Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Finanse > Te same obowiązki, to samo wynagrodzenie. Ważny wyrok sądu dotyczący pracowników
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 12.06.2023 10:23

Te same obowiązki, to samo wynagrodzenie. Ważny wyrok sądu dotyczący pracowników

Mężczyzna trzymający banknoty
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

„Rzeczpospolita” informuje, że firma produkcyjna oferowała nowym pracownikom wyższe wynagrodzenie, co miało ich zachęcić do podjęcia pracy. Zdaniem sądu takie działanie może oznaczać dyskryminację osób już zatrudnionych, które zarabiają mniej.

Wynagrodzenie niższe o ponad tysiąc zł

Dziennik podaje, że Sąd Okręgowy w Katowicach przyznał pracownikowi zakładu produkcyjnego odszkodowanie z tytułu naruszenia zasad równego traktowania w zatrudnieniu. Mężczyzna otrzymywał pensję o ponad tysiąc zł niższą, niż nowo zatrudnieni pracownicy.

Postępowanie pracodawcy

Wyjaśnienia pracodawcy nie przekonały sądów obu instancji. Pozwany tłumaczył się potrzebami gospodarczymi zakładu, a przede wszystkim tym, że tym, że chciał pozyskać specjalistów z konkurencyjnej firmy i zaoferować im stawki, jakie mieli dotychczas. 

Różnicowanie wynagrodzenia

Sądy obu instancji uznały, iż to, że mężczyznę zatrudniono wcześniej, niesłusznie stawiało go na straconej pozycji względem nowo przyjętych pracowników. 

Dziennik podaje, że pracodawca nie zrobił nic, aby wyrównać powstałe w ten sposób dysproporcje, a zgodnie z prawem różnicowanie wynagrodzenia możliwe jest wyłącznie w oparciu o zakres ilości i jakości pracy.