Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Rewolucyjne zmiany w składce zdrowotnej? Konkretna propozycja nowego rządu
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 05.11.2023 16:17

Rewolucyjne zmiany w składce zdrowotnej? Konkretna propozycja nowego rządu

Pieniądze, banknoty 100 zł, koperta od ZUS-u
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Choć wybory parlamentarne odbyły się niemal trzy tygodnie temu, nadal nie wiemy, komu zostanie powierzona misja utworzenia nowego rządu. Mogą to być partie opozycyjne - Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Nowa Lewica, którym udało się zdobyć łącznie 248 mandatów. Z drugiej jednak strony może to być Prawo i Sprawiedliwość, które zdobyło 194 mandaty. Szymon Hołownia, jeden z liderów Trzeciej Drogi podkreślił, że do umowy koalicyjnej zostanie wpisany postulat, dzięki któremu polscy przedsiębiorcy zaoszczędzą sporo pieniędzy.

Szymon Hołownia zapowiada rewolucyjne zmiany w składce zdrowotnej

Od czasu ogłoszenia wyników wyborów parlamentarnych aktualna opozycja pracuje nad umową koalicyjną, w której określi warunki współpracy na najbliższe lata. Szymon Hołownia, szef Polski 2050, w trakcie kampanii wyborczej wielokrotnie podkreślał, że konieczne jest naprawienie i uproszczenie polskiego systemu podatkowego. Serwis money.pl podaje, że potencjalny kandydat na Marszałka Sejmu niedawno złożył interesującą deklarację. Hołownia zapowiedział, że regulacje zakładające zmiany w składce zdrowotnej, która jego zdaniem "zabija przedsiębiorców”, znajdą się w umowie koalicyjnej. Co to oznacza dla samych zainteresowanych?

Dodatkowe 4 tys. zł od ZUS. O tych świadczeniach mogłeś nie wiedzieć

Kontrowersje wokół zmian w składce zdrowotnej

Serwis money.pl podkreśla, iż to, że przepisy dotyczące składki zdrowotnej zostaną znowelizowane, nie ulega żadnej wątpliwości. Jednakże problematyczne może okazać się znalezienie rozwiązania, które odpowiadałoby każdemu z trzech opozycyjnych ugrupowań. KO z Donaldem Tuskiem na czele zapowiadała powrót do ryczałtowego systemu rozliczania składki zdrowotnej. Z pomysłem wprowadzenia zryczałtowanej składki zdrowotnej od przedsiębiorców nie zgadza się Magdalena Biejat, polityczka Lewicy. „Ja jestem przeciwko temu pomysłowi, bo on też zakłada, że wszyscy przedsiębiorcy są sobie równi” - powiedziała w wywiadzie z Wirtualną Polską. Natomiast Polska 2050 zapowiadała składkę “równą dla wszystkich”.

Czy dorosłe dziecko może domagać się od rodziców zwrotu pieniędzy z 500 plus? Prawo wskazuje jasno.

W grze duże pieniądze

Powołując się na wyliczenia FOR, money.pl podaje, że w wyniku wprowadzenia składki zdrowotnej od dochodu przedsiębiorcy w ubiegłym roku zapłacili o 6,8 mld zł więcej niż rok wcześniej. Jak podkreśla serwis, “to właśnie o tę kwotę toczy się teraz gra”.