Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Płaca

Płaca

Pieniądze na kalendarzu
10.02.2024 11:17 Płaca minimalna wzrośnie w 2024 roku. Kiedy podwyżki?

Rok 2024 będzie kolejnym z rzędu, w którym dojdzie do podwyżek płacy minimalnej. Po raz kolejny pracownicy otrzymają podwyżki dwa razy w roku. Jedna z nich już obowiązuje - kiedy jednak będzie miała miejsce kolejna z nich?

Pieniądze
05.02.2024 15:10 Kiedy nauczyciele dostaną podwyżki? Padł pierwszy termin

Obiecane przez rząd pieniądze na podwyżki nauczycieli znalazły się w budżecie, jednak same pensje w dalszym ciągu nie wzrosły. Pedagodzy oczekują wdrożenia podwyżek w życie, zaś resort edukacji deklaruje, że nie zapomniał o swoich postulatach. Kiedy konkretnie nauczyciele otrzymają obiecane podwyżki?

Pogrzeb
22.01.2024 08:58 Nie tylko zasiłek pogrzebowy. Komu należy się odprawa pośmiertna?

Pożegnanie najbliższej osoby wiąże się nie tylko z wypłatą zasiłku pogrzebowego. Rodzina zmarłego może bowiem otrzymać pieniądze od pracodawcy członka rodziny. Dzieje się tak jedynie po spełnieniu określonych warunków.

4-dniowy tydzień pracy?
18.01.2024 22:05 4-dniowy tydzień pracy. Testy właśnie ruszają

Pomysł 4-dniowego tygodnia pracy staje się coraz bardziej popularny. Decyzję dotyczącą testów podejmuje coraz więcej krajów. Co ciekawe, w tym gronie znalazł się również jeden z sąsiadów Polski.

Poczta Polska
08.01.2024 12:15 Kłopoty Poczty Polskiej. Pracownicy bez ogródek o pensjach, nie jest dobrze

Sytuacja w Poczcie Polskiej jest dramatyczna - tak twierdzą związkowcy. Stan przedsiębiorstwa ma być na tyle zły, że ostrzegają oni przed jego bankructwem. Dodatkowo, na jaw wyszły informacje dotyczące pensji pracowników zatrudnionych tamże.

Pieniądze na kalendarzu
06.01.2024 15:10 Pracujesz w nocy? Zarobisz więcej, znamy konkretne kwoty

Osoby pracujące na tzw. nocnych zmianach mogą się bardzo ucieszyć. Od początku roku mogą bowiem zarobić znacznie więcej, niż dotychczas. Jednocześnie nie będzie to jedyna taka sytuacja w 2024 roku.

Pieniądze na kalendarzu
23.12.2023 12:05 Od stycznia zmiany w pensjach. Za godzinę pracy muszą płacić przynajmniej tyle

Od 1 stycznia 2024 roku wzrośnie wysokość minimalnej stawki godzinowej. Wpłynie ona na kwoty, jakie otrzymują podmioty związane umowami zleceniami lub umowami o świadczenie usług. Nie jest to jednak jedyna podwyżka, jaka będzie miała miejsce.

Pieniądze w portfelu
21.12.2023 11:17 Duże zmiany w płacy minimalnej od 1 stycznia. Tyle na rękę będą dostawać pracownicy. Wiele osób się wścieknie

Podwyżka płacy minimalnej, do której dojdzie 1 stycznia 2024 roku, nie tylko podniesie pensje wielu Polaków zarabiających na tym samym poziomie. Efekty podniesienia minimalnej pensji będą bowiem widoczne daleko poza sferą płac.

Supermarket
19.12.2023 15:35 Będą kolejne podwyżki dla pracowników. Znana sieć potwierdza

Noworoczne podwyżki w Lidlu i Biedronce spowodowały, że inne sieci nie chciały pozostać w tyle za konkurencją. Według doniesień medialnych, kolejna sieć dyskontów podjęła decyzję o podwyższeniu płac swoich pracowników od 1 stycznia.

Adam Glapiński
17.12.2023 22:04 Ujawnił, ile zarabia Adam Glapiński. "65 pensji zamiast 12"

Trwający konflikt w Narodowym Banku Polskim mocno się zaognia. Paweł Mucha, członek zarządu NBP, opublikował dane dotyczące zarobków prezesa banku centralnego, Adama Glapińskiego. Ujawnione informacje zaczęli już komentować eksperci.

Zarobki w Biedronce
10.12.2023 12:06 Zarobki w znanych sieciach handlowych. Pensje w Biedronce zaskakują

Kwestia zarobków w dużych sieciach handlowych jest tematem generującym sporo dyskusji wśród Polaków. Kwoty, jakie można otrzymać w niektórych sieciach, budzą nie tylko zaskoczenie, ale również i krytykę. Mocno zaskakujące na tle konkurencji są pensje, jakie oferuje Biedronka.

Sklep Dino
19.11.2023 11:03 Wyszło na jaw, ile płacą pracownikom w Dino. Wiele osób mocno się zdziwi

Spośród sieci handlowych działających w Polsce Dino wyróżnia się także tym, że nie publikuje danych dotyczących zarobków swoich pracowników. Tym większym zaskoczeniem jest “przeciek”, który ma związek z ofertą pracy w tejże sieci - wielu będzie bardzo zaskoczonych.

Banknoty w portfelu
01.11.2023 11:26 1300 zł dla każdego. Decyzja już zapadła, nie będzie ograniczeń

Możliwość otrzymania pieniędzy bez względu na wykonywaną pracę brzmi bardzo nietypowo. Niektórzy mogą wręcz uznać to za żart. Tymczasem okazuje się, że taka możliwość faktycznie istnieje; co więcej, może być wprowadzona również w Polsce.

Pieniądze i kalendarz
25.10.2023 12:34 Powyborcze podwyżki. Kto otrzyma więcej jako pierwszy?

Ponad tydzień po wyborach nadal trwają dyskusje na temat podwyżek, które ma wprowadzić nowy rząd. Według obietnic wyborczych złożonych przez komitety, więcej pieniędzy miało otrzymać kilka grup pracowniczych. Która z nich dostanie podwyżki jako pierwsza?

Sad jabłkowy
24.10.2023 12:31 Sadownik szukał zbieraczy owoców. Ogłoszenie wywołało prawdziwą burzę

Podstawą znalezienia chętnych do pracy na wsi jest dobra oferta. Przekonał się o tym jeden z rolników, który zamieścił ogłoszenie w celu znalezienia osób do zrywania jabłek. Jednak takiej reakcji internautów raczej się nie spodziewał.

Premier Mateusz Morawiecki
14.09.2023 17:43 Premier już ogłosił. Płaca minimalna pójdzie w górę

Została podjęta decyzja dotycząca wysokości płacy minimalnej w przyszłym roku. Premier Mateusz Morawiecki poinformował o podjętej decyzji w czwartkowe popołudnie.

Obwodowa komisja wyborcza
17.08.2023 18:02 Praca w komisji wyborczej. Można nieźle dorobić, są warunki

Bardzo często w przestrzeni publicznej pojawiają się wątpliwości dotyczące prawidłowego liczenia głosów w komisjach wyborczych. Mało kto jednak wie, że można się zgłosić na ochotnika do pracy w obwodowej komisji wyborczej, aby pracować w trakcie wyborów - i przy tym nieźle dorobić.

Autobus w Sosnowcu
16.08.2023 16:21 Zarobki kontrolerów biletów w Polsce. Stawki w wielu miastach są zaskakująco wysokie

Podróżujący komunikacją miejską bardzo często narzekają na kontrole biletów. Sami kontrolerzy muszą niekiedy mierzyć się z agresywnymi pasażerami, którzy nie mają ochoty współpracować w przypadku braku biletu, co jest jednym z elementów czyniących ten zawód bardzo trudnym. Kusi on jednak zarobkami, które są dość spore.

Pieniądze w portfelu
20.07.2023 15:08 Średnie wynagrodzenia w górę. Wzrosły szybciej niż ceny

Pojawiły się dobre wieści w kontekście średniego wynagrodzenia. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, po raz pierwszy od dłuższego czasu wzrost wynagrodzeń był szybszy od wzrostu cen.

lekarze
19.06.2023 19:38 Lekarze będą zarabiać więcej. Ich pensje wzrosną 1 lipca

Od 1 lipca wzrosną pensje dla lekarzy. Jak jednak wynika z doniesień medialnych, konkretne kwoty podwyżek zależą od dwóch ważnych czynników.

Pieniądze na stole
15.04.2023 14:24 Będą podwyżki pensji. Jest potwierdzenie z rządu

Wdrożenie europejskich dyrektyw w krajach członkowskich może zająć sporo czasu. Jak jednak wynika ze słów wiceministra rodziny i polityki społecznej Stanisława Szweda, dyrektywa dotycząca płacy minimalnej zostanie wdrożona jeszcze w tym roku.

None
20.02.2023 21:21 Są dane wynagrodzeń za styczeń. Zła sytuacja dynamiki płac

Główny Urząd Statystyczny poinformował o poziomie średnich wynagrodzeń w Polsce w styczniu. Nie ma niestety dobrych informacji - dynamika płac nie nadąża za wzrostem cen.

banknotes-g2d3d95cf0 1920
14.02.2023 21:43 Pensje kasjerów wyższe od nauczycielskich. Różnica w setkach złotych

Kasjerzy w dwóch sieciach sklepów w Polsce zarabiają więcej niż nauczyciele w sektorze edukacji. Wbrew pozorom, wyższe stanowisko nauczycielskie nie daje zarobków lepszych niż w przypadku pracowników sklepów.Sprawę opisuje portal Interia.pl. Według dostępnych informacji, Biedronka oferuje kasjerowi pensję brutto w wysokości około 4-4,5 tys. zł.

Od 1 lipca wzrosną pensje, wiemy, o ile więcej pieniędzy trafi do kieszeni Polaków
12.01.2023 21:42 Członek Rady Polityki Pieniężnej o zarobkach. Nie będzie lepiej

Inflacja i spowolnienie gospodarcze pogorszą sytuację Polaków w 2023 roku. I to pomimo faktu, że pensje minimalne wzrosną. Ireneusz Dąbrowski, członek Rady Polityki Pieniężnej, nie pozostawia w tym kontekście żadnych złudzeń.Na ten rok rząd Prawa i Sprawiedliwości zaplanował podwyższenie pensji minimalnych. Jak się jednak okazuje, ten ruch oraz spodziewane podwyżki płacowe w firmach nie polepszą sytuacji Polaków.Jak wynika ze słów Ireneusza Dąbrowskiego, członka Rady Polityki Pieniężnej cytowanego przez portal money.pl, realne pensje pójdą w dół. Niewykluczone również, że przedsiębiorstwa będą miały mniejsze zyski niż do tej pory.

Czy więźniowie powinni pracować?
10.12.2022 09:34 Dodatkowe pieniądze dla funkcjonariuszy Służby Więziennej. Środki m.in. na świadczenia motywacyjne

Rząd przeznaczy dodatkowe środki na świadczenia motywacyjne dla funkcjonariuszy służby więziennej. Zostanie także zwiększony fundusz na nagrody.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:13 Ile wynosi wynagrodzenie netto? Różnica pomiędzy brutto a netto

Ile wynosi wynagrodzenie netto? To dobre pytanie na sam początek kariery zawodowej. Pensja netto to bowiem coś całkiem innego niż pensja brutto. Ta druga zwykle trafia na umowę zwieraną z pracodawcą, a netto do naszych rąk. Można się jednak konkretnie zdziwić, kiedy okaże się, że dostaliśmy mniej, niż napisano na papierze.Pensja brutto to pensja niepomniejszona, jak jest to w przypadku pensji netto, o odpowiednie świadczenia publicznoprawne. Mowa tutaj o składkach odprowadzanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz o podatku dochodowym. W zależności jednak od typu umowy oraz od tego, jak wiele zarabiać ma pracownik, różna może być dysproporcja między brutto a netto.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:12 Jak obliczyć wynagrodzenie brutto? Różnica pomiędzy brutto i netto

Jak obliczyć wynagrodzenie brutto? Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy najpierw zdefiniować to, czym jest wynagrodzenie brutto. W najprostszy sposób mówiąc, to wynagrodzenie bez odliczania podatku, płaca całkowita. Czym więc różni się od płacy netto? Płaca netto jest kwotą, która trafia do dłoni pracownika po odliczeniu podatków i ubezpieczeń.Jak obliczać więc wynagrodzenie brutto? Pracownicy zwykle obliczają sobie pensję netto, ponieważ ta ich najbardziej interesuje. W końcu płaca netto jest tą, za którą muszą przeżyć. Brutto zwykle jest im podawana na umowie o pracę czy innej umowie cywilno-prawnej. Obliczeniem brutto zająć musi się natomiast pracodawca.

ZUS-pieniadze
21.01.2022 01:00 Wynagrodzenia w Polsce na rekordowo wysokim poziomie. GUS podał statystyki

Wzrost wynagrodzeń w grudniu sięgnął 11,2 proc. rok do roku. Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w grudniu 2021 r. wyniosło 6644,39 zł – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. To wręcz rekordowy wynik. W porównaniu do listopada 2021 r. wynagrodzenie wzrosło o 10,3 proc. Tym samym dynamika płac okazała się w grudniu wyższa niż inflacja (8,6 proc). Przeciętne wynagrodzenie brutto w przedsiębiorstwach (powyżej 9 pracowników, bez administracji publicznej, edukacji, opieki zdrowotnej i pomocy społecznej) wzrosło w grudniu o 11,2 proc. rok do roku, do 6 644,39 zł – podał w piątek Główny Urząd Statystyczny. Analitycy spodziewali się wzrostu „średniej krajowej” o 9,0 proc. po zwyżce o 9,8 proc. notowanej w listopadzie.