Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Ile zarabia się w komisji wyborczej? Ostatni moment, żeby się zgłosić
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 03.03.2024 21:17

Ile zarabia się w komisji wyborczej? Ostatni moment, żeby się zgłosić

urna na głosy pieniądze
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER, Iberion

Już za około miesiąc Polki i Polacy pójdą do urn, by wybrać władze samorządowe. Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie odpowiadające za przygotowanie wyborów i czuwające nad ich przebiegiem komisje. Nabór do tych arcyważnych zespołów kończy się lada dzień, a dokładniej w piątek 8 marca. Chętni powinni się więc spieszyć, a z pewnością nie pożałują. Na członków czekają bowiem wysokie diety, wynoszące nawet 1500 zł.

Wybory samorządowe już za miesiąc

O tym, że wybory samorządowe w Polsce odbędą się 7 kwietnia (I tura) oraz 21 kwietnia (II tura) wiemy już od kilku tygodni, ale tak naprawdę przygotowania do nich nie ruszyły jeszcze z pełną mocą. Niektóre partie wciąż zastanawiają się nad ostatecznym ogłoszeniem kandydatów i skompletowaniem list, ale lada dzień kończy się czas na podjęcie innej, istotnej decyzji, a mianowicie tego, czy chcemy zasiąść w komisji wyborczej.

Pomysł wydaje się być nie tylko ciekawy, wszak to zawsze nowe, interesujące doświadczenie, ale także, a może i przede wszystkim, bardzo opłacalny. Osoby zasiadające w takich komisjach obarczone są sporą odpowiedzialnością, ale otrzymują za to odpowiednie wynagrodzenie. Wysokości diet dla poszczególnych, odpowiedzialnych za prawidłowy przebieg wyborów i ich organizację członków, określa nawet specjalna uchwała Państwowej Komisji Wyborczej. Ile więc można zarobić?

Biedronka oszalała. Tak tanio jeszcze nie było

Tyle mogą zarobić członkowie komisji wyborczych

Poczynając od stanowiska przewodniczącego obwodowej komisji wyborczej, ten za pracę podczas tylko I tury wyborów samorządowych może zarobić 900 zł tytułem diety. Jego zastępca otrzymuje niewiele mniej, bo 800 zł. Członkowie komisji mogą zaś liczyć na dietę w wysokości 700 zł.

Jeśli osoby te zdecydują się na pracę podczas II tury wyborów, kwoty zryczałtowanych diet zmniejszane są o połowę, co oznacza zarobek wynoszący odpowiednio 450, 400 i 350 zł.

ZOBACZ: Ci seniorzy mogą nie dostać emerytury. ZUS obcina świadczenia

Jeszcze wyższy zysk z pracy przy organizacji wyborów mogą mieć członkowie terytorialnych komisji wyborczych. Przewodniczący takowej dostaje 1500 zł, jego zastępca 1400 zł, a szeregowi członkowie - 1300 zł. W przypadku II tury kwoty analogicznie ulegają zmniejszeniu o połowę.

Kto może zasiadać w komisji wyborczej?

Na tym nie koniec benefitów, bowiem wszystkie osoby pracujące w komisjach mają prawo do otrzymania zwrotu kosztów przejazdu lub dojazdu publicznymi środkami transportu, a w uzasadnionych sytuacjach również na zwrot kosztów podróży własnym pojazdem.

Nie każdy może jednak zostać kandydatem do składu komisji. Musi to być osoba: posiadająca prawo wybierania, tzn. będąca obywatelem polskim, pełnoletnia w dniu zgłoszenia, niepozbawiona praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu, niepozbawiona praw wyborczych orzeczeniem Trybunału Stanu, nieubezwłasnowolniona prawomocnym orzeczeniem sądu i zgłoszona do komisji na obszarze województwa, które zamieszkuje.

Źródło: Interia