Zaskakujące doniesienia Onetu dotyczące rzekomej działalności Karola Nawrockiego sprzed lat wywołały ogólnokrajową burzę. Kandydat na prezydenta ostro zareagował na publikację i zapowiada dwa pozwy. Nie zdecydował się jednak na krok stosowany powszechnie przez polityków przed wyborami.
Jak można było się spodziewać, pierwsza tura wyborów prezydenckich nie wyłoniła zwycięzcy. Żaden z 13 kandydatów, którzy wzięli udział w wyścigu o najważniejszy urząd w państwie, nie zdobył wymaganego 50-procentowego poparcia. 1 czerwca Polacy znów pójdą do urn, przedtem jednak trzeba zwrócić uwagę na jeden ważny szczegół — bez niego nie będzie można zagłosować.
Druga tura wyborów już w niedzielę 1 czerwca. Do tej pory poznaliśmy stosunek pozostałych w walce o prezydenturę kandydatów do tzw. deklaracji toruńskiej, ośmiu postulatów Sławomira Mentzena. Swoją własną deklarację przedstawił tuż po wyborach Grzegorz Braun. Dla Karola Nawrockiego prowokacje dokonywane przez lidera Konfederacji Korony Polskiej nie zdyskwalifikowały go jako człowieka, o której elektorat warto zabiegać.
Rozpoczyna się ostatni tydzień kampanii wyborczej. Kilka następnych dni zdecyduje o tym, kto zostanie prezydentem Polski: Karol Nawrocki czy Rafał Trzaskowski. Dotychczasowe sondaże pokazywały, że różnica poparcia między nimi zaczyna się równoważyć. Ostatnie badanie pokazuje, że szala nieznacznie przechyliła się na korzyść jednego z nich. W tej sytuacji naprawdę liczy się każdy głos.
Zniesienie limitów NFZ dla szpitali, likwidacja podatku Belki, 0% VAT na zbiorkom, 600 zł dopłat do wynajmu dla młodych – to tylko wybrane ze "100 konkretów" obietnice, których rząd Donalda Tuska nigdy nie spełnił. Strona przestała być już nawet zaktualizowana. A jednak to niespełnione obietnice i zapowiedź poprawy były w centrum dzisiejszej przemowy Donalda Tuska podczas marszu poparcia dla Rafała Trzaskowskiego. Przemawiając do tłumu w Warszawie, premier przeprosił.
Dynamika wydarzeń w kampanii wyborczej w ciągu ostatnich 2 tygodni sprawia, że afera mieszkaniowa, która miała pogrzebać szansę Karola Nawrockiego na zwycięstwo, dziś zdaje się odległą przeszłością. Nie należy jednak zapominać, że sprawą zajmuje się prokuratura, ale też samorząd notarialny. Jego większego zaangażowania chciał zresztą dzisiejszy minister sprawiedliwości i właśnie zapadły w tej sprawie konkretne decyzje.
W dzisiejszej telewizyjnej konfrontacji Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego po raz pierwszy mieliśmy do czynienia z formatem, który rzeczywiście można porównać klasyczną debatą, jaką w latach 60. wprowadzili do kultury politycznej Zachodu Kennedy i Nixon. Ze wszystkimi mankamentami, przeniesieniem dyskursu na płaszczyznę emocji i naciskiem na bon moty, a nie przygotowanie merytoryczne. Spostrzeżeń można poczynić wiele, jednak jedno przebija się szczególnie.
W najważniejszej debacie prezydenckiej w tym roku mierzą się kandydaci reprezentujący dwie najważniejsze partie w Polsce. To może być kluczowe spotkanie nie tylko dla startujących w wyścigu o fotel prezydencki, ale również dla wyborców, którzy jeszcze nie podjęli decyzji, na kogo oddadzą swój głos. Podczas starcia Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego padło wiele wzajemnych zarzutów i wielkich deklaracji.
Rafał Trzaskowski i Karl Nawrocki po raz ostatni mierzą się w telewizyjnej debacie, która może zaważyć na wyniku drugiej tury wyborów. Dla dużej części wyborców, którzy wcześniej popierali innych kandydatów, to może być decydujący moment, który wpłynie na decyzję, której dokonają 1 czerwca.
Śledztwo fact-checkingowego think tanku Demagog wskazuje, że w bieżącej kampanii prezydenckiej do czynienia mamy z bezprecedensową zewnętrzną ingerencją. Wnioski są zatrważające – polskie państwo, nastawiając się przede wszystkim na walkę z rosyjską dezinformacją, zostało złapane z opuszczoną gardą. Ingerencja przyszła bowiem z Zachodu i wspierała nie prorosyjskich radykałów, lecz kandydata partii rządzącej Rafała Trzaskowskiego.
Już dzisiaj (23 maja) rozegra się najprawdopodobniej ostatnia debata prezydencka pomiędzy Karolem Nawrockim a Rafałem Trzaskowskim, kandydatami, którzy staną do walki o urząd prezydenta Polski w drugiej turze. Już wiadomo, że zasady panujące podczas spotkania polityków będą dosyć restrykcyjne i w pewnych obszarach odbiegają od tych przeprowadzonych dotychczas. Kto poprowadzi jedną z najważniejszych debat?
Doszło do pierwszego z dwóch planowanych spotkań Sławomira Mentzena z kandydatami na urząd prezydenta Polski. To ciekawy, bezprecedensowy moment kampanii, w którym to o względy przegranego muszą zabiegać zwycięzcy. Czego jednak nie robi się dla blisko 3 mln głosów, jakie Mentzen uzyskał w I turze. Wiemy już, jaką decyzję podjął popierany przez Prawo i Sprawiedliwość Karol Nawrocki ws. tzw. deklaracji Mentzena, która może znacząco wpłynąć na rozkład głosów 1 czerwca.
Piąta nota prezydencka, przy uwzględnieniu, że drugą, trzecią i czwartą zajmuje skrajna prawica, daje Adrianowi Zandbergowi kolejną szansę na wejście do rządu – grzmią kuluary przed ogłoszoną oficjalnie przez Donalda Tuska rekonstrukcją rządu. Partia Razem pozostaje socjologiczną zagadką, a jej współprzewodniczący zdaje się nie brać w politycznym rozdaniu niczego poniżej wszystkiego.
Jednym z głównych tematów kampanii wyborczej jest mieszkalnictwo i stało się tak nie ze względu na wątpliwe etycznie praktyki Karola Nawrockiego czy zaniedbania Rafała Trzaskowskiego, ale przede wszystkim dlatego, że jest to palący problem społeczny dotykający milionów Polaków. Na 12 dni przed II turą z rządu płyną sprzeczne informacje co do przyszłości programu dopłat do kredytów "Pierwsze klucze". Bez ogródek wypowiedział się w tej sprawie szef MRiT. Czy koniec dopłat do kredytów to "wprowadzanie opinii publicznej w błąd"?
Wyniki wyborów okazały się wielkim zaskoczeniem dla środowisk politycznych w Polsce, a zwłaszcza dla strony rządzącej. Można z całą pewnością powiedzieć, że w przeciągu najbliższych dni kandydaci na urząd prezydenta wytoczą najcięższe działa — wszystko po to, aby ten wyścig wygrać. Mogą temu posłużyć między innymi opinie innych polityków. Na temat Karola Nawrockiego wypowiedział się właśnie Aleksander Kwaśniewski, który sam kiedyś był głową państwa. Dosadnie powiedział, co myśli.
Jeśli ktoś z grona kandydatów na urząd prezydenta RP może uznać wyniki pierwszej tury wyborów za zadowalający, to może to być Sławomir Mentzen. Choć II tura okazała się nieosiągalna, to udało mu się uzyskać dobry wynik na miarę najlepszych odczytów sondażowych. Teraz kandydat Konfederacji ogłosił swoją decyzję ws. poparcia w II turze, a w zasadzie niespodziewanie zmienił swoją wcześniejszą deklarację
Wyniki I tury wyborów prezydenckich okazały się zaskoczeniem m.in. ze względu na niewielką różnicę głosów dzielącą Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego. Decydujące znaczenie może w takich okolicznościach odegrać ostatnia, bezpośrednia debata, do której mają stanąć kandydaci. Niestety, wygląda na to, że jakość procesu demokratycznego po raz kolejny wystawiona zostanie na szwank, a sama debata się nie odbędzie.
Pierwsza tura wyborów prezydenckich za nami. Teraz Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki - dwaj kandydaci, którzy uzyskali najwyższe wyniki, zmierzą się 1 czerwca w drugiej turze wyborów prezydenckich. Polacy, którzy ruszą tego dnia do urn, z niecierpliwością czekają na starcie obu kandydatów w debacie jeden na jednego. Kiedy odbędzie się debata prezydencka? TVP podała szczegóły.
Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE, org.: OSCE) wraz ze Zgromadzeniem Parlamentarnym Rady Europy (PACE) opublikowały stanowisko ws. wyborów prezydenckich w Polsce. Zewnętrzni obserwatorzy punktują proces, który trwa od lat i niebezpieczne, niezagospodarowane problemy, które, choć relatywnie nowe, wydają się stanowić coraz większe zagrożenie dla podtrzymania demokratycznego ładu. OBWE półoficjalnie ostrzega Polskę przed uznaniem wyników wyborów w II. turze.
Biura maklerskie spodziewają się zmniejszonego performance'u na krajowych akcjach w przeciągu najbliższych dwóch tygodni, do czasu rozstrzygnięcia drugiej tury wyborów. Jednym z, na razie ostrożnie wygłaszanych, domysłów jest fakt, że odnotowana “większa nerwowość” na rynkach wynika z ponadprzeciętnie wysokiego wyniku prawicy i skrajnej prawicy. Główny amerykański rynek predykcyjny wycenia zwycięstwo Rafała Trzaskowskiego – obniżając jego notę względem ostatnich predykcji sprzed ogłoszenia wyników I tury.
Jak można było się spodziewać wybory, które odbyły się w niedzielę 18 maja, nie wyłoniły ostatecznie zwycięzcy. Najbliższe dwa tygodnie będą dla kandydatów, którzy zdobyli największe poparcia czasem najcięższej pracy. Rafał Trzaskowski nie musi się martwić o kilka miejsc w Polsce — tam jego przewaga nad głównym konkurentem była największa.
Znamy już wyniki sondażu exit poll pierwszej tury wyborów prezydenckich. Teraz jedenastu kandydatów może udać się na odpoczynek po zakończonej kampanii, a Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki będą walczyć dalej. Już w ich pierwszych przemówieniach po ogłoszeniu wyników wskazali, od kogo chcą przejąć wyborców. Czy uda im się przekonać do siebie elektorat konkurencji?
Lewica w wyborach prezydenckich miała aż trzech kandydatów: Magdalenę Biejat (Nowa Lewica), Adriana Zandberga (Partia Razem) i Joannę Senyszyn (była członkini SLD). Dwoje pierwszych z tej listy w ostatnich przedwyborczych dniach notowało wyraźne wzrosty poparcia, które ostatecznie przełożą się na sprawczość lewicy w nowym politycznym rozdaniu. Ile w wyborach prezydenckich zgarnęła lewica? Jaki wynik dowiozła Magdalena Biejat, Joanna Senyszyn i Adrian Zandberg?
Głosowanie w pierwszej turze wyborów prezydenckich dobiegło końca. O godz. 21 lokale wyborcze zostały zamknięte. Znamy już pierwsze wyniki exit poll, czyli sondażowe wyniki oszacowane na podstawie odpowiedzi głosujących po opuszczeniu lokali wyborczych.
Wyborczy Prezydenckie 2025: konferencja Państwowej Komisji Wyborczej (PKW) w niedzielę 18 maja o 18.30. Jaka frekwencja w wyborach prezydenckich 2025? Sylwester Marciniak, przewodniczący PKW, podczas drugiej dziś konferencji prasowej, przedstawił dane dot. frekwencji w wyborach prezydenckich do godziny 17.00. Już po podsumowaniu stanu na godzinę 12.00 jasne było, że sporo brakuje do wyników z 2015 r. Jak jest teraz? Ile osób poszło do wyborów? Jaka frekwencja w 2025? Publikujemy najnowsze dane PKW.
W całej Polsce punktualnie o 7:00 rozpoczęło się głosowanie w wyborach prezydenckich. Obywatele naszego kraju od rana udają się do urn, by wybrać głowę państwa. Do której będą otwarte lokale wyborcze 18 maja? Okazuje się, że w niektórych przypadkach mogą zostać wprowadzone specjalne procedury, przez co godziny głosowania zostaną wydłużone. Wyjaśniamy szczegóły.
Kierowcy mają powody do zadowolenia — na stacjach benzynowych wita ich widok cen paliwa, jakich nie było od 2022 roku. Chociaż jest to pozytywne zjawisko, budzi zastanowienie i zdumienie, szczególnie w kontekście nadchodzących wyborów prezydenckich. Sceptycy komentują, że za zniżkami stoi kampania polityczna.
Sławomir Mentzen, kandydat na prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej po raz kolejny wzburzył środowisko polityczne. Wrzucił do sieci krótkie nagranie, w którym to bez ogródek wyjawił, czego w ostatnim czasie miała dopuścić się Platforma Obywatelska. Partia natychmiast zareagowała.