BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Burmistrz usunął plakaty wyborcze PiS. "Przestańcie łamać Kodeks wyborczy"
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 15.09.2023 09:08

Burmistrz usunął plakaty wyborcze PiS. "Przestańcie łamać Kodeks wyborczy"

Wybory, plakaty, kampania, mężczyzna
Facebook, Michał Piszko Burmistrz Miasta Kłodzka

Wybory parlamentarne zbliżają się wielkimi krokami, a politycy walczą o głosy wyborców. Elementy kampanii wyborczej możemy dostrzec praktycznie na każdym kroku życia codziennego. Jak się okazuje, banery wyborcze kandydatów PiS zawisły na ogrodzeniu szkoły podstawowej w Kłodzku. Serwis wyborcza.pl informuje, że miały wisieć nielegalnie, dlatego burmistrz miasta postanowił własnoręcznie je usunąć. Całą sprawę opisał w filmiku, który udostępnił w mediach społecznościowych.

Burmistrz zdjął plakaty wyborcze PiS

Serwis wyborcza.pl podaje, że we wtorek 12 września burmistrz Kłodzka Michał Piszko usunął banery wyborcze kandydatów PiS, które znajdowały się m.in. na ogrodzeniu tamtejszej szkoły podstawowej. Do sieci wrzucił filmik, na którym widzimy jak burmistrz usuwa ze szkolnego ogrodzenia plakat Michała Dworczyka i Aleksandra Szweda z PiS.

Chiński koncern z branży motoryzacyjnej otworzył fabrykę w Polsce. To inwestycja za 80 mln euro

Burmistrz wziął sprawy w swoje ręce

„Panie ministrze Dworczyk i panie senatorze Szwed, mam prośbę, byście przestali łamać Kodeks wyborczy i art. 108” - zaapelował burmistrz. Samorządowiec przypomniał, że zgodnie z tym przepisem zabrania się agitacji wyborczej m.in. na terenie szkół. Michał Piszko usunął również plakaty wiszące na ogrodzeniu placu zabaw przy ul. Wyspiańskiego i barierce przy ul. Słowackiego.

"Przypominam, że materiałów wyborczych nie można wywieszać, gdzie się chce i jak się chce. Należy uzyskać zgodę właściciela danej nieruchomości (właściciel prywatny, gmina, itp.). Są także miejsca, w których nie można prowadzić agitacji" - napisał w mediach społecznościowych. Co więcej, zaprosił polityków po odbiór materiałów do swojego gabinetu dodając, że mogą to zrobić od poniedziałku do piątku, od godz. 9 do godz. 14.

Apel do wszystkich komitetów wyborczych

„Porozmawiamy również o art. 495 wspomnianej ustawy, a mianowicie o grzywnach, które nakłada się na komitety i pełnomocników wyborczych, którzy łamią Kodeks wyborczy” - podkreślił burmistrz. Zaapelował również do pozostałych komitetów wyborczych, by nie wieszali swoich banerów na infrastrukturze gminnej bez wcześniejszego uzyskania zgody.

Ważna informacja w sprawie 14. emerytur. Zdecydowało rządowe rozporządzenie.

Senator PiS mówi o niedopatrzeniu lub prowokacji

„Doszło do jakiegoś niedopatrzenia albo prowokacji. Zawsze reagujemy na sygnały, że gdzieś jest nasz baner, choć nie powinien” - powiedział senator Szwed w rozmowie z serwisem Kłodzko24.eu.