Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Zarobki

Zarobki

Zarobki w Polsce – jak się przedstawiają?

Poziom zarobków w danym kraju jest jedną z najczęściej komentowanych sfer gospodarki. I trudno się dziwić – zarobki, a więc gratyfikacja pieniężna za wykonaną pracę, bezpośrednio przekładają się na standard życia osoby pracującej. Poziom osiąganych zarobków zwykle nie jest dla nas satysfakcjonujący, co wynika z oczekiwań względem gospodarki, których ta – głównie przez wzgląd na politykę fiskalną państwa – nie jest w stanie spełnić.

Niemniej, ze statystycznego punktu widzenia wynika, że sytuacja ekonomiczna w tej materii nie jest wcale tak zła, jak publicznie się ją przedstawia. Średnie zarobki w Polsce stale rosną, w 2023 roku wynosząc 7 000 złotych brutto. Minimalne wynagrodzenie za pracę z kolei wynosi 3 600 złotych brutto miesięcznie, choć wkrótce wejdą w życie przepisy, które zarobki najbiedniejszych Polaków zwiększą – przynajmniej w sensie nominalnym.

Co wpływa na wysokość zarobków?

Na wysokość zarobków wpływa wiele czynników. Znaczna ich część jest zależna od nas samych, jednak na wiele aspektów nie mamy wpływu. Oczywistym jest, że podstawowym determinantem uzyskiwanego przez nas wynagrodzenia będzie rodzaj wykonywanej przez nas pracy i pozycja w firmowej hierarchii. Żeby zaś uzyskać kompetencje właściwe do pracy w lepiej opłacanym zawodzie, będziemy musieli poświęcić wiele czasu i energii na naukę. Co więcej, niektóre branże – na przykład sektor IT – rozwijają się znacznie lepiej niż inne, co w sposób oczywisty przekłada się na wzrost wynagrodzeń specjalistów.

Niestety, zarobki na tym samym stanowisku w wielu krajach mogą się od siebie w znacznym stopniu różnić. W tym przypadku będziemy oczywiście mówić o czynnikach zewnętrznych, a więc o polityce fiskalnej rządu. Wysokie podatki, parapodatki, składki i obowiązkowe daniny oraz inne czynniki wpływające na wzrost kosztów zatrudnienia powodują, że realne zarobki obywateli maleją. Dla przykładu, w Polsce osoba która w 2023 roku zarabiała 5 000 złotych brutto miesięcznie, „na rękę” otrzyma jedynie 3 738 złotych, podczas gdy koszt pracodawcy w takim wypadku wyniesie aż 6 024 złote.

Większe zarobki – jak o nie zadbać?

W pewnym stopniu prawdą jest, że aby zarabiać więcej, trzeba też więcej lub ciężej pracować. W dzisiejszych czasach wiele osób stara się wyrównać niedobory w domowym budżecie dzięki rozmaitym pracom dodatkowym, jednak zwykle jest to wyłącznie rozwiązanie tymczasowe.

Warto zdać sobie sprawę z faktu, że współczesny rynek pracy stale ewoluuje, często wymagając od pracowników dostosowywania się do nowych reguł. To właśnie ten czynnik możesz potraktować jako swoją szansę. Bez względu na swoje aktualne stanowisko pracy, wiek czy doświadczenie, warto stale się kształcić i zdobywać nowe umiejętności, by w odpowiednim momencie przebranżowić się i po prostu zarabiać więcej – przy okazji mogąc liczyć na satysfakcjonującą ścieżkę kariery.

Pokaż więcej

Seniorzy
12.02.2024 11:17 Emeryci muszą poinformować o tym ZUS. Czas tylko do końca lutego

Część emerytów i rencistów ma czas tylko do końca miesiąca na to, by dostarczyć ważne informacje do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Chodzi dokładnie o poinformowanie Zakładu o dodatkowych przychodach, które osiągnęli w ubiegłym roku. Kogo dotyczy ten obowiązek?

nauka, komputer
11.02.2024 10:15 Korepetycje to intratny biznes. Zarobki wyższe niż w szkole

W mediach społecznościowych ukazał się krótki wywiad z korepetytorką języka angielskiego. Wiele osób jest zaskoczonych tym, ile konkretnie zarabia na prowadzeniu dodatkowych zajęć. Nie dziwi jednak to, że postanowiła wybrać drogę zawodową, która nie prowadzi przez szkołę.

Kobieta, portfel
09.02.2024 13:05 Ile naprawdę zarabiają Polacy? GUS przekazał zaskakujące dane

Główny Urząd Statystyczny właśnie przekazał oficjalne dane dotyczące tego, ile wyniosło przeciętne wynagrodzenie w ubiegłym roku. Jak się okazuje, odnotowany został wzrost, a w tym roku Polacy również mogą spodziewać się podwyżek pensji. Przedstawiamy szczegóły.

Ksiądz
05.02.2024 17:55 Na jaw wyszło, ile zarabiają księża w skarbówce. Kwoty są zaskakujące

Okazuje się, że księża oprócz pracy w szkołach, gdzie uczą religii, działają także w Krajowej Administracji Skarbowej. Jest dokładnie trzynastu takich kapelanów, a portal o2.pl postanowił sprawdzić, jaką dokładnie duchowni pełnią tam rolę oraz na zarobki mogą liczyć. Kwoty są zaskakujące. 

Jurek Owsiak
28.01.2024 19:19 Ile tak naprawdę zarabia Jurek Owsiak? Kwota robi spore wrażenie

Trwający 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy budzi wśród niektórych osób dość nietypowe pytania. Jedno z nich dotyka kontrowersyjnej kwestii, jaką są zarobki szefa organizacji, Jurka Owsiaka. Ile konkretnie zarabia?

pieniądze portfel banknoty
23.01.2024 17:42 Gdzie w Polsce zarabia się najwięcej? Warszawa poza podium, duże zaskoczenie

Ta wiadomość z pewnością zaskoczy niektórych. Stolica nie jest już na pierwszym miejscu rankingu miast z najwyższymi zarobkami w Polsce. Główny Urząd statystyczny przedstawił przedstawił nową klasyfikacje, w której wysokie miejsce zajął m.in. Kraków. Jak wygląda podium?

Pieniądze w portfelu
23.01.2024 10:24 Gdzie w Polsce zarabia się najwięcej? Jest inaczej, niż wszyscy sądzili

Główny Urząd Statystyczny właśnie przekazał dane dotyczące tego, w których polskich miastach można liczyć na najwyższe zarobki. Ranking ten może być dla wielu osób niemałym zaskoczeniem, bo wbrew pozorom na pierwszym miejscu nie znalazła się Warszawa.

Listonosz na rowerze
21.01.2024 19:23 Zaskakujące, ile płaci się w Poczcie Polskiej. Tyle zarabia listonosz

Już od jakiegoś czasu w sieci pojawiają się doniesienia dotyczące fatalnej sytuacji finansowej Poczty Polskiej. Związkowcy alarmują o potencjalnym bankructwie, a także ujawniają, na jakie zarobki mogą liczyć pracownicy. Kwoty są zadziwiająco niskie. 

Poczta Polska
09.01.2024 12:07 Ile zarabiają pracownicy Poczty Polskiej? Kwoty są zaskakująco niskie

Poczta Polska wpadła w niemałe kłopoty. Jak się okazuje grozi jej nawet bankructwo, a pracownicy w lutym tego roku mogą nie otrzymać swoich wynagrodzeń. “Fakt” opublikował list związkowców, w którym zawarto całą prawdę dotyczącą zarobków w tej spółce. 

Pieniądze
06.01.2024 22:40 Praca w Biedronce, Lidlu i McDonald's. Gdzie można zarobić najwięcej?

Wysokość wynagrodzeń może różnić się w zależności od sklepu czy też restauracji. Kwoty, które zarabiają ekspedienci na kasie w Biedronce lub Lidlu i te, które otrzymują pracownicy popularnej sieci restauracji, nieco się od siebie różnią. Która opcja jest bardziej opłacalna? 

Telewizja Polska
28.12.2023 21:10 Wyciekło, ile Michał Adamczyk zarabiał w TVP. Sumy przyprawiają o zawrót głowy

Emocje związane ze zmianami w Telewizji Polskiej wydają się nie mieć końca. W czwartek światło dzienne ujrzały informacje dotyczące zarobków Michała Adamczyka, jakie otrzymał za pracę w Telewizji Polskiej. Podane w oficjalnym dokumencie kwoty mogą przyprawić o zawroty głowy.

Telewizja Polska
27.12.2023 23:07 Ile zarabia prezes Telewizji Polskiej? Kwota może zaskoczyć wielu

Trwające od tygodnia zamieszanie z mediami publicznymi może powodować pojawienie się dość nietypowych pytań. Jedna z kwestii dotyczy pieniędzy, jakie może zarabiać prezes Telewizji Polskiej. Okazuje się, że kwoty robią niemałe wrażenie.

Pałac Buckingham
26.12.2023 22:16 Pałac Buckingham rekrutuje. Ile płaci brytyjska rodzina królewska?

Osoby marzące o pracy dla brytyjskiej rodziny królewskiej w końcu mają szansę na spełnienie swojego marzenia. Pałac Buckingham opublikował bowiem oferty pracy na kilkadziesiąt stanowisk. Potrzebne są jednak wysokie kwalifikacje, aby dostać się do tej konkretnej pracy.

Tomasz Karolak
25.12.2023 18:48 Tomasz Karolak ujawnił, ile można zarobić, pracując jako aktor. Kwoty zwalają z nóg

Tomasz Karolak bez wątpienia jest jednym z najbardziej rozchwytywanych polskich aktorów. Celebryta kieruje także warszawskim teatrem IMKA. Ostatnio ujawnił, ile można zarobić, grając w filmach, serialach i występując na deskach teatru.

Brama Główna Uniwersytetu Warszawskiego
25.12.2023 13:20 Studenci tych kierunków zarobią najwięcej. Eksperci nie mają wątpliwości

Wielu przyszłych studentów podczas wyboru kierunku, kieruje się możliwościami zarobku oferowanymi przez dany zawód. Firma Antal opublikowała właśnie listę tych kierunków, które dają największe szanse na spore zarobki po studiach.

Pieniądze na kalendarzu
21.12.2023 15:08 Pracownicy Biedronki zarobią więcej niż nauczyciele? Podwyżki wywołują emocje

Styczniowa podwyżka płacy minimalnej wywołała lawinę wzrostów płac. Na czoło w tym kontekście w dyskusjach wysuwają się dwie grupy osób, które dostaną od swoich przełożonych podwyżki. Która z nich będzie jednak zarabiać więcej?

Adam Glapiński
17.12.2023 22:04 Ujawnił, ile zarabia Adam Glapiński. "65 pensji zamiast 12"

Trwający konflikt w Narodowym Banku Polskim mocno się zaognia. Paweł Mucha, członek zarządu NBP, opublikował dane dotyczące zarobków prezesa banku centralnego, Adama Glapińskiego. Ujawnione informacje zaczęli już komentować eksperci.

Pracownica
15.12.2023 13:27 Pilnie szukają pracowników i zatrudniają od zaraz. Można zarobić nawet 10 tys. złotych

W Łodzi poszukiwani są kandydaci do pracy od zaraz. Okazuje się, że niektóre stanowiska nawet nie wymagają żadnego doświadczenia w tej branży. Ci, którzy już mają pewne umiejętności, mogą zarobić naprawdę sporą sumę.

Zarobki w Biedronce
10.12.2023 12:06 Zarobki w znanych sieciach handlowych. Pensje w Biedronce zaskakują

Kwestia zarobków w dużych sieciach handlowych jest tematem generującym sporo dyskusji wśród Polaków. Kwoty, jakie można otrzymać w niektórych sieciach, budzą nie tylko zaskoczenie, ale również i krytykę. Mocno zaskakujące na tle konkurencji są pensje, jakie oferuje Biedronka.

Lidl
20.11.2023 19:15 Tyle zarabiają pracownicy Lidla. Znamy konkretne kwoty

Lidl jest jedną z najpopularniejszych sieci sklepów spożywczych w Polsce. Wiele osób, którzy na co dzień robią tam zakupy, pewnie zastanawiało się, ile zarabiają pracownicy Lidla. Przedstawiamy, jakie stawki obowiązują w 2023 roku.

Biedronka
17.11.2023 21:52 Ile zarabiają pracownicy Biedronki? Kwoty zaskakują, nawet 8800 zł

Wiele osób na codzienne zakupy wybiera się do Biedronki, która z pewnością jest jedną z najpopularniejszych sieci sklepów spożywczych w całej Polsce. A ile zarabiają pracownicy dyskontów? Na te stawki ma wpływ zajmowane stanowisko i staż pracy.

Żabka, sklep, logo, hulajnoga
09.11.2023 17:48 Ile zarabiają pracownicy Żabki? Ujawniono zaskakujące stawki

Żabka to sieć małych i funkcjonalnych sklepów, obecna na polskim rynku od przeszło 25 lat. Sklepy tej firmy zyskały ogromną popularność, głównie za sprawą ciekawych promocji, szerokiego asortymentu oraz zaskakujących kampanii reklamowych. Obecnie Żabki można spotkać praktycznie na każdym rogu. Nic w tym dziwnego, bo w Polsce obecnych jest aż 9978 sklepów tej firmy. Zastanawialiście się kiedyś, ile można zarobić pracując w Żabce? Stawki są zaskakujące.

Jarosław Kaczyński
02.11.2023 19:05 Tyle zarabia się w biurze Jarosława Kaczyńskiego. Kwoty zaskakują

Jarosław Kaczyński na co dzień pracuje w siedzibie PiS przy ulicy Nowogrodzkiej. Posiada także prawo do utrzymywania biura poselskiego, które znajduje się przy Alejach Jerozolimskich. Portal Business Insider sprawdził, ile prezes Prawa i Sprawiedliwości wydaje na jego utrzymanie.

Banknoty w portfelu
01.11.2023 11:26 1300 zł dla każdego. Decyzja już zapadła, nie będzie ograniczeń

Możliwość otrzymania pieniędzy bez względu na wykonywaną pracę brzmi bardzo nietypowo. Niektórzy mogą wręcz uznać to za żart. Tymczasem okazuje się, że taka możliwość faktycznie istnieje; co więcej, może być wprowadzona również w Polsce.

Pieniądze i kalendarz
25.10.2023 12:34 Powyborcze podwyżki. Kto otrzyma więcej jako pierwszy?

Ponad tydzień po wyborach nadal trwają dyskusje na temat podwyżek, które ma wprowadzić nowy rząd. Według obietnic wyborczych złożonych przez komitety, więcej pieniędzy miało otrzymać kilka grup pracowniczych. Która z nich dostanie podwyżki jako pierwsza?

Donald Tusk
24.10.2023 17:26 Donald Tusk kandydatem na premiera. Wiemy, na jakie zarobki może liczyć

15 października miliony Polaków ruszyło do lokali wyborczych, żeby wybrać 460 posłów i 100 senatorów na czteroletnią kadencję. Choć najwięcej mandatów zdobyło Prawo i Sprawiedliwość, to nie będzie ono w stanie samodzielnie utworzyć rządu. Bardzo możliwe więc, że to ugrupowania opozycyjne przejmą władzę w Polsce. Nowym Prezesem Rady Ministrów miałby zostać Donald Tusk. Wiemy, ile może zarobić, ponownie obejmując stanowisko premiera.

Pieniądze, gotówka, kosz, monety
22.10.2023 09:23 Finanse księży pod lupą. Zdziwisz się, ile zarabiają duchowni

Zarobki księży w Polsce nadal są tematem budzącym spore kontrowersje. To, ile pieniędzy trafia do kieszeni kapłanów co miesiąc, zależy od wielu czynników. Jest to szczególnie gorący temat, w obliczu tego, że do Sejmu dostali politycy postulujący m.in. za zniesieniem Funduszu Kościelnego czy opodatkowaniem Kościoła.

Danuta Holecka
06.10.2023 15:18 Ujawniono zarobki prowadzących "Wiadomości". Są milionerami

Piątkowy poranek rozpoczął się od niezwykłych informacji, które podał Onet. Dziennikarze serwisu dotarli do umów czołowych prezenterów „Wiadomości” w TVP. Jesteście ciekawi ile zarabia Danuta Holecka i Michał Adamczyk? Są już milionerami.