Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Na jaw wyszło, ile zarabiają księża w skarbówce. Kwoty są zaskakujące
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 05.02.2024 17:55

Na jaw wyszło, ile zarabiają księża w skarbówce. Kwoty są zaskakujące

Ksiądz
Pixabay/kisistvan77

Okazuje się, że księża oprócz pracy w szkołach, gdzie uczą religii, działają także w Krajowej Administracji Skarbowej. Jest dokładnie trzynastu takich kapelanów, a portal o2.pl postanowił sprawdzić, jaką dokładnie duchowni pełnią tam rolę oraz na zarobki mogą liczyć. Kwoty są zaskakujące. 

Krajowa Administracja Skarbowa zatrudnia duchownych

Już w 2019 roku media obiegły wieści dotyczące zatrudniania księży w Krajowej Administracji Skarbowej. Rok później, poseł Krzysztof Śmiszek opublikował informację o ówczesnych zarobkach duchownych, które były na poziomie 6000 złotych brutto. Wiele osób z pewnością zastanawia się, jaki jest zakres obowiązków kapelanów w skarbówce, a także na jakie pensje mogą liczyć obecnie. Portal o2.pl postanowił rozwiać wszelkie wątpliwości w tej kwestii.

Zobacz także: To koniec wysokich zwrotów podatku. Tylko niektóre grupy otrzymają przelew

Action sprzedaje hitowe produkty za grosze. Trzeba się spieszyć

Czym zajmują się księża zatrudniani w skarbówce?

Ministerstwo Finansów przekazało portalowi, że obecnie w skarbówce zatrudnionych jest 13 kapelanów, a jeden z nich pracuje na pół etatu. Czym więc zajmują się duchowni w Krajowej Administracji Skarbowej? Jak się okazuje, do ich obowiązków należy między innymi opieka duszpasterska dla pracowników i funkcjonariuszy celno-skarbowych zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych oraz ich rodzin. Kapelani organizują również dla nich wszelkiego rodzaju nabożeństwa.

Na takie wynagrodzenia w skarbówce mogą liczyć księża. Kwoty robią wrażenie

Portal o2.pl skierował do wszystkich oddziałów KAS pytanie odnośnie tego, czy zatrudniają księży oraz na jakim poziomie są ich wynagrodzenia. Jak wynika z uzyskanych przez serwis odpowiedzi, żaden z duchownych nie zarabia kwoty poniżej 5000 złotych brutto.

Przykładowo, oddział w Białymstoku zatrudnia dwóch kapelanów, którzy otrzymują wynagrodzenie w wysokości 5399,95 złotych brutto. Na największe zarobki mogą liczyć księża zatrudnieni w Rzeszowie - 5870,30 złotych brutto i w Poznaniu - 6035,53 złotych brutto.