Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Wynagrodzenie

Wynagrodzenie

Wynagrodzenie – czym jest? Podstawa prawna

Wynagrodzenie to gratyfikacja finansowa, jaką pracownik może otrzymać w zamian za swoją pracę. Wysokość wynagrodzenia jakie pracownik może otrzymać jest uzależniona od rodzaju wykonywanej pracy, rodzaju umowy na podstawie której jest zatrudniony, doświadczenia pracownika, firmy w jakiej pracuje, miejscowości w jakiej jest zatrudniony, oraz innych czynników, zależnych od konkretnej branży i stanowiska. Wpływ na wynagrodzenie mogą mieć także dodatkowe uprawnienia czy umiejętności zatrudnionego, które wpływają na efektywność wykonywanych przez niego zadań.

Do głównych składników wynagrodzenia zaliczamy wynagrodzenie podstawowe, wypłacane pracownikowi bezwzględnie na koniec danego okresu rozliczeniowego (zwykle jest to miesiąc) oraz premie. Systemy premiowe są różne i są uzależnione od wewnętrznej polityki firmy. Mogą mieć charakter uznaniowy, lub być powiązane ze skutecznością danego pracownika bądź z wynikami finansowymi zakładu.

Wynagrodzenie może jednak częściowo może być uzależnione także od innych czynników. Przykład w tej materii może stanowić wynagrodzenie za pracę w godzinach nocnych, wynagrodzenie za nadgodziny, wynagrodzenie za pracę w dni wolne od pracy, czy nawet płatny urlop. Szczególny składnik wynagrodzenia stanowić mogą również rozmaite benefity pozapłacowe, takie jak prywatna opieka medyczna czy systemy kafeteryjne.

Wynagrodzenie minimalne i średnia krajowa

Poziom wynagrodzenia pracowników co do zasady regulowany jest przez rynek. Niemniej, istnieją rozmaite regulacje prawne, których zadaniem jest ochrona pracowników przed wyzyskiem i pracą za płacę poniżej ludzkiej godności. Chodzi tu o Kodeks Pracy i zawarte w nim przepisy na temat wynagrodzenia minimalnego.

Płaca minimalna to najniższa możliwa wartość pieniężna, jaką pracodawca może zapłacić pracownikowi za świadczone przez niego usługi – nie ma przy tym znaczenia ani charakter tychże usług, ani jakość ich wykonania. Wynagrodzenie minimalne w Polsce u schyłku 2023 roku wynosi 3 600 złotych brutto w przypadku zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, oraz 23,50 złotych brutto w przypadku stawki godzinowej (spotykanej na przykład przy umowach cywilnoprawnych, takich, jak umowa zlecenie).

Średnia krajowa jest z kolei wielkością statystyczną, której zadaniem jest informowanie obywateli o ogólnej kondycji polskiej gospodarki. Rośnie ona zauważalnie z roku na rok, choć nie jest dostatecznie dokładnym instrumentem pomiarowym, bowiem w swoim wyniku nie uwzględnia rozwarstwienia wynagrodzeń. Tak czy inaczej, średnie wynagrodzenie w Polsce pod koniec 2023 roku wyniosło 7 000 złotych brutto.

Podwyżka wynagrodzenia – jak o nią zawalczyć?

Jeżeli czujesz, że należy Ci się podwyżka wynagrodzenia, to warto szczerze porozmawiać o niej ze swoim szefem. Niemniej, do rozmowy tego rodzaju warto należycie się przygotować. W pierwszej kolejności poproś przełożonego o to, by znalazł dla Ciebie czas na rozmowę – nie przeprowadzaj jej na biurowym korytarzu, w przerwie na lunch. W ten sposób pokażesz, że traktujesz swoją pracę poważnie.

Po drugie, postaraj się o to, by swoją pozycję przedstawić jak najbardziej merytorycznie. Oceń rzetelnie swoje zalety i przydatność dla firmy, zapewnij o lojalności i chęci dalszego rozwoju i zaproponuj nową stawkę. Nie bój się negocjacji i bądź pewny siebie, a pracodawca na pewno to doceni!

Pokaż więcej

Lidl
17.05.2024 09:56 Start nowej edycji ‘’Lidl Fair Pay’’. Lidl skupia swoją uwagę na równe wynagrodzenia

Z badań wynika, że mężczyźni średnio zarabiają o 20 procent więcej niż kobiety. W Polsce różnica ta jest wyższa, bo wynosi 26 procent. Jedną ze spółek, która zwraca szczególną uwagę na ideę wyrównanego wynagrodzenia, jest Lidl Polska. Wraz z partnerem merytorycznym – firmą doradczą Korn Ferry – postanowiła ponownie, już po raz szósty, zaprosić przedsiębiorstwa prowadzące zoptymalizowaną politykę równych szans, do udziału w konkursie ‘’Lidl Fair Pay’’. 

pieniądze
16.05.2024 16:08 Dodatkowe 1000 zł do wypłaty. Skorzystają dwie grupy Polaków

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, dzięki której dwie grupy Polaków mogą zyskać dodatek do wynagrodzenia w wysokości 1000 złotych. O dodatkowe pieniądze będzie można się starać już od 1 lipca bieżącego roku.  

pieniądze
07.05.2024 18:41 Polacy nie będą zadowoleni. W tym roku konkretna grupa zarobi mniej

Planujesz w tym roku dorobić sobie w wakacje? Czekasz na zastrzyk gotówki po wyjeździe za granicę? Niestety, mamy złe wieści. Wiele wskazuje na to, że Polacy wyjeżdżający na przysłowiowe “truskawki” do Holandii, Niemiec czy Hiszpanii nie zarobią już tyle, co jeszcze kilka lat temu.

praca przy komputerze, pieniądze
05.05.2024 11:36 Wzrost płacy minimalnej. Znamy wyliczenia

Już niemal połowa 2024 roku za nami, a to oznacza, że już wkrótce czeka nas druga podwyżka płacy minimalnej. Czy w przyszłym roku minimalna krajowa także wzrośnie dwa razy? Wiemy, jakiej stawki możemy się spodziewać.

pieniądze
18.04.2024 15:16 Niższe pensje dla pracujących na umowie zleceniu. Znamy wyliczenia

Wkrótce wejdą w życie duże zmiany dla pracowników zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia. Wszystkie umowy cywilnoprawne mają podlegać składkom na ubezpieczenia społeczne. Oznacza to, że wynagrodzenia takich osób będą niższe. Są konkretne wyliczenia.

dokumenty, laptop, mężczyzna
16.04.2024 14:49 Rewolucyjne zmiany dla milionów Polaków. Od stycznia pensje będą niższe

Całe mnóstwo Polaków jest zatrudnionych na podstawie umowy - zlecenia. Okazuje się, że ci pracownicy wkrótce mogą się spodziewać rewolucyjnych zmian. Wszystko wskazuje na to, że od stycznia 2025 roku ich pensje będą niższe. O co dokładnie chodzi? 

kawa, komputer
15.04.2024 18:25 30 tys. zł kary z powodu przerwy na kawę? To prawo pracownika

Czy każdemu pracownikowi przysługuje prawo do przerwy? Ile powinna trwać? Czy pracodawca może ukarać za przerwę na kawę? Wiele osób się nad tym zastanawia, ale przepisy nie pozostawiają wątpliwości. Ich złamanie może skutkować karą do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

wybory, głosowanie
03.04.2024 19:04 Ile zarabia radny a ile burmistrz? To nie są małe pieniądze

Nadchodzą wybory samorządowe, a każdy skreślony przy urnie wyborczej głos przekłada się na konkretne pieniądze. Niewiele osób wie, ile zarabia radny. Jeszcze mniej osób zadaje sobie pytanie, jakie wynagrodzenie trafia do wójta, burmistrza, lub prezydenta miasta. Kwoty są różne i bardzo często zależą od wielkości danego regionu.

żołnierze
19.03.2024 16:36 Pracujesz w tym zawodzie? Możesz dostać wezwanie do wojska

Wezwanie do wojska może już wkrótce trafić do wielu osób. Jak prezentują się plany rządu? Zdradził je wicepremier. Wiemy, które grupy zawodowe prawdopodobnie otrzymają wezwanie i ile można zarobić. 

nagrobki, cmentarz
02.03.2024 09:17 Kamieniarze szukają chętnych do pracy. Stawki zaskakują

Właściciel podkarpackiego zakładu kamieniarskiego szuka pracownika. Zaznacza, że praca nie jest łatwa, ale satysfakcjonującą. Najciekawsze są jednak stawki. Ile można zarobić w branży kamieniarskiej?

Klasa
23.02.2024 14:32 Kiedy podwyżki dla nauczycieli? Padł konkretny termin

O planowanych podwyżkach dla nauczycieli było głośno już od dłuższego czasu. Jak na razie nie otrzymali jeszcze wyższych wynagrodzeń, a większość z nich z pewnością niecierpliwie na no czeka. W sieci pojawiła się data spodziewanych większych przelewów. Czy pedagodzy będą mieli powody do radości?

jaroslaw-szymczyk-general-policja
07.12.2023 19:00 Komendant główny policji Jarosław Szymczyk odchodzi ze stanowiska. Jaką dostanie emeryturę?

Gen. Jarosław Szymczyk odchodzi ze stanowiska Komendanta Głównego Policji. Piastował je od 2016 roku, najdłużej ze wszystkich od czasu transformacji ustawowej. Ze swoimi podwładnymi pożegna się w czwartek w siedzibie KGP. Co prawda pozostanie jeszcze w policji przez kilka tygodni, ale już z początkiem 2024 roku przejdzie na emeryturę – donosi portal wirtualnapolska.pl. Jakie świadczenie wówczas otrzyma?

laptop-praca-przy-komputerze
02.12.2023 14:52 4-dniowy tydzień pracy. Czy w przyszłym roku będziemy mniej pracować?

Od lat Polska znajduje się w czołówce najbardziej zapracowanych narodów UE. Państwa europejskie coraz chętniej testują możliwości skrócenia czasu pracy: od lutego br. 33 niemieckie firmy uruchomiły półroczny pilotaż 4-dniowego tygodnia pracy. Inne kraje przetestowały lub zapowiedziały podobne działania. Zresztą w Polsce też działają firmy, w których można pracować krócej. Czy 4-dniowy tydzień pracy ma szansę na stałe wejść do naszego kodeksu pracy?

Pieniądze
24.11.2023 12:17 Rewolucja w budżetówce. Mowa nawet o 400 proc. pensji

W listopadzie zaczęły obowiązywać nowe przepisy dotyczące nagród w budżetówce. Wielu pracowników zapewne będzie zadowolonych z podwyższonych kwot, jakie dostaną w ramach jubileuszy czy odpraw emerytalnych - mowa nawet o 400 proc. pensji.

pieniadze-portfel-banknot-kobieta
19.11.2023 17:19 Wynagrodzenie niższe od minimalnego? W tej sytuacji pracodawca może tak zrobić

Wynagrodzenie minimalne to najniższa kwota, jaką pracodawca ma obowiązek wypłacić pracownikowi zatrudnionemu na umowie o pracę. Od lipca wynosi ono 3600 zł brutto, czyli 2 783,86 zł “na rękę”. Z danych GUS wynika, że taką pensję otrzymuje ok. 1,5 mln Polaków. Tymczasem portal dziennik.pl informuje, że w pewnej sytuacji pracodawca może wypłacić pensję niższą od minimalnej i wcale nie naruszy przy tym praw pracowniczych. Jak to możliwe?

żołnierze
06.11.2023 22:49 Emerytura wojskowa. Ile wynosi i jakie są zasady jej przyznawania?

Większości z nas emerytura nie kojarzy się raczej z wysokimi przelewami z ZUS. Większość polskich seniorów nie otrzymuje pokaźnych sum, chociaż są pewne wyjątki. Zaliczamy do nich emerytury wojskowe, które rządzą się innymi prawami niż świadczenia pracowników cywilnych.

emeryci-spacer-ludzie-polska
01.11.2023 16:21 Od 1 listopada weszły w życie duże zmiany. Zyskają miliony Polaków

Z początkiem listopada zaczęła obowiązywać ważna nowelizacja ustawy o pomocy społecznej. Zyska na niej wielu starszych i samotnych Polaków, którzy potrzebują pomocy przy wykonywaniu codziennych czynności. Zyskają też ci, którzy taką pomoc będą świadczyć. O co dokładnie chodzi?

policja
30.10.2023 14:11 Oferta pracy w policji wywołała burzę. “Tu mamy do czynienia z ewidentnym przekłamaniem”

Jakiś czas temu Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie opublikowała ofertę zatrudnienia na stronie Urzędu Pracy. Stanowisko? Policjant służby prewencji. Wymagania? Między innymi wykształcenie co najmniej średnie, nieposzlakowana opinia i odpowiednie zdolności psychofizyczne. Wynagrodzenie? Od 6 140 zł brutto miesięcznie. Na reakcję mundurowych nie trzeba było długo czekać.

cmentarz-groby-pieniadze
30.10.2023 11:42 Ile zarabia grabarz? Można się naprawdę zdziwić

Platforma TikTok cieszy się w Polsce ogromnym zainteresowaniem. Głównymi jej użytkownikami są milenialsi i przedstawiciele Pokolenia Z. Formę krótkich video aktywnie zaczęli wykorzystywać influencerzy, celebryci, politycy. Dla wielu osób stało się to sposobem na zdobycie rozgłosu. Tak jest w przypadku grabarza Roberta, którego konto na TikToku obserwuje 208,5 tys. osób. Kilka dni temu mężczyzna odniósł się do kwestii zarobków w branży funeralnej.

praca
28.10.2023 15:27 Zmiana czasu z letniego na zimowy. Tym osobom należy się dodatek za pracę

Ostatni weekend października to w Polsce pora na zmianę czasu z letniego na zimowy. Dla większości osób oznacza to godzinę więcej snu, ale nie dla wszystkich. Przestawianie zegarków może zastać niektóre osoby, wykonujące w nocy obowiązki służbowe, w pracy. One będą musiały pracować dłużej, ale nie za darmo.

praca-zarobki-lidl-biedronka-gotowka
25.10.2023 14:21 Znane sieci handlowe szukają konkretnych pracowników. Wiemy, która płaci najwięcej

Kilka znanych w Polsce sieci handlowych szuka magazynierów. Sklepy takie jak Biedronka, Lidl, Kaufland czy Dino z pewnością nie mogłyby się obejść bez osób zatrudnionych na tych stanowiskach. Na jakie wynagrodzenie może liczyć magazynier i co wchodzi w jego obowiązki?

pieniadze-kalendarz-gotowka
24.10.2023 10:03 Zmiana czasu już w niedzielę. Pracodawca musi wypłacić dodatek za dłuższą pracę

Zmiana czasu od lat wywołuje w przestrzeni publicznej burzliwą dyskusję. W Polsce zegarki przestawiamy dwa razy w ciągu roku – w ostatnią niedzielę marca o godzinę do przodu, a w ostatnią niedzielę października – do tyłu. Najbliższa zmiana czasu czeka nas więc już w nadchodzący weekend, ale nie dla każdego będzie oznaczać dłuższy sen. Wiele osób musi być wtedy w pracy i może za to otrzymać specjalny dodatek do wynagrodzenia.

Sędzia, wyrok
24.10.2023 09:18 Zapadł przełomowy wyrok. Będzie lawina pozwów

Takiej sytuacji nie spodziewało się wielu pracowników i pracodawców. W Trybunale Sprawiedliwości UE zapadł wyrok w sprawie osób zatrudnionych na część etatu. Teraz pracodawcy będą musieli zmierzyć się z pozwami - a te są więcej niż pewne.

seniorzy-przejscie-dla-pieszych-zakupy
21.10.2023 19:51 Usługi sąsiedzkie 2023, czyli wynagrodzenie za pomoc seniorom. Nowe przepisy już niebawem

Często mówi się, że dobry sąsiad to prawdziwy skarb i trudno się temu dziwić. Świadomość, że tuż obok mieszka ktoś, kto nie tylko odpowie na zwyczajowe “dzień dobry” ale w razie potrzeby będzie w stanie nam pomóc, jest niezwykle cenna, zwłaszcza dla osób starszych. To właśnie z myślą o nich i o tych, którzy na co dzień wspierają ich w podstawowych czynnościach, rząd wprowadza w życie nowe przepisy.

pieniądze
19.10.2023 14:48 Ile naprawdę zarabiają Polacy? GUS podał zaskakujące dane

GUS podał, ile wynosi przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. W stosunku do poprzedniego miesiąca jest ono minimalnie wyższe. GUS podał również dane o liczbie etatów.

pieniądze
16.10.2023 21:40 Będą dodatkowe pieniądze dla emerytów. Nachodzą bardzo korzystne zmiany

Od czerwca bieżącego roku emeryci mają powód do świętowania. Wprowadzone nowe przepisy dają im większą swobodę w łączeniu pracy z emeryturą, bez obaw o obniżenie świadczeń z ZUS. 

praca, pieniądze
14.10.2023 16:53 Dlaczego najlepsi pracownicy nie dostają takich wynagrodzeń, na jakie zasługują?

Firmy w swoich ogłoszeniach rekrutacyjnych często stawiają wysokie wymagania wobec kandydatów, poszukując prawdziwych asów w swojej dziedzinie. Lecz nierzadko zdarza się, że doskonały kandydat oczekuje wynagrodzenia przewyższającego możliwości finansowe pracodawcy. W takich sytuacjach zaledwie 11% firm decyduje się zainwestować w tego topowego kandydata oraz spełnić jego oczekiwania finansowe.

Pieniądze-banknoty-200-biznesinfo
13.09.2023 10:38 Za pracę w komisji wyborczej można zarobić nawet 800 zł. Termin zgłoszeń upływa lada moment

Tegoroczne wybory parlamentarne zbliżają się wielkimi krokami – partie obecne na polskiej scenie politycznej prześcigają się w obietnicach, ich kandydaci odwiedzają większe i mniejsze miasta oraz prowadzą aktywną kampanię w mediach społecznościowych. Wszystko po to, by w niedzielę 15 października zdobyć jak najwięcej głosów. Obsługą głosowań zajmą się komisje wyborcze. W tym roku, w zależności od stanowiska, jej członkowie będą mogli zarobić od 600 do 800 zł. Czy od tego wynagrodzenia trzeba płacić podatek i jak zgłosić chęć pracy w komisji wyborczej?