Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Będą większe pieniądze za pracę w komisji wyborczej. Stawki wyższe o kilkaset złotych
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 03.08.2023 21:58

Będą większe pieniądze za pracę w komisji wyborczej. Stawki wyższe o kilkaset złotych

Lokal wyborczy
Piotr Molecki/East News

Państwowa Komisja Wyborcza podwyższyła diety dla członków obwodowych komisji wyborczych w wyborach do Sejmu i Senatu. Ile zarobią i kto może się zgłosić do obsługi tegorocznego głosowania?

Kto może zostać członkiem obwodowej komisji wyborczej?

Zanim o zarobkach, warto wiedzieć, co należy do zadań obwodowej komisji wyborczej. Są to: przeprowadzenie głosowania w obwodzie, czuwanie w dniu wyborów nad przestrzeganiem prawa wyborczego w miejscu i czasie głosowania, ustalenie wyników głosowania w obwodzie i podanie ich do publicznej wiadomości, a także przesłanie wyników głosowania do właściwej komisji wyborczej.

Kto może zostać członkiem? Trzeba mieć ukończone 18 lat najpóźniej w dniu dokonania zgłoszenia i można zostać zgłoszonym do komisji tylko na obszarze województwa, w którym stale zamieszkują.

To nie jedyne warunki, które trzeba spełnić. W komisji nie mogą zasiadać: kandydat w wyborach, komisarz wyborczy, pełnomocnik wyborczy i finansowy komitetu wyborczego, urzędnik wyborczy oraz mąż zaufania. Z kolei osoby spokrewnione z kandydatami w wyborach mogą być członkami obwodowych komisji wyborczych, ale wyłącznie w innych okręgach wyborczych, niż okręg, w którym kandyduje osoba z nimi spokrewniona.

Nawet kilka tysięcy złotych za nieskorzystanie z tego prawa. Każdy pracownik powinien o tym wiedzieć

Ile zarobią członkowie komisji?

Członkom obwodowych komisji wyborczych przysługuje zryczałtowana dieta za czas związany z wykonywaniem obowiązków. Decyzją Państwowej Komisji Wyborczej w tegorocznych wyborach do Sejmu i Senatu diety dla członków obwodowych komisji wyborczych będą wyższe niż dotychczas.

Przewodniczący komisji zarobią 800 zł (do tej pory otrzymywali 500 zł), zastępcy przewodniczących 700 zł (dotychczas 400 zł), a członkowie obwodowych komisji wyborczych – 600 zł (wzrost z 350 zł).

Kiedy odbędą się wybory do parlamentu?

Należy pamiętać, że zgłoszenia kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych dokonuje się najpóźniej w 30 dniu przed dniem wyborów. Na razie nie wiadomo jednak, kiedy odbędzie się głosowanie.

Zgodnie z art. 98. Konstytucji RP prezydent musi ogłosić termin nie później niż na 90 dni przed upływem czterech lat od rozpoczęcia obecnej kadencji Sejmu i Senatu. Oznacza to, że ma czas do 14 sierpnia.

Źródło: PAP