Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Wynagrodzenie

Wynagrodzenie

Czy więźniowie powinni pracować?
10.12.2022 09:34 Dodatkowe pieniądze dla funkcjonariuszy Służby Więziennej. Środki m.in. na świadczenia motywacyjne

Rząd przeznaczy dodatkowe środki na świadczenia motywacyjne dla funkcjonariuszy służby więziennej. Zostanie także zwiększony fundusz na nagrody.

pieniądze-monety-biznesinfo
07.12.2022 11:59 Ministerstwo Zdrowia rozważa lojalnościowe podwyżki dla lekarzy. Eksperci są podzieleni

Ministerstwo Zdrowia już od pewnego czasu mówi o wprowadzeniu podwyżek dla lekarzy, którzy będą pracować tylko w jednej publicznej placówce ochrony zdrowia — czytamy na stronie internetowej „Rzeczpospolitej”. Środowisko medyczne jest podzielone. Niektórzy twierdzą, że sztywny podział lekarzy na prywatnych i publicznych negatywnie wpłynie na system ochrony zdrowia. Inni uważają, że już najwyższa pora na wzrost wynagrodzenia dla takich osób. Dlatego o zdanie w tej sprawie zapytaliśmy kilku ekspertów.Podwyżki dla lekarzy pracujących tylko w jednej placówce publicznej ochrony zdrowia obowiązywały już w latach 2018-2021 w ramach „ustawy Szumowskiego”. Lekarze specjaliści zatrudnieni w szpitalach podpisywali wówczas tzw. lojalki i otrzymywali wyższe wynagrodzenie. Przepisy tej ustawy wygasły z końcem 2020 roku, ale pomysł podwyżek powrócił w zapowiedziach Ministerstwa Zdrowia.

PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Zakupy w hipermarkecie Kaufland
19.11.2022 09:52 Kaufland zapowiada podwyżki wynagrodzeń pracowników. Wyda na ten cel 120 mln zł

Kaufland zapowiada od stycznia podwyżki wynagrodzeń pracowników. Sieć planuje także zatrudnić kolejnych pracowników.

Pieniądze
30.10.2022 21:53 Znany polski artysta zarobił 10 milionów złotych w 2 minuty

Jeden z najpopularniejszych w ostatnich latach polskich artystów – Dawid Podsiadło, osiągnął niesamowity wynik finansowy, wyprzedając bilety na swój koncert, który odbędzie się latem 2023 roku. Artysta kilka dni temu przekazał do wiadomości, że będzie można go posłuchać podczas koncertu, który odbędzie się na stadionie PGE Narodowy w Warszawie, dnia 26 sierpnia 2023 roku.Oprócz tej wiadomości, dowiedzieliśmy się również o nowej płycie Podsiadły.Fani oraz osoby planujące posłuchać Dawida z bliska wykupiły wszystkie 80 000 biletów. Cały ten proces trwał tylko 2 minuty.Znając ceny biletów, sprzedaż 80 tysięcy wejściówek daje nam kwotę około 10 milionów złotych.Oczywiście równe 10 milionów nie trafi na konto artysty. Będzie on musiał ponieść różnego rodzaju koszty, takie jak np: budowa specjalnej sceny, opłacić pracowników, pokryć koszty wynajęcia stadionu.Nawet po odjęciu tych wszystkich kosztów, w kieszeni muzyka zostaną miliony złotych.- Jest to jedno z najszybciej sprzedanych wydarzeń organizowanych na PGE Narodowym. Ogromną dumą napawa nas fakt, iż zaplanowane na przyszły rok wydarzenie ma być największym koncertem w historii zarówno Dawida Podsiadło, jak i PGE Narodowego – przekazała dziennikowi Super Express Małgorzata Bajer, rzeczniczka prasowa stadionu.„Specjalnie przygotowana, okrągła scena umiejscowiona na środku płyty, pozwoli na uczestnictwo w wydarzeniu rekordowej liczbie 80 tys. osób - a takiej frekwencji na PGE Narodowym nie miał nawet Ed Sheeran” - dodała Małgorzata Bajer.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy
26.10.2022 21:51 Gdzie zarobić kilkaset złotych na rękę za godzinę pracy. Świetnie płatne, mało znane zawody

W Polsce jest wiele zawodów, gdzie za godzinę pracy można zainkasować co najmniej kilkaset złotych. Większość z nas już po chwili namysłu wskazałaby na prawnika, lekarza specjalistę, najwyższej klasy informatyków, popularnych sportowców czy celebrytów.Istnieją jednak zawody bardziej niszowe, gdzie stawki za godzinę nie są tak oczywiste dla ludzi, którzy nie zagłębiają się w temat.Eksperci z Personnel Service przeanalizowali zarobki senselierów, perfumiarzy, testerów luksusowych hoteli, ghost writerów, geofizyków oraz techników turbin wiatrowych.- „Za pracę i niebo kupić”, to przysłowie świetnie się wpisuje w specjalizacje na rynku pracy, które są nietypowe, ale pozwalają świetnie zarobić, o ile ktoś jest w danym segmencie specjalistą. To tylko potwierdza tezę, którą powtarzam od lat, że można dobrze zarabiać na wszystkim, o ile wykonuje się swoją pracę z pasją. Jeżeli jest ona naszym punktem wyjścia w szukaniu zajęcia, możemy spodziewać się, że prędzej czy później przyniesie nam to nie tylko satysfakcję, ale i pieniądze. – mówi Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service S.A. i ekspert ds. rynku pracy.

pieniądze-banknoty-biznesinfo-iberion
13.09.2022 14:29 Płaca minimalna w 2023 roku wyższa, niż zapowiadano. Rząd zaskoczył

Rząd przyjął dziś projekt minimalnego wynagrodzenia za pracę na rok 2023. Podwyżka wynagrodzenia będzie wyższa, niż wcześniej zapowiadano.

darowizna
22.03.2022 09:33 Jak wyliczać wynagrodzenie chorobowe?

W życiu często występują przykre niespodzianki, z którymi jakoś trzeba sobie poradzić. Prawa pracownika chronią go jednak w wielu przypadkach, także takich nieprzewidzianych i niemiłych okoliczności. Jednymi z nich są choroba lub uraz, które skutecznie uniemożliwiają pracownikowi wykonywanie pracy, a co za tym idzie, możliwość zarobku. Wówczas ma on prawo do otrzymania wynagrodzenia chorobowego. Jak dokładnie ono wygląda? Jak wyliczać wynagrodzenie chorobowe?

hajs
22.03.2022 09:33 Kiedy pracodawca może wypłacić wynagrodzenie postojowe?

Kodeks pracy gwarantuje liczne prawa, które chronią pracownika zatrudnionego na umowę o pracę przed wieloma niekorzystnymi ewentualnościami. Dzięki nim pracownik ma gwarancję otrzymywania wynagrodzenia, nawet jeśli z wyjątkowych przyczyn nie podejmuje pracy. Jednym z takich praw jest prawo do wynagrodzenia postojowego. Czym dokładnie jest? Jak wysokie jest to wynagrodzenie? Kiedy pracodawca może wypłacić wynagrodzenie postojowe?

Marek Bazak/EAST NEWS
22.03.2022 09:33 Czym jest wynagrodzenie prowizyjne?

Nie zawsze pracownik otrzymuje stałe miesięczne wynagrodzenie. W niektórych branżach dużo bardziej opłacalnym jest uzależnić wypłacanie środków pieniężnych za wykonaną pracę od tzw. prowizji. Czy ma w tym przypadku zastosowanie minimalna stawka godzinowa? Odpowiadamy na pytanie, czym jest wynagrodzenie prowizyjne.

ZUS-pieniadze
22.03.2022 09:30 Czym jest PIT-2? Dla niektórych, to ratunek przed obniżeniem wynagrodzenia

Ministerstwo Finansów zapowiedziało zmiany dotyczące terminu składania PIT-2, który upoważnia pracodawcę do pomniejszania zaliczek na podatek od kwotę wolną od podatku. Wiele osób od nowego roku poszukuje informacji na temat PIT-2, który może uratować niektóre pensje przed obniżkami. Formularz PIT-2 to oświadczenie pracownika, w którym wyraża on zgodę, by pracodawca przy wyliczaniu zaliczek na podatek dochodowy uwzględniał kwotę wolną od podatku. W efekcie złożenia tego formularza, pracownik dostaje wynagrodzenie większe, bo comiesięczne zaliczki są pomniejszane o przypadającą na każdy miesiąc kwotę wolną.

Ważne
22.03.2022 09:30 3/4 pracodawców przewiduje podwyżki wynagrodzeń w 2022 roku

Jak wynika z raportu firmy Hays Poland w 2022 wzrost wynagrodzeń przewiduje trzech na czterech pracodawców, zaś 3 proc. firm zapowiedziało obniżki. Firma Hays Poland opublikowała we wtorek raport poświęcony płacom i rynkowi pracy w 2022 r. Wyniki badania jednoznacznie pokazują, iż rok 2022 będzie czasem kontynuacji trendu wysokiej aktywności rekrutacyjnej firm, a 3/4 firm przewiduje podwyżki wynagrodzeń.

IMG 20211116 150941
22.03.2022 09:28 GUS podał dane. Płace w firmach wzrosły. Jednak zarabiamy znacznie mniej

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, w październiku tego roku wzrosło o 8,4 proc. r/r i wyniosło 5917,15 zł - podaje GUS. To oznacza, że realnie z uwzględnieniem inflacji średnia krajowa wzrosła o 1,6 proc. Główny Urząd Statystyczny podał, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 5917,15 zł brutto. Było o 1,3 proc. wyższe niż we wrześniu 2021 roku i 8,4 proc. większe niż w październiku 2020 roku. Dane dotyczą przedsiębiorstw, których liczba pracujących przekracza dziewięć osób. – W październiku 2021 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wzrosło względem września 2021 r. o 1,3 proc., zaś w październiku 2020 r. względem września 2020 r. obserwowano niewiele większy wzrost płac, tj. o 1,6 proc. W skali roku (październik 2021 r. do października 2020 r.) przeciętne miesięczne wynagrodzenie wzrosło o 8,4 proc. Przed rokiem (październik 2020 r. do października 2019 r.) odnotowano dynamikę wzrostu płac na poziomie 4,7 proc. – wylicza GUS.

Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 03.07.2021. Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej w Hali Global Expo przy Modlinskiej. N/z: Donald Tusk
22.03.2022 09:24 W Brukseli nie dość, że zrobił, to i zarobił swoje. Teraz Donald Tusk wraca, by znów pokonać Kaczyńskiego

Donald Tusk wrócił do polskiej polityki i od razu wywołał prawdziwe zamieszanie. Przez lata spędzone w polskiej, ale także unijnej polityce, Donald Tusk zgromadził pokaźny majątek oraz prawo do sporej emerytury. Z tego artykułu dowiesz się:Jak wyglądał powrót Donalda TuskaGdzie zarobił najwięcej pieniędzyIle zarobił i jaką emeryturę dostanie

pieniadze-pxfuel-dmca
22.03.2022 09:23 Wypłata na poziomie średniej europejskiej. Kaczyński obiecuje i podaje termin

Jarosław Kaczyński obiecał wypłatę w Polsce na poziomie średniej europejskiej. Wszystko ma nastąpić w ciągu najbliższej dekady, a my stać się drugą Słowenią. Tymczasem z danych Eurostatu maluje się czarny obraz naszych wynagrodzeń.Z tego artykułu dowiesz się:Dlaczego Jarosław Kaczyński chce drugiej Słowenii w PolsceJak wypadają polskie wynagrodzenia na tle unijnychCzy Polski Ład pomoże w polepszeniu wynagrodzeń

Elżbieta Rafalska 2019
22.03.2022 09:20 Elżbieta Rafalska na emeryturę nie narzeka. Sowite wynagrodzenie za 500 plus

Elżbieta Rafalska to była minister odpowiedzialna za wprowadzenie programu "Rodzina 500 plus" w życie. Obecnie jest nie tylko europosłanką, ale również emerytką. Ile miesięcznie emerytury dostaje Elżbieta Rafalska?Z tego artykułu dowiesz się:Ile emerytury pobiera Elżbieta RafalskaNa jakie dodatki może liczyć

don-3565700 640
22.03.2022 09:17 Jak ustalić wynagrodzenie za nadgodziny?

W zakładach pracy często zdarza się, że pracownicy wyrabiają nadgodziny. Za pracę poza wymiar przysługuje wynagrodzenie za nadgodziny wraz z dodatkiem. Pracownik może również otrzymać czas wolny, lecz wtedy nie otrzyma dodatku. Jak ustalić wynagrodzenie za nadgodziny? W jakiej wysokości przysługuje dodatek?

clock-2696234 960 720
22.03.2022 09:16 Dlaczego warto zadbać o potwierdzenie odbioru wynagrodzenia o pracę?

Dlaczego warto zadbać o potwierdzenie odbioru wynagrodzenia o pracę? Odpowiadamy na to pytanie w poniższym poradniku. Sprawdzamy przepisy Kodeksu pracy i wskazujemy, na co trzeba szczególnie zwrócić uwagę.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:14 Wynagrodzenie brutto a netto - co je odróżnia?

Wynagrodzenie brutto a netto - różnica między nimi jest istotna. Zastanawiasz się, gdzie znikają twoje pieniądze z kwoty brutto wpisanej na umowie? Wynagrodzenie netto to kwota otrzymywana “do ręki” i “na czysto”. Wynagrodzenie brutto zawiera w sobie oprócz honorarium również składki na różne świadczenia.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:13 Z czego składa się wynagrodzenie? Analiza

Z czego składa się wynagrodzenie? Jak się okazuje, nie zawsze to, co określane jest, jako wynagrodzenie zasadnicze, jest tym, co jako jedyne dostajemy do ręki. Sam kodeks pracy określa, że płaca składa się z dwóch części: składników obligatoryjnych, którymi są obowiązkowe wynagrodzenia za pracę na określonym stanowisku, a także składników fakultatywnych, które są przyznawane pracownikowi nieobowiązkowo ze względu na panujące w danym miejscu pracy przepisy.Wśród składników obligatoryjnych należy wymienić następujące: wynagrodzenie zasadnicze, wynagrodzenie za pracę w nocy, wynagrodzenie za dyżury pełnione poza normalnymi godzinami pracy, wynagrodzenie za czas niewykonywania pracy, a także dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych oraz w niedziele i święta.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:13 Czy wynagrodzenie zasadnicze może być niższe od minimalnego? Wyjaśniamy

Wynagrodzenie minimalne wcale nie jest dolną granicą dla wynagrodzenia zasadniczego. To drugie może być mniejsze od płacy minimalnej i nie jest to sprzeczne z prawem. Jak się okazuje, wystarczy wiedzieć, jak to zrobić, a jest to powiązane ściśle ze składnikami wypłaty.Przypomnijmy bowiem, że płaca składa się z dwóch rodzajów wynagrodzeń - wynagrodzenia obligatoryjnego, czyli zasadniczego, a także wynagrodzenia fakultatywnego, czyli wszelkiego rodzaju dodatków. To drugie jest wytrychem do tego, by pierwsze ustalić na poziomie mniejszym niż wskazuje płaca minimalna.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:13 Czym jest średnie wynagrodzenie? To nie to samo, co minimalne

Czym jest średnie wynagrodzenie? To średnia pensja w danym kraju, którą uzyskuje się przez dzielenie wynagrodzenia naliczonego na okres sprawozdawczy przez liczbę wszystkich pracowników w kraju. Z wiadomych względów średnie wynagrodzenie nie zawsze jest miarodajne, gdyż nie brakuje osób, które zarabiają znacznie mniejsze kwoty od wynagrodzenia średniego.Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w I kwartale 2019 roku średnie wynagrodzenie wyniosło 4950,94 złotych brutto, co w przypadku umowy o pracę oznacza 3516 złotych netto. To znaczna różnica względem minimalnego wynagrodzenia, które wynosi 2250 złotych brutto, co daje 1634 złote netto.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:13 Ile wzrośnie wynagrodzenie w 2020? Zapowiedzi rządu

Ile wzrośnie wynagrodzenie w 2020? To pytanie bardzo ogólne, na które trudno odpowiedzieć. Średnie wynagrodzenie w 2019 roku w I kwartale wyniosło 4950,94 złote i z pewnością będzie rosło powyżej poziomu 5 tys. złotych. Łatwiej jednak sprecyzować, jaki poziom w 2020 roku osiągnie minimalna płaca w Polsce.W 2019 roku od 1 stycznia płaca ta wynosi 2250 złotych brutto, co daje 1634 złote netto. To szczególnie istotna informacja dla Polaków, którzy właśnie taką kwotę zarabiają. Od 2020 roku zarabiać będą jeszcze więcej, co wynika z faktu, że minimalna krajowa ma jeszcze bardziej wzrosnąć do poziomu 2450 złotych. Nie jest to jednak pewne.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:13 Czy wynagrodzenie jest informacją publiczną? Zależy jakie i kogo

Czy wynagrodzenie jest informacją publiczną? Okazuje się, że w niektórych, określonych przez prawo przypadkach tak. Mowa tu szczególnie o urzędnikach administracji państwowej, co do których zakres informacji publicznej jest naprawdę szeroki. Jak podaje Portal Samorządowy, starosta pucki musiał ujawnić wykształcenie, ale także zarobki swoich urzędników po wyroku sądu.Ta sprawa idealnie obrazuje, jak powinno działać prawo wobec pracowników administracji państwowej. W przypadku ich zarobków, udostępnienie informacji na temat ich wysokości publicznie nie powinno być problemem. Mimo to wniosek o podanie takowej informacji, na temat zarobków urzędników z Pucka, który złożyli tamtejsi dziennikarze, nie doczekał się wyczerpującej odpowiedzi. Ci postanowili sprawę zgłosić do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:13 Do którego wynagrodzenie? Pracodawca musi zrobić to w terminie

Do którego wynagrodzenie? Niewątpliwie pytanie to zadają sobie nie tylko pracownicy, ale i pracodawcy. To, co dla pierwszego jest prawem, dla drugiego jest obowiązkiem. Do kiedy więc wypłacać wynagrodzenie? Czy prawo zakłada, że jest jakiś wyjątkowy dzień, by pracodawca wypłacił pracownikowi wynagrodzenie?Jak wynika z Kodeksu Pracy, a konkretniej 85 artykułu, wynagrodzenie za dany miesiąc uiszcza się z dołu w terminie określonym wcześniej z pracownikiem. Jednak, jak zakłada Kodeks Pracy, nie może to być później niż w ciągu pierwszych 10 dni miesiąca, następującego po miesiącu, za który przysługuje pracownikowi wypłata.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:13 Jakie wynagrodzenie za czas strajku? Podstawy prawa pracy

Jakie wynagrodzenie za czas strajku przysługuje strajkującym? Czy tacy pracownicy otrzymają pełne wynagrodzenie? Niestety nie.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:13 Jakie wynagrodzenie za urlop? Znaj swoje prawa

Jakie wynagrodzenie za urlop? W zasadzie wynagrodzenie za urlop obliczyć można na dwa spsoby. Z jednej strony potrzebujemy do tego stawki godzinowej, jaką pracownik ma wpisaną na umowie. Wówczas mnożymy liczbę godzin, które ten spędził na urlopie, przez stawkę godzinową i otrzymujemy wynik. Schody zaczynają się, kiedy mowa o stawce miesięcznej.Wówczas musimy posiłkować się rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 stycznia 1997 roku, dotyczącym szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop. Według jego zapisów, a dokładniej według 9 paragrafu tego rozporządzenia w sposób dość zawiły ustawodawca starał się objaśnić zasady wypłacania pieniędzy za urlop.