Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Premier już ogłosił. Płaca minimalna pójdzie w górę
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 14.09.2023 17:43

Premier już ogłosił. Płaca minimalna pójdzie w górę

Premier Mateusz Morawiecki
East News

Została podjęta decyzja dotycząca wysokości płacy minimalnej w przyszłym roku. Premier Mateusz Morawiecki poinformował o podjętej decyzji w czwartkowe popołudnie.

Jest decyzja o płacy minimalnej

Rząd podjął decyzję o przyszłorocznej płacy minimalnej dosłownie w ostatnim momencie. Jak podaje portal Gazeta.pl, termin na opublikowanie rozporządzenia upływał jutro.

Z dostępnych danych wynika, że nie ma różnic pomiędzy sierpniowymi zapowiedziami a treścią rozporządzenia. Związkowcy jednak mają już zgłaszać uwagi dotyczące nieprawidłowych wyliczeń podwyżek płacy minimalnej.

Znamy poziomy podwyżek

Kwoty zawarte w rozporządzeniu nie różnią się z ostatnim projektem. Według informacji Gazety.pl, płaca minimalna brutto w styczniu 2024 będzie wynosić 4242 zł. Z kolei w lipcu nastąpi wzrost do kwoty 4300 zł brutto.

Są również informacje dot. podwyżek stawki godzinowej. Od Nowego Roku wyniesie ona 27,70 zł brutto, zaś od lipca 2024 roku jej wysokość będzie wynosiła 28,10 zł brutto.

Związkowcy: podwyżki niewystarczające

Głos w sprawie podwyżek zabrało Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych. Zdaniem związkowców, kwoty zostały źle wyliczone, a sama pensja minimalna powinna być wyższa.

Jak wynika ze słów Norberta Kusiaka z OPZZ dla “Dziennika Gazety Prawnej” które cytuje Gazeta.pl, uwzględnienie wskaźnika powiązanego ze wzrostem PKB zależy od relacji płacy minimalnej do średniej pensji w roku. W 2023 pensja ta rosła dwukrotnie. Według OPZZ, w takiej sytuacji podwyżka płacy minimalnej powinna być wyższa o 53 zł.