nowym dodatkiem od rządu Zjednoczonej Prawicy. Tzw. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy ma wspomóc rodziców w pierwszych miesiącach życia pociechy.

Polski Ład zakłada, że 12 tys. zł na dziecko zadebiutuje już na początku przyszłego roku. Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zdradziła w trakcie rozmowy na antenie Radia Wrocław, że ustawa w tej sprawie jest w pakiecie pierwszych dokumentów wprowadzanych w ramach Polskiego Ładu.

Obecnie resort stara się wypracować ostateczny kształt nowej regulacji. Maląg zdradziła, że w wyniku „rozmów i konsultacji z Polakami” rząd zdecydował się nieco zmodyfikować założenia nowego, pokaźnego dodatku.

Dotychczas politycy Zjednoczonej Prawicy przekonywali, że program będzie obejmował tylko te dzieci, które przyjdą na świat po wejściu w życie stosownych przepisów. Zgodnie z założeniami 12 tys. zł na dziecko ma być wypłacane dopiero po osiągnięciu 12 miesięcy przez drugie i kolejne dziecko. W rezultacie dodatek trafiłby do nich dopiero na początku 2023 r.

Jednak rząd postanowił przyspieszyć cały program. Minister rodziny zdradziła, że 12 tys. zł na dziecko ma przysługiwać także tym rodzinom, które już w 2022 r. będą miały drugie bądź kolejne dziecko. Zatem pieniądze popłyną do beneficjentów rok wcześniej niż pierwotnie planowano i skorzysta z nich więcej rodzin.

12 tys. zł na dziecko nie będzie podwajane

Wstępne plany zakładają, że rodziny będą mogły same zadecydować, w jakiej formie chcą otrzymać 12 tys. zł na dziecko. Business Insider Polska donosi, że w grę wchodzą dwa warianty wypłaty miesięcznej - 1 tys. zł przez rok lub 500 zł przez dwa lata.

Co ciekawe, jeszcze niedawno minister Maląg przekonywała w rozmowie z portalem money.pl, że w przypadku szybkiego przyjścia na świat kolejnego dziecka rodziny będą mogły liczyć na podwojenie stawki. Jeśli kolejne dziecko urodzi się w odstępie 3 lat od poprzedniego to rodzicom miało przysługiwać nie 12 tys., a 24 tys. zł. Te informacje zdementowała jednak wiceminister Barbara Socha.

12 tys. zł na dziecko to dopiero początek

Wszystko wskazuje na to, że 12 tys. zł na dziecko zapoczątkuje nowy rozdział w polityce społecznej w wydaniu Zjednoczonej Prawicy. Minister Maląg zadeklarowała bowiem, że rząd będzie systematycznie wprowadzał kolejne formy wsparcia.

Jednak działania nie będą ograniczały się wyłącznie do rodzin. Rząd zamierza także wprowadzić zachęty, aby ułatwić młodym Polakom zakładanie rodziny.

Mimo tego szefowa resortu twierdzi, że jest jeszcze dużo do zrobienia. - Myślę, że działania, które są jeszcze niezwykle potrzebne są z zakresu rynku pracy - przyznała Maląg.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >