BiznesINFO.pl
500 plus dla zaszczepionych

flickr/Narodowy Bank Polski, (CC BY-ND 2.0)

500 plus w postaci nagrody wypłacane dla zaszczepionych. Zacząć mają w Lubelskiem

6 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Udostępnij:

500 plus dla tych, którzy zaszczepią się przeciw COVID-19 - taką nagrodę zapowiedział wójt gminy Lubartów, chcąc zachęcić jak największą grupę do szczepień. Kto może liczyć na zastrzyk dodatkowej gotówki? W tym wypadku jednak wcale nie chodzi o popularne

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kto będzie mógł liczyć na 500 plus za szczepienie

  • Czy taki sposób zachęcania do szczepień jest zgodny z prawem

  • Co z innymi benefitami dla zaszczepionych

500 plus dla zaszczepionych, ale wcale nie chodzi o świadczenie

Krzysztof Kopyść, wójt gminy Lubartów, chcąc zachęcić do szczepień jak największą grupę osób, zapowiedział, że urzędnicy, którzy poddadzą się szczepieniu, otrzymają specjalną nagrodę.

- Chcę nagradzać pracowników za zaszczepienie się na koronawirusa - powiedział wójt cytowany przez Dziennik Wschodni.

Kopyść tłumaczy, że tego typu nagrody mają pomóc szybko wyjść z pandemii i zapewnić bezpieczeństwo epidemiczne wszystkim mieszkańcom odwiedzającym Urząd Gminy i obsługujących ich urzędnikom. 

- Zaszczepieni nie będą stwarzać zagrożenia dla petentów, a i sami będą bezpieczni. Poza tym chyba wszyscy tęsknimy za normalnością w urzędzie, czyli za pracą bez masek i przegród z pleksy - tłumaczył wójt.

Na specjalne nagrody mają liczyć pracownicy gminy i podlegli jej pracownicy jednostek organizacyjnych, takich jak: biblioteki czy basenu. Nie wiadomo jednak jeszcze, ile dokładnie miałaby wynieść taka premia.

- Myślę, że będzie to 500+, ale ile ten plus wyniesie, to dopiero policzymy - przekazał wójt i dodał, że specjalna premia miałaby przede wszystkim wynagrodzić brak nagród w ubiegłym roku, ponieważ te zostały wstrzymane ze względu na sytuację epidemiczną.

Wójt zwrócił uwagę na to, że trudno przekonać urzędników do szczepień. Dlatego jego zdaniem nagroda w postaci 500 plus za szczepienie byłaby dobrym rozwiązaniem.

- Z tak zwanej grupy „zero” zgłosiła się tylko jedna osoba. To jest zdecydowanie za mało byśmy powrócili do normalności - argumentował cytowany przez Dziennik Kopyść.

Pieniądze, czy zdrowie - co jest lepszą motywacją?

Inni samorządowcy nie podchodzą jednak tak entuzjastycznie do pomysłu, co wójt Lubartowa.

- Będziemy zachęcali do szczepień, bo to zgodnie z obecną wiedzą to najskuteczniejsza metoda zabezpieczenia się przez koronawirusem - powiedział w rozmowie z Dziennikiem Leszek Włodarski, burmistrz Łęcznej. - Natomiast nie planujemy wiązania tego z nagrodami finansowymi. Wystarczającą motywacją jest zdrowie - dodał.

- Nie chcę oceniać, czy to dobry, czy zły pomysł, ale nie podchodzę do tego w ten sposób. Ja zamierzam się zaszczepić i większość pracowników Urzędu Gminy pewnie też to zrobi. Ale jest to sprawą indywidualną i nie uzależniałbym przyznania nagród od tego, czy ktoś się zaszczepi, czy nie - powiedział za to Artur Markowski, wójt podlubelskiej gminy Wojciechów. Podobnego zdania jest Kamil Kożuchowski, wójt gminy Piszczac w powiecie bialskim.

- Oczywiście można zachęcać, ale nie uważam, że nagradzanie jest dobrą formą. Nagrodę pracownik powinien otrzymywać za dobrze wykonywaną pracę - oznajmił.

Prof. Włodzimierz Piątkowski, socjolog medycyny z UMCS i Uniwersytetu Medycznego w Lublinie przyznał, że rozwiązanie, które proponuje wójt, jest zgodne z prawem. Jednak takie przekazywanie pieniędzy za zaszczepienie się mogłoby być odebrane jako forma wywierania presji.

Większe benefity dla osób zaszczepionych

Podczas rozmowy z tygodnikiem “Wprost”, minister zdrowia Adam Niedzielski przyznał, że osoby zaszczepione będą mogły liczyć na jeszcze więcej benefitów, podobnie jak ma to miejsce w innych europejskich krajach.

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >