Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Wybory parlamentarne 2023. Państwowa Komisja Wyborcza informuje o przebiegu wyborów
Paula Drechsler
Paula Drechsler 15.10.2023 11:23

Wybory parlamentarne 2023. Państwowa Komisja Wyborcza informuje o przebiegu wyborów

lokal wyborczy
East News

Trwają wybory 2023. Państwowa Komisja Wyborcza zapowiedziała na ten dzień cztery konferencje prasowe. Pierwsza odbyła się o godzinie 10.00, a kolejne zapowiedziano na 13.30, 18.30 i 22.00. PKW w trakcie konferencji podaje informacje o frekwencji wyborczej oraz ewentualnych incydentach.

Wybory 2023. Pierwsza konferencja PKW za nami

W Polsce trwają wybory parlamentarne, podczas których wybieramy posłów i senatorów. Lokale wyborcze otwarte są od godziny 7.00 i wiele osób w kraju jak i za jego granicami zdecydowało się oddać już swój głos. Niedawno zakończyła się również pierwsza z planowanych na dziś konferencji, zorganizowana przez Państwową Komisję Wyborczą, której przewodniczącym jest Sylwester Marciniak. 

PKW poinformowała między innymi o tym, że w związku z wyborami, na godzinę 6 rano w niedzielę odnotowano trzy przestępstwa. W całej Polsce stwierdzono także 144 zdarzenia dotyczące różnych wykroczeń związanych z aktualnie trwającym wydarzeniem. Odnotowano także przypadki agitacji.

Tłumy Polaków chcą głosować za granicą. Zdjęcia spod lokali wyborczych zalewają sieć

Frekwencja wyborcza 2023 na razie nieznana. Odnotowano przypadki łamania ciszy wyborczej

Jeśli chodzi o przestępstwa, jedno dotyczyło groźby karalnej, inne zakłócenia przebiegu wyborów, a kolejne nieuprawnionego podłączenia się do sieci teleinformatycznej. Nie odnotowano jednak żadnych przestępstw z kodeksu wyborczego, ani z ustawy o referendum. Gdy chodzi o wykroczenia, Wojciech Sych, zastępca szefa PKW, powiedział, że stwierdzono 13 przypadków usuwania i uszkadzania ogłoszeń oraz jeden przypadek nieobyczajnego napisu. Ponadto cztery przypadki umieszczania plakatów i 29 przypadków prowadzenia agitacji w czasie ciszy wyborczej. 

- Łącznie odnotowano, gdy chodzi o wykroczenia, 144 przypadki - powiedział Wojciech Sych, zastępca szefa PKW.

PKW poinformowała także, że na tę chwilę nie jest jeszcze w posiadaniu informacji na temat frekwencji. Te dane zostaną udostępnione nieco później w ciągu dnia, najpierw cząstkowe, a pod koniec dnia również ogólne szacunki, jak i oficjalne informacje. Przewodniczący udzielił ponadto obszernego komentarza na temat obecnej sytuacji przy urnach. Według Komisji nie obyło się bez kilku incydentów.

Brak prądu, błędne spisy wyborców

Na ten moment mowa jednak wyłącznie o drobnych zajściach.

- Mamy piękny dzień - igrzyska demokracji. Lokale wyborcze otworzyły się o godzinie 7 i zostaną zamknięte o godzinie 21. Jak na razie wybory przebiegają spokojnie, głosowanie odbywa się bez znaczących problemów i incydentów. Jedynie otrzymaliśmy informację z Legnicy, że w jednej z obwodowych komisji wyborczych w lokalu brakowało prądu, ale ta awaria została już usunięta. Ponadto w Słupsku w jednej z obwodowych komisji wyborczych zostały wydrukowane błędne spisy wyborców, gdyż znajdowały się na nich nazwiska wyborców z innego obwodu, ale urząd wydrukował już poprawne spisy i niezwłocznie dostarczył do komisji. Również w tym okręgu w jednej z miejscowości - w tym i w lokalu komisji wyborczej - brakowało energii elektrycznej, ale awaria ta także została już usunięta - powiedział przewodniczący Sylwester Marciniak.

Do głosowania w wyborach uprawnionych jest tym razem 29 mln 91 tys. 533 wyborców. Wybory odbywają się w 31 497 obwodach głosowania.