Kampania prezydencka wciąż wywołuje polityczne poruszenie w narodzie. Polacy śledzą poczynania kandydatów ubiegających się o urząd głowy państwa i oglądają kolejne debaty. Tym razem politycy stanęli naprzeciw siebie w Super Expressie, a to spotkanie nie było wolne od napięć i pojedynków nie tylko na słowa. Zachowanie liderów sondaży przedwyborczych ocenił premier Donald Tusk.
Kampanię wyborczą zdominowały kolejne debaty przypominające bardziej internetowe reality show niż klasyczny format znany z XX w., sam zresztą obarczony wieloma mankamentami. Emocje podgrzewane są ponadto wynikami co raz to nowych badań opinii. Kolejne, być może ostatnie przed majówkową przerwą, opublikował właśnie CBOS.
Debata prezydencka 28.04.2025 r. Do wyborów prezydenckich zostały niespełna trzy tygodnie. Kolejna debata prezydencka, tym razem zorganizowana przez “Super Express”, wywołała niemałe emocje, m.in. dlatego, że wzięło w niej udział wszystkich 13 kandydatów. Jedna z najostrzejszych wymian zdań odbyła się między lewicową polityczką Joanną Senyszyn i Sławomirem Mentzenem, delegatem Konfederacji.
Kampania o fotel prezydenta powoli wchodzi w ostatnią fazę. Kandydaci intensyfikują swoje działania i walczą o jak największe poparcie Polaków. Niedługo urząd opuści Andrzej Duda, który został głową państwa w 2015 roku. Na zakończenie swojej ostatniej kadencji zwrócił się do rodaków z zaskakującym apelem, choć z jego wcześniejszych deklaracji wynikało, że tego nie zrobi.
Przetasowań w sondażach ciąg dalszy. Na podstawie badań zleconych przez CBOS, opracowano najnowszy ranking zaufania społecznego wobec polityków. Już wiadomo, którzy przedstawiciele polskiej sceny politycznej cieszą się największym zaufaniem obywateli, a którzy muszą zmierzyć się z nieufnością i naruszoną reputacją. Wyniki sondażu mogą zaskakiwać.
Już za niespełna miesiąc Polacy ruszą do urn, aby wybrać prezydenta. Pierwsza tura wyborów została zaplanowana na 18 maja. Jeżeli chcemy spełnić obywatelski obowiązek, tego dnia powinniśmy udać się do urn i oddać głos na wybranego kandydata. Może się jednak zdarzyć, że udamy się do komisji, a na liście nie będzie naszego nazwiska. Wystarczy jeden szczegół, a wyborcza niedziela może skończyć się dla nas szybciej, niż się zaczęła. Jakie formalności musisz spełnić, żeby móc oddać głos?
Lista podmiotów finansujących kampanię prezydencką poszczególnych kandydatów jest długa, ale u każdego z pretendentów powtarzają się firmy deweloperskie. Swoje finansowe wsparcie pod konkretną kandydaturę deklarują też firmy takie jak, kultowy już, CD Projekt, Grupa Pracuj czy przedsiębiorstwo stojące za marką Monnari. Kto i za ile wspiera kampanie prezydenckie?
Nie minęło jeszcze wiele czasu od debaty prezydenckiej w Końskich. To spotkanie, które zgromadziło tylko część kandydatów, wciąż jest szeroko komentowane i analizowane. Kandydaci na urząd prezydenta ponownie stanęli na politycznej arenie, tym razem w większym, choć wciąż niekompletnym gronie, a atmosfera była niezwykle napięta. Co się wydarzyło podczas tego spotkania?
Emocje po debacie prezydenckiej w Końskich nadal nie opadły. Była posłanka SLD Joanna Senyszyn po powrocie z debaty postanowiła w emocjonalnych słowach podsumować swoich rywali. Krytyczne słowa skierowała zwłaszcza do dwóch osób. Przyznała też, że sama “rzucała Rafałowi (Trzaskowskiemu - przyp. red.) swoiste koła ratunkowe”.
Stosowanie białoruskich standardów zarzuca Sławomir Mentzen organizatorom wczorajszych debat prezydenckich. Kandydat zwraca uwagę, że zaproszenie otrzymał kilkadziesiąt minut przed spotkaniem i zarzuca środowiskom tworzącym w Polsce polityczny duopol próbę wykluczenia go z obecności medialnej. Nawet jeśli niesprawność konfederaty w podobnych konfrontacjach dotąd głównie szkodziła jego wynikom sondażowym.
Wyścig o fotel prezydenta zdecydowanie przyspiesza, a niektórym kandydatom już nie wystarcza prowadzenie kampanii i spotykanie się z potencjalnymi wyborcami. Tym razem najcięższe działa wytoczył Szymon Hołownia, startujący z ramienia Trzeciej Drogi i obecny marszałek Sejmu. Polityk starł się ze swoim konkurentem i zapowiedział wejście na drogę sądową. O co poszło?
Zbliżają się wybory prezydenckie. Już za nieco ponad 6 tygodni Polacy pojawią się tłumnie w lokalach wyborczych i zagłosują na głowę państwa. Wzięcie udziału w tym wydarzeniu jest oznaką dojrzałości obywatelskiej i wymaga pewnego przygotowania, nie tylko jeśli chodzi o znajomość postulatów wygłaszanych przez danego kandydata. Od 4 kwietnia ruszył nabór specjalnych wniosków, które trzeba posiadać, aby móc dokonać wyboru.
Premier Donald Tusk we wtorek 2 kwietnia przekazał lakoniczną informację o cyberataku na strukturę systemu informatycznego partii Platformy Obywatelskiej. Niedługo później minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski potwierdził, że atak miał miejsce, a służby weryfikują zagrożenie. “Służby wskazują na wschodni ślad” - pisze premier.
W środę 2 kwietnia zakończyło się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, podczas którego zadecydowano, co dalej z poziomem stóp procentowych w Polsce. Informacja okazuje się zgodna z oczekiwaniami ekonomistów i inwestorów. Pojawił się oficjalny komunikat z komentarzem i uzasadnieniem decyzji w tej sprawie.
Nieoczekiwane oskarżenia, kontrowersje i pytania bez jednoznacznych odpowiedzi. Wizyta Karola Nawrockiego w Moskwie sprzed kilku lat powraca niczym bumerang, a posłowie opozycji domagają się wyjaśnień. Czy sprawa trafi do prokuratury?
Grenlandia jest autonomicznym terytorium zależnym od Danii. Ten stan rzeczy może się jednak wkrótce zmienić. Największą wyspę świata zamieszkuje nieco ponad 56 tys. osób, część z nich ruszyła we wtorek 11 marca do urn wyborczych, aby wybrać nowy parlament. Wynik głosowania może przesądzić o niepodległości Grenlandii od Danii. Na przejęcie tego terytorium przygotowuje się już Donald Trump i składa Grenlandczykom wielkie obietnice.
„Niemcy ingerują w wyniki wyborów w Polsce, dlatego, że wywiad był w Deutsche Welle”, „Polak stwierdził, że on to piep*zy, będzie sam szukał informacji”, „próbują nasze władze programy typu 800+... ale nie udaje im się”, „w momencie, gdy wejdziesz na te platformy, zaczniesz scrollować, patrzysz — minęło 2h — myślisz: co ja tutaj robię?!”, „tworzę personal branding, żeby do mnie klienci się odzywali — i to działa!”. W najnowszym odcinku Wojtek Kardyś wraz z Olivią Drost analizują Digital 2025: Global Overview Report. Te dane mogą was zaskoczyć.
Trudno w Polsce składać obietnice wyborcze, bo grono obywateli, którzy dają im choćby cień wiary, maleje z kadencji na kadencję. Mimo to kandydaci na prezydenta nie poddają się w walce o uwagę wyborców. Karol Nawrocki w niedzielę (2 marca) przedstawił swoją propozycję reformy podatkowej. Mają z niej skorzystać zwykli Polacy. W niektórych przypadkach więcej dostanie klasa średnia.
Zakończyło się głosowanie w wyborach parlamentarnych w Niemczech. Wyborach przedterminowych i przeprowadzonych w trudnym dla Europy momencie. Gdy ważą się losy Ukrainy, decyzja do niedawna największych sojuszników Rosji w UE, ma strategiczne znaczenie. Mamy już wyniki sondażu exit poll.
Wybory prezydenckie w 2025 roku zapowiadają się na wyjątkowo kosztowne. Z ustaleń Państwowej Komisji Wyborczej wynika, że w budżecie państwa zabezpieczono kwoty na organizację głosowania, które mogą szokować. Chociaż nie znamy jeszcze dokładnych wydatków, niektóre szacowane kwoty już teraz budzą kontrowersje. Ile będą kosztować tegoroczne wybory?
Karol Nawrocki jest prezesem Instytutu Pamięci Narodowej, a obecnie startuje również w wyborach prezydenckich jako kandydat popierany przez partię Prawo i Sprawiedliwość. Ledwo zaczął się wyścig o stanowisko głowy państwa, a gdańska prokuratura wszczęła śledztwo przeciwko politykowi. Nawrocki odniósł się do tych zarzutów. Jego słowa wprawiają w osłupienie.
Barack Obama 15 maja odwiedzi Polskę. Były prezydent Stanów Zjednoczonych weźmie udział w konferencji Impact'25, która odbędzie się w Poznaniu. W ubiegłym roku gościem tego samego wydarzenia była jego żona Michelle. Choć oficjalny powód przyjazdu byłego prezydenta USA do Polski jest znany, pojawiły się też podejrzenia, że wizyta ma drugi, ukryty cel.
Rosjanie uaktywnili się w Darknecie: werbują osoby z Polski, które będą działać w sieci zgodnie ze szczegółowymi wytycznymi. Stawki za wykonanie tego zadania sięgają kilku tysięcy euro. A zadania? Wpływanie na treść debaty publicznej w Polsce.
Międzynarodowe reakcje na wybory prezydenckie na Białorusi są jednoznaczne. Przywódcy krajów europejskich oraz unijna dyplomacja podkreślają, że z faktycznymi wyborami niedzielna farsa nie miała nic wspólnego. Łukaszenka, któremu jak zwykle przypisano miażdżące zwycięstwo, przez społeczność międzynarodową nie może być więc uznany za prawowitego prezydenta swojego kraju.
Państwowy Instytut Badawczy w ostatnich dniach przeprowadził analizę sieciowego trendu, który z początkiem stycznia, w mniej niż dwa tygodnie, przeszedł drogę od internetowego mema, po marketingową modę przedsiębiorstw szeregu branż. Naukowcy w bezpośredniej bliskości gabinetu Rady Ministrów przyglądają się polskiej sieci, w gotowości przed majowymi wyborami prezydenckimi walidując źródło na Kremlu.
W wyścigu o fotel prezydencki może wziąć udział nieoczekiwany kandydat. Kontrowersyjny dziennikarz, który zyskał rozpoznawalność dzięki Kanałowi Sportowemu, a później rozpoczął własny projekt na platformie YouTube o nazwie Kanał Zero, ogłosił właśnie, że zamierza kandydować w nadchodzących wyborach. Poinformował o przyczynach swojej decyzji.
Pierwsza tura wyborów prezydenckich zostanie przeprowadzona 18 maja br. Dla wielu jest to okazja, by powrócić do dyskusji dot. cyfryzacji procedur wyborczych. My dowiedzieliśmy się, co o wyborach internetowych mówi się państwie, w którym przeprowadzane są od lat. Z BiznesINFO swoimi spostrzeżeniami podzieliły się też osoby zdolne dostrzegać płynące z e-wyborów ryzyko.
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia ogłosił, że przygotuje projekt ustawy, która utrudni ewentualne wyjście Polski z Unii Europejskiej. Zdaniem Hołowni obecne przepisy pozwalają na rozpoczęcie procedury Polexitu większością głosów w Sejmie, co uznał za zbyt niską barierę dla decyzji o tak wielkim znaczeniu.