BiznesINFO.pl
Trump o inauguracji Bidena

Wikipedia/Gage Skidmore, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=38720271

Trump oficjalnie oświadczył, co zrobi podczas inauguracji Bidena. Pierwsza taka decyzja od 150 lat

9 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Donald Trump nie przestaje zaskakiwać. Choć emocje po środowym szturmie na Kapitol jeszcze nie opadły to prezydent opublikował kolejne kontrowersyjne wpisy na Twitterze. Miliarder z Nowego Jorku oznajmił, że nie będzie uczestniczył w zaprzysiężeniu swojeg

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co ogłosił Trump

  • Co wydarzyło się na Kapitolu

  • Jakie mogą być konsekwencje tych wydarzeń dla ustępującego prezydenta

Trump nie weźmie udziału w inauguracji Bidena

Trump to pierwszy prezydent USA od lat, który nie będzie obecny na ceremonii zaprzysiężenia nowej głowy państwa. Assosiated Press przypomina, że identyczna sytuacja miała miejsce w 1869 r., kiedy Andrew Johnson nie pojawił się na inauguracji Ulyssesa Granta.

O swojej decyzji Trump poinformował na Twitterze. „Do wszystkich, którzy pytali: nie przyjdę na inaugurację 20 stycznia”, czytamy we wpisie. Tego dnia rozpocznie się kadencja Demokraty Joe Bidena. W drugim wpisie Trumpa na ten temat czytamy: „Zostałem uznany za persona non grata na uroczystościach inauguracyjnych. [] Szczerze mówiąc, i tak zbiega się to z moim czasem na herbatę o 11:00 w Mar-a-Lago” (kurort na Florydzie).

Jak na razie nie wiadomo, jakie plany na ostatnie dni prezydentury ma Trump. AFP nieoficjalnie ustaliła, że głowa państwa opuści Waszyngton kilka dni przed 20 stycznia i uda się do posiadłości na Florydzie. Agencja podaje, że w inauguracji będzie uczestniczył natomiast wiceprezydent Mike Pence.

Polsat News podaje, że prezydent-elekt bezzwłocznie zareagował na wpis Trumpa. - To dobrze, że ustępującego prezydenta USA Donalda Trumpa nie będzie na mojej inauguracji - oznajmił Biden. Polityk jest przekonany, że amerykańskie służby staną na wysokości zadania, aby ceremonia przebiegała bez zakłóceń.

Trump w ogniu krytyki po ataku na Kapitol. Będzie impeachment?

Po protestach, które ogarnęły Waszyngton w środę 6 stycznia, Trump nie schodzi z ust całego świata. Bodźcem do eskalacji zachowania demonstrantów na ulicach była bowiem jego przemowa przed białym domem. - Nigdy się nie poddamy i nigdy nie ustąpimy. [] Nasze państwo ma dość i nie będziemy tego dłużej znosić - mówił do wielotysięcznego tłumu zwolenników.

Zdaniem Trumpa oraz jego entuzjastów listopadowe wybory prezydenckie zostały „sfałszowane i skradzione”. W ferworze walki trumpiści uderzyli na Kapitol, w którym odbywało się posiedzenie parlamentu w sprawie zatwierdzenia prezydentury Bidena. Część demonstrantów wdarła się do środka. Bilans zdarzeń jest tragiczny - zginęło pięć osób, w tym jeden policjant.

Z uwagi na ogromne zagrożenie budynek ewakuowano, a obrady przerwano. NBC News donosi, że w czwartek 7 stycznia Kongres potwierdził zwycięstwo Joe Bidena. To dało asumpt do kolejnego ataku niezadowolonego Trumpa, który w dalszym ciągu podważa wynik elekcji.

Chociaż całkowicie nie zgadzam się z wynikiem wyborów, a fakty są po mojej stronie, to jednak 20 stycznia nastąpi [w Białym Domu - przyp. red.] przewidywana zmiana. Zawsze mówiłem, że będziemy kontynuować naszą walkę o to, by liczono tylko głosy legalne. Oznacza to koniec najwspanialszej pierwszej kadencji w historii prezydentury, ale to dopiero początek naszej walki o ponowne uczynienie Ameryki wielką!”, czytamy w oficjalnym oświadczeniu Republikanina, które cytuje portal gazeta.pl.

Po szturmie na Kapitol Demokraci wezwali do usunięcia Trumpa z funkcji prezydenta USA. W tym celu należałoby uruchomić 25 poprawkę do Konstytucji Stanów Zjednoczonych. Alternatywną metodą odgórnego skrócenia kadencji Trumpa mogłoby być postawienie prezydenta w stan oskarżenia i wdrożenie procedury impeachmentu.

CNN podaje, że drugi scenariusz jest bardziej prawdopodobny - szefowa Izby Reprezentantów Nancy Pelosi stoi na stanowisku, że Trump musi odpowiedzieć za „działania wywrotowe” i podżeganie do zamieszek. Byłby to już drugi impeachment względem miliardera z Nowego Jorku. Pierwszy raz Trump został postawiony w stan oskarżenia w grudniu 2019 r. z uwagi na działania, które miały skłonić władze Ukrainy do oczerniania Bidena. Udało mu się utrzymać stanowisko.

Podobne artykuły

Fot. Piotr Molecki/East News.Warszawa, 21.03.2021. Niedzielna msza podczas lockdownu.

Polska i Świat

Komunia czy ślub pomimo pandemii. Imprezy organizują w całym kraju

Czytaj więcej >
Rok temu wprowadzono obowiązek noszenia maseczek

Polska i Świat

Rok z maseczkami. Wiemy ile policja wystawiła mandatów

Czytaj więcej >
Pxhere CC0

Polska i Świat

Lockdown katastrofą dla gospodarki. Gowin: Tygodniowo Polska traci 2-3 mld zł

Czytaj więcej >
Jacek Sasin fot. Piotr Molecki / EAST NEWS

Polska i Świat

Jacek Sasin ma pomysł na reformę energetyki węglowej. Możemy zapłacić za nią miliardy złotych

Czytaj więcej >
Ustawa o hulajnogach już podpisana przez prezydenta

Polska i Świat

Ustawa o hulajnogach elektrycznych w końcu jest. Czekaliśmy aż 5 lat

Czytaj więcej >
Lech Walesa, former president of Poland and Nobel Prize for peace laureate, is pictured on February 3, 2021 during an interview in his office in Gdansk, Poland. - Polish freedom icon and Nobel laureate Lech Walesa on Wednesday said Russian opposition figure Alexei Navalny is a "hero" who is well on his way towards deserving the famous peace prize. (Photo by Wojtek RADWANSKI / AFP)

Polska i Świat

Lech Wałęsa szuka pracy w internecie. Były prezydent jest bankrutem

Czytaj więcej >