Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Mateusz Morawiecki złożył dymisję. "Warto przeprosić"
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 13.11.2023 16:40

Mateusz Morawiecki złożył dymisję. "Warto przeprosić"

Mateusz Morawiecki, premier, posiedzenie Sejmu
KAPIF

W poniedziałek, 13 listopada, podczas inauguracyjnego posiedzenia Sejmu, Mateusz Morawiecki - zgodnie z Konstytucją - złożył dymisję swojego rządu. Premier wygłosił przemówienie, w którym podsumował cztery lata działań swojego ugrupowania. “Warto przeprosić” - powiedział.

Mateusz Morawiecki podał się do dymisji

Za nami gorący okres kampanii wyborczej i wyborów parlamentarnych, a przed nami nie mniej emocjonujący czas formowania nowej władzy. Największą szansę na utworzenie rządu mają ugrupowania polityczne, które w ostatnich dniach zawarły umowę koalicyjną - Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Nowa Lewica. Choć to partie demokratyczne zdobyły większość parlamentarną, Prezydent w pierwszej kolejności powierzył misję tworzenia rządu Mateuszowi Morawieckiemu.

W poniedziałek, 13 listopada, zainaugurowano pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji. Orędzie wygłosił prezydent Andrzej Duda, po którym głos zabrał szef ustępującego rządu, Mateusz Morawiecki. Jego słowa były zaskakujące.

Miecz od Sasina dla ojca Rydzyka. Eksperci mają wątpliwości co do jego autentyczności

Mateusz Morawiecki przeprasza za błędy

Mateusz Morawiecki złożył dymisję Rady Ministrów na ręce marszałka seniora, Marka Sawickiego. - Zgodnie z parlamentarnym obyczajem chciałem dzisiaj na ręce marszałka seniora złożyć z jednej strony sprawozdanie i dymisję, a z drugiej strony chciałem przedstawić naszym rodakom pokrótce krótką panoramę ostatnich czterech lat, co udało się zrobić - powiedział. W swoim przemówieniu szef ustępującego rządu wymienił cztery kryzysy, które miały wpływ na sprawowanie władzy w Polsce. Wspomniał o kryzysie pandemicznym, migracyjnym, energetycznym i inflacyjnym oraz o wojnie w Ukrainie.

Mateusz Morawiecki przyznał, że przez lata jego przywództwa potknięć nie brakowało, a za niektóre zachowania warto przeprosić. - Na pewno nie wszystko się udało i zdaje sobie z tego sprawę. Za wszystkie nasze błędy, potknięcia, za nasze niewłaściwe działania na pewno warto przeprosić - oświadczył premier. Co więcej, podczas swojego przemówienia Mateusz Morawiecki zaprosił parlamentarzystów do utworzenia “koalicji polskich spraw”.

Mateusz Morawiecki podał się do dymisji. Co dalej?

Zgodnie z konstytucją, na pierwszym posiedzeniu Sejmu nowej kadencji premier dotychczasowego rządu podaje go do dymisji. Małgorzata Paprocka, minister w kancelarii prezydenta powiedziała w Studiu PAP, że po zakończeniu uroczystości w parlamencie, w poniedziałek ok. godz. 19-20 prezydent powierzy misję tworzenia rządu Mateuszowi Morawieckiemu. Od tego czasu Morawiecki ma 14 dni na przedstawienie Sejmowi programu działania rządu wraz z wnioskiem o udzielenie wotum zaufania.