Trwa wyścig o fotel prezydenta, a do dnia wyborów zostało coraz mniej czasu. Media z uwagą przyglądają się najbliższemu otoczeniu kandydatów. Właśnie wyszło na jaw, czym zajmuje się żona Karola Nawrockiego, pretendenta z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Niektórzy sugerują, że powinna ustąpić ze stanowiska. Światło dzienne ujrzały również zarobki.
Wypłaty przedstawicieli tego zawodu w Polsce znacznie przewyższają zarobki przeciętnego pracownika na niższym stanowisku. Najlepsi w kraju zarabiają najwięcej nawet 233 tys. złotych, najmniej natomiast — 54 tysiące. Co ciekawe, w tym zakresie przewyższamy Niemców niemal dziewięciokrotnie. W jakich zawodach zarobimy najwięcej?
Niepozorny zawód, dotąd nieświęcący w Polsce większych triumfów wizerunkowych, wysuwa się na prowadzenie pod względem zapotrzebowania na wyszkolone kadry i tempa wzrostu zarobków. Raport finansowy agencji rekrutacyjnej punktuje gigantyczne podwyżki na przestrzeni ostatniego roku — i sugeruje następne wkrótce.
O zarobkach nie rozmawia się w Polsce niewiele, a pomysły na ich częściową jawność spotykają się z krytyką. Trudno także analizować aspiracje, bo odpowiedzi mogą być mało realistyczne. W ostatnim czasie problem został jednak zbadany na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Dzięki temu znamy już medianę takich zarobków w Polsce, które byłby na tyle satysfakcjonujące, że nie zachodziłaby już konieczność podejmowania pracy zarobkowej.
Klasa średnia to termin, który często pojawia się w debatach publicznych, jednak jego precyzyjna definicja pozostaje problematyczna. Ile trzeba zarabiać, by być uznanym za przedstawiciela tej grupy?
Polacy znaleźli się w europejskiej czołówce narodów, które spędzają najwięcej godzin w pracy. Dane wywołały liczne kontrowersje i pytania o jakość życia oraz produktywność. Czy rzeczywiście dłuższa praca oznacza lepsze wyniki?
Wielu Polaków nawet nie zdaje sobie sprawy, że trzyma w swoich domach wartościowe przedmioty. Choć wyglądają niepozornie i nie ma z nich pożytku, to sprzedając je, można zarobić pokaźną sumę pieniędzy. Na aukcjach kosztują nawet 10 tys. zł. Trzeba jednak pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy.
Ministerstwo Edukacji Narodowej szykuje szereg zmian, które mogą wpłynąć na decyzje tysięcy nauczycieli zbliżających się do wieku emerytalnego. Wśród propozycji są nie tylko nowe zasady wypłacania odpraw, ale również dodatkowe nagrody. Jednak czy to wystarczy, by zatrzymać pedagogów w zawodzie?
Tuż przed świętami Bożego Narodzenia Sejm uchwalił ustawę budżetową na 2025 rok, która przewiduje rekordowy deficyt. Mimo to rząd znalazł środki na znaczące podwyżki dla najważniejszych osób w państwie. Wiadomo, kto z polityków zarobi więcej i jakie kwoty podwyżki wpłyną na ich konta.
Dynamiczne zmiany na rynku pracy otwierają nowe możliwości w jednym z kluczowych sektorów. Rosnące zarobki i stabilność zatrudnienia przyciągają coraz więcej specjalistów i adeptów. Z opinii analityków rynkowych i samych danych wynika jasno, że to branża, która będzie się rozwijać. Może warto?
Już wkrótce polscy pracownicy na najniższych stanowiskach odczują zmiany w swoich portfelach. Nowe zasady ustalania płacy minimalnej w 2025 roku budzą zarówno nadzieje, jak i obawy. Jakie wyzwania czekają pracodawców i co wpłynie na kwoty widniejące na przelewach? Przedstawiamy najważniejsze szczegóły.
Lidl wprowadza zmiany, które mogą wpłynąć na cały rynek pracy w branży handlowej. Sieć zapowiada nie tylko znaczące podwyżki, ale też dodatkowe benefity, które mają przyciągnąć najlepszych pracowników. Co dokładnie zmieni się w wynagrodzeniach i czy inne sieci będą musiały podnieść pensje?
W dobie rosnących średnich wynagrodzeń w Polsce, wciąż istnieje grupa zawodów, w których zarobki pozostają na wyjątkowo niskim poziomie. Kim są ludzie, którzy ledwie wiążą koniec z końcem? Ich sytuacja to nie tylko problem indywidualny, ale również społeczny.
Wysokości zarobków w Polsce opiera się z reguły na danych o średniej płacy. Może być ona jednak mylącym wskaźnikiem, szczególnie w kontekście nierówności płacowych. Bardziej wiarygodnym obrazem sytuacji na rynku pracy jest mediana płac, która pokazuje, że połowa pracujących zarabia więcej, a połowa mniej od danej wartości. Ile tak naprawdę zarabiają Polacy? GUS opublikował dane.
Narodowy Bank Polski (NBP) po raz kolejny zwiększa wynagrodzenia swoich kluczowych pracowników. Na podwyżki mogą liczyć członkowie Rady Polityki Pieniężnej, a także prezes Adam Glapiński. Ile wynosi teraz ich pensja i jakie są reakcje opinii publicznej? Szczegóły poniżej.
Podczas 22. posiedzenia Sejmu, które trwa do 22 listopada 2024 r., posłowie Koalicji Obywatelskiej złożą projekt ustawy, który wprowadza obowiązek podawania widełek płacowych w ogłoszeniach o pracę – informuje RMF24. Projekt ma być odpowiedzią na unijną dyrektywę, która już wkrótce wymusi podobne zmiany. Co ciekawe, nie wszystkie zarobki zostaną ujawnione.
Według najnowszych danych opublikowanych przez GUS wynagrodzenia w sektorze finansów publicznych w Polsce rosły najszybciej w porównaniu do pozostałych sektorów gospodarki. Jednym z głównych powodów wzrostu wynagrodzeń w tym sektorze jest polityka rządu, mająca na celu zwiększenie atrakcyjności pracy w instytucjach publicznych.
W ostatnich latach wynagrodzenia w Lidlu systematycznie rosną, a najnowsze podwyżki obejmują szeroką grupę pracowników. Na jakie stawki można liczyć w tej sieci, i co jeszcze oferuje Lidl swoim pracownikom? Oto pełny obraz pakietu płac i benefitów, które mogą zaskoczyć.
Eurostat opublikował raport dot. wysokości wynagrodzeń w państwach Unii Europejskiej. Obejmuje on rok 2023, a wysokość została podana dla pracy w pełnym wymiarze godzinowym. Jak wynika z tych danych, mamy czego zazdrościć naszym kolegom z sąsiednich państw. Wyniki Polski na tle innych krajów UE są bardzo kiepskie, gorzej zarabia się tylko w czterech państwach.
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości opublikowała najnowszy raport dotyczący realiów rodzimego rynku pracy, przygotowany przez Instytut Analiz i Rynku Pracy. Według tych danych niemal połowa Polaków podejmuje dodatkowe, dorywcze prace oprócz głównej pracy zarobkowej.
Zarobki duchownych to temat, który często wywołuje dyskusje i kontrowersje. Wiele mówi się o księżach i ich dochodach, jednak niewiele osób zastanawia się, jak w rzeczywistości wygląda kwestia wynagrodzeń zakonnic. Czy ślub ubóstwa oznacza brak jakichkolwiek dochodów? A co dzieje się z ich emeryturami? Odpowiedzi na te pytania mogą zaskoczyć.
Za nami kolejny odcinek serii “Rozmowy BiznesINFO”. Tym razem gościem Darka Dziducha był Marek Kubiczek, przedsiębiorca i rajdowy mistrz polski. W studiu opowiedział między innymi o swoim pierwszym biznesie. Marek Kubiczek rozważył także kwestię pomocy młodym ludziom w ich biznesach. Przedstawiamy szczegóły.
Wiele firm w Polsce planuje zwiększenie zatrudnienia jeszcze w tym roku, mimo trudnych warunków gospodarczych. Gdzie najłatwiej znaleźć pracę? Jakie sektory i regiony kraju poszukują pracowników? Raport ManpowerGroup przynosi odpowiedzi i zaskakujące dane.
Choć w Polsce dysproporcja płac między kobietami i mężczyznami jest jedną z niższych w Unii Europejskiej, to dane Głównego Urzędu Statystycznego świadczą, że jeszcze sporo jest w tej kwestii do zrobienia. Co gorsza, różnica w zarobkach najbardziej widoczna jest wśród pracowniczek w wieku, w którym zwykle zajmują się one wychowaniem dzieci.
Czy warto zatrudnić się w Lidlu? Firma ogłosiła właśnie, że szuka w Polsce tysiąca nowych pracowników. Oferty dotyczą różnych stanowisk w sklepach i magazynach w całym kraju. Wiadomo, ile można zarobić i jakich podwyżek się spodziewać. Firma podała też, co wchodzi w skład pakietu pracowniczych benefitów.
Główny Urząd Statystyczny regularnie publikuje dane o średnich zarobkach, które jednak nie zawsze oddają rzeczywistość finansową przeciętnego Polaka. Średnia krajowa może sugerować wyższe zarobki, niż faktycznie otrzymuje większość pracowników. Bardziej miarodajnym wskaźnikiem jest mediana wynagrodzeń, która lepiej oddaje realne dochody przeciętnego obywatela. Warto zatem przyjrzeć się różnicy między średnią, a medianą wynagrodzeń, oraz znaczeniu tej różnicy dla polskiego rynku pracy.
Kwestie związane z zarobkami w różnych branżach wzbudzają zainteresowanie wśród społeczeństwa. Przez wiele lat to specjaliści IT mogli pochwalić się najwyższymi wynagrodzeniami w kraju. Teraz okazuje się, że na szczycie najlepiej opłacanych zawodów w Polsce znalazła się zupełnie inna branża. Zarobki sięgają nawet 42 000 złotych. Który z zawodów wysunął się na prowadzenie? Przedstawiamy szczegóły.
Przy okazji obchodzonego 15 sierpnia Święta Wojska Polskiego, warto przyjrzeć się zarobkom w polskiej armii. Okazuje się bowiem, że kiepskie wyposażenie i niski żołd odchodzą już do historii. Wojsko Polskie przechodzi gruntowne zmiany – w armii można nie tylko mieć do czynienia z najnowszym sprzętem, ale i przy okazji nieźle zarobić.