Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Ile zarabia prezydent USA? Trump nie nadwyręży swojego majątku
Maria Glinka
Maria Glinka 11.01.2021 01:00

Ile zarabia prezydent USA? Trump nie nadwyręży swojego majątku

Ile zarabia prezydent USA?
Flickr/Emma Kaden, https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile zarabia prezydent USA w porównaniu z innymi światowymi przywódcami

  • Jakie otrzymuje dodatki do pensji

  • Jaka jest wysokość wynagrodzenia po zakończeniu kadencji

Ile zarabia prezydent USA? Więcej niż prezydenci innych państw

Poszukując odpowiedzi na pytanie, ile zarabia prezydent USA, należy sięgnąć do amerykańskiego prawa. Ustawodawstwo wskazuje, że głowa państwa może liczyć na wynagrodzenie rzędu 400 tys. dolarów brutto w skali roku. Dla porównania prezydent Polski otrzymuje pensję w wysokości 65,6 tys. dolarów (244 800 zł brutto rocznie).

Jak zarobki najważniejszego amerykańskiego funkcjonariusza państwowego prezentują się na tle innych światowych przywódców? Niemal identyczną pensję pobiera kanclerz Niemiec - 408 tys. dolarów w skali roku. Portal innpoland.pl podaje, że z kolei prezydent Francji zarabia rocznie 212 tys. dolarów.

Następny w kolejności zarobków jest premier Holandii z roczną pensją 167 tys. dolarów. Niewiele mniej otrzymują prezydenci Czech (164 tys. dolarów) i Litwy (135 tys. dolarów). Natomiast prezydent Rosji pobiera wynagrodzenie rzędu 125,5 tys. dolarów rocznie.

Ile zarabia prezydent USA? Mniej niż prezesi wielkich koncernów

Jednak to, ile zarabia prezydent USA, znacząco odbiega od pensji prezesów największych amerykańskich spółek. TVN24 podaje, że Marrisa Mayer (Yahoo) wzbogaciła się w 2015 r. o 35 mln dolarów. Niewiele mniej zarobiła Marilyn Hewson z Lockhead Martin (28 mln dolarów). Z kolei prezes Exxon Mobil Rex W. Tillerson w 2015 r. zwiększył swój majątek o 27 mln dolarów.

Choć zarówno na barkach prezydenta USA, jak i zarządców koncernów spoczywa ogromna odpowiedzialność to nie wszystkie spółki stosują strategię pokaźnego wynagradzania zarządców. Portal verdict.co.uk. donosi, że Facebook, Twitter czy Alphabet bazują na tzw. pensji jednodolarowej. Na symboliczne wysokości pensji nie zdecydowali się na razie Tim Cook z Apple (3 mln dolarów) czy Satya Nadella z Microsoft (1,5 mln dolarów).

Dodatkowy budżet, rezydencje i ochrona 

Prezydent USA może liczyć nie tylko na pokaźne wynagrodzenie, lecz także na dodatki. Najważniejszy urzędnik państwowy ma do dyspozycji rocznie 100 tys. dolarów na podróże oraz 50 tys. na inne wydatki. Do tego należy doliczyć także 19 tys. na rozrywkę.

W trakcie prezydentury polityk korzysta z Air Force One (Boeing 747-200B), helikoptera Marine One, opancerzonej limuzyny oraz prywatnej ochrony tzw. Secret Service. Nie musi się także martwić o czynsz, ponieważ rezyduje w Białym Domu.

Choć zarówno korzyści finansowe, jak i materialne są niezaprzeczalne to należy pamiętać, że piastowanie funkcji prezydenta USA to praca niemal 24 godziny na dobę. - Prezydenci nie mają wakacji, po prostu zmieniają scenerię - przyznała niegdyś Nancy Reagan, żona byłego już prezydenta USA Ronalda Reagana.

Ile zarabia prezydent USA po zakończeniu kadencji?

Dokumentem, który reguluje, ile zarabia prezydent USA, gdy jego kadencja dobiegnie końca, jest ustawa o byłych prezydentach. Pensja po zakończeniu prezydentury wynosi 200 tys. dolarów w skali roku. Business Insider Polska podaje, że emerytowany prezydent może korzystać z 200 tys. dolarów na różne, nadprogramowe wydatki. Kolejne 100 tys. dolarów to tzw. dodatek dla wdowca.

Mimo zakończenia kadencji prezydent USA może w dalszym ciągu liczyć na ochronę Secret Service, choć jej zakres ulega ograniczeniu. Do dyspozycji byłego prezydenta pozostaje rezydencja w Camp David i Blair House.