Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Zaskakująca zmiana w resorcie. Ministerstwo Finansów potwierdza
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 14.11.2023 12:51

Zaskakująca zmiana w resorcie. Ministerstwo Finansów potwierdza

Ministerstwo Finansów
Iberion

Zakończenie kadencji Sejmu oznacza zmiany na stanowiskach w resortach. Jedna z nich dokonała się w zaskakujący sposób w Ministerstwie Finansów - jedna z ważniejszych osób w resorcie otrzymała stanowisko prezesa w jednej z agencji aż do 2027 roku.

Roszady w resortach

W poniedziałek miała miejsce inauguracja Sejmu X kadencji, zaś dymisję dotychczasowego rządu złożył premier Mateusz Morawiecki. Jego gabinet będzie jednak pełnił swoje obowiązki do czasu wyłonienia nowej Rady Ministrów.

Tymczasem w tle wydarzeń w Sejmie toczą się roszady na stanowiskach w resortach i państwowych przedsiębiorstwach. Na początku listopada pojawiły się informacje, jakoby prezes Orlenu Daniel Obajtek miał trafić do Narodowego Banku Polskiego. Nie jest to jedyna zmiana, o której głośno.

Gigantyczne problemy Tadeusza Rydzyka. Wszystko przez Nowy Ład

Zaskakująca zmiana

Jak wynika z doniesień serwisu Business Insider, jedna z roszad dokonała się w Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego. Instytucja ta odpowiada za nadzór nad firmami audytorskimi i biegłymi rewidentami, może również pozbawić dany podmiot możliwości audytów sprawozdań finansowych.

Tego samego dnia, gdy w Sejmie nowi posłowie składali przysięgę, o zakończeniu działalności na stanowisku prezesa PANA poinformował Marcin Obroniecki. Według Business Insidera, oficjalny powód zmiany nie jest znany. Okazało się, że miejsce Obronieckiego na fotelu prezesowskim obejmie dotychczasowy wiceminister finansów Piotr Patkowski.

Nienaruszalne stanowisko

Co to oznacza dla przyszłego rządu? Jeżeli władzę faktycznie przejmie dotychczasowa opozycja, fotel prezesa PANA będzie zablokowany aż do końca ich rządów. Jest to bowiem stanowisko kadencyjne - jak donosi Business Insider, odejście z tej funkcji przed zakończeniem kadencji jest możliwe jedynie poprzez rezygnację samej osoby lub jeżeli zostaną spełnione warunki postawione w ustawie.

Portal Business Insider podał, że informację o nowej funkcji Patkowskiego potwierdziło Ministerstwo Finansów. Oznacza to, że będzie on pełnił tę funkcję aż do listopada 2027 roku, tuż po następnych wyborach parlamentarnych.