Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Dodatkowe pieniądze dla funkcjonariuszy Służby Więziennej. Środki m.in. na świadczenia motywacyjne
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 10.12.2022 09:34

Dodatkowe pieniądze dla funkcjonariuszy Służby Więziennej. Środki m.in. na świadczenia motywacyjne

Czy więźniowie powinni pracować?
Domena publiczna

Rząd przeznaczy dodatkowe środki na świadczenia motywacyjne dla funkcjonariuszy służby więziennej. Zostanie także zwiększony fundusz na nagrody.

Dodatkowe pieniądze dla funkcjonariuszy Służby Więziennej

Ministerstwo Sprawiedliwości, Służba Więzienna i działające w niej związki zawodowe wspólnie poinformowały w piątek o dodatkowych środkach finansowych,  które zostaną przeznaczone m.in. na świadczenia motywacyjne dla funkcjonariuszy, którzy posiadają minimum 15 lat służby, wzrost finansów na nadgodziny i zmianę sposobu naliczania dodatku za wysługę lat.

Zwiększone mają zostać także środki na poprawę warunków pełnienia służby, a przyszłoroczny fundusz nagród zostanie zwiększony o 6 mln zł. 

W środę i czwartek w ministerstwie odbyły się negocjacje na ten temat. Funkcjonariusze z 15-letnim stażem służby będą otrzymywali specjalne świadczenie motywacyjne na poziomie min. 5 procent i będzie ono rosło co roku o dodatkowy 1 proc. do osiągnięcia 15 proc. po 25 latach służby.

W oświadczeniu dodano, że są to korzystne dla funkcjonariuszy SW rozstrzygnięcia. Jednocześnie strony biorące udział w negocjacjach apelują do funkcjonariuszy, którzy złożyli raporty o odejście na zaopatrzenie emerytalne, aby ponownie przemyśleli tę decyzje. Wiceszef MS zapewnił, że zobliguje dyrektora generalnego SW, by umożliwił wycofanie złożonych wniosków bez żadnych konsekwencji. 

Zarobki pracowników Służby Więziennej

Wynagrodzenie szeregowego pracownika Służby Więziennej w Polsce to średnio około 3500-4000 złotych miesięcznie (dane na podstawie www.pulshr.pl). 

Oprócz tego otrzymują różnego rodzaju dodatki i benefity. Przykładowo otrzymują dodatek penitencjarny -  jest to świadczenie przyznawane z tytułu pracy w stałym zagrożeniu. Zazwyczaj dodatek penitencjarny wynosi ok. 15-30 procent, zdarza się, że jest to nawet 50 procent płacy zasadniczej.

Strażnik więzienny pełni służbę w wielozmianowym rozkładzie czasu służby na zmiany trwające po 12 godzin, po których następują 24 godziny wolne.