Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Wynagrodzenie

Wynagrodzenie

biznes-info-640x433
04.10.2019 02:00 Pracownicy skarbówki stawiają ultimatum. Znamy datę protestu

Protest w skarbówce zbliża się wielkimi krokami. Pracownicy urzędów mają dosyć. W ciągu najbliższych 3 lat na podwyżki wynagrodzeń skarbówki pójdzie z budżetu państwa prawie 900 milionów złotych. Podobna kwota ma być przeznaczona na sprzęt i samochody. Warto pamiętać, że w tym roku skarbówka dostała już podwyżki pensji - średnio po 650 zł brutto.

biznes-info-640x433
05.09.2019 02:00 Kolejki rosną, a NFZ przyznaje nagrody za "wzorowe wypełnianie obowiązków"

NFZ i jego pozostawiające wiele do życzenia działanie jest rok w rok krytykowane. Nie zmieniają niczego kolejne kampanie polityczne, w których przewija się postulat reformy NFZ i polskiej służby zdrowia. W efekcie kolejki do szpitali rosną, a pacjenci, nawet jeśli dotrą do lekarza, zmuszeni są oczekiwać na operacje nie miesiące, a lata.Tymczasem okazuje się, że w Narodowym Funduszu Zdrowia nagrody i premie sypią się jak z rękawa. Tylko od 2018 roku dotąd wypłacono aż 10 mln złotych w ramach dodatków do wypłat. Jak podkreśliło jednak kierownictwo Funduszu, ani złotówki z tej puli nie dostały kadry kierownicze. Pieniądze trafiały przede wszystkim do szeregowych urzędników i średniego szczebla.

biznes-info-640x433
23.07.2019 02:00 Jak obliczyć wynagrodzenie za niepełny miesiąc? Sposoby

Jak obliczyć wynagrodzenie za niepełny miesiąc? Nierzadko zdarza się, że pracownicy nie przepracowują całego okresu rozliczeniowego, co później generować może kłopoty. Szczególnie dla pracodawcy, który nie wie, w jaki sposób obliczyć pracownikowi należną mu wypłatę. Jest na to jednak kilka sposobów.Najpierw musimy podkreślić, że wynagrodzenie za przepracowaną część miesiąca zależne jest od tego, jaka była przyczyna nieobecności pracownika w miejscu pracy. Prawo przewiwduje tutaj dwa przypadki - nieobecność spowodowaną chorobą i nieobecność wywołaną innymi przyczynami niż choroba. W tym pierwszym wypadku zwykle pracownik w okresie nieobecności otrzymuje od pracodawcy zasiłek chorobowy, opiekuńczy, rodzicielski lub świadczenie rehabilitacyjne. Ma to wpływ na obliczanie wynagrodzenia za czas przepracowany w danym miesiącu.

biznes-info-640x433
17.07.2019 02:00 Czy wynagrodzenie chorobowe jest okresem nieskładkowym?

Czy wynagrodzenie chorobowe jest okresem nieskładkowym? Czy wynagrodzenie chorobowe jest opodatkowane? Takie pytania zadają sobie osoby martwiące się o wysokość swojej przyszłej emerytury. Wynagrodzenie chorobowe zaliczane jest do grupy okresów nieskładkowych

biznes-info-640x433
17.07.2019 02:00 Członkowie rad nadzorczych zarabiają teraz aż o 20% więcej. Rekordzista - 2 mln 74 tys. zł

47 tys. zł - taka jest mediana zarobków osób zasiadających w radach nadzorczych spółek notowanych na GPW w 2018 roku, jak wynika z analizy firmy Sedlak&Sedlak. Ich pensje wzrosły więc o niemal 20% w porównaniu z poprzednim rokiem.

biznes-info-640x433
15.07.2019 02:00 Wynagrodzenie - jaki ekwiwalent za urlop?

Wynagrodzenie jaki ekwiwalent za urlop? Zanim obliczymy ekwiwalent dla pracownika, najpierw musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki współczynnik urlopowy odpowiada danemu pracownikowi. Te różnią się w zależności od tego, w jakim wymiarze pracy zatrudniony był dany pracownik. Jeśli na pełen etat, wówczas współczynnik wynosi 20,92. Te maleją wraz z mniejszym etatem: 3/4 etatu - 15,96, 1/2 etatu - 10,46, 1/3 etatu - 6,97 i w końcu 1/4 etatu - 5,23.Co ważne, współczynnik urlopowy stosujemy zawsze obowiązujący. Choć te się zmieniają co roku, nawet jeśli będziemy obliczać ekwiwalent dla pracownika za poprzedni rok, a nawet za jeszcze wcześniejszy, posługujemy się współczynnikiem obecnie obowiązującym. Jeśli więc danej osobie stosunek pracy ustał na początku 2019 roku, a niewykorzystany urlop ma jeszcze za wcześniejszy, 2018 rok, obliczamy ekwiwalent w oparciu o współczynnik 20,92.

biznes-info-640x433
12.07.2019 02:00 Kiedy wynagrodzenie po rozwiązaniu umowy? Są sztywne ramy czasowe

Kiedy wynagrodzenie po rozwiązaniu umowy? Kończymy pracę w danej firmie jeszcze przed wypłatą, jesteśmy już w zasadzie poza strukturami firmy, więc kiedy możemy liczyć na wypłatę? To pytanie pojawia się zawsze w wypadku, kiedy ostatni dzień pracy nie jest dniem, w którym otrzymujemy wynagrodzenie. Bo w zasadzie kiedy możemy liczyć na pieniądze za naszą działalność w ramach stosunku pracy?Zaskakujące może być, iż odpowiedzi na to pytanie nie znajdziemy w Kodeksie pracy. Ten jedynie zdawkowo tłumaczy w artykule 171 paragraf 1, że "w przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny". Kodeks nie precyzuje jednak dokładnego terminu. Nie wspomina też o tym, co z wypłatą, jeśli stosunek pracy wygasa przed dniem jej wypłacania.