Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Chcą podnieść kwotę wolną od podatku do 60 tys. zł. Kto najbardziej na tym zyska?
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 27.10.2023 19:53

Chcą podnieść kwotę wolną od podatku do 60 tys. zł. Kto najbardziej na tym zyska?

pieniadze-gotowka-kalendarz
Biznesinfo

Od stycznia zeszłego roku kwota wolna od podatku wynosi nie 8, a 30 tys. zł rocznie. W efekcie ktoś, kto osiąga miesięczny dochód w wys. do 2,5 tys. zł brutto, nie musi płacić podatku dochodowego. Wśród licznych obietnic wyborczych pojawiła się propozycja podwyższenia kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł. Dziennik Gazeta Prawna wyjaśnia, kto najwięcej zyska, jeśli ten scenariusz faktycznie wejdzie w życie.

Propozycja podniesienia kwoty wolnej od podatku – szczegóły

W niedawnych wyborach parlamentarnych najwięcej głosów uzyskała Zjednoczona Prawica, ale Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica przekonują, że to one, razem wzięte, mają więcej mandatów i będą tworzyły przyszły rząd. Na razie nie wiadomo, komu prezydent Andrzej Duda powierzy tę misję. Jeśli spełni się scenariusz, w którym władzę przejmują aktualne partie opozycyjne, to Polacy mogą spodziewać się zmian podatkowych.

Jedną z nich jest podniesienie kwoty wolnej od podatku z 30 do 60 tys. zł. Poza tym KO obiecała zniesienie opodatkowania dla osób zarabiających do 6 tys. zł brutto oraz emerytów pobierających świadczenie w wys. do 5 tys. zł brutto. To samo miałoby dotyczyć pracowników zarabiających minimalną krajową.

Czy branżę funeralną czeka "przewrót kopernikański"? W planach baza danych o grobach i wiele więcej Kolejne miasto w Polsce wprowadza podatek od balkonu. Nawet 180 zł rocznie

Kwota wolna od podatku. Kto mógłby najwięcej zyskać?

DGP informuje, że największe korzyści miałyby osoby zarabiające mniej niż 6 tys. zł brutto miesięcznie. W ciągu roku, dzięki podniesieniu kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł, mogłyby zaoszczędzić nawet 3,6 tys. zł więcej niż teraz. Co więcej, również przekroczenie 6080 zł brutto miesięcznie nie spowodowałoby naliczenia się podatku, ale korzyść w wys. 3,6 tys. zł – efekt podwyższenia kwoty wolnej o 30 tys. zł w górę oraz stawki 12 proc. PIT.

Kwota wolna od podatku. Korzystny wpływ na świadczenia dla seniorów

Koalicja Obywatelska zapowiedziała zwolnienie od podatku dla wszystkich seniorów, którzy otrzymują emerytury w wys. do 5 tys. zł brutto.

Podniesienie kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł to konkret, który przeprowadzimy w ciągu pierwszych 100 dni; oznacza to, że każdy emeryt z emeryturą do 5 tys. zł nie będzie już płacił podatku dochodowego – mówił Donald Tusk podczas konwencji KO.

O tym, kto i kiedy zacznie realizować swoje wyborcze obietnice, przekonamy się już niebawem.

źródło: DGP