BiznesINFO.pl

flickr/Narodowy Bank Polski, (CC BY-ND 2.0)

500 plus w postaci nagrody wypłacane dla zaszczepionych. Zacząć mają w Lubelskiem

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kto będzie mógł liczyć na 500 plus za szczepienie

  • Czy taki sposób zachęcania do szczepień jest zgodny z prawem

  • Co z innymi benefitami dla zaszczepionych

500 plus dla zaszczepionych, ale wcale nie chodzi o świadczenie

Krzysztof Kopyść, wójt gminy Lubartów, chcąc zachęcić do szczepień jak największą grupę osób, zapowiedział, że urzędnicy, którzy poddadzą się szczepieniu, otrzymają specjalną nagrodę.

- Chcę nagradzać pracowników za zaszczepienie się na koronawirusa - powiedział wójt cytowany przez Dziennik Wschodni.

Kopyść tłumaczy, że tego typu nagrody mają pomóc szybko wyjść z pandemii i zapewnić bezpieczeństwo epidemiczne wszystkim mieszkańcom odwiedzającym Urząd Gminy i obsługujących ich urzędnikom. 

- Zaszczepieni nie będą stwarzać zagrożenia dla petentów, a i sami będą bezpieczni. Poza tym chyba wszyscy tęsknimy za normalnością w urzędzie, czyli za pracą bez masek i przegród z pleksy - tłumaczył wójt.

Na specjalne nagrody mają liczyć pracownicy gminy i podlegli jej pracownicy jednostek organizacyjnych, takich jak: biblioteki czy basenu. Nie wiadomo jednak jeszcze, ile dokładnie miałaby wynieść taka premia.

- Myślę, że będzie to 500+, ale ile ten plus wyniesie, to dopiero policzymy - przekazał wójt i dodał, że specjalna premia miałaby przede wszystkim wynagrodzić brak nagród w ubiegłym roku, ponieważ te zostały wstrzymane ze względu na sytuację epidemiczną.

Wójt zwrócił uwagę na to, że trudno przekonać urzędników do szczepień. Dlatego jego zdaniem nagroda w postaci 500 plus za szczepienie byłaby dobrym rozwiązaniem.

- Z tak zwanej grupy „zero” zgłosiła się tylko jedna osoba. To jest zdecydowanie za mało byśmy powrócili do normalności - argumentował cytowany przez Dziennik Kopyść.

Pieniądze, czy zdrowie - co jest lepszą motywacją?

Inni samorządowcy nie podchodzą jednak tak entuzjastycznie do pomysłu, co wójt Lubartowa.

- Będziemy zachęcali do szczepień, bo to zgodnie z obecną wiedzą to najskuteczniejsza metoda zabezpieczenia się przez koronawirusem - powiedział w rozmowie z Dziennikiem Leszek Włodarski, burmistrz Łęcznej. - Natomiast nie planujemy wiązania tego z nagrodami finansowymi. Wystarczającą motywacją jest zdrowie - dodał.

- Nie chcę oceniać, czy to dobry, czy zły pomysł, ale nie podchodzę do tego w ten sposób. Ja zamierzam się zaszczepić i większość pracowników Urzędu Gminy pewnie też to zrobi. Ale jest to sprawą indywidualną i nie uzależniałbym przyznania nagród od tego, czy ktoś się zaszczepi, czy nie - powiedział za to Artur Markowski, wójt podlubelskiej gminy Wojciechów. Podobnego zdania jest Kamil Kożuchowski, wójt gminy Piszczac w powiecie bialskim.

- Oczywiście można zachęcać, ale nie uważam, że nagradzanie jest dobrą formą. Nagrodę pracownik powinien otrzymywać za dobrze wykonywaną pracę - oznajmił.

Prof. Włodzimierz Piątkowski, socjolog medycyny z UMCS i Uniwersytetu Medycznego w Lublinie przyznał, że rozwiązanie, które proponuje wójt, jest zgodne z prawem. Jednak takie przekazywanie pieniędzy za zaszczepienie się mogłoby być odebrane jako forma wywierania presji.

Większe benefity dla osób zaszczepionych

Podczas rozmowy z tygodnikiem “Wprost”, minister zdrowia Adam Niedzielski przyznał, że osoby zaszczepione będą mogły liczyć na jeszcze więcej benefitów, podobnie jak ma to miejsce w innych europejskich krajach.

Tagi:

500 pluswynagrodzeniepieniądze

Podobne artykuły

Polska i Świat

Spora grupa Polaków może liczyć na dodatkowy dzień wolny. Jest jeden warunek
Czytaj więcej >

Finanse

Koniec Credit Suisse. W Polsce bank zatrudnia ponad 6 tys. osób, pracownicy już dostali listy
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Upada znana burgerownia. „Smażymy do 31 marca”
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Upadła jedna z największych firm drobiarskich w Polsce. Setki osób zostanie bez pracy
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Domeny rządowe odsyłają na strony dla dorosłych
Czytaj więcej >

Finanse

Pakiet darmowych badań dla każdego ubezpieczonego w NFZ. Sprawdzamy, kiedy obowiązuje refundacja
Czytaj więcej >
Wiktoria Pękalak

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]