Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Odszkodowanie za opóźniony lot. Tyle pieniędzy należy się w ramach rekompensaty
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 09.06.2024 19:34

Odszkodowanie za opóźniony lot. Tyle pieniędzy należy się w ramach rekompensaty

samolot, pasażerowie
Fot. Pixabay/olivier89

Opóźniony lub odwołany lot może przytrafić się każdemu pasażerowi. Sytuacja nie należy do najprzyjemniejszych, ale warto wiedzieć, jakie przysługują nam prawa. W wielu przypadkach można dostać odszkodowanie. Przedstawiamy szczegóły.

W jakiej sytuacji należy się odszkodowanie?

Pasażerowie samolotów powinni znać swoje prawa w przypadku problemów z lotem. Prawo Unii Europejskiej wskazuje jasno, że jeśli nastąpi opóźnienie czy odwołanie lotu lub pasażer nie zostanie wpuszczony na pokład z uwagi na overbooking, to należy się rekompensata. Warto jednak pamiętać, że odszkodowanie nie będzie należało się w każdym przypadku. Pieniędzy nie dostaniemy, jeżeli problemy z lotem nastąpiły wskutek nadzwyczajnych okoliczności.

Zobacz także: Dopłaty dla właścicieli domów. Wkrótce dostaną nawet 30 tys. złotych

ZUS wypłaca 1335 zł co miesiąc bez względu na wiek. Mało kto o tym wie

Rekompensata za problemy z lotem

Czym są wyżej wspomniane nadzwyczajne okoliczności, w przypadku których odszkodowanie się nie należy? Chodzi tutaj między innymi o sytuacje, gdy występują trudne warunki pogodowe, usterki samolotu czy których nie można było przewidzieć.

Rekompensata nie należy się też w sytuacji, gdy dojdzie do zderzenia samolotu z innym obiektem. Warto wspomnieć, że odszkodowanie dostaniemy, jeśli nasz samolot dotrze do miejsca docelowego z ponad 3-godzinnym opóźnieniem.

Tyle pieniędzy dostaniesz w ramach odszkodowania

Wysokość odszkodowania jest zawarte w prawach pasażera. Dokładna kwota rekompensaty, która zostanie nam przyznana zależy od długości trasy. Można otrzymać od 250 do 600 euro. Tak prezentują się konkretne stawki odszkodowania za lot

  • 250 euro w przypadku lotu do 1500 km,
  • 400 euro w przypadku lotu w obrębie UE powyżej 1500 km,
  • 400 euro w przypadku lotu od 1500 km do 3500 km,
  • 600 euro w przypadku lotu o długości powyżej 3500 km.