BiznesINFO.pl
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

PiS chce odświeżyć godło Polski. Orzeł też zostanie zmodyfikowany

9 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Godło Polski ma przejść poważną zmianę graficzną. Rząd zapowiada również modyfikacje we fladze, a także nowe opracowanie hymnu. Plany, które sięgają 2017 r., PiS zamierza zrealizować do końca tego roku.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak ma się zmienić godło Polski

  • Na czym mają polegać inne modyfikacje

  • Kto przygotował projekt ustawy w tej sprawie

Godło do modyfikacji. PiS bierze się za symbole narodowe

Godło ma zostać poddane korektom. Z nową ustawę o symbolach państwowych, która ma regulować tę kwestię, odpowiada Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Projekt regulacji miał być gotowy pod koniec poprzedniej kadencji, jednak dopiero teraz nabiera pełniejszych kształtów. Rzeczpospolita ustaliła, że dokument ma być gotowy w IV kwartale 2021 r.

Jak zmieni się polskie godło? Po pierwsze, rząd zamierza nanieść poprawki zgodne z heraldyką. Orzeł ma zostać poddany liftingowi - całego jego nogi mają ozłocone aż do linii upierzenia. Korona, która go zdobi, ma zostać wzbogacona o prześwity. Nową wersję herbu ma przygotować poznański grafik Aleksander Bąk.

Poza tym PiS planuje także uporządkować załącznik w sprawie godła. Powielany powinien być bowiem ten, który ukazał się w Dzienniku Ustaw w wersji papierowej, co oznacza, że należy używać wyłącznie jego skanu. Czasy się zmieniły i nawet godło ma iść z duchem cyfryzacji. Rząd chce bowiem wprowadzić nowoczesną wersję pliku, w której godło będzie nie tylko w barwach podstawowych, lecz także w odcieniach czarno-białych.

Nie tylko godło. Zmiany we fladze i nowe opracowanie hymnu

Choć na początku modyfikacje miały obejmować tylko godło to rząd idzie o krok dalej i planuje także zmiany we fladze narodowej. Problematyczny okazuje się odcień czerwieni.

Portal money.pl donosi, że zapis współrzędnych barw został opracowany w systemie CIELUV, z którego współcześni graficy już nie korzystają. Kolor flagi jest tam określony jako zbliżony do karmazynu, choć w załączonym druku przypomina bardziej cynober.

I tu pojawia się problem. Specjaliści optują bowiem za cynobrem, a według ustaleń Rzeczpospolitej rząd opowiada się za karmazynem.

To nie jedyna kontrowersyjna zmiana, do której przymierza się PiS. Wszystko wskazuje na to, że wśród zapisów nowelizacji pojawi się także obowiązek stosowania flagi z naniesionym herbem przez urzędy państwowe.

W planach jest także przywrócenie Chorągwi Rzeczpospolitej, którą wprowadzono po raz pierwszy w 1919 r. jako atrybut Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego. Obecnie jest to flaga, która przysługuje wyłącznie prezydentowi RP.

Godło i flaga to nie wszystko. Rząd przymierza się także do modyfikacji w hymnie. Mazurek Dąbrowskiego jest rozpisany na głos i fortepian, a PiS zamierza dołożyć wszelkich starań, aby powstały także oficjalne partytury na orkiestrę.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Pexels/Ingo Joseph

Załatw sobie nową Polkę. Tak niemiecka agencja pracy reklamuje swoje usługi

CZYTAJ DALEJ

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >