Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Premier Morawiecki już potwierdził. Taki będzie następny krok PiSu po wyborach
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 16.10.2023 10:35

Premier Morawiecki już potwierdził. Taki będzie następny krok PiSu po wyborach

Mateusz Morawiecki
East News

Podczas gdy obwodowe komisje wyborcze liczą głosy wyborców, partie szykują już plany na najbliższe tygodnie. Swoje zamiary ma także zwycięskie Prawo i Sprawiedliwość. Premier Mateusz Morawiecki ujawnił, co zamierzają zrobić zwycięzcy wyborów parlamentarnych.

Wyniki late poll wyborów parlamentarnych

W poniedziałek rano opublikowane zostały wyniki sondażowe late poll wyborów parlamentarnych. Prawo i Sprawiedliwość po raz trzeci z rzędu uzyskało najwyższy wynik - 36,6 proc. głosów miało zostać oddanych na dotychczasową partię rządzącą.

Na dalszych miejscach uplasowała się opozycja. 31 proc. głosów miała zdobyć Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga - 13,5 proc., Lewica - 8,6 proc. głosów, zaś na Konfederację swój głos oddało 6,4 proc. wyborców.

Morawiecki zdradza zamiary

Wyniki sondażowe rozpoczęły gorączkowe kreślenie planów na najbliższe tygodnie. Zarówno Prawo i Sprawiedliwość, jak i partie opozycyjne, zamierzają sformować swoje rządy, kierując się wynikami sondażowymi i cząstkowymi PKW.

Z informacji Interii wynika, że pierwszy krok Prawa i Sprawiedliwości po opublikowaniu ostatecznych wyników wyborów jest już znany. Wskazał na to premier Mateusz Morawiecki w cytowanej przez portal wypowiedzi dla Polsat News.

Pierwszy krok PiS po wyborach

Premier ujawnił, że po opublikowaniu oficjalnych wyników PiS będzie próbował utworzyć rząd, ponieważ wygrał wybory - a zgodnie z tradycją, to właśnie zwycięskiej partii prezydent powierzy misję tworzenia Rady Ministrów. Co jednak najważniejsze, dotychczasowa partia rządząca jest gotowa rozmawiać z każdą partią polityczną.

Z wypowiedzi premiera cytowanej przez Interię wynika, że pierwszym krokiem Prawa i Sprawiedliwości po wyborach będzie zbudowanie większości parlamentarnej. Decyzję o tym, kto będzie kierował przyszłym rządem, podejmie Komitet Polityczny PiS.