Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Co musi zawierać karta do głosowania? Jak znaleźć swój lokal wyborczy? Do której godziny potrwa głosowanie?
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 15.10.2023 15:20

Co musi zawierać karta do głosowania? Jak znaleźć swój lokal wyborczy? Do której godziny potrwa głosowanie?

None
fot. Państwowa Komisja Wyborcza

Trwają wybory do sejmu i senatu, o których nie bez powodu mówi się, że są najważniejszymi wyborami od 1989 roku. Równolegle do nich przeprowadzane jest referendum, w którym wyborcy mogą wypowiedzieć się w takich kwestiach jak migracja, wiek emerytalny czy prywatyzacja spółek skarbu państwa. Co należy wiedzieć w dzień wyborczy? Podsumujmy najważniejsze informacje.

Co musi zawierać karta do głosowania do Sejmu i Senatu?

W tych wyborach wskazujemy kandydatów do sejmu, senatu oraz odpowiadamy na pytania referendalne. Przekłada się to bezpośrednio na liczbę kart do głosowania, jakie otrzymamy po potwierdzeniu tożsamości przed komisją wyborczą. Karty będą zatem trzy – jedna z nich pozwoli na oddanie głosu na kandydata na posła do sejmu, druga na senatora, zaś trzecia będzie kartą referendalną.

Karta do głosowania, mimo tego, że list jest wiele, mieści się na jednym arkuszu. Na karcie musi znaleźć się informacja o okręgu wyborczym (lewy górny róg), poszczególne listy, informacja o tym, jak głosować oraz dwie pieczęci (na dole arkusza). Pierwsza z nich należy do Okręgowej Komisji Wyborczej, druga zaś do Obwodowej Komisji Wyborczej. Podobnie jest z kartą do głosowania w wyborach do Senatu z tą różnicą, rzecz nie ma tam już list poszczególnych partii, lecz pojedynczy kandydaci na senatorów.

Tłumy Polaków chcą głosować za granicą. Zdjęcia spod lokali wyborczych zalewają sieć

Co musi zawierać karta do głosowania w referendum?

Inaczej prezentuje się karta referendalna. Na niej widnieją cztery pytania, a pod każdym z nich znajdują się pola wyboru pozwalające na zakreślenie odpowiedzi. Poniżej pytań znajduje się informacja o tym, jak głosować, zaś pod nią pieczęcie. Należy zwrócić uwagę, że w odróżnieniu od kart pozwalających głosować na kandydatów na posłów i senatorów pieczęci na karcie referendalnej będą inne – jedna z nich to nadal pieczęć obwodowej komisji wyborczej, jednak druga pieczęć należeć będzie do Państwowej Komisji Wyborczej.

Warto zaznaczyć, że głosowanie w wyborach do sejmu i senatu nie jest nierozerwalnie związane z głosowaniem w referendum. Nic nie stoi na przeszkodzie, by odmówić przyjmowania kart referendalnych i zagłosować tylko na kandydata na posła i senatora. Wówczas członek komisji zaznaczy odmowę przyjęcia karty referendalnej w swojej dokumentacji, tak aby po zakończeniu prac komisji móc wyjaśnić, skąd się wzięła pozostała karta.

Jak znaleźć swój lokal wyborczy?

Aby oddać ważny głos, należy to oczywiście zrobić w odpowiednim miejscu. Każdy wyborca jest przyporządkowany konkretnej komisji. Domyślnie odbywa się to na podstawie adresu zameldowania, niemniej swoją komisję można było zmienić. Przynależność do danej komisji można sprawdzić na stronie mobywatel.gov.pl/twoje-dane/crw. Tam, po uwierzytelnieniu Profilem Zaufanym, aplikacją mObywatel (kod QR), e-dowodem lub danymi z banku, można pozyskać informacje o obwodowej komisji wyborczej.

Oprócz strony swoje dane z Centralnego Rejestru Wyborców można także sprawdzić w aplikacji mobilnej mObywatel dostępnej na smartfony z Androidem i iOS-em. Wystarczy zalogować się do aplikacji i wybrać pozycję „Wybory”, następnie „Wybory do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej”. Miejsce do głosowania w referendum jest takie samo, jak w wyborach do Sejmu i Senatu. 

Do której godziny potrwa głosowanie?

Komisje wyborcze będą przyjmować głosy do godziny 21:00 15 października 2023 roku. Co ważne, w przypadku, gdy przed lokalami będą jeszcze oczekiwać wyborcy, głosy będą przyjmowane także po godzinie 21:00. Wyjątek mogą także stanowić sytuacje, w których praca komisji zostanie zakłócona – wówczas może (choć nie musi) zapaść decyzja, by wydłużyć czas przyjmowania głosów.