500 plus dla zaszczepionych
flickr/Narodowy Bank Polski, (CC BY-ND 2.0)
Autor Wiktoria Pękalak - 6 Stycznia 2021

500 plus w postaci nagrody wypłacane dla zaszczepionych. Zacząć mają w Lubelskiem

500 plus dla tych, którzy zaszczepią się przeciw COVID-19 - taką nagrodę zapowiedział wójt gminy Lubartów, chcąc zachęcić jak największą grupę do szczepień. Kto może liczyć na zastrzyk dodatkowej gotówki? W tym wypadku jednak wcale nie chodzi o popularne świadczenie, a zwykłą nagrodę pieniężną dla chętnych się zaszczepić.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kto będzie mógł liczyć na 500 plus za szczepienie
  • Czy taki sposób zachęcania do szczepień jest zgodny z prawem
  • Co z innymi benefitami dla zaszczepionych

500 plus dla zaszczepionych, ale wcale nie chodzi o świadczenie

Krzysztof Kopyść, wójt gminy Lubartów, chcąc zachęcić do szczepień jak największą grupę osób, zapowiedział, że urzędnicy, którzy poddadzą się szczepieniu, otrzymają specjalną nagrodę.

- Chcę nagradzać pracowników za zaszczepienie się na koronawirusa - powiedział wójt cytowany przez Dziennik Wschodni.

Kopyść tłumaczy, że tego typu nagrody mają pomóc szybko wyjść z pandemii i zapewnić bezpieczeństwo epidemiczne wszystkim mieszkańcom odwiedzającym Urząd Gminy i obsługujących ich urzędnikom.

- Zaszczepieni nie będą stwarzać zagrożenia dla petentów, a i sami będą bezpieczni. Poza tym chyba wszyscy tęsknimy za normalnością w urzędzie, czyli za pracą bez masek i przegród z pleksy - tłumaczył wójt.

Kurs Kurs "sasina" jednak nie po 70 mln złotych? Wiadomo już, ile wyniósł rachunek za nielegalne wyboryCzytaj dalej

Na specjalne nagrody mają liczyć pracownicy gminy i podlegli jej pracownicy jednostek organizacyjnych, takich jak: biblioteki czy basenu. Nie wiadomo jednak jeszcze, ile dokładnie miałaby wynieść taka premia.

- Myślę, że będzie to 500+, ale ile ten plus wyniesie, to dopiero policzymy - przekazał wójt i dodał, że specjalna premia miałaby przede wszystkim wynagrodzić brak nagród w ubiegłym roku, ponieważ te zostały wstrzymane ze względu na sytuację epidemiczną.

Wójt zwrócił uwagę na to, że trudno przekonać urzędników do szczepień. Dlatego jego zdaniem nagroda w postaci 500 plus za szczepienie byłaby dobrym rozwiązaniem.

- Z tak zwanej grupy „zero” zgłosiła się tylko jedna osoba. To jest zdecydowanie za mało byśmy powrócili do normalności - argumentował cytowany przez Dziennik Kopyść.

Pieniądze, czy zdrowie - co jest lepszą motywacją?

Inni samorządowcy nie podchodzą jednak tak entuzjastycznie do pomysłu, co wójt Lubartowa.

- Będziemy zachęcali do szczepień, bo to zgodnie z obecną wiedzą to najskuteczniejsza metoda zabezpieczenia się przez koronawirusem - powiedział w rozmowie z Dziennikiem Leszek Włodarski, burmistrz Łęcznej. - Natomiast nie planujemy wiązania tego z nagrodami finansowymi. Wystarczającą motywacją jest zdrowie - dodał.

- Nie chcę oceniać, czy to dobry, czy zły pomysł, ale nie podchodzę do tego w ten sposób. Ja zamierzam się zaszczepić i większość pracowników Urzędu Gminy pewnie też to zrobi. Ale jest to sprawą indywidualną i nie uzależniałbym przyznania nagród od tego, czy ktoś się zaszczepi, czy nie - powiedział za to Artur Markowski, wójt podlubelskiej gminy Wojciechów. Podobnego zdania jest Kamil Kożuchowski, wójt gminy Piszczac w powiecie bialskim.

- Oczywiście można zachęcać, ale nie uważam, że nagradzanie jest dobrą formą. Nagrodę pracownik powinien otrzymywać za dobrze wykonywaną pracę - oznajmił.

Prof. Włodzimierz Piątkowski, socjolog medycyny z UMCS i Uniwersytetu Medycznego w Lublinie przyznał, że rozwiązanie, które proponuje wójt, jest zgodne z prawem. Jednak takie przekazywanie pieniędzy za zaszczepienie się mogłoby być odebrane jako forma wywierania presji.

Większe benefity dla osób zaszczepionych

Podczas rozmowy z tygodnikiem “Wprost”, minister zdrowia Adam Niedzielski przyznał, że osoby zaszczepione będą mogły liczyć na jeszcze więcej benefitów, podobnie jak ma to miejsce w innych europejskich krajach.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. 760 zł, a jest sposób nawet na 1520 zł. Specjalna ulga przysługuje także i tobie
  2. Fatalne wieści dla setek tysięcy Polaków. Musicie poczekać kilka miesięcy
  3. Znakomite informacje dla seniorów. Leki od specjalisty też będą darmowe

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News