BiznesINFO.pl
500 plus dla zaszczepionych

flickr/Narodowy Bank Polski, (CC BY-ND 2.0)

500 plus w postaci nagrody wypłacane dla zaszczepionych. Zacząć mają w Lubelskiem

6 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Udostępnij:

500 plus dla tych, którzy zaszczepią się przeciw COVID-19 - taką nagrodę zapowiedział wójt gminy Lubartów, chcąc zachęcić jak największą grupę do szczepień. Kto może liczyć na zastrzyk dodatkowej gotówki? W tym wypadku jednak wcale nie chodzi o popularne

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kto będzie mógł liczyć na 500 plus za szczepienie

  • Czy taki sposób zachęcania do szczepień jest zgodny z prawem

  • Co z innymi benefitami dla zaszczepionych

500 plus dla zaszczepionych, ale wcale nie chodzi o świadczenie

Krzysztof Kopyść, wójt gminy Lubartów, chcąc zachęcić do szczepień jak największą grupę osób, zapowiedział, że urzędnicy, którzy poddadzą się szczepieniu, otrzymają specjalną nagrodę.

- Chcę nagradzać pracowników za zaszczepienie się na koronawirusa - powiedział wójt cytowany przez Dziennik Wschodni.

Kopyść tłumaczy, że tego typu nagrody mają pomóc szybko wyjść z pandemii i zapewnić bezpieczeństwo epidemiczne wszystkim mieszkańcom odwiedzającym Urząd Gminy i obsługujących ich urzędnikom. 

- Zaszczepieni nie będą stwarzać zagrożenia dla petentów, a i sami będą bezpieczni. Poza tym chyba wszyscy tęsknimy za normalnością w urzędzie, czyli za pracą bez masek i przegród z pleksy - tłumaczył wójt.

Na specjalne nagrody mają liczyć pracownicy gminy i podlegli jej pracownicy jednostek organizacyjnych, takich jak: biblioteki czy basenu. Nie wiadomo jednak jeszcze, ile dokładnie miałaby wynieść taka premia.

- Myślę, że będzie to 500+, ale ile ten plus wyniesie, to dopiero policzymy - przekazał wójt i dodał, że specjalna premia miałaby przede wszystkim wynagrodzić brak nagród w ubiegłym roku, ponieważ te zostały wstrzymane ze względu na sytuację epidemiczną.

Wójt zwrócił uwagę na to, że trudno przekonać urzędników do szczepień. Dlatego jego zdaniem nagroda w postaci 500 plus za szczepienie byłaby dobrym rozwiązaniem.

- Z tak zwanej grupy „zero” zgłosiła się tylko jedna osoba. To jest zdecydowanie za mało byśmy powrócili do normalności - argumentował cytowany przez Dziennik Kopyść.

Pieniądze, czy zdrowie - co jest lepszą motywacją?

Inni samorządowcy nie podchodzą jednak tak entuzjastycznie do pomysłu, co wójt Lubartowa.

- Będziemy zachęcali do szczepień, bo to zgodnie z obecną wiedzą to najskuteczniejsza metoda zabezpieczenia się przez koronawirusem - powiedział w rozmowie z Dziennikiem Leszek Włodarski, burmistrz Łęcznej. - Natomiast nie planujemy wiązania tego z nagrodami finansowymi. Wystarczającą motywacją jest zdrowie - dodał.

- Nie chcę oceniać, czy to dobry, czy zły pomysł, ale nie podchodzę do tego w ten sposób. Ja zamierzam się zaszczepić i większość pracowników Urzędu Gminy pewnie też to zrobi. Ale jest to sprawą indywidualną i nie uzależniałbym przyznania nagród od tego, czy ktoś się zaszczepi, czy nie - powiedział za to Artur Markowski, wójt podlubelskiej gminy Wojciechów. Podobnego zdania jest Kamil Kożuchowski, wójt gminy Piszczac w powiecie bialskim.

- Oczywiście można zachęcać, ale nie uważam, że nagradzanie jest dobrą formą. Nagrodę pracownik powinien otrzymywać za dobrze wykonywaną pracę - oznajmił.

Prof. Włodzimierz Piątkowski, socjolog medycyny z UMCS i Uniwersytetu Medycznego w Lublinie przyznał, że rozwiązanie, które proponuje wójt, jest zgodne z prawem. Jednak takie przekazywanie pieniędzy za zaszczepienie się mogłoby być odebrane jako forma wywierania presji.

Większe benefity dla osób zaszczepionych

Podczas rozmowy z tygodnikiem “Wprost”, minister zdrowia Adam Niedzielski przyznał, że osoby zaszczepione będą mogły liczyć na jeszcze więcej benefitów, podobnie jak ma to miejsce w innych europejskich krajach.

Podobne artykuły

Fot. Piotr Molecki/East News.Warszawa, 21.03.2021. Niedzielna msza podczas lockdownu.

Polska i Świat

Komunia czy ślub pomimo pandemii. Imprezy organizują w całym kraju

Czytaj więcej >
Rok temu wprowadzono obowiązek noszenia maseczek

Polska i Świat

Rok z maseczkami. Wiemy ile policja wystawiła mandatów

Czytaj więcej >
Pxhere CC0

Polska i Świat

Lockdown katastrofą dla gospodarki. Gowin: Tygodniowo Polska traci 2-3 mld zł

Czytaj więcej >
Jacek Sasin fot. Piotr Molecki / EAST NEWS

Polska i Świat

Jacek Sasin ma pomysł na reformę energetyki węglowej. Możemy zapłacić za nią miliardy złotych

Czytaj więcej >
Ustawa o hulajnogach już podpisana przez prezydenta

Polska i Świat

Ustawa o hulajnogach elektrycznych w końcu jest. Czekaliśmy aż 5 lat

Czytaj więcej >
Lech Walesa, former president of Poland and Nobel Prize for peace laureate, is pictured on February 3, 2021 during an interview in his office in Gdansk, Poland. - Polish freedom icon and Nobel laureate Lech Walesa on Wednesday said Russian opposition figure Alexei Navalny is a "hero" who is well on his way towards deserving the famous peace prize. (Photo by Wojtek RADWANSKI / AFP)

Polska i Świat

Lech Wałęsa szuka pracy w internecie. Były prezydent jest bankrutem

Czytaj więcej >