Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Zarobki

Zarobki

Zarobki w Polsce – jak się przedstawiają?

Poziom zarobków w danym kraju jest jedną z najczęściej komentowanych sfer gospodarki. I trudno się dziwić – zarobki, a więc gratyfikacja pieniężna za wykonaną pracę, bezpośrednio przekładają się na standard życia osoby pracującej. Poziom osiąganych zarobków zwykle nie jest dla nas satysfakcjonujący, co wynika z oczekiwań względem gospodarki, których ta – głównie przez wzgląd na politykę fiskalną państwa – nie jest w stanie spełnić.

Niemniej, ze statystycznego punktu widzenia wynika, że sytuacja ekonomiczna w tej materii nie jest wcale tak zła, jak publicznie się ją przedstawia. Średnie zarobki w Polsce stale rosną, w 2023 roku wynosząc 7 000 złotych brutto. Minimalne wynagrodzenie za pracę z kolei wynosi 3 600 złotych brutto miesięcznie, choć wkrótce wejdą w życie przepisy, które zarobki najbiedniejszych Polaków zwiększą – przynajmniej w sensie nominalnym.

Co wpływa na wysokość zarobków?

Na wysokość zarobków wpływa wiele czynników. Znaczna ich część jest zależna od nas samych, jednak na wiele aspektów nie mamy wpływu. Oczywistym jest, że podstawowym determinantem uzyskiwanego przez nas wynagrodzenia będzie rodzaj wykonywanej przez nas pracy i pozycja w firmowej hierarchii. Żeby zaś uzyskać kompetencje właściwe do pracy w lepiej opłacanym zawodzie, będziemy musieli poświęcić wiele czasu i energii na naukę. Co więcej, niektóre branże – na przykład sektor IT – rozwijają się znacznie lepiej niż inne, co w sposób oczywisty przekłada się na wzrost wynagrodzeń specjalistów.

Niestety, zarobki na tym samym stanowisku w wielu krajach mogą się od siebie w znacznym stopniu różnić. W tym przypadku będziemy oczywiście mówić o czynnikach zewnętrznych, a więc o polityce fiskalnej rządu. Wysokie podatki, parapodatki, składki i obowiązkowe daniny oraz inne czynniki wpływające na wzrost kosztów zatrudnienia powodują, że realne zarobki obywateli maleją. Dla przykładu, w Polsce osoba która w 2023 roku zarabiała 5 000 złotych brutto miesięcznie, „na rękę” otrzyma jedynie 3 738 złotych, podczas gdy koszt pracodawcy w takim wypadku wyniesie aż 6 024 złote.

Większe zarobki – jak o nie zadbać?

W pewnym stopniu prawdą jest, że aby zarabiać więcej, trzeba też więcej lub ciężej pracować. W dzisiejszych czasach wiele osób stara się wyrównać niedobory w domowym budżecie dzięki rozmaitym pracom dodatkowym, jednak zwykle jest to wyłącznie rozwiązanie tymczasowe.

Warto zdać sobie sprawę z faktu, że współczesny rynek pracy stale ewoluuje, często wymagając od pracowników dostosowywania się do nowych reguł. To właśnie ten czynnik możesz potraktować jako swoją szansę. Bez względu na swoje aktualne stanowisko pracy, wiek czy doświadczenie, warto stale się kształcić i zdobywać nowe umiejętności, by w odpowiednim momencie przebranżowić się i po prostu zarabiać więcej – przy okazji mogąc liczyć na satysfakcjonującą ścieżkę kariery.

Pokaż więcej

pieniądze
10.06.2024 14:54 Dziś kluczowa decyzja w sprawie płacy minimalnej. Dotyczyć będzie 3,6 mln Polaków

Z całą pewnością wiele osób zastanawia się, co z płacą minimalną w przyszłym roku. Okazuje się, że kluczowa decyzja w tej kwestii zostanie podjęta już dzisiaj (poniedziałek, 10 czerwca). Te ustalenia będą dotyczyły około 3,6 mln Polaków.

pieniądze
26.05.2024 08:28 Rząd odsłania karty w sprawie pensji Polaków. Padła zaskakująca propozycja

Nowy sposób naliczania płacy minimalnej. Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej szykuje zmiany w metodologii liczenia. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra resortu, zdradziła pierwsze szczegóły: nowa pensja minimalna stanowiłaby 60 proc. średniej płacy.

Pieniądze
11.05.2024 19:06 W tym mieście Polacy zarabiają najwięcej. Nie chodzi o Warszawę

Zapewne wiele osób zastanawiając się, w jakim mieście zarobki są największe, ma na myśli Warszawę. Otóż, jak informuje sobotni “Fakt”, najwyższa średnia pensja jest w Krakowie. Jak wyglądają zarobki w największych polskich miastach? 

Biedronka
07.05.2024 16:42 Wielka inwestycja Biedronki. Sieć zatrudni kilkaset osób

Biedronkę i jej pracowników czeka wielka zmiana. Już wkrótce zarząd spółki planuje otwarcie nowego centrum dystrybucyjnego. Jeronimo Martins zatrudni kolejne kilkaset osób. Wiemy, ile zarobią na konkretnych stanowiskach.

skrzynki na listy
29.04.2024 15:39 Polacy dostają listy w sprawie zarobków. Wiemy, o co chodzi

W ostatnim czasie coraz więcej Polaków znajduje w swoich skrzynkach pisma od prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. W listach jest mowa o wizytach ankieterów, którzy mają pytać mieszkańców między innymi o dochody czy sytuację materialną. O co dokładnie chodzi? Wyjaśniamy. 

telewizja polska
13.04.2024 19:22 Znamy zarobki szefów TVP. Horrendalne kwoty

Wysokość zarobków w mediach publicznych pod koniec rządów Prawa i Sprawiedliwości dla wielu Polaków była oburzająca. Nic więc dziwnego, że z podobną uwagą śledzą oni informację na temat pensji aktualnych pracowników TVP. Uzyskanie informacji na ten temat nie jest jednak łatwe.

ksiądz pieniądze
13.04.2024 14:44 Tyle zarabia ksiądz na etacie. Ujawnili kwoty

Choć księży najczęściej spotkać można w kościele, nie jest to jedyne miejsce, w którym mogą znaleźć zatrudnienie. Wielu kapłanów szuka także dodatkowych zajęć, podejmując się np. pełnienia funkcji kapelana w jakiejś instytucji. Przykładowo, w Krajowej Administracji Skarbowej pracuje obecnie aż 11 kapelanów, pobierających z tego tytułu miesięczną pensję. Z pytaniem o jej wysokość zwrócili się ostatnio do szefa KAS posłowie Szymona Hołowni. Znane są konkretne wyliczenia.

Daniel Obajtek, Orlen
12.04.2024 11:04 Tyle zarabiał Daniel Obajtek w Orlenie. Kwota jest imponująca

Daniel Obajtek do niedawna pełnił funkcję prezesa Orlenu. Państwowa spółka w ostatnich latach odnotowywała naprawdę spore zyski. Na jakie zarobki mógł liczyć Obajtek? Kwoty są naprawdę pokaźne. Przedstawiamy szczegóły. 

wybory
07.04.2024 11:36 Ile zarabia się w komisjach wyborczych? Zaskakujące kwoty

Niewiele osób zdaje sobie sprawę ze stawki, na jaką mogą liczyć członkowie komisji wyborczych. Jak się okazuje, w tegorocznych wyborach samorządowych przysługuje im większe wynagrodzenie, niż w 2018 roku. Dodatkowo mogą otrzymać także zwrot kosztów podróży i noclegów.

Telewizja Polska
22.03.2024 14:48 Tyle zarabiają dyrektorzy w TVP. Kwoty robią wielkie wrażenie

W mediach pojawiła się informacja dotycząca wysokości zarobków dyrektorów biur i agencji w TVP. Padły konkretne kwoty, które dla wielu osób mogą być niemałym zaskoczeniem. Jakie pensje otrzymują osoby na stanowiskach kierowniczych w Telewizji Polskiej? Przedstawiamy szczegóły.

pieniądze
09.03.2024 19:43 Nawet 6 tys. zł "na rękę". Nabór trwa przez cały rok

Nawet ponad 6 tys. złotych netto. Tyle można zarobić, decydując się na zaciągnięcie do jednej z umundurowanych formacji Rzeczpospolitej Polskiej. Nabór do służby trwa przez cały rok, a drzwi struktur są otwarte na nowych kandydatów. Ci jednak muszą spełniać szereg ściśle określonych wymagań i z powodzeniem przejść przez wszystkie etapy rekrutacji.

Jacek Kurski
08.03.2024 22:40 Ile zarobił Jacek Kurski w Banku Światowym? Kwoty są imponujące

Jak się okazuje, Jacek Kurski zakończył swoją przygodę z Bankiem Światowym 19 stycznia 2024 roku. Teraz Ministerstwo Finansów poinformowało Wirtualną Polskę, jakie zarobki otrzymywał Kurski na tym stanowisku. Kwoty wynagrodzeń są naprawdę imponujące.

Seniorzy
12.02.2024 11:17 Emeryci muszą poinformować o tym ZUS. Czas tylko do końca lutego

Część emerytów i rencistów ma czas tylko do końca miesiąca na to, by dostarczyć ważne informacje do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Chodzi dokładnie o poinformowanie Zakładu o dodatkowych przychodach, które osiągnęli w ubiegłym roku. Kogo dotyczy ten obowiązek?

nauka, komputer
11.02.2024 10:15 Korepetycje to intratny biznes. Zarobki wyższe niż w szkole

W mediach społecznościowych ukazał się krótki wywiad z korepetytorką języka angielskiego. Wiele osób jest zaskoczonych tym, ile konkretnie zarabia na prowadzeniu dodatkowych zajęć. Nie dziwi jednak to, że postanowiła wybrać drogę zawodową, która nie prowadzi przez szkołę.

Kobieta, portfel
09.02.2024 13:05 Ile naprawdę zarabiają Polacy? GUS przekazał zaskakujące dane

Główny Urząd Statystyczny właśnie przekazał oficjalne dane dotyczące tego, ile wyniosło przeciętne wynagrodzenie w ubiegłym roku. Jak się okazuje, odnotowany został wzrost, a w tym roku Polacy również mogą spodziewać się podwyżek pensji. Przedstawiamy szczegóły.

Ksiądz
05.02.2024 17:55 Na jaw wyszło, ile zarabiają księża w skarbówce. Kwoty są zaskakujące

Okazuje się, że księża oprócz pracy w szkołach, gdzie uczą religii, działają także w Krajowej Administracji Skarbowej. Jest dokładnie trzynastu takich kapelanów, a portal o2.pl postanowił sprawdzić, jaką dokładnie duchowni pełnią tam rolę oraz na zarobki mogą liczyć. Kwoty są zaskakujące. 

Jurek Owsiak
28.01.2024 19:19 Ile tak naprawdę zarabia Jurek Owsiak? Kwota robi spore wrażenie

Trwający 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy budzi wśród niektórych osób dość nietypowe pytania. Jedno z nich dotyka kontrowersyjnej kwestii, jaką są zarobki szefa organizacji, Jurka Owsiaka. Ile konkretnie zarabia?

pieniądze portfel banknoty
23.01.2024 17:42 Gdzie w Polsce zarabia się najwięcej? Warszawa poza podium, duże zaskoczenie

Ta wiadomość z pewnością zaskoczy niektórych. Stolica nie jest już na pierwszym miejscu rankingu miast z najwyższymi zarobkami w Polsce. Główny Urząd statystyczny przedstawił przedstawił nową klasyfikacje, w której wysokie miejsce zajął m.in. Kraków. Jak wygląda podium?

Pieniądze w portfelu
23.01.2024 10:24 Gdzie w Polsce zarabia się najwięcej? Jest inaczej, niż wszyscy sądzili

Główny Urząd Statystyczny właśnie przekazał dane dotyczące tego, w których polskich miastach można liczyć na najwyższe zarobki. Ranking ten może być dla wielu osób niemałym zaskoczeniem, bo wbrew pozorom na pierwszym miejscu nie znalazła się Warszawa.

Listonosz na rowerze
21.01.2024 19:23 Zaskakujące, ile płaci się w Poczcie Polskiej. Tyle zarabia listonosz

Już od jakiegoś czasu w sieci pojawiają się doniesienia dotyczące fatalnej sytuacji finansowej Poczty Polskiej. Związkowcy alarmują o potencjalnym bankructwie, a także ujawniają, na jakie zarobki mogą liczyć pracownicy. Kwoty są zadziwiająco niskie. 

Poczta Polska
09.01.2024 12:07 Ile zarabiają pracownicy Poczty Polskiej? Kwoty są zaskakująco niskie

Poczta Polska wpadła w niemałe kłopoty. Jak się okazuje grozi jej nawet bankructwo, a pracownicy w lutym tego roku mogą nie otrzymać swoich wynagrodzeń. “Fakt” opublikował list związkowców, w którym zawarto całą prawdę dotyczącą zarobków w tej spółce. 

Pieniądze
06.01.2024 22:40 Praca w Biedronce, Lidlu i McDonald's. Gdzie można zarobić najwięcej?

Wysokość wynagrodzeń może różnić się w zależności od sklepu czy też restauracji. Kwoty, które zarabiają ekspedienci na kasie w Biedronce lub Lidlu i te, które otrzymują pracownicy popularnej sieci restauracji, nieco się od siebie różnią. Która opcja jest bardziej opłacalna? 

Telewizja Polska
28.12.2023 21:10 Wyciekło, ile Michał Adamczyk zarabiał w TVP. Sumy przyprawiają o zawrót głowy

Emocje związane ze zmianami w Telewizji Polskiej wydają się nie mieć końca. W czwartek światło dzienne ujrzały informacje dotyczące zarobków Michała Adamczyka, jakie otrzymał za pracę w Telewizji Polskiej. Podane w oficjalnym dokumencie kwoty mogą przyprawić o zawroty głowy.

Telewizja Polska
27.12.2023 23:07 Ile zarabia prezes Telewizji Polskiej? Kwota może zaskoczyć wielu

Trwające od tygodnia zamieszanie z mediami publicznymi może powodować pojawienie się dość nietypowych pytań. Jedna z kwestii dotyczy pieniędzy, jakie może zarabiać prezes Telewizji Polskiej. Okazuje się, że kwoty robią niemałe wrażenie.

Pałac Buckingham
26.12.2023 22:16 Pałac Buckingham rekrutuje. Ile płaci brytyjska rodzina królewska?

Osoby marzące o pracy dla brytyjskiej rodziny królewskiej w końcu mają szansę na spełnienie swojego marzenia. Pałac Buckingham opublikował bowiem oferty pracy na kilkadziesiąt stanowisk. Potrzebne są jednak wysokie kwalifikacje, aby dostać się do tej konkretnej pracy.

Tomasz Karolak
25.12.2023 18:48 Tomasz Karolak ujawnił, ile można zarobić, pracując jako aktor. Kwoty zwalają z nóg

Tomasz Karolak bez wątpienia jest jednym z najbardziej rozchwytywanych polskich aktorów. Celebryta kieruje także warszawskim teatrem IMKA. Ostatnio ujawnił, ile można zarobić, grając w filmach, serialach i występując na deskach teatru.

Brama Główna Uniwersytetu Warszawskiego
25.12.2023 13:20 Studenci tych kierunków zarobią najwięcej. Eksperci nie mają wątpliwości

Wielu przyszłych studentów podczas wyboru kierunku, kieruje się możliwościami zarobku oferowanymi przez dany zawód. Firma Antal opublikowała właśnie listę tych kierunków, które dają największe szanse na spore zarobki po studiach.

Pieniądze na kalendarzu
21.12.2023 15:08 Pracownicy Biedronki zarobią więcej niż nauczyciele? Podwyżki wywołują emocje

Styczniowa podwyżka płacy minimalnej wywołała lawinę wzrostów płac. Na czoło w tym kontekście w dyskusjach wysuwają się dwie grupy osób, które dostaną od swoich przełożonych podwyżki. Która z nich będzie jednak zarabiać więcej?