Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Praca > Jaki zawód najwięcej zarabia? Rynek pracy bardzo się zmienił
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 22.03.2022 08:36

Jaki zawód najwięcej zarabia? Rynek pracy bardzo się zmienił

PHOTO: TRICOLORS/EAST NEWS 06.03.2007 Spotkanie z aktorami serialu - Odwroceni N/Z:teczka pieniadze
East News, TRICOLORS

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Który zawód jest najlepiej zarabiającym w Polsce i na świecie

  • Na jakim poziomie kształtuje się wynagrodzenie poszczególnych zawodów

  • Gdzie w tym wszystkim są freelancerzy

Najlepiej zarabiający zawód w Polsce

Altruiści powiedzą, że "Pieniądze to nie wszystko", jednakże materialiści w kontrargumencie przypomną im film o tym samym tytule i sentencję napisaną na stodole, która w efekcie sprowadza się do tego, że aspekt materialny odgrywa istotną rolę w życiu każdego człowieka. Finalnie okazuje się jednak, że każdy o owe pieniądze i zarobki lubi dbać.

Dowodzi temu fakt, że studenci najchętniej wybierają perspektywiczne kierunki (według danych JOBICON, aż 61 proc. studentów zwraca uwagę na przyszłe zarobki w branży), dzięki którym w przyszłości będą mogli zarabiać godnie, a jeśli okażą się świetni w swoim fachu, w portfelu ujrzą prawdziwe kokosy. Nic dziwnego, że jednym z najbardziej obleganych kierunków humanistycznych jest prawo. Na publicznych uczelniach przypada kilkunastu chętnych na jedno miejsce na tym kierunku.

Mimo wszystko z raportu opublikowanego wynika, że najchętniej wybieranym kierunkiem w Polsce jest informatyka i tylko w 2019 r. przyciągnęła ponad 40 tys. studentów. Chętnie wybierane są również zarządzanie, psychologia, ekonomia i właśnie prawo. Który zatem jest najlepiej zarabiającym zawodem w Polsce?

Okazuje się, że najlepiej zarabiający zawód w naszym kraju zależy od aktualnie analizowanego zestawienia. Mogłoby wydawać się to dziwne, jednakże część zawodów bardzo często przewija się we wszystkich rankingach i uznajmy to za dowód, że właśnie osoby go wykonujące mogą poszczycić się grubym portfelem i sowitym wynagrodzeniem.

Z rankingu przedstawionego przez Wprost wynika, że na czwartym miejscu znajduje się programista inkasujący miesięcznie 19,5 tys. zł wynagrodzenia. Z kolei na trzecim miejscu umieszczony został konsultant SAP, a zaraz przed nim główny mechanik. Zarobki obu przedstawicieli wahają się w granicach 20 tys. zł. Popularny zawód w dzisiejszych czasach, czyli specjalista ds. public relations może liczyć na "zaledwie" 13 tys. zł. Pierwsze miejsce na podium w owym zestawieniu jako najlepiej zarabiający zawód zajmuje radca prawny z wynagrodzeniem równym 21,3 tys. zł.

Źdźbło inny ranking przedstawił serwis interview.me, który na pierwszym miejscu umieścił osobę odpowiedzialną za kontakt z klientem korporacyjnym i zarobkami rzędu 12 470 zł brutto. Drugie miejsce należy do specjalisty ds. bezpieczeństwa IT (12 tys. zł brutto), natomiast trzecie do brand managera, czyli opiekuna marki. Ten może zarobić nawet 11 440 zł brutto. Gdzie zatem plasuje się radca prawny? Na czwartym miejscu z zarobkami równymi 11 100 zł brutto. A jaki jest najlepiej zarabiający zawód na świecie?

Najlepiej zarabiający zawód według świata

Okazuje się, że w Stanach Zjednoczonych tendencja do wybierania kierunków jest zgoła inna niż w Polsce. W 2018 r. w USA królował biznes i zarządzanie jako jeden kierunek. Ciekawym jest, że drugie miejsce zajęło pielęgniarstwo, a trzecie psychologia. Popularne w Polsce prawo, w Stanach Zjednoczonych nie znalazło się nawet w pierwszej dziesiątce. Tamtejsi studenci zdecydowanie stawiają na ścisłe kierunki, np.: energetyka.

Cóż, wygląda na to, że perspektywa życia niczym Harvey Specter, jednego z głównych bohaterów serialu "W garniturach", kusi przede wszystkim Polaków. Prawnik korporacyjny, bo podobne stanowisko zajmował Harvey, należy do elity Stanów Zjednoczonych i może wygenerować zyski większe niż reszta jego kolegów po fachu. Serwis gowork.pl szacuje, że roczne zarobki prawnika korporacyjnego w USA mogą sięgnąć nawet 700 tys. rocznie. To sprawia, że jest to drugi najlepiej zarabiający zawód zaraz za medycyną. W tej dziedzinie zarobki mogą sięgnąć nawet 1,5 mln zł rocznie.

Na wysokie zarobki na świecie mogą liczyć także piloci samolotów pasażerskich. Zarobki pilota samolotów pasażerskich niewątpliwie należą do jednych z najwyższych na świecie. Najlepiej zarabiają pracujący dla Gulf Air, bahrajńskich linii lotniczych oraz piloci Emirates Airline. Ci pierwsi mogą liczyć na pensję równą 200 tys. dolarów, natomiast drudzy zarabiają ok. 117 tys. dolarów.

"Mój mąż - proszę pani - jest z zawodu dyrektorem" - powiedziała bohaterka filmu "Poszukiwany, poszukiwana" w reżyserii niezastąpionego Stanisława Barei. Na obecnym rynku pracy obecni są także freelancerzy, którzy właśnie sami sobie są dyrektorem. Niestety, ale ich zarobki ciężko ustalić, jednakże ponownie pojawia się kwestia informatyka oraz tłumacza.

Warto zaznaczyć, że droga do wykonywania zawodu pilota jest długa i kręta, a łączne koszty uzyskania licencji wahają się w granicach 200 tys. zł. Co więcej, w najlepszych liniach lotniczych na świecie latają najlepsi z najlepszych, a to powoduje, że skuszeni atrakcyjnymi zarobkami możemy się nieźle zdziwić zaczynając swoją przygodę z tym zawodem. Podobna droga towarzyszy radcom prawnym, adwokatom oraz prawnikom korporacyjnym. W Polsce, aby być adwokatem czy radcą prawnym nie wystarczy skończyć studiów. Trzeba odbyć także aplikację trwającą trzy lata oraz stale budować swoje nazwisko. Co więcej, są gałęzie prawa, które pozwalają na największe zarobki, dlatego studenci muszą pamiętać o tym, że nie każdy z nich zostanie Harveyem. Dokładnie tak samo, jak nie każdy polityk może być Francisem Underwoodem.

Tagi: Zarobki