Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Zliczono wszystkie głosy
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 10.06.2024 10:39

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Zliczono wszystkie głosy

Rafał Trzaskowski, Donald Tusk, Jarosław Kaczyński
Fot. East News/Wojciech Olkusnik, East News/Adam Burakowski

Za nami Wybory Parlamentarne 2024. Państwowa Komisja Wyborcza zliczyła już głosy ze wszystkich obwodów. Zgodnie z pierwszymi wynikami badania exit poll, Koalicja Obywatelska wygrała z Prawem i Sprawiedliwością. Okazało się jednak, że przewaga KO jest nieco mniejsza. Przedstawiamy szczegóły.

Wyniki badania exit poll

9 czerwca 2024 r. odbyły się wybory do Parlamentu Europejskiego. Do godziny 21:00 Polacy mogli udać się do komisji wyborczych, by tam oddać swój głos na wybranego kandydata. Obywatele decydowali o wyborze 53 europosłów na kolejną kadencję.

O 21:00 przedstawiono pierwsze wyniki badania exit poll, zgodnie z którymi wybory wygrała Koalicja Obywatelska. Na drugim miejscu znalazło się Prawo i Sprawiedliwość, a na trzecim - Konfederacja.

Zacznie się już jutro. Do Biedronki ustawią się długie kolejki

PKW zliczyła już głosy ze wszystkich obwodów

W poniedziałek rano Państwowa Komisja Wyborcza zakończyła liczenie głosów ze wszystkich obwodów i podała pełne dane dotyczące wyborów do Parlamentu Europejskiego. Zgodnie z wynikami exit poll, zwycięstwo odniosła Koalicja Obywatelska, która uzyskała wynik 37,06 proc.

Na drugim miejscu znalazło się Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 36,16 proc. Trzecie miejsce należy do Konfederacji, która zebrała 12,08 proc. Trzecia Droga uzyskała wynik 6,91 proc., a Lewica - 6,3 proc. Różnica w poparciu dla KO i PiS finalnie okazała się nieco mniejsza niż w badaniu exit poll.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Tyle wyniosła frekwencja

Państwowa Komisja Wyborcza przedstawiła dane dotyczące frekwencji podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego 2024. Jak wynika z danych PKW, wyniosła ona 40,65 proc. Koalicja Obywatelska wygrała w 8 z 13 okręgów wyborczych, a w pozostałych pięciu z nich triumfowało Prawo i Sprawiedliwość.

Zobacz także: Odszkodowanie za opóźniony lot. Tyle pieniędzy należy się w ramach rekompensaty