Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Gigantyczne zmiany dla emerytów i przedsiębiorców. Tusk przedstawił 100 konkretów KO
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 09.09.2023 15:32

Gigantyczne zmiany dla emerytów i przedsiębiorców. Tusk przedstawił 100 konkretów KO

Donald Tusk
Wojciech Olkusnik/East News

W sobotę 9 września w Tarnowie miała miejsce Konwencja Koalicji Obywatelskiej - “100 konkretów na 100 dni”. Donald Tusk przedstawił program wyborczy, w którym nie zabrakło zapowiedzi wsparcia dla seniorów i przedsiębiorców.

Propozycje KO dotyczące wsparcia emerytów

"Polki i Polacy, czy to są Chęciny, czy Żabno czy Czyżów, wszędzie tam mają bardzo podobne i bardzo konkretne marzenia. (…) Te 100 konkretów na 100 dni po wygranych wyborach, to są ich pragnienia, ich nadzieje, ich postulaty” - powiedział Donald Tusk rozpoczynając przemówienie na konwencji KO.

„Te 100 dni, te 100 konkretów doprowadzą do tego, że ludzie będą mieli więcej w kieszeni, będzie taniej w polskich sklepach i będzie lepiej w każdym polskim domu” - powiedział Tusk. Lider największej partii opozycyjnej zapowiedział wsparcie dla seniorów.

„W Polsce każda emerytka, każdy emeryt, który ma emeryturę do 5 tys. zł, nie będzie płacić podatku dochodowego. A ci, którzy mają wyższą emeryturę, zapłacą ten podatek, ale w o wiele niższej skali” - powiedział Donald Tusk.

Propozycje KO składają się w spójną całość. Widoczna jest tutaj myśl dotycząca naprawy państwa po 8 latach rządów obecnej władzy. KO przygotowała rozwiązania dla różnych grup społecznych, jednak widać, że wiele skierowanych jest emerytów – wyższa kwota wolna, druga waloryzacja, czy też dodatek wdowi to pomysły, które mogą znacząco poprawić sytuację emerytów - wyjaśnia dr Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego w komentarzu udzielonym redakcji Biznesinfo.

Koniec z fałszywymi nagraniami polityków tworzonymi przez SI. Google chce uzdrowić kampanię

Wsparcie osób prowadzących działalność gospodarczą

Donald Tusk podczas swojego wystąpienia mówił również o wsparciu drobnych przedsiębiorców i samozatrudnionych. - W ciągu pierwszych 100 dni wprowadzimy przepisy, które dadzą tak upragnione prawo do urlopu dla drobnego przedsiębiorcy czy samozatrudnionego. Kto prowadzi drobną firmą też ma prawo do kilku tygodni wypoczynku - powiedział szef PO.

To rewolucyjne rozwiązanie pozwala na zrównanie praw osób pracujących z prowadzącymi działalność gospodarczą. Jest to realne docenienie roli przedsiębiorczości w społeczeństwie oraz umożliwienie przedsiębiorcom skorzystania z podobnych uprawnień jak mają pracownicy - mówi nam dr Antoni Kolek.

KO walczy o głosy przedsiębiorców

Donald Tusk zapowiedział też wprowadzenie podatku kasowego. - Zapłacicie podatek dopiero wtedy, kiedy faktura będzie zapłacona - wyjaśnił. Czy to może zadowolić obecne w Polsce firmy? 

To z kolei konkret, na który firmy czekają od lat. Dotychczas wprowadzano rozwiązania takie jak „ulga na złe długi” jednak procedury były skomplikowane oraz nie rozwiązywało to kompleksowo problemu. Postulat KO zmienia tę sytuację i pokazuje inną filozofię państwa w relacjach z przedsiębiorcami - wyjaśnia dr Antoni Kolek.