Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Donald Tusk ujawnił, kiedy odbędą się wybory w 2024 roku. Padły aż dwie daty
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 03.01.2024 22:51

Donald Tusk ujawnił, kiedy odbędą się wybory w 2024 roku. Padły aż dwie daty

Donald Tusk
Piotr Molecki/East News

Chociaż wydaje się, że wybory dopiero co za nami, w 2024 roku czekają nas kolejne. Znamy najbardziej prawdopodobne terminy. Oba w pierwszej połowie roku.

W 2024 znów spotkamy się przy urnach wyborczych. Dwa razy

Jeśli ktoś nie jest fanem spełniania swojego ,,obywatelskiego obowiązku”, niestety, w tym roku od niego nie odpocznie. Mimo że doskonale pamiętamy jeszcze październikowe wybory, już za kilka miesięcy Polacy znów spotkają się przy urnach wyborczych. Za pierwszym razem podczas wyborów samorządowych, za drugim: do Parlamentu Europejskiego.

Wypłacają 550 złotych niezależnie od wieku. Decyzja zapada w ciągu zaledwie 30 dni

,,7 kwietnia wydaje się najbardziej prawdopodobny”

Tak kwestię wyborów samorządowych skomentował premier Donald Tusk. Zgodnie z Kodeksem Wyborczym wybory te muszą odbyć się nie wcześniej niż 31 marca, ale nie później niż 23 kwietnia. Kolejnym istotnym szczegółem przy ustalaniu daty będą również zbliżające się święta wielkanocne. W trakcie długiego weekendu frekwencja może być niższa, dlatego ważne jest, by ten termin ominąć.

Znamy datę czerwonych wyborów

Wybory do Parlamentu Europejskiego mają odbyć się na początku czerwca, między 6 a 9 dniem miesiąca. Dokładny termin zostanie ustalony samodzielnie przez każde państwo członkowskie. Chociaż w Polsce, tak jak w przypadku wyborów samorządowych, nie ogłoszono jeszcze, kiedy dokładnie odbędą się wybory, data nie pozostaje tajemnicą.
Zgodnie z prawem Unii Europejskiej, głosowanie musi zostać zorganizowane raz na pięć lat, od czwartku do niedzieli. Równocześnie jednak polski kodeks wyborczy mówi, że muszą one odbyć się w dniu ustawowo wolnym od pracy, a zatem w niedzielę. Na te wybory pójdziemy więc 9 czerwca.

źródło: money.pl