BiznesINFO.pl

Wikipedia/Gage Skidmore, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=38720271

Trump oficjalnie oświadczył, co zrobi podczas inauguracji Bidena. Pierwsza taka decyzja od 150 lat

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co ogłosił Trump

  • Co wydarzyło się na Kapitolu

  • Jakie mogą być konsekwencje tych wydarzeń dla ustępującego prezydenta

Trump nie weźmie udziału w inauguracji Bidena

Trump to pierwszy prezydent USA od lat, który nie będzie obecny na ceremonii zaprzysiężenia nowej głowy państwa. Assosiated Press przypomina, że identyczna sytuacja miała miejsce w 1869 r., kiedy Andrew Johnson nie pojawił się na inauguracji Ulyssesa Granta.

O swojej decyzji Trump poinformował na Twitterze. „Do wszystkich, którzy pytali: nie przyjdę na inaugurację 20 stycznia”, czytamy we wpisie. Tego dnia rozpocznie się kadencja Demokraty Joe Bidena . W drugim wpisie Trumpa na ten temat czytamy: „Zostałem uznany za persona non grata na uroczystościach inauguracyjnych. [] Szczerze mówiąc, i tak zbiega się to z moim czasem na herbatę o 11:00 w Mar-a-Lago” (kurort na Florydzie).

Jak na razie nie wiadomo, jakie plany na ostatnie dni prezydentury ma Trump. AFP nieoficjalnie ustaliła, że głowa państwa opuści Waszyngton kilka dni przed 20 stycznia i uda się do posiadłości na Florydzie. Agencja podaje, że w inauguracji będzie uczestniczył natomiast wiceprezydent Mike Pence.

Polsat News podaje, że prezydent-elekt bezzwłocznie zareagował na wpis Trumpa. - To dobrze, że ustępującego prezydenta USA Donalda Trumpa nie będzie na mojej inauguracji - oznajmił Biden. Polityk jest przekonany, że amerykańskie służby staną na wysokości zadania, aby ceremonia przebiegała bez zakłóceń.

Trump w ogniu krytyki po ataku na Kapitol. Będzie impeachment?

Po protestach , które ogarnęły Waszyngton w środę 6 stycznia, Trump nie schodzi z ust całego świata. Bodźcem do eskalacji zachowania demonstrantów na ulicach była bowiem jego przemowa przed białym domem. - Nigdy się nie poddamy i nigdy nie ustąpimy. [] Nasze państwo ma dość i nie będziemy tego dłużej znosić - mówił do wielotysięcznego tłumu zwolenników.

Zdaniem Trumpa oraz jego entuzjastów listopadowe wybory prezydenckie zostały „sfałszowane i skradzione”. W ferworze walki trumpiści uderzyli na Kapitol, w którym odbywało się posiedzenie parlamentu w sprawie zatwierdzenia prezydentury Bidena. Część demonstrantów wdarła się do środka. Bilans zdarzeń jest tragiczny - zginęło pięć osób, w tym jeden policjant.

Z uwagi na ogromne zagrożenie budynek ewakuowano, a obrady przerwano. NBC News donosi, że w czwartek 7 stycznia Kongres potwierdził zwycięstwo Joe Bidena. To dało asumpt do kolejnego ataku niezadowolonego Trumpa, który w dalszym ciągu podważa wynik elekcji.

Chociaż całkowicie nie zgadzam się z wynikiem wyborów, a fakty są po mojej stronie, to jednak 20 stycznia nastąpi [w Białym Domu - przyp. red.] przewidywana zmiana. Zawsze mówiłem, że będziemy kontynuować naszą walkę o to, by liczono tylko głosy legalne. Oznacza to koniec najwspanialszej pierwszej kadencji w historii prezydentury, ale to dopiero początek naszej walki o ponowne uczynienie Ameryki wielką!”, czytamy w oficjalnym oświadczeniu Republikanina, które cytuje portal gazeta.pl.

Po szturmie na Kapitol Demokraci wezwali do usunięcia Trumpa z funkcji prezydenta USA. W tym celu należałoby uruchomić 25 poprawkę do Konstytucji Stanów Zjednoczonych. Alternatywną metodą odgórnego skrócenia kadencji Trumpa mogłoby być postawienie prezydenta w stan oskarżenia i wdrożenie procedury impeachmentu.

CNN podaje, że drugi scenariusz jest bardziej prawdopodobny - szefowa Izby Reprezentantów Nancy Pelosi stoi na stanowisku, że Trump musi odpowiedzieć za „działania wywrotowe” i podżeganie do zamieszek. Byłby to już drugi impeachment względem miliardera z Nowego Jorku. Pierwszy raz Trump został postawiony w stan oskarżenia w grudniu 2019 r. z uwagi na działania, które miały skłonić władze Ukrainy do oczerniania Bidena. Udało mu się utrzymać stanowisko.

Tagi:

Podobne artykuły

Polska i Świat

Stworzył biznes na poddaszu. Wpadł w kłopoty, ponieważ urząd o nim nie wiedział
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Gadu-Gadu wraca do walki o użytkowników. Polski komunikator zaskoczył szykowaną funkcją
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ważny komunikat ZUS dla płatników składek. Od 27 marca konieczny nowy certyfikat
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Konfiskata auta nietrzeźwemu kierowcy. Nowe przepisy mają być nieco mniej restrykcyjne
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Operatorzy wyłączą sieć 3G na terenie Polski. Wiele telefonów przestanie działać
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Refundacja badań przez NFZ. Oto lista darmowych zabiegów
Czytaj więcej >
Maria Glinka

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]