Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Wybory Parlamentarne

Wybory Parlamentarne

Rafał Trzaskowski, Donald Tusk, Jarosław Kaczyński
10.06.2024 10:39 Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Zliczono wszystkie głosy

Za nami Wybory Parlamentarne 2024. Państwowa Komisja Wyborcza zliczyła już głosy ze wszystkich obwodów. Zgodnie z pierwszymi wynikami badania exit poll, Koalicja Obywatelska wygrała z Prawem i Sprawiedliwością. Okazało się jednak, że przewaga KO jest nieco mniejsza. Przedstawiamy szczegóły.

Szymon Hołownia
13.11.2023 20:11 Szymon Hołownia został marszałkiem Sejmu. Ma imponujący majątek, drogie auto i domy to tylko początek

W poniedziałek 13 listopada Marek Sawicki, sprawujący funkcję marszałka seniora, zainaugurował pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji. Swoje przemówienie wygłosił prezydent Andrzej Duda, a także Mateusz Morawiecki, który złożył dymisję Rady Ministrów. Nowym marszałkiem Sejmu został Szymon Hołownia. Okazuje się, że jeden z liderów Trzeciej Drogi może pochwalić się pokaźnym majątkiem.

Mateusz Morawiecki, premier, posiedzenie Sejmu
13.11.2023 16:40 Mateusz Morawiecki złożył dymisję. "Warto przeprosić"

W poniedziałek, 13 listopada, podczas inauguracyjnego posiedzenia Sejmu, Mateusz Morawiecki - zgodnie z Konstytucją - złożył dymisję swojego rządu. Premier wygłosił przemówienie, w którym podsumował cztery lata działań swojego ugrupowania. “Warto przeprosić” - powiedział.

Licznik prądu, pieniądze
06.11.2023 19:23 Bon energetyczny zamiast mrożenia cen prądu? Zaskakująca propozycja dla Polaków

W obawie o swoje portfele wielu Polaków zastanawia się, czy od nowego roku zostaną wprowadzone dopłaty od państwa do rachunków za prąd. Jeżeli tak się nie stanie, już w styczniu ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych mogą wzrosnąć aż o 70 proc. Jak donoszą media, od 2024 roku mógłby zostać wprowadzony inny mechanizm, mający uchronić Polaków przed astronomicznie wysokimi rachunkami za prąd.

Licznik prądu, pieniądze, banknot 100 zł
05.11.2023 21:41 Polacy zapłacą mniej za prąd? Wyciekło ważne postanowienie umowy koalicyjnej

To bardzo gorący czas w polskiej polityce. Od niemal trzech tygodni Polacy zastanawiają się, komu zostanie powierzona misja tworzenia rządu i ostatecznie, która partia będzie sprawować władzę przez następną kadencję. Wiele osób myślami wędruje jeszcze dalej, zastanawiając się, co z podwyżkami cen prądu. “Dziennik Gazeta Prawna” podaje, że w umowie koalicyjnej znalazło się postanowienie, które może wpłynąć na portfele większości Polaków. O co konkretnie chodzi?

Pieniądze, banknoty 100 zł, koperta od ZUS-u
05.11.2023 16:17 Rewolucyjne zmiany w składce zdrowotnej? Konkretna propozycja nowego rządu

Choć wybory parlamentarne odbyły się niemal trzy tygodnie temu, nadal nie wiemy, komu zostanie powierzona misja utworzenia nowego rządu. Mogą to być partie opozycyjne - Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Nowa Lewica, którym udało się zdobyć łącznie 248 mandatów. Z drugiej jednak strony może to być Prawo i Sprawiedliwość, które zdobyło 194 mandaty. Szymon Hołownia, jeden z liderów Trzeciej Drogi podkreślił, że do umowy koalicyjnej zostanie wpisany postulat, dzięki któremu polscy przedsiębiorcy zaoszczędzą sporo pieniędzy.

Donald Tusk
24.10.2023 17:26 Donald Tusk kandydatem na premiera. Wiemy, na jakie zarobki może liczyć

15 października miliony Polaków ruszyło do lokali wyborczych, żeby wybrać 460 posłów i 100 senatorów na czteroletnią kadencję. Choć najwięcej mandatów zdobyło Prawo i Sprawiedliwość, to nie będzie ono w stanie samodzielnie utworzyć rządu. Bardzo możliwe więc, że to ugrupowania opozycyjne przejmą władzę w Polsce. Nowym Prezesem Rady Ministrów miałby zostać Donald Tusk. Wiemy, ile może zarobić, ponownie obejmując stanowisko premiera.

Pieniądze, gotówka, banknoty
22.10.2023 15:00 Złoty mocniejszy po wyborach, ale co dalej? Ekspert nie ma wątpliwości

Wyniki wyborów parlamentarnych wpłyną na praktycznie każdy aspekt życia Polaków. W odpowiedzi na wyniki głosowania i zwycięstwo demokratycznej opozycji, kurs złotego gwałtownie się umocnił.

Donald Tusk, portfel, pieniądze
21.10.2023 09:40 Będzie wypłata zaległego 800 plus? Ekspert nie ma wątpliwości, chodzi o 2100 złotych

Nadszedł bardzo emocjonujący okres w polskiej polityce, kiedy czekamy na utworzenie nowego rządu. To czas, gdy politycy przedstawiają plany na realizację konkretnych obietnic wyborczych. Obecnie w mediach krążą informacje na temat tego, czy Donald Tusk wypłaci polskim rodzinom zaległe 800 plus. Poniżej tłumaczymy, czy taki scenariusz jest możliwy.

Donald Tusk
20.10.2023 08:23 Niemieckie media mocno o wyborach w Polsce. "Wielka ulga dla naszej relacji"

15 października odbyły się wybory parlamentarne, w których wybieraliśmy posłów i senatorów. To wydarzenie, które jest ważnym tematem rozmów nie tylko w Polsce, ale i za granicą.

Prezydent Andrzej Duda
19.10.2023 13:46 Właśnie to ogłosili. Prezydent zdecydował, znamy jego następny krok

To bardzo emocjonujący czas w Polskiej polityce. Teraz, gdy PKW podała oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych, przyszedł czas na utworzenie rządu. Wielu Polaków z niecierpliwością czeka na ten moment. Jak podaje money.pl, już za kilka dni ma dojść do kluczowego spotkania Prezydenta RP z przedstawicielami poszczególnych komitetów wyborczych. Znamy szczegóły.

Lokal wyborczy
15.10.2023 21:05 Frekwencja wyborcza 2023 pobiła historyczne rekordy. Dane nie pozostawiają wątpliwości

Nie bez powodu wybory do Sejmu i Senatu w 2023 roku na wiele miesięcy przed ich przeprowadzeniem zyskały miano „najważniejszych wyborów po 1989 roku”. W ciągu dnia potwierdzały to spływające z kraju wyniki frekwencji, o których już od momentu publikacji pierwszych danych przez Państwową Komisję Wyborczą było wiadomo, że będą oscylowały wokół rekordu lub go przekroczą.

None
15.10.2023 16:19 Referendum krajowe 2023. Jak wziąć udział w nim udział? Jakie są pytania?

Równolegle z trwającymi wyborami posłów do Sejmu i senatorów trwa referendum, w którym obywatele będą mogli zająć stanowisko w sprawie prywatyzacji spółek skarbu państwa, wieku emerytalnego, ogrodzenia wybudowanego na granicy z Białorusią oraz migracji. Oto, trzeba wiedzieć przed wzięciem udziału w referendum.

None
15.10.2023 15:40 Wybory 2023. Czym są sondaże exit poll? Kiedy zostaną opublikowane?

Choć nie ma w tym zakresie sztywnych regulacji, oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych i referendum zostaną podane przez Państwową Komisję Wyborczą w pierwszych dniach przyszłego tygodnia. Zanim to się jednak stanie zostaną opublikowane wyniki sondaży exit poll. Czym są sondaże exit poll? Kto je przeprowadza? I kiedy możemy się spodziewać ich publikacji? 

None
15.10.2023 15:20 Co musi zawierać karta do głosowania? Jak znaleźć swój lokal wyborczy? Do której godziny potrwa głosowanie?

Trwają wybory do sejmu i senatu, o których nie bez powodu mówi się, że są najważniejszymi wyborami od 1989 roku. Równolegle do nich przeprowadzane jest referendum, w którym wyborcy mogą wypowiedzieć się w takich kwestiach jak migracja, wiek emerytalny czy prywatyzacja spółek skarbu państwa. Co należy wiedzieć w dzień wyborczy? Podsumujmy najważniejsze informacje.

None
15.10.2023 14:32 Na wybory lepiej zabierz zwykły dowód osobisty! Aplikacja mObywatel nie wytrzymuje obciążenia

Jedną z nowości podczas trwających wyborów parlamentarnych oraz referendum ogólnokrajowego jest możliwość przedstawienia przed komisją wyborcza wirtualnego dowodu osobistego w aplikacji mObywatel zamiast tradycyjnego. Odradzamy jednak korzystanie z takiego rozwiązania.

Bezpartyjni Samorządowcy, konwencja
13.10.2023 23:45 Bezpartyjni Samorządowcy. Program na wybory parlamentarne 2023

Jednym z ugrupowań, które również walczy o mandaty w polskim parlamencie, są Bezpartyjni Samorządowcy. Co znalazło się w programie wyborczym tej partii? 

Konfederacja, Krzysztof Bosak
13.10.2023 23:42 Konfederacja. Program na wybory parlamentarne 2023

Już 15 października miliony Polaków udadzą się do lokali wyborczych i oddadzą głosy na wybranych przez siebie kandydatów do Sejmu i Senatu. W ostatnim czasie wszystkie komitety wyborcze przedstawiły swoje programy. Jednym z nich jest również KW Konfederacja Wolność i Niepodległość.

Prawo i Sprawiedliwość, Jarosław Kaczyński, Mateusz Morawiecki
13.10.2023 23:40 Prawo i Sprawiedliwość. Program na wybory parlamentarne 2023

W 2019 r. Prawo i Sprawiedliwość po raz drugi z rzędu wygrało wybory parlamentarne. Przez ostatnich osiem lat rządów partia Jarosława Kaczyńskiego zyskała zaufanie i sympatię wielu Polaków. W 2015 r. prawicowe ugrupowanie zrewolucjonizowało podejście do zasiłków, proponując pierwszy taki program socjalny w Polsce - "Rodzina 500+”. Czym tym razem Jarosław Kaczyński chce przekonać wyborców?

Szymon Hołownia, Kosiniak-Kamysz
13.10.2023 23:35 Trzecia Droga. Program na wybory parlamentarne 2023

Za kilkadziesiąt godzin Polacy zdecydują o tym, które ugrupowanie polityczne będzie rządzić w naszym kraju przez następne cztery lata. W głosowaniu zostanie wybranych 460 posłów i 100 senatorów. W ostatnim czasie każda z partii politycznych przedstawiła postulaty, którymi pragnie zdobyć zaufanie i głosy wyborców. Czym konkretnie chcą przekonać Polaków politycy Trzeciej Drogi?

Politycy Nowej Lewicy
13.10.2023 23:30 Nowa Lewica. Program na wybory parlamentarne 2023

Wybory parlamentarne już 15 października. Właśnie wtedy wyborcy zdecydują o tym, kto zasiądzie w Sejmie i Senacie. Każda z partii politycznych przedstawiła swoje postulaty, którymi pragnie zdobyć zaufanie i głosy wyborców. Czym politycy Nowej Lewicy chcą przekonać Polaków do oddania głosu na swoje ugrupowanie?

Donald Tusk
13.10.2023 23:25 Koalicja Obywatelska. Program na wybory parlamentarne 2023

Chyba nikt nie ma wątpliwości, że to właśnie partia Donalda Tuska i jego koalicjantów jest największym zagrożeniem dla Jarosława Kaczyńskiego. W czasie konwencji Koalicji Obywatelskiej przedstawiono najważniejsze punkty z „100 konkretów na 100 dni”.

Wybory, głosowanie, urna, wyborca
13.10.2023 22:02 Cisza wyborcza 2023. Za jej złamanie grożą surowe kary

Już w niedzielę Polacy wybiorą na czteroletnią kadencję 460 posłów i 100 senatorów. Należy jednak pamiętać, że w najbliższym czasie będzie obowiązywać cisza wyborcza i referendalna. Za ich złamanie przewidziano surowe kary.

Kobieta, wybory, urna
05.10.2023 14:49 Zostało niewiele czasu. Masz tydzień, żeby pobrać zaświadczenie lub zmienić miejsce głosowania

Już niedługo miliony Polaków skorzystają z przysługującego im czynnego prawa wyborczego i zagłosują na wybranych przez siebie polityków. Osoby, które chcą zagłosować poza miejscem zameldowania albo miejscem stałego zamieszkania, mają czas do czwartku, 12 października.

Pieniądze, gotówka, portfel
03.10.2023 14:27 Cisza wyborcza. Wysokie kary za złamanie przepisów

Już 15 października Polacy zdecydują, która partia będzie rządziła w Polsce przez następne cztery lata. Czasu nie zostało wiele, a politycy walczą o głosy niezdecydowanych wyborców. Należy jednak pamiętać, że w czasie trwania wyborów będzie obowiązywać cisza wyborcza, za złamanie której przewidziano surowe kary.

Seniorzy liczący pieniądze
28.09.2023 09:35 3600 zł więcej w portfelu, wcześniejsza emerytura i renta wdowia. Sprawdzamy, jak partie walczą o głosy seniorów

Już 15 października Polacy zdecydują o tym, które ugrupowanie polityczne będzie rządzić w naszym kraju przez następne cztery lata. Od przedstawienia programów wyborczych przez największe partie minęło sporo czasu, dlatego teraz omówimy ich najważniejsze punkty dotyczące seniorów i tego, co oferują im politycy. Na tapet bierzemy propozycje Koalicji Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości i Nowej Lewicy.

Kobieta wrzucająca kartę do głosowania do urny
18.09.2023 09:13 Prawybory w Wieruszowie. Są oficjalne wyniki, zwycięzca zaskakuje

W niedzielę 17 września odbyły się prawybory w Wieruszowie (woj. łódzkie). Gmina Wieruszów poinformowała, że w prawyborach wzięło udział niemal 20 proc. uprawnionych do głosowania. Kto wygrał?

Wybory, plakaty, kampania, mężczyzna
15.09.2023 09:08 Burmistrz usunął plakaty wyborcze PiS. "Przestańcie łamać Kodeks wyborczy"

Wybory parlamentarne zbliżają się wielkimi krokami, a politycy walczą o głosy wyborców. Elementy kampanii wyborczej możemy dostrzec praktycznie na każdym kroku życia codziennego. Jak się okazuje, banery wyborcze kandydatów PiS zawisły na ogrodzeniu szkoły podstawowej w Kłodzku. Serwis wyborcza.pl informuje, że miały wisieć nielegalnie, dlatego burmistrz miasta postanowił własnoręcznie je usunąć. Całą sprawę opisał w filmiku, który udostępnił w mediach społecznościowych.